Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrebari srl nou

Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 

Cum v-ati invatat pisica sa faca la WC - Kit pentru educarea pisicilor la toaleta ?

* * - - - 4 votes
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
Sinmbad

Sinmbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,021
  • Înscris: 22.04.2022
Va salut si vin cu  o intrebare,

am un motan si o pisica ce va fi lasata mostenire

si tot incerc sa-i fac sa mearga la WC,

as vrea sa stiu din experienta voastra cum ii educ deoarece pana in prezent nu au primit cei 7 ani de acasa,

fiind pisici parasite si adoptate

si cumva au ajuns in grija mea, nu ca mi-as fi dorit asta insa nici nu le pot arunca pe strada.



In fapt, motanul are litiera insa doar nr. 2 face acolo, nr. 1 cel mai des in scurgerea de la cada sau si mai rau, fix in scurgerea de la chiuveta.

Cand suntem in concediu sau in orice alta casa straina face tot timpul la litiera si nr par si nr impar.



Pisica n-a vazut litiera decat ft putin, stapanu-su era multumit ca a invatat-o sa faca la scugerea uneia din bai si nu mai trebuia sa care nisip.

Problema este ca am cumparat kituri pentru educarea pisicilor la toaleta insa sunt cam greu felinele astea de educat.

Astept idei, multumesc

#2
vio69c

vio69c

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,829
  • Înscris: 17.08.2022
Poate in desene animate vezi ceea ce vrei tu.....

Vrei pisica ?
O iei cu tot bagajul, inclusiv o cada cu nisip unde isi face nevoie, fara sa o invete nimeni.
cureti la 2-3 zile si asta este.

S-a obisnuit sa faca intr-un loc care nu-ti place ?. .
O izolezi de acel loc si o lasi numai cu ladita de nisip.

Edited by vio69c, 13 January 2023 - 22:22.


#3
tomcatsk8

tomcatsk8

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,497
  • Înscris: 05.07.2022
Se invata sa faca la nisip, trebuie doar putina rabdare.

#4
lucianburjuiul

lucianburjuiul

    Unserious member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,606
  • Înscris: 12.06.2010
Cel mai simplu e sa o duci sa faca in cada. Se spala mai usor. Daca face macar o data, atunci va face numai acolo. Evita litiera cu nisip, bani aruncati. In cada e cel mai simplu si pt pisica si pt tine. Plus ca dupa ce speli se duce si mirosul. In litiera orice ar spune lumea, persista mirosul.

#5
blogeranonim

blogeranonim

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 335
  • Înscris: 08.02.2010
Si eu sunt interesat de invatarea pisicilor la toaleta, pentru ca este foarte costisitor nisipul.
Am doua "pisicuri" d'astea maidanez-tomberoneze adunate de pe strada si ma costa o suma frumusica intretinerea lor.
Mancarea si-a dublat pretul, tratamentele m-au costat o gramada de bani(cand nu au probleme de sanatate, isi fac singure cu salturi de la etaj), iar nisipul costa cam 100lei pe luna.
Daca as reusi macar de costul litierei sa scap....
Anul acesta, din porcul ala crocant de craciun din poze, eu m-am ales doar cu marul, ca restul banilor i-am dat la veterinar.

[img][url=https://freeimage.host/i/HYMmbDl][img]https://iili.io/HYMmbDl.th.jpg[/img][/url][/img]
[ https://i.postimg.cc/vBZBfdM0/311614840-791049311973727-8030645792393836668-n.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#6
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

 Sinmbad, on 13 ianuarie 2023 - 21:37, said:


Problema este ca am cumparat kituri pentru educarea pisicilor la toaleta insa sunt cam greu felinele astea de educat.

Pisicile pot fi învățate foarte ușor să facă ce vor ele.

#7
Sinmbad

Sinmbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,021
  • Înscris: 22.04.2022

 blogeranonim, on 13 ianuarie 2023 - 23:00, said:

Si eu sunt interesat de invatarea pisicilor la toaleta, pentru ca este foarte costisitor nisipul.
Am doua "pisicuri" d'astea maidanez-tomberoneze adunate de pe strada si ma costa o suma frumusica intretinerea lor.
Mancarea si-a dublat pretul, tratamentele m-au costat o gramada de bani(cand nu au probleme de sanatate, isi fac singure cu salturi de la etaj), iar nisipul costa cam 100lei pe luna.
Daca as reusi macar de costul litierei sa scap....
Anul acesta, din porcul ala crocant de craciun din poze, eu m-am ales doar cu marul, ca restul banilor i-am dat la veterinar.

[img][url=https://freeimage.host/i/HYMmbDl][img]https://iili.io/HYMmbDl.th.jpg[/img][/url][/img]
[ https://i.postimg.cc/vBZBfdM0/311614840-791049311973727-8030645792393836668-n.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Peletii erau mai ieftini ca nisipul dar s au triplat din decembrie, erau 18 lei 15 kg parca cel aromat de brad, se putea arunca direct in WC însă acum sunt 48 lei 15 kg, parca nici benzina nu s a scumpit așa.

#8
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,818
  • Înscris: 10.12.2006
Doar cu kitul si rabdare. Fiind pisici mai in varsta pot invata mai greu.

Dar in principiu nu e ok sa le inveti la toaleta, pentru ca dupa ce imbatranesc nu vor mai putea sa o foloseasca.

E 12 lei sacul de nisip in lidl si kaufland, te poate tine si 2 saptamani.

#9
rexx

rexx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,072
  • Înscris: 15.08.2005
daca inca mai pui intrebari din astea inseamna ca nu te-a dresat pisica bine: o sa te invete ea pe tine sa cureti din litiera si gata

#10
altuser09

altuser09

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,467
  • Înscris: 25.08.2009
Motanul pe care-l am in prezent (in martie va implini15 ani) l-am luat dupa intarcare, la 6 saptamani. Deja stia sa foloseasca litiera.
Am mai avut o maidaneza (femela) culeasa de pe la Sinaia (acum 30 ani), i-am dat de mancare vreo saptamana si m-am pomenit cu ea in masina, am luat-o acasa. Era mica si slaba, credeam ca e pui. Cand m-am dus la veterinar, mi-a spus ca are cel putin 10 ani, nici toti dintii nu-i mai avea. Din cand in cand, urina pe jos , in bucatarie (aveam pe jos linoleu). Oricat de bine as fi spalat, dupa o vreme iar facea acolo. Am acoperit cu o tava zona respectiva, dupa un timp, a facut in alta parte. Am acoperit si zona respectiva cu alta tava(dupa spalare serioasa), a facut in alta parte. S.a.m.d, ajunsesem sa am in bucatarie 3-4 tavi pe jos. Cand intram in bucatarie saream ca la sotron. Eram doar 2 adulti, fara copii, rabdam.
Nu am reusit sa o dezvat, am scapat doar dupa decesul pisicii.
Revenind la motan, e foarte cuminte, curat. La 11 luni a scapat de bilute, poate sa fie si asta un motiv. Totusi s-a intamplat sa-si faca nevoile prin casa (rar, poate de 2 maxim 3 ori pe an, numai fecale) sau sa vomeze prin casa.
Pisicile tale daca au deja niste obiceiuri, nu cred ca vei putea sa le schimbi.
Cainele se poate dresa, pisica nu.

#11
Sinmbad

Sinmbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,021
  • Înscris: 22.04.2022
Nevasta mea a dat banii pe kituri, ea e responsabila cu curățenia după ele căci ea le a vrut în casă și le a cules in concedii.

Tot visează că or să facă la toaleta precum pisicile vecinei, am zis că poate găsesc soluția aici.

Are și colege de serviciu la care pisicile fac la WC direct, asta a întărâtat o ...

Mi a arătat filme ale colegelor, doar e de tras apa după ele, atât.

Însă bănuiesc că au avut timp, este o pisică între ele îmbrăcată în Crăciuniță, are tot felul de haine pisicesti, căsuța din pădure, imitații de copaci prin casa, probabil că sta femeia aia numai dupa pisica la cate albume foto are cu ea.

Probabil curând o să înceapă să și vorbească.

 Mizu, on 14 ianuarie 2023 - 00:47, said:

Doar cu kitul si rabdare. Fiind pisici mai in varsta pot invata mai greu.

Dar in principiu nu e ok sa le inveti la toaleta, pentru ca dupa ce imbatranesc nu vor mai putea sa o foloseasca.

E 12 lei sacul de nisip in lidl si kaufland, te poate tine si 2 saptamani.

E acel nisip care se lipește de lăbuțe și l împrăștie prin toată casa ?

#12
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009
Exista niște covorașe pe care le pui langa litiera, eventualele granule de nisip raman pe covoraș. Nisipul din Lidl sau Kaufland nu rămâne lipit de lăbuțe, ci mai degrabă rămân câteva granule prinse între pernuțele degetelor. De aceea eu evit nisipul cu granulație măruntă.
Ca observație personala, în ultimul timp nisipul din Kaufland (la sac de 10 kg) nu mai face bulgarii compacti, se dezintegrează imediat ce ii iei cu lopatica, de aceea nisipul prinde rapid miros, din cauza granulelor îmbibate cu urina care cad în litiera . Asa ca prefer sa cumpăr nisipul de la Lidl.
https://www.zooplus....GUaAjayEALw_wcB



#13
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
Nu stiu ce pisici aveti voi dar a mea am invatat-o sa faca afara si cand ii e sa faca incepe sa ma gherane si sa sara pe canapele pana cand ma duc la usa sa ii dau drumul afara , sau se duce la geam si urla pana ii dau drumul afara.  A avut si litiera si s-a prins din ziua a 2 a ca trebuie sa faca la litiera.  Si facea doar in litiera.  Era 10 lei un sac de nisip de vreo cateva kile care te tinea cam 2 saptamani si avea si antiseptic in el.  De unde luati voi sacii nu stiu dar noi avem in localitate si doua farmacii veterinare si cu doctor , avem si agroland , avem si marketuri care au saci de nisip.  Cred ca ii luam de vreo 4 ori sac de nisip ca desi tinea 2 saptamani bagam altul cam la o saptamana ca sa fim siguri ca nu miroase si nu era nici o problema.  De o vreme ii dam drumul afara si singura cere afara , ma gherane pana ii dau drumul afara, de vreo cateva ori fiind obosit am lasat-o pe hol si a urlat pana m-am dus la usa desi dormeam dus sa ii deschid dracusorului usa.  De vreo 2-3 ori am adormit si am lasat-o pe hol si a facut pe hol, dar nu face pe tot holul doar la usa doar pe un covoras mic care se poate curata usor.  Nu stiu ce ziceti voi dar pisica e de mii de ori mai igienica decat unii caini.  Singura se spala cu limbuta ore in sir , singura isi cere afara si urla pana o dam afara nu se apuca sa faca pe hol doar in caz ca nu suntem noi sau dormim

#14
alexanrusso

alexanrusso

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 216
  • Înscris: 02.12.2016
Văzând atâtea probleme... m-am lecuit de necesitatea unei pisici! Și chiar mă bătea gândul....

#15
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009
Normal este sa înveți pisica sa facă la litiera, mai ales în cazul în care stăpânii lipsesc mai toată ziua de acasă (serviciu, școală). De asemenea, e utila aceasta deprindere și atunci când pleci în concediu sau în weekend, dar ai o persoana de încredere care vine de 2 ori pe zi, să-i pună mâncare umeda, apa proaspătă și să-i curețe litiera. Sau dacă pleci în concediu 7-10 zile și o lași la cineva acasă/pensiune pentru animale de companie.
Eu locuiesc la etajul 9 si varianta cu dusul pisicii afara pentru nevoi pica din start. De aceea mi-am și luat pisica și nu câine, ca să nu am grija scosului afara pentru nevoi. Pisica își poate purta singura de grija dacă are la îndemână mâncare, apa și litiera.
Karax, voi nu aveți Lidl sau Kaufland în localitate? Acolo se găsesc sacii de 10 kg cu nisip pentru litiera, costa 12 lei, un sac îmi ajunge o luna, poate și mai mult.

Edited by corinadaniela, 14 January 2023 - 12:16.


#16
Beerpong

Beerpong

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 255
  • Înscris: 30.10.2022
Cum adica la WC???
Vrei sa trag si apa?
Poate la litiera cu nisip!
La prima pisica am inchis-o in baie si a facut singura, prima data!
Apoi nu am mai avut probleme. Am scos litiera in balcon. Avea un adevarat ritual pentru ...

Daca a facut odata, apoi va face in continuare la litiera pentru ca se ghideaza dupa miros.

#17
sanderoalex

sanderoalex

    Nefumător înrăit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,653
  • Înscris: 26.03.2009
A mea s-a dus din prima la colț, unde i-am pus o cutie cu nisip. Nu eram pregătiți ptr oaspeți, avea 4-5 săptămâni când a aterizat maidaneza. Trecerea la litieră a fost naturală. După nr.2 se cere pe balcon la aerisit blănița!  
Nu cred că e igienic să folosiți aceeași toaletă. Cred că e ptr oameni comozi, ca și folosirea scurgerii din vană sau pardoseală.

#18
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,493
  • Înscris: 15.09.2010
Exista un kit pentru invata pisica sa faca la toaleta.
https://dealsreal.ro...dBoCM_gQAvD_BwE
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/1bstMJF1Kyo?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Freddy12, 22 January 2023 - 22:32.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate