Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou
 

Penalizari intarziere plata

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
nenumitul

nenumitul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 21.12.2011
Este legal ca Vodafone sa percepa penalitati de intarziere de 0.5% pe zi? Asta inseamna 100% in 5 luni de zile. Nici camatarii nu cred ca fac atatia bani...

Cazul concret:

Persoana care avea un abonament TV in valoare de 72 de lei pe luna a decedat. Pana la data decesului au fost doua luni de abonament neplatite, pe urma Vodafone a mai facturat inca doua luni, servicii de care nu a beneficiat nimeni, pana cand au reziliat contractul. Restituirea celor 4 luni de abonament nu ar fi o problema atat de mare dar pana in momentul acesta aceasta suma aproape s-a dublat si continua sa creasca cu fiecare zi care trece datorita penalizarilor de intarziere exagerat de mari.

Ce parere aveti si ce ma sfatuiti sa fac in aceasta situatie?

#2
NikoroB

NikoroB

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,558
  • Înscris: 26.05.2022
Parerea me e ca trebuie sa platesti!

Edited by NikoroB, 13 January 2023 - 21:42.


#3
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Mie nu mi se pare normal si statul ar trebui sa reglementeze asta.
Pana atunci, exista un contract acceptat de beneficiar si singura solutie e sa achiti acea penalizare.

#4
nenumitul

nenumitul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 21.12.2011
Ce am reusit sa gasesc eu este Legea 193/2000 republicata 2008 privind clauzele abuzive din contractele încheiate între comercianţi şi consumatori.

In anexa apare asa:
LISTA
cuprinzând clauzele considerate ca fiind abuzive
(1) Sunt considerate clauze abuzive acele prevederi contractuale care:

i) obligă consumatorul la plata unor sume disproporţionat de mari în cazul neîndeplinirii obligaţiilor contractuale de către acesta, comparativ cu pagubele suferite de comerciant;


Oare aceasta problema nu s-ar incadra aici? Mie mi se par aceste penalizari disproportionat de mari. Sa zicem ca firma ar avea nevoie de banii pe care eu ii datorez, daca s-ar imprumuta la o banca i-ar primi cu o dobanda sa zicem de 15% pe an, dar ei imi iau mie practic o dobanda de peste 200% pe an.

#5
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Dupa cum vezi e extrem de clara acea prevedere legala. :lol:

#6
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,611
  • Înscris: 07.02.2003

View Postnenumitul, on 13 ianuarie 2023 - 21:35, said:

pana cand au reziliat contractul.
Pana nu e reziliat serviciul se presteaza. In rest ai in contract in partea cu obligatiile de plata si litigii.

Edited by andreic, 13 January 2023 - 22:31.


#7
nenumitul

nenumitul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 21.12.2011

View Postpasilla, on 13 ianuarie 2023 - 22:28, said:

Dupa cum vezi e extrem de clara acea prevedere legala. Posted Image

As fi curios daca cineva a incercat si a reusit sa diminueze aceste penalizari de intarziere pe baza legii 193/2000

Probabil ar trebui sa intreb un avocat sau poate stiu cei de la protectia consumatorului.

#8
Bahuru

Bahuru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 669
  • Înscris: 21.03.2016
Sa plateasca decedatul.

#9
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Nu merge, decat daca mostenitorii renunta total la mostenire.

#10
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,260
  • Înscris: 06.01.2007
Nu e normal.
Normal era sa inceteze furnizarea serviciilor dupa o perioada de neplata. In felul asta contractul inceta in mod firesc odata cu decesul contractantului.
Dar la noi se poate. Sunt scheme din astea prin care batrani singuri, lipsiti de aparare au fost executati silit si si-au pierdut casa din cauza unui fier de calcat luat in rate.
Print-o schema sofisticata, in care executorii au fost complici. Pana cand nu se intampla, zici ca nu se poate.
Sau de la o amarata de amenda de circulatie + schimbarea proprietarului masinii + schimbarea adresei de domiciuliu. Plus complicitate din partea celor care executa silit, daca se ajunge la asta.
Se ajunge de la cateva sute de lei, la un apartament in Piata alba Iulia, de 200k coco. Fix cat trebuie, sa nu ramana nici mortul dator si nici escrocii nemultumiti.

#11
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Sunt de acord cu tine in privinta recuperatorilor.
Statul Roman pare ca nu exista, cand e vorba de astia.

#12
nenumitul

nenumitul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 21.12.2011

View PostBahuru, on 13 ianuarie 2023 - 23:32, said:

Sa plateasca decedatul.

View Postpasilla, on 13 ianuarie 2023 - 23:33, said:

Nu merge, decat daca mostenitorii renunta total la mostenire.

M-am gandit si la asta. Practic are 3 ani sa isi recupereze datoria dupa care se prescrie. Posibil ca daca in acesti 3 ani nu se solutioneaza succesiunea, ramane sa plateasca decedatul... Cred ca un avocat ne-ar putea lamuri mai bine...

#13
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Postnenumitul, on 14 ianuarie 2023 - 01:19, said:


M-am gandit si la asta. Practic are 3 ani sa isi recupereze datoria dupa care se prescrie. Posibil ca daca in acesti 3 ani nu se solutioneaza succesiunea, ramane sa plateasca decedatul... Cred ca un avocat ne-ar putea lamuri mai bine...
Nu cred ca merge.
Prescrierea aia nu e by default. Atata timp cat creditorul incearca/actioneaza sa isi recupereze banii, datoria nu se prescrie.

#14
altuser09

altuser09

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,467
  • Înscris: 25.08.2009

View Postpasilla, on 14 ianuarie 2023 - 02:40, said:

Nu cred ca merge.
Prescrierea aia nu e by default. Atata timp cat creditorul incearca/actioneaza sa isi recupereze banii, datoria nu se prescrie.
Asa e, daca iti trimite instiintare/somatie, termenul de 3 ani se reseteaza. De fiecare data.

#15
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,791
  • Înscris: 30.08.2006
Corect trebua sa se anuleze penalitatile daca exista un certificat de deces. Unde legea nu specifica in clar si furnizorul de servicii este refractar atunci se regleaza treaba la tribunal.
Cred ca se va ajunge la o intelegere cu furnizorul serviciilor inainte de a fi dat in judecata.

Edited by Leo2006, 14 January 2023 - 10:07.


#16
kopilu_198

kopilu_198

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,394
  • Înscris: 25.10.2008
Si a anuntat careva ca decedatul a decedat?
Nu conteaza daca a flosit cineva sau nu abonamentul. Curentul folosit de echipamentele din locstie in cazul asta sa inteleg ca nu trebuie platit,ca nimeni nu a consumat

Edited by kopilu_198, 14 January 2023 - 10:13.


#17
Rua20

Rua20

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 764
  • Înscris: 04.01.2022

View Postkopilu_198, on 14 ianuarie 2023 - 10:12, said:

Si a anuntat careva ca decedatul a decedat?
🤔 Poate titularul contractului a decedat pt că un decedat nu are cum să moară iarăși😂

#18
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,611
  • Înscris: 07.02.2003

View Postkopilu_198, on 14 ianuarie 2023 - 10:12, said:

Si a anuntat careva ca decedatul a decedat?
Nu conteaza daca a flosit cineva sau nu abonamentul. Curentul folosit de echipamentele din locstie in cazul asta sa inteleg ca nu trebuie platit,ca nimeni nu a consumat
Asta e problema reala, pasivitatea rudelor, lipsa de interes in a inchide datoriile sau serviciile decedatului.

View PostRua20, on 14 ianuarie 2023 - 10:26, said:

�� Poate titularul contractului a decedat pt că un decedat nu are cum să moară iarăși��
Si nu are cine sa anunte la companie ? Cand este un certificat de deces nu se mai tine ca nu esti titular.

Edited by andreic, 14 January 2023 - 12:43.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate