Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...
 Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 

vscode ftp

- - - - -
  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1
jimmyy

jimmyy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 697
  • Înscris: 21.04.2008
Salut,
Am instalat vs code si a inceput sa-mi placa, reusesc sa fac debugging...

Dar nu reusesc sa deschid fisiere de pe server, de pe ftp.
Eu as vrea sa pot sa fac cum faceam pe Notepad++ sa deschid un fisier remote cum as deschide unul local.

Am instalat simple-ftp si apoi am impresia ca vscode a copiat ceva fisiere pe local un fel de remote workspace, dar apoi cand dadeam click pe subfolderele de pe ftp, deci in box-ul de foldere, de fapt stergea  folderul. La inceput m-am speriat ca sterge folderele de pe server, dar apoi mi-am dat seama ca de fapt stergea folderul copiat local. Oricum mi se pare super ciudat ca la un click simplu intr-un tree cu foldere sa-l stearga, fara sa dea nici un mesaj...
Apoi in partea centrala a vscode mi-a aparut mesajul "the editor could not be opened because the file was not found"".

Am dezinstalat simple-ftp, am mai incercat alte extensii de ftp, dar nu am reusit sa deschid fisierele de pe server.

Apoi am vazut ca multi spuneau sa folosesc remote ssh, dar si asta mi se pare complicat, m-am uitat la un filmulet pe youtube si erau vre-o 10-20 de pasi cu diferite scripturi...

Eu as vrea sa pot sa deschid cu vscode un fisier de pe ftp, si apoi cand dau Ctrl+S sa-l salvez pe server. Se poate ce vreau eu?

Momentan nu ma deranjeaza asa de mult faptul ca ftp-ul nu e securizat, stiu ca sftp si ssh sunt mai secure, dar pentru ce fac eu nu am nevoie de secure.

Va multumesc

Edited by jimmyy, 14 January 2023 - 00:14.


#2
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,232
  • Înscris: 24.02.2007
SSH cu extensie oficiala, foarte usor de conectat

https://code.visuals...docs/remote/ssh

#3
jimmyy

jimmyy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 697
  • Înscris: 21.04.2008

View Postdani.user, on 14 ianuarie 2023 - 01:08, said:

SSH cu extensie oficiala, foarte usor de conectat

https://code.visuals...docs/remote/ssh
Mersi,

Intrebarea mea era despre ftp, dar hai sa incercam si cu ssh.

Pe windows eu ma conectez la ssh cu comanda:
ssh -p 18423 [email protected]

si merge sa ma conectez.
Am salvat cheia privata in .ssh/id_rsa

Acum din filmuletul asta cu configurarea de la remote-ssh pentru vscode
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/rh1Ag41J6IA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

am inteles ca trebuie sa am un config file in .ssh
Ok am inceput sa-l scriu dar presupun ca portul e in Port, am cautat vre-o 10 min, si mi-am dat seama ca nu pot sa adaug portul in config si ca trebuie sa-l dau tot timpul ca parametru in linia de comanda.

Acum in vscode am incercat am scris comanda de mai sus cum o scriu in cmd ssh -p....
Mi-a dat parca un mesaj "Added host"

Apoi nu mi-a cerut parola care protejeaza private key pe care o bag tot timpul in cmd.

Si in vscode scrie "Connected to remote" in partea de stanga sus, dar in dreapta jos e un mic pop-up " "Setting-up ssh host... Initialising VS Code server" si pop-upul asta sta asa indefinit.

Acum e cam logic ca sa nu poate sa se conecteze pentru ca nu i-am dat Passphrse, dar nici nu ai cum sa i-o dai/setezi nici in config nicin in VScode.

Ce am mai citit pe net e ca ar trebui sa am un sshagent care sa tina minte passphrase. Acum asta incerc sa fac.

All in all mi-am pierdut deja cam 4-5 ore, cand eu am nevoie de un simplu ftp, nu am nevoie de ssh. Mie imi place securitatea dar in cazul asta chiar nu am nevoie, nu scriu cod chiar asa de secret ca sa nu fure gicul de pe retea...

Revin cu intrebarea mea: exista vre-o modalitate sa ma contectez prin ftp? sau cum sa fac simple-ftp sa mearga, sa nu stearga folderele locale? voi v-ati confruntat cu asa ceva?

#4
Turcalet

Turcalet

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 285
  • Înscris: 26.12.2020
Cu SSH e mai complicat, trebuie sa creezi un keypair, apoi sa adaugi public key-ul tau in lista de SSH key acceptate pe server etc

Ai FTP si username/password? Monteaza-l pe windows la un directory, sau folosing comanda sftp pe linux

https://www.thewindo...p-drive-windows

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate