Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Casa parter 150 mp

- - - - -
  • Please log in to reply
67 replies to this topic

#1
gabitzu_yo89

gabitzu_yo89

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 19.07.2011
Salutari și bine v am găsit:)
Situația sta în următorul fel:
-teren 2000 mp plat cu 25 mp deschidere la front stradal și 80 lungime
-doresc sa construiesc o casa tip parter, pt familie ( 2 adulti, o fetita și un baiat) cu dimensiunea de 11x14m, compusa din 3 dormitoare, living, bucatarie, 3 bai și dresinguri, precum și camera tehnica/ debara
- încerc sa încarc o poza cu o schita făcută de mine sa vedeți la ce m am gândit
- construcția intenționez sa o fac din caramida porotherm, cu stalpisori și centura, cu planșeul din lemn ( mi se pare mai ușor de efectuat o izolație coresounzatoare),pod circulabil pt depozitare ocazionala, învelitoare din tabla lindab
As dori părerile voastre referitor la ce ar merge modificat, la solutia constructiva aleasa, în special la planșeul din lemn.
Sper sa dezvolt topicul după ce discut și cu un proiectant :)

-

https://postimg.cc/w3wcWMhr

#2
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,087
  • Înscris: 15.05.2008
Pomi ai plantat ceva(daca esti pasionat interesat) mai ales ca ai copii
Pana cand e gata casuta pomisorii te vor rasplati cu roade.

#3
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,483
  • Înscris: 03.04.2013
Ar merge modificat holul, din 0 in 1.

Ups, am vazut dupa, desenul. Nu era in lista.
Pare ok la prima vedere. iti cam trebe ajutor de la Gabriela sa te invarti prin casa, dar merge.

Attached File  150.jpg   191.63K   224 downloads

Edited by viotl, 13 January 2023 - 21:18.


#4
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,969
  • Înscris: 28.10.2006
Succes!
Ce nu mi se pare mie OK:
Ai iprastiat baile prin toata casa.
Gandeste-te si la instalatiile de alimentare cu apa si la scurgeri. Ia in calcul aceleasi lucruri si la bucatarie.
Nu trebuie sa ai nenumarate trasee de alimentare cu apa si mai ales de scurgere sub podea.
Ce faci daca se infunda scurgerea? Sau se sparge o teava sub dusumea?
Zic si io, da' nu sunt de meserie.

Edited by viceroy56, 13 January 2023 - 21:25.


#5
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,483
  • Înscris: 03.04.2013
Trei paturi duble.... no good. baietelul si fetita nu vor fi incantati. Niste coltare generoase ar fi mai potrivite, zic.
Ai ferestre principale pe 4 laturi. Sigur iti permite terenul, vederea?
Nu ai un loc pentru o masa mai maricica.... casa asta va avea musafiri, sigur. Ce faci?
Ce este in continuarea terasei, pe langa casa?
Niste poze cu terenul ai? ca poate ne vin idei.

#6
gabitzu_yo89

gabitzu_yo89

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 19.07.2011

View Postviceroy56, on 13 ianuarie 2023 - 21:23, said:

Succes!
Ce nu mi se pare mie OK:
Ai iprastiat baile prin toata casa.
Gandeste-te si la instalatiile de alimentare cu apa si la scurgeri. Ia in calcul aceleasi lucruri si la bucatarie.
Nu trebuie sa ai nenumarate trasee de alimentare cu apa si mai ales de scurgere sub podea.
Ce faci daca se infunda scurgerea? Sau se sparge o teava sub dusumea?
Zic si io, da' nu sunt de meserie.
Referitor la bai: 1 baie la dormitorul matrimonial, o baie pt fata și o baie care sa deservească dormitorul băiatului și restul casei. Adevărat ca vor fi ceva trasee dar executate corect ni vor fi probleme.

#7
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,483
  • Înscris: 03.04.2013
Ce zici?

Attached File  150 - Copy - Copy.jpg   218.98K   155 downloads

#8
gabitzu_yo89

gabitzu_yo89

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 19.07.2011

View Postviotl, on 13 ianuarie 2023 - 21:29, said:

Trei paturi duble.... no good. baietelul si fetita nu vor fi incantati. Niste coltare generoase ar fi mai potrivite, zic.
Ai ferestre principale pe 4 laturi. Sigur iti permite terenul, vederea?
Nu ai un loc pentru o masa mai maricica.... casa asta va avea musafiri, sigur. Ce faci?
Ce este in continuarea terasei, pe langa casa?
Niste poze cu terenul ai? ca poate ne vin idei.
[ https://i.postimg.cc/FYV5Ywd3/20221019-074411.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
O sa mai fac câteva poze din mai multe unghiuri când ajung.
Dormitoarele sunt amenajate automat din program.
Bucătăria vine cu geamul spre pe est. Livingul spre sud. 2 dormitoare spre sud-vest și 1 dormito spre nord.  
E un compromis pentru a nu mari suprafata casei, pentru a nu creste costurile.


#9
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,483
  • Înscris: 03.04.2013
sau asa?

Attached File  150 - Copy - Copy - Copy.jpg   233.54K   87 downloads

Ai facut peretii exteriori drepti, si asta e bine costwise.
Recomand sa te asiguri ca cei care se uita pe geam nu sunt nemultumiti de vedere. Copiii vor avea birou, langa geam, si vor arunca un ochi afara cand si cand...
Nu vad necesar sa aibe fata baie separata. Copiii mei au varsta ta... cred.
In bietul nostru apartament avem 11 canate de sifonier. Sunt pline toate, si copiii au plecat de ceva vreme.... nu prea ai loc la intrare, holul mi se pare mic.
Ai grija unde pe pereti vor fi rafturi si dulapioare pentru rechizite, masinute, papusi, postere cu Linkin Park, unde se va aseza o plansa de desen, unde se va agata o chitara... de astea.
As zice sa scoti baia fetei si sa pui un dressing pt intrare. Eventual maresti un pic dressingul fetei.
As zice sa ramana o singura baie a copiilor (si publica), si sa o maresti un pic. Loc este, zic eu.
Masina de spalat?
Mop? (mopul tre sa aibe unde sa se usuce)
Masa de calcat?
Centrala?

Edited by viotl, 13 January 2023 - 22:17.


#10
tavitu

tavitu

    Minune: HE a început să emită facturile!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,598
  • Înscris: 16.02.2009
Copiii vor avea nevoie de birouri pentru școală/laptop/PC cu lumină naturală din partea stângă. Camerele copiilor nu par gândite pentru așa ceva.

#11
gabitzu_yo89

gabitzu_yo89

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 19.07.2011
Cele 2 dormitoare din partea stânga vin pe partea de vest. De mutat bucătăria de pe nord nu o mut deoarece vreau livingul sa fie pe sud pentru mai multa lumina și caldura iarna.
Camera pt centrala, mașina și uscător, va fi camera de 9 mp de pe nord de lângă bucatarie. Holul de la întrare are 1.9 m lățime..m am gândit ca acolo o sa vina un dresing mare (60 cm.latime) si ar rămâne pt circulație 1.2m. Mi se părea un hol mai mult decât generos.

Ce m am gândit sa iau în calcul e sa măresc bucătăria, prin desființarea camerei tehnice de lângă, pe care sa o mut în în exteriorul perimetrului actual în capătul terasei.
Referitor la planșeul de lemn aveți experiente de împărtășit?

#12
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,483
  • Înscris: 03.04.2013

View Postgabitzu_yo89, on 13 ianuarie 2023 - 22:36, said:

Referitor la planșeul de lemn aveți experiente de împărtășit?
Da. Nu il poti izola bine fonic, nici cu 40 de cm de vata. O sa auzi ploaia pe Lindab de parca ai tine un lighean pe cap.

View Postgabitzu_yo89, on 13 ianuarie 2023 - 22:36, said:

Mi se părea un hol mai mult decât generos.
Nu e.

View Postgabitzu_yo89, on 13 ianuarie 2023 - 22:36, said:

Ce m am gândit sa iau în calcul e sa măresc bucătăria, prin desființarea camerei tehnice de lângă, pe care sa o mut în în exteriorul perimetrului actual în capătul terasei.
Buna idee.

Unde construiesti?

=============
Auzi.... asa cum ai pus poza cu terenul, ce punct cardinal e la orizont? Care perete de la casa va fi vizibil? Ce distanta va fi de la casa la malul din dreapta?

Edited by viotl, 13 January 2023 - 22:48.


#13
gabitzu_yo89

gabitzu_yo89

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 19.07.2011
Din poza se vede răsăritul la orizont. Casa va fi poziționată pe partea stânga la 2 metri de terenul vecin, si raman 12 m latime in "fata casei,cu intrarea pe partea din dreapta, și poziționată exact cum e în schita.
Sudul e în dreapta pozei, pe partea de vest am un deal cu pădure.. la cca 100 m de teren peste drum.

Voi face poze și voi actualiza

Edited by gabitzu_yo89, 13 January 2023 - 23:05.


#14
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,303
  • Înscris: 11.08.2003
Ai luat in calcul cat te va costa incalzirea in lunile de iarna pentru o astfel de casa?

#15
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,483
  • Înscris: 03.04.2013
Aham. Deci, din living - prin usa dubla - si din bucatarie vezi ce se vede in poza, da?
De la fereastra dormitorului matrimonial sunt 2 metri pana la gardul din stanga, da?
Iar fotograful vede geamul de la camera baiatului.... asa e?

#16
vali

vali

    forumist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,873
  • Înscris: 03.12.2001
ce erori văd eu:

1. traseul lung de la centrală la băi. o să vezi asta când dai drumul la apă caldă.
2. aranjarea e cel puțin aiurea.
3. dressingurile sunt mici. și alte copiilor, nu mai zic al vostru. soția are unul de 2x2, doar ea, și e cam la limită, în condițiile în care nu are extrem de multe haine.
4. nu-mi dau seama de ce sunt căzi în băile copiilor. nici tu, nici ei nu veți vrea să faceți baie prea des. un duș e mult mai comod și mai rapid.
5. "shed" bănuiesc că va fi camera tehnică și spațiu de stocare. gândește-te că trebuie să depozitezi acolo chestii pentru 4 persoane, plus cămară, plus debara. nu zic că e mic spațiul, dar gândește-l bine de la început. ca idee, eu am cămară 4mp plină, beci 10mp plin și cameră tehnică (unde momentan am doar centrala și pe viitor vor fi și chestiile pentru panouri voltaice) 3mp. o să trebuiască să înghesui în ăia 10mp toate lucrurile pe care nu le poți duce în magazie și de care ai nevoie rapid.
6. cum au zis colegii mai sus, copiii au nevoie de un birou și un spațiu unde să-și țină cărțile.
7. nu le-aș lăsa un perete comun, se vor deranja reciproc, unul vrea să învețe, altul să asculte muzică.
8. în living veți sta voi doi, pe măsură ce trece timpul copiii se vor închide în camerele lor, să facă activități specifice.


cu mintea de acum, eu aș face o casă pe lung. intri pe hol și ai în față o toaletă mică, pentru oaspeți. dreapta sufragerie și bucătărie. stânga dormitorul adulților cu baie și dressing. dormitor copil1. baie cu duș. dormitor copil2. tu ai baia și dressingul pe peretele cu ei, nu îi auzi tu pe ei, nu te aud ei pe tine. peste 15 ani pleacă, tragi o ușă și ai izolat dormitoarele lor de restul casei, ca să nu încălzești inutil.

#17
gabitzu_yo89

gabitzu_yo89

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 19.07.2011

View Postviotl, on 14 ianuarie 2023 - 01:42, said:

Aham. Deci, din living - prin usa dubla - si din bucatarie vezi ce se vede in poza, da?
De la fereastra dormitorului matrimonial sunt 2 metri pana la gardul din stanga, da?
Iar fotograful vede geamul de la camera baiatului.... asa e?
Exact. Cei 2 metri încă nu s bătuți in cuie deoarece lățimea mi ar permite sa ma mut la o distanta mai mare.

View Postvali, on 14 ianuarie 2023 - 08:31, said:

ce erori văd eu:

1. traseul lung de la centrală la băi. o să vezi asta când dai drumul la apă caldă.
###Aici cred ca ai perfecta dreptate :(
2. aranjarea e cel puțin aiurea.
3. dressingurile sunt mici. și alte copiilor, nu mai zic al vostru. soția are unul de 2x2, doar ea, și e cam la limită, în condițiile în care nu are extrem de multe haine.
## Nu vreau o casa extrem de mare. Bugetul este limitat. Inițial schita ieșise de vreo 200 mp :(
4. nu-mi dau seama de ce sunt căzi în băile copiilor. nici tu, nici ei nu veți vrea să faceți baie prea des. un duș e mult mai comod și mai rapid.
### Dus va veni la baia de pe hol. Și fata și soția vor cada
5. "shed" bănuiesc că va fi camera tehnică și spațiu de stocare. gândește-te că trebuie să depozitezi acolo chestii pentru 4 persoane, plus cămară, plus debara. nu zic că e mic spațiul, dar gândește-l bine de la început. ca idee, eu am cămară 4mp plină, beci 10mp plin și cameră tehnică (unde momentan am doar centrala și pe viitor vor fi și chestiile pentru panouri voltaice) 3mp. o să trebuiască să înghesui în ăia 10mp toate lucrurile pe care nu le poți duce în magazie și de care ai nevoie rapid.
###Shedul ( prost denumit de program) e doar spațiu tehnic ( centrala, automatizări, mașina de spălat și uscător, lada frigorifica). Beciul va fi separat de casa sub o magazie
6. cum au zis colegii mai sus, copiii au nevoie de un birou și un spațiu unde să-și țină cărțile.
###Într un dormitor de 14 mp organizat cu cap nu credeți ca ar încăpea și toate alea pt un copil? Mie personal mi se par destul de mari
7. nu le-aș lăsa un perete comun, se vor deranja reciproc, unul vrea să învețe, altul să asculte muzică.
###Nu au perete comun. Cel de pe mijloc cu baie și dresing mai mare( geam pe nord) va fi matrimonial.
8. în living veți sta voi doi, pe măsură ce trece timpul copiii se vor închide în camerele lor, să facă activități specifice.


cu mintea de acum, eu aș face o casă pe lung. intri pe hol și ai în față o toaletă mică, pentru oaspeți. dreapta sufragerie și bucătărie. stânga dormitorul adulților cu baie și dressing. dormitor copil1. baie cu duș. dormitor copil2. tu ai baia și dressingul pe peretele cu ei, nu îi auzi tu pe ei, nu te aud ei pe tine. peste 15 ani pleacă, tragi o ușă și ai izolat dormitoarele lor de restul casei, ca să nu încălzești inutil.

View Postsorin147, on 14 ianuarie 2023 - 00:09, said:

Ai luat in calcul cat te va costa incalzirea in lunile de iarna pentru o astfel de casa?
Eficienta energetica va fi prioritara. Ne dorim o casa mica și care sa nu consume mult.
- izolatie sub placa minim 10 cm extrudat
- izolatie elevatii
- vata bazaltica 15-20 cm exterior
- tavanul îl doresc din lemn pt o izolatie termica mai buna ( 30 cm vata)
- ipat cu minim 10 izolatie

Edited by gabitzu_yo89, 14 January 2023 - 09:31.


#18
yo9hrb

yo9hrb

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,121
  • Înscris: 09.08.2006
Ai gaze? Daca nu, trebuie sa iei in considerare o camera tehnica generoasa.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate