Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Marlowe (2022)

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
adisluc

adisluc

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,440
  • Înscris: 02.09.2016
Open Road Films prezinta productia Marlowe, un thriller polițist noir in care personajul principal: Philip Marlowe este interpretat de Liam Neeson, Nesson alaturi de o distributie remarcabila:
Diane Kruger, Jessica Lange, Danny Huston, Alan Cumming, Adewale Akinnuoye-Agbaje, Ian Hart, Colm Meaney, Daniela Melchior și Francois Arnaud.
Neil Jordan a regizat filmul pe scenariul lui William Monahan... filmul a fost lansat(?) în cinematografe pe 2 decembrie prin Open Road/Briarcliff Entertainment.

În cel de-al 100-lea film! al lui Neeson, vedeta îl interpretează pe detectivul Philip Marlowe, protagonistul in misterele lui Raymond Chandler, care au inclus The Big Sleep, Farewell My Lovely și The Long Goodbye. Acesta se bazează pe cartea autorului John Banville The Black-Eyed Blonde, un roman original autorizat de catre cei care detin drepturile pt. opera, lucrarile (estate) lui Raymond Chandler. Acțiunea este plasată la sfârșitul anilor 1930 in Bay City, centrată pe incercarea detectivului  Marlowe in gasirea fostului iubit al unei moștenitoare pline de farmec (Kruger), fiica unui cunoscut star de cinema (Lange). Dispariția este prima întorsătură dintr-o serie de evenimente uluitoare, iar în curând Marlowe este implicat într-o investigație mortală și într-o rețea de minciuni pe care este hotărât să le scoată la lumină.

Seria de carti Philip Marlowe:
The Big Sleep  (1939)  
Farewell, My Lovely  (1940)  
The High Window  (1942)  
The Lady in the Lake  (1943)  
The Little Sister  (1949)  
The Long Goodbye  (1953)  
Playback  (1958)  
Poodle Springs (1989)  
Perchance to Dream (1991)  
The Black-Eyed Blonde  (2014)  
Only to Sleep (2018)  
The Goodbye Coast (2022)

Au fost mai multe filme, productii, seriale philip-marlowe-character

MARLOWE | Official Trailer | Only In Theatres - February 15

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/brVF7t8VYuM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#2
tomcatsk8

tomcatsk8

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,497
  • Înscris: 05.07.2022
Ar trebui sa-i vina la fix rolul.

#3
irina2014

irina2014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,541
  • Înscris: 04.03.2014
Posted Image

numai la liam neeson nu ma gandeam. Nu mai stiu cat ani avea Marlowe, dar parca in jur de 40+? L.N are 70...

trailerul arata bine, atmosfera imi place, dar nu LN Posted Image

si din cate tin minte din carti, PM le cam incasa, in trailer pare cam invers

dar oricum vad ca nu e o ecranizare a unui roman al lui Raymond Chandler, asa ca....

Edited by irina2014, 14 January 2023 - 20:40.


#4
tomcatsk8

tomcatsk8

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,497
  • Înscris: 05.07.2022
Nu arata mai batran decat Robert Mitchum cand l-a jucat pe Marlowe. Cat despre film, nu prea sunt sanse sa fie prea bun, e cam imposibil sa ecranizezi un roman de-al lui Raymond Chandler.

#5
buntzi

buntzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,325
  • Înscris: 09.09.2006

 tomcatsk8, on 14 ianuarie 2023 - 20:54, said:

Nu arata mai batran decat Robert Mitchum cand l-a jucat pe Marlowe. [...]e cam imposibil sa ecranizezi un roman de-al lui Raymond Chandler.
Doar că nu scrie că ar fi ecranizare, ci doar "împrumutat" personajul / stilul. Sunt de acord cu ce zici, dar sunt și de părere că filmul are potențial.

 irina2014, on 14 ianuarie 2023 - 20:30, said:

dar oricum vad ca nu e o ecranizare a unui roman al lui Raymond Chandler, asa ca....
exact...

 irina2014, on 14 ianuarie 2023 - 20:30, said:

[...]Nu mai stiu cat ani avea Marlowe, dar parca in jur de 40+? L.N are 70...

Marlowe e un personaj fără vârstă. Avea vreo 36 în "The Big Sleep" apoi nu mai e menționat nicăieri.
Din punctul meu de vedere, LN are fix combinația potrivită de atitudine și fizic ca să se lipească la fix pe personaj.

Aș zice că e de văzut...

Edited by buntzi, 15 January 2023 - 07:32.


#6
irina2014

irina2014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,541
  • Înscris: 04.03.2014
sigur ca e vorba de perceptia fiecaruia, cum si-l imagineaza pe Marlowe: pt mine e in jur de 40, carismatic, atragator, destul de cinic, autoironic, cam harshit de  viata. Cam asta e imaginea pe care o am de cand citeam cartile, acum multi ani, recunosc.

de aia pt mine LN nu e PM, pt ca nu l-am considerat niciodata nici atragator, nici carismatic.

nici nu-mi vine altcineva in minte, e un personaj iconic, raspundere mare

#7
Bob493

Bob493

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,305
  • Înscris: 12.07.2010
Da, nici eu nu-l vad pe Neeson in rolul asta. Si daca e sa ma gandesc la calitatea filmelor in care joaca de vreo 20 de ani incoace, cred ca putem sa ne asteptam la un mare rahat.

#8
burebista

burebista

    Manic Miner

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,343
  • Înscris: 23.05.2003
L-am digerat. Acu' fo' 40 de ani am citit câteva cărți care mi-au plăcut tare, filmul e departe de ce-mi aduc io aminte din cărți dar parcă totuși e mai OK decât ultimele filme ale lui Liam.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate