Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...
 

Acelasi card bancar - cheltuieli comune

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
CristiCronik

CristiCronik

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 238
  • Înscris: 08.11.2008
Salut,

Oare exista ceva banca in care acelasi card poate fi introdus in 2 smarthphone-uri (apple pay)  diferite?
As vrea ca in familie sa avem un card pe care sa il putem folosi simultan. Exista posibilitatea ca un card sa fie in Apple
Pay si celalalt membru sa foloseasca cardul fizic dar nu vrem un card fizic.

In mod normal fiecarei persoane ii e emis un card bancar si el poate fi folosit intr un device, dar ma gandeam ca poate s a mai lovit cineva de asta

Mersi

#2
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,492
  • Înscris: 19.04.2009
Faceti un card secundar pe numele celeilalte persoane. Majoritatea bancilor permit asta.

Apoi fiecare card poate fi pus in Apple Pay

Edited by Lex404, 14 January 2023 - 20:26.


#3
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,032
  • Înscris: 24.02.2006
din ce stiu eu exista o limita de carduri ce pot fi adaugate intr-un device in apple pay (8 sau 9). nu am auzit sa existe vreo restrictie referitoare la adaugarea aceluiasi card in mai multe device-uri.

intrebarea e: de ce ati vrea sa faceti asta? daca vreti un cont comun, varianta cea mai simpla e sa atasezi 2 carduri la acelasi cont (asta rezolva si cazul in care nu poti plati contactless, si fiecare poate plati cu cardul fizic).

#4
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,593
  • Înscris: 13.03.2005

 CristiCronik, on 14 ianuarie 2023 - 20:17, said:

Salut,

Oare exista ceva banca in care acelasi card poate fi introdus in 2 smarthphone-uri (apple pay)  diferite?
As vrea ca in familie sa avem un card pe care sa il putem folosi simultan. Exista posibilitatea ca un card sa fie in Apple
Pay si celalalt membru sa foloseasca cardul fizic dar nu vrem un card fizic.

In mod normal fiecarei persoane ii e emis un card bancar si el poate fi folosit intr un device, dar ma gandeam ca poate s a mai lovit cineva de asta

Mersi
Majoritatea cardurilor merg inrolate in mai multe telefoane, indiferent că e card fizic sau virtual. Testat personal cu Libra Bank, ING, BT, CEC, Revolut, Monese, Curve, Bunq, Orange Money, și încă câteva fintech-uri,in Google Pay pe telefonul personal plus cel de serviciu și chiar al soției.

Da, funcționează și simultan în Apple Pay și Google Pay, și chiar în Curve Pay, pe telefon Huawei fără servicii Google.

Edited by wertyck, 14 January 2023 - 20:44.


#5
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,798
  • Înscris: 30.08.2006
La ING se poate genera instant din aplicatie un card virtual.

#6
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,593
  • Înscris: 13.03.2005
Chiar 2 virtuale simultan, gratuit. Testat personal.

Atât la ING Bank cât și la BT.

#7
CristiCronik

CristiCronik

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 238
  • Înscris: 08.11.2008
Multumesc mult.

#8
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,206
  • Înscris: 26.06.2009

 CristiCronik, on 14 ianuarie 2023 - 20:17, said:

Oare exista ceva banca in care acelasi card poate fi introdus in 2 smarthphone-uri (apple pay)  diferite?
As vrea ca in familie sa avem un card pe care sa il putem folosi simultan. Exista posibilitatea ca un card sa fie in Apple
Pay si celalalt membru sa foloseasca cardul fizic dar nu vrem un card fizic.
...te exprimi lacunar :-) Vrem sa avem un card fizic, dar nu vrem un card fizic ???

NU se poate introduce acelasi card in doua ApplePay! Dar poti sa faci 2 carduri asociate aceluiasi IBAN si sa le inregistrezi pe alea doua in ApplePay-ul fiecarui user. Poti sa faci chiar 2 carduri virtuale si pe ele sa le inregistrezi in Apple Pay-ul fiecarui telefon.

#9
CristiCronik

CristiCronik

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 238
  • Înscris: 08.11.2008

 Xman_ghio, on 14 ianuarie 2023 - 23:03, said:

...te exprimi lacunar :-) Vrem sa avem un card fizic, dar nu vrem un card fizic ???

NU se poate introduce acelasi card in doua ApplePay! Dar poti sa faci 2 carduri asociate aceluiasi IBAN si sa le inregistrezi pe alea doua in ApplePay-ul fiecarui user. Poti sa faci chiar 2 carduri virtuale si pe ele sa le inregistrezi in Apple Pay-ul fiecarui telefon.

Cred ca ai fost putin obosit cand ai citit mesajul meu, fiind o ora atat de tarzie. Te invit sa-l mai citesti o data. Ai trecut ziua la "realizata" ca ai facut observatia asta ?
Am spus ca stiu ca exista o posibilitate, dar nu vreau acea posibilitate.

Sa traiesti

Edited by CristiCronik, 15 January 2023 - 03:01.


#10
JoyM

JoyM

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 381
  • Înscris: 15.03.2018
Î-ți faci un card curve și î-l adaugi pe ăla în al doilea telefon

#11
JoyM

JoyM

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 381
  • Înscris: 15.03.2018
Î-ți faci un card curve și î-l adaugi pe ăla în al doilea telefon

#12
addryanns

addryanns

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,496
  • Înscris: 31.07.2015
Dar ai încercat să adaugi același card pe 2 terminale Apple diferite și ți-a dat cu , ?

#13
petman

petman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,863
  • Înscris: 28.11.2001
Se poate adauga acelasi card in 2 telefoane diferite. Fara sa ai treaba cu cardul fizic.

#14
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,041
  • Înscris: 09.08.2005

 petman, on 15 ianuarie 2023 - 09:17, said:

Se poate adauga acelasi card in 2 telefoane diferite. Fara sa ai treaba cu cardul fizic.
Întrebare - ce zice algoritmul băncii dacă se fac plăți cu același card în momente apropiate dar în două locuri diferite? De genul unul în București, celălalt la Constanța, ambii plătesc cafeaua pe la 9 dimineața...


 JoyM, on 15 ianuarie 2023 - 04:08, said:

Î-ți faci un card curve și î-l adaugi pe ăla în al doilea telefon

 JoyM, on 15 ianuarie 2023 - 04:09, said:

Î-ți faci un card curve și î-l adaugi pe ăla în al doilea telefon

 JoyM, on 15 ianuarie 2023 - 04:09, said:

Î-ți faci un card curve și î-l adaugi pe ăla în al doilea telefon

 JoyM, on 15 ianuarie 2023 - 04:09, said:

Î-ți faci un card curve și î-l adaugi pe ăla în al doilea telefon

 JoyM, on 15 ianuarie 2023 - 04:10, said:

Î-ți faci un card curve și î-l adaugi pe ăla în al doilea telefon
Am văzut din prima că ai chiulit de la școală, nu era nevoie să repeți de cinci ori.

Edited by radunic, 15 January 2023 - 10:45.


#15
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,593
  • Înscris: 13.03.2005
Dacă nu are securitate bazată pe localizare activată, cum e posibil la Revolut, nu se întâmplă nimic, plățile se execută normal.

#16
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,041
  • Înscris: 09.08.2005
Aia te ajută atunci cînd telefonul tău e în România și plata în Bulgaria.
Eu ziceam de folosirea unuia și aceluiași card pentru o plată la POS aproape simultană în două locuri diferite. Bănuiesc că o bancă știe de unde îi vin cererile de autorizare a plăților.

Edited by radunic, 15 January 2023 - 12:12.


#17
addryanns

addryanns

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,496
  • Înscris: 31.07.2015
Da, știe și ai dreptate cu asta,am uitat. Când lucram la POS-uri aveam carduri emise de bancă special pentru faza asta, pentru că făceam o tranzacție de test pe un POS din Timișoara și peste un minut la altul în Odorheiu Secuiesc.
Trebuie cerut încă un card atașat contului respectiv, dar pe alt nume - un împuternicit pe cont.

Edited by addryanns, 15 January 2023 - 12:22.


#18
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,041
  • Înscris: 09.08.2005
Sau carduri virtuale cum zicea careva mai devreme.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate