Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping
 Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font
 problema ping in jocuri online

Problema calculator

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...
 Rfg crescut

Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...
 

Școala din România: v-a învățat ceva?

* * - - - 3 votes
  • Please log in to reply
106 replies to this topic

#19
MindArchitect

MindArchitect

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,946
  • Înscris: 30.11.2021
Te invata politica ca doar asta discutau.
Cred ca daca eram majori ne puneau sa le dam buletinul ca sustinem psd.

Poate acum este mai bine, prin 90 era politica si spaga si meditatie fara chitanta si cei care aveau o situatie financiara decenta, erau sponsori pentru cadrele didactice.

Edited by MindArchitect, 14 January 2023 - 18:44.


#20
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,489
  • Înscris: 30.10.2003

 carturarulobosit, on 14 ianuarie 2023 - 18:38, said:

N-are cum sa te invete politica.

La scoala ce ar trebui sa te invete legat de buget? unii considera ca-i ok sa cheltui toti banii, altii considera ca e ok sa mai si strangi. Care varianta e mai ok? Pai depinde, nu exista una 100% perfecta
In clasa 12-a se poate vota. Cum e sa votezi fara sa nu stii nimic despre atributiile presedintelui?

Edited by Bursul, 14 January 2023 - 18:54.


#21
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 xymzar, on 14 ianuarie 2023 - 18:41, said:

Un singur lucru am invatat din scoala ceausista dar se perpetuaza si in ziua de azi.
Profesori:

Se pare ca am fost foarte norocos. In afara de cateva exceptii, am avut profesori de la exceptionali la buni.
Am intalnit si profesori, care nu aveau nici o treaba cu mine si care au avut capacitatea si rabdarea sa ma invete ce voiam.
Si acum le port recunostinta mea.

#22
BlueKing-69

BlueKing-69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,745
  • Înscris: 26.08.2008

 djl, on 14 ianuarie 2023 - 17:27, said:

V-a învăţat ceva şcoala din România? Începând din gimnaziu (clasa a V-a) şi până în clasa a XII-a sau facultate (pentru cei care au făcut facultatea). Adică mai ţineţi minte ceva, v-a dezvoltat gândirea, v-a învăţat să faceţi ceva util în viaţă?

Da!
Dezvoltarea gandirii.
Chiar si numai lecturile pentru vacante - te trimiteau la biblioteci, iar acolo era Raiul. Acolo putea INCEPE TOTUL! Posted Image

 djl, on 14 ianuarie 2023 - 17:27, said:

În cazul meu, nu prea multe, dar e adevărat că mintea pe care trebuia s-o am la cel târziu 16 ani am avut-o abia la 24.

Se vede ca nu prea multe.
Intarzierea mintala cu fix opt ani... esti un geniu daca ai putut sa comensurezi cu atata exactitate asa ceva Posted Image

 djl, on 14 ianuarie 2023 - 17:27, said:

Aşa că util în dezvoltarea gândirii mi-a fost ce am învăţat la Istorie. Poate pricepeam şi în liceu ceva, chiar dacă acolo am ajuns să mă înscriu că nu eram tare la toate materiile, pentru că partea de electricitate e utilă; dar nu pricepeam eu la vârsta aia.

Nu CE ai invatat la Istorie, ci faptul CA ai invatat la Istorie. Asta daca chiar ai facut-o!

Ce zici bre de electricitate???

Uite aici te-ai dezvoltat prost: ai idei putine si fixe!
Privesti si judeci totul exclusiv prin prisma unor obsesii... ca pasiuni eu nu le pot numi la tine.

 djl, on 14 ianuarie 2023 - 17:27, said:

Poate la Engleză am priceput ceva.

Ce ai priceput invatand o limba straina?
Ai avut vreo revelatie privind ceva din mediul ce te inconjoara / in care activai sau activezi - strict doar invatand engleza?

Edited by BlueKing-69, 14 January 2023 - 19:09.


#23
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,650
  • Înscris: 21.03.2020
Educatia la ora actuala se face pe banii si timpul parintilor. La scoala te duci sa "socializezi" si sa inveti sa recitii textele pe care ti le dicteaza profesorii. Sistemul te vrea prost si yes-man (idiotii utili)

#24
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,501
  • Înscris: 02.09.2006

 pasilla, on 14 ianuarie 2023 - 18:55, said:


Se pare ca am fost foarte norocos. In afara de cateva exceptii, am avut profesori de la exceptionali la buni.
Am intalnit si profesori, care nu aveau nici o treaba cu mine si care au avut capacitatea si rabdarea sa ma invete ce voiam.
Si acum le port recunostinta mea.
   La fel si eu! cel putin in gimnaziu, scoala a avut mai mult timp pentru noi decit parintii! acestia lucrau 6 uneori 7 zile pe saptamina, adesea 10-12 ore pe zi, ajungind acasa rupti de oboseala si cu prea putin timp pentru noi. Si nu exista fenomenul meditatiilor! sau nu era la vedere, cei care apelau la meditatii nu povesteau asta. Cadourile nu depaseau un martisor sau un buchet de flori iar de 1 iunie veneau ei cu bomboane! Asta la o sc. generala modesta, de cartier, in Craiova!

#25
vio69c

vio69c

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,815
  • Înscris: 17.08.2022
Mai mult decat "ceva".
Ne-a invatat valori morale, respect, si ne-a invatat cultura generala si dorinta de a stii...
Ne-a invatat ca lucrul manual, atelierul de mecanica, alegarea pe stadion, corul si orchestra nu sunt de rusine ....!!

Edited by vio69c, 14 January 2023 - 19:32.


#26
xymzar

xymzar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,633
  • Înscris: 14.10.2004

 pasilla, on 14 ianuarie 2023 - 18:55, said:


Se pare ca am fost foarte norocos. In afara de cateva exceptii, am avut profesori de la exceptionali la buni.
Am intalnit si profesori, care nu aveau nici o treaba cu mine si care au avut capacitatea si rabdarea sa ma invete ce voiam.
Si acum le port recunostinta mea.

De asta am zis ca 90% sunt jigodii.
Si eu am avut profesori exceptionali dar erau cativa.
Acum in "zilele noastre" am vazut la copii ca este exact ca inainte.
Vorbesc de exemplu de trei scoli generale de top din Bucuresti.
Dar si aici in marea de profesori blazati tot exista unii care sunt oameni.
Sunt cazuri care le aduc bomboane, cozonaci de Craciun si multe alte exemple.
Repet, sunt si profesori dedicati dar foarte, foarte putini din pacate.

#27
vio69c

vio69c

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,815
  • Înscris: 17.08.2022

 GlCA_Contras, on 14 ianuarie 2023 - 19:09, said:

Sistemul te vrea prost si yes-man (idiotii utili)

Nu stiu daca te vrea sau nu, poate mai mult.....profesorii de azi sunt functionari, functionari publici si atat....
Ai nostri profesori aveau chimie cu clasa, cu clasele, ani de zile au venit la intalnirile comemorative,
modesti si simplii, bucurandu-se de mare respect si respectand elevii ce azi erau doctori,
profesori, ingineri, maistrii, functionari

Edited by vio69c, 14 January 2023 - 19:43.


#28
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,108
  • Înscris: 30.04.2007
zicea cineva ceva de economia politica ..
DA!!! lectiile de economie politica m-au invatat cum sa las propaganda sa intre pe o ureche si sa iasa pe cealalta, antrenament care s-a dovedit foarte bun in armata, la orele de "pregatire politico-ideologica" Posted Image
ah, ca am mai invatat o leaca de strungarie, frezare, pila si ascutit spirale, chestii care mi-au folosit la incadrare. am avut profesori de care imi aduc aminte cu mare drag, pentru ca au stiut sa se apropie de noi. cu unii m-am reintilnit (curios, tot la scoala, la scoala de maistrii) si presupunind ca nu m-au tinut minte, am stat in expectativa. gresit! M-AU TINUT MINTE, si nu eram vreo oaie neagra sau vreun olimpic.

nu inteleg de ce apare ce-i dedesubt, am incercat sa editez/sterg, nu merge, daca vreun admin poate curatza, nu-i bai.

[...]

Edited by Barboso, 15 January 2023 - 13:19.


#29
Beerpong

Beerpong

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 255
  • Înscris: 30.10.2022

 djl, on 14 ianuarie 2023 - 17:27, said:

V-a învăţat ceva şcoala din România? Începând din gimnaziu (clasa a V-a) şi până în clasa a XII-a sau facultate (pentru cei care au făcut facultatea). Adică mai ţineţi minte ceva, v-a dezvoltat gândirea, v-a învăţat să faceţi ceva util în viaţă?
În cazul meu, nu prea multe, dar e adevărat că mintea pe care trebuia s-o am la cel târziu 16 ani am avut-o abia la 24.
Aşa că util în dezvoltarea gândirii mi-a fost ce am învăţat la Istorie. Poate pricepeam şi în liceu ceva, chiar dacă acolo am ajuns să mă înscriu că nu eram tare la toate materiile, pentru că partea de electricitate e utilă; dar nu pricepeam eu la vârsta aia.
În rest, mai ţin minte ceva vag la matematică, dar la nivel de bază.
Poate la Engleză am priceput ceva.

Enorm de multe. Cel mai mult mi-a folosit matematica si in mod cu totul special geometria din gimnaziu. M-a facut sa gandesc!!!
Istoria care mi-a fost predata a fost o porcarie mistificata si plina de minciuni ideologice.
Doar matematica a fost curata si cu adevarat de mare folos!

PS: La engleza nu ai ce sa pricepi bro!
Posted Image

#30
vio69c

vio69c

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,815
  • Înscris: 17.08.2022

 ovidiu21, on 14 ianuarie 2023 - 17:33, said:

Am terminat in 2004 liceul, bacu` nu l-am luat,abia in 2005 am reusit, nu am facultate,muncesc cu un salariu un pic peste minim, nu am avere, deci NU scoala nu m-a ajutat cu nimic in viata,si cam atat, in rest sunt obisnuit
Tu ai ajutat-o pe ea, sa te poata ajuta la randul ei ?

#31
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 r_murphy, on 14 ianuarie 2023 - 19:34, said:

antrenament care s-a dovedit foarte bun in armata, la orele de "pregatire politico-ideologica" Posted Image
Eu acolo am invatat cum sa citesc printre randuri si cum sa inteleg o declaratie/discurs politic.
Am beneficiat un excelent lector de stiinte politice.

#32
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,519
  • Înscris: 15.06.2007

 nixrohnson, on 14 ianuarie 2023 - 17:49, said:



N-are cum 100%.
Zi-mi:
- primele 5 virfuri muntoase
- cele mai mari 5 mine de carbune (din anul ala, cind ai studiat tu la scoala)
- cele mai mari 5 hidrocentrale
- anii in care au domnit Neagoe Basarab, Sturdza, Vladislav I, Radu cel Frumos
- reactia dintre clorura de sodiu si H2SO4
- cum se calculeaza tangenta ipotenuzei
- formula pentru sinus si cosinus
- alte abureli din astea....

Foarte foarteeee multe chestii din scoala nu mi-au folosit la nimic.
Mi-a placut de mic sa citesc si sa invat ceva de care eram pasionat (calculatoare).
Restul au ramas doar pentru cunostintele mele generale. Plus multe altele din carti / net / TV.
Stiu cel putin 8-9 prieteni care nu au folosit niciodata ce au facut in scoala / facultate, deoarece lucreaza in alte domenii.
Da, stiu si altii 3-5 care au facut scoala fix pe domeniul pe care lucreaza acum.
am avut diriginta de istorie.. moama cat am urat istoria. Acuma realizez ce pierdere de timp a fost. Oricum istoria din manualele alea tiparite inainte de '89 era un ghiveci. Acuma gasesti orice istorie vrei , chiar si in "time-lapse" pe fast forward, pe you tube. Pentru profani e buna si wikipedia, daca vrei mai mult, poti lua o carte de istorie scrisa de Neagu Djuvara. Pe bune, un copil de 10 ani nici nu stie pe ce lume traieste, pentru ce sa-l f**i la cap cu tampenii despre Burebista?  
Sunt atatea seriale bunicele la tv, poti invata o parte istoria Angliei din serialul ala despre familia/ dinastia Tudorilor.  La noi a facut Sergiu Nicolaescu niste filme. Poti face istoria mai atractiva sub forma de desene anumate si captezi atentia copiilor.
Eu fiind mai mult pasionat de tehnica, prima mea carte de istorie cumparata a fost istoria tunelurilor.
Dar asa, sa umplii capul copiilor cu cifre seci mi se pare o pierdere de timp. Copilaria este pentru joaca nu pentru tocit prostii inutile.
In scoala ar trebui sa fie niste cadre didactice cu adevarat specializate, care sa stie sa indrume copiii in functie de valentele native ale fiecaruia. Ii place sa cante, indruma-l spre o scoala de muzica, cursuri de muzica, sau pictura, daca ii plac stiintele , spre mate-fizica, chimie. Si eu ader la opinia ca scoala era mult mai calitativa pana prin anii '90, dupa care s-a dus naibii totul.  Chestia perversa este ca scoala este obligatorie, si nu se admite ceea ce in alte parti se numeste "home schooling". Adica inveti acasa, cu cine vrei, iei meditatii (oricum se baga meditatii si asa), dupa care copilul sa se poata prezenta la teste/examene standardizate,  care sa-i ateste cunostintele acumulate.

Edited by tfmercedez, 14 January 2023 - 19:45.


#33
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,068
  • Înscris: 04.03.2014
Jumatatea anilor 90, 3 ani de scoala primara.   Da, m-a invatat sa scriu, sa citesc si disciplina era mult peste ce am dat dupa, probabil era dat si de faptul ca a fost o invatatoare pe la 45-50 ani severa:)

#34
carturarulobosit

carturarulobosit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,394
  • Înscris: 07.05.2018

 Bursul, on 14 ianuarie 2023 - 18:53, said:

In clasa 12-a se poate vota. Cum e sa votezi fara sa nu stii nimic despre atributiile presedintelui?

Asta se invata acasa. Daca nu te invata acasa, te documentezi singur.
Daca s-ar face la scoala, oricum n-ar invata nimeni. Eu am facut si filosofie si economie. Eram singurul cu care vorbea profesorul. Restul erau paleta. Ce sa-i explici aluia de inflatie, deflatie etc? Trebuie si putina curiozitate ca sa poti invata unele lucruri

#35
Turnatoriu_de_orza

Turnatoriu_de_orza

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,872
  • Înscris: 14.10.2010

 ovidiu21, on 14 ianuarie 2023 - 17:33, said:

bacu` nu l-am luat,abia in 2005 am reusit, ....deci NU scoala nu m-a ajutat cu nimic in viata,si cam atat, in rest sunt obisnuit
Ai dreptate! Scoala ...NU te-a invatat nimic! Si asta pentru ca scoala NU iti baga cu SILA nici matematca, nici gramatica, nici...etc. Daca vrei sa inveti atunci scoala iti
ofera spatii de invatamant, profesori, manuale gratuite si pana la urma chiar si o diploma.
NU e vina scolii(a profesorilor) daca ai avut alte preocupari sau lehamite de a invata. Daca vrei sa gasesti un VINOVAT, in niciun caz NU scoala este vinovata. CAUTA  in
alta parte vinovatul.

#36
vio69c

vio69c

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,815
  • Înscris: 17.08.2022

 xymzar, on 14 ianuarie 2023 - 18:41, said:

In concluzie 90% din ei sunt o casta de jigodii.Posted Image


Nu stiu daca tu nu ai iubit scoala sau scoala nu te-a iubit pe tine.....
Chimie clar nu a fost acolo....
si nici cine stie ce vocabular la nivel mediu nu a iesit din colaborarea asta........


Incep sa ma intreb daca vorbesti de o perioada parcursa, sau doar una care ti-o imaginezi parcursa....
Caci scoala de dupa 89 si cea din vremea pandemiei - si vremea scolii de care se vorbeste aici in cuvinte apreciative,
nu sunt parte a aceleiasi jumatati de secol....

Edited by vio69c, 14 January 2023 - 20:19.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate