Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!
 La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...
 Outlook e muta pe Android

Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...
 AC Gree duce la palpait de becuri

Sfat / recomandare construire aco...

Cablu analog vs digital

Ce valoare stabiliti la RSSI la u...
 

Selectare abonament pentru mai multe televizoare

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#19
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,309
  • Înscris: 01.12.2001
Nu e mai simplu sa învârti de semireglabilele alea de la amplificator pana când totul e ok? Nu cred ca as folosi un program de proiectare (dacă chiar exista) pt câteva TV din casa.

#20
phoenix76

phoenix76

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,002
  • Înscris: 25.09.2014
Abonament analog si apoi iti construiesti propria retea.
Nu exista oare ( eu n-am auzit ), abonamente pentru mai multe dispozitive, care sa se preteze de exemplu pentru pensiuni, hoteluri, etc , ca sa nu mai incercam tot felul de combinatii ?

#21
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,946
  • Înscris: 24.04.2013

 dorin_2k, on 13 ianuarie 2023 - 20:24, said:

Nu e mai simplu sa învârti de semireglabilele alea de la amplificator pana când totul e ok? …
Nu. Fiecare metru de cablu, fiecare tap si fiecare switch inseamna atenuare. Ideea este ca ideal trebuie sa ai aceeasi atenuare pana la fiecare din televizoare. Cand sunt diferente mari de lungime de cablu si/sau numar diferit de tap-uri/switch-uri poti avea atenuare foarte diferita pana la televizoare diferite. In acest caz degeaba invarti de potentiometru: vei avea semnal fie prea puternic la televizoarele ‘de aproape’ fie prea slab la cele ‘de departe’.

Edited by sags, 13 January 2023 - 21:12.


#22
pantirandrei

pantirandrei

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 05.01.2022
Buna seara, in primul rand va multumesc tuturor pentru sugestii, o sa incerc sa clarific si mai mult situatia:
- da, intradevar, este vorba despre o pensiune
- televizoarele sunt noi ( >2020 ), insa nu sunt smart.
- contractul sugerat este pe persoana juridica, nicidecum pe persoana fizica.
- citez raspunsul agentului de vanzari de la digi: "[...]Cum am discutat, trebuie contractate 7 abonamente de cablu TV, adica 7 x 21 = 147 lei cu tot cu TVA[...]"
Deci asta imi sugereaza, 7 abonamente diferite de TV digital, nu este vreun pret special pentru persoana juridica, ci 7 abonamente separate.
Dupa recomandarea voastra, cel mai probabil o sa solicit eu doar UN SINGUR abonament si o sa caut o persoana care ar putea sa imi faca toate traseele si conexiunile necesare.

#23
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,309
  • Înscris: 01.12.2001
Nu îți trebuie tv Smart.
Au sigur dvb c și vei vedea și grila digital chiar daca ai abonament analog.

 sags, on 13 ianuarie 2023 - 21:11, said:

Nu. Fiecare metru de cablu, fiecare tap si fiecare switch inseamna atenuare.
Ar fi perfect așa.
Au splitere cu atenuări in orice gama?
Au careva tipuri de splitere și le montează în funcție de lungimea cablului până la tv.
Nu stau la o instalare să folosească un program special de calcul.


#24
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,946
  • Înscris: 24.04.2013
OT (oarecum):
Cand reteaua e mare si mai ales ‘in serie’ (ca ‘in stea’ s-ar putea sa fie de tras prea mult cablu) se folosesc tap-uri nu splitter-e. Acestea au 2 tipuri de iesiri: una cu atenuare foarte mica de unde pleaca un cablu catre tap-ul urmator si una sau mai multe cu atenuare mare si diferita de la tap la tap (exista cu o gama larga de valori pentru aceasta atenuare <https://www.dipolnet...ap-uri,4438.htm>) unde conectezi televizoare. Diferenta de atenuare intre cele 2 categorii este ca sa egaleze atenuarea de pe restul retelei (cabluri + tap-uri/swith-uri urmatoare) pana la ultimul televizor, astfel incat atenuarea pana la acesta sa fie aceeasi cu cea pana la televizoarele conectate direct la acest tap.

Intr-un apartament evident ca nu prea ai de ce a te complici, desi si acolo poate conta si sa sa fie nevoie de facut socoteala, dar la 22 de televizoare e deja retea destul de mare si e de presupus ca distantele intre sursa de semnal si diferitele televizoare sunt foarte variabile, etc, deci trebuie facuta socoteala cu grija.

Edited by sags, 14 January 2023 - 08:08.


#25
nixrohnson

nixrohnson

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,237
  • Înscris: 22.11.2022

 mercur68, on 13 ianuarie 2023 - 19:26, said:

Sincer, nu cred ca iti face cineva 7 abonamente pe aceeasi locatie

Nu e treaba noastra sa stim asta.
Iti dai seama ca RDS stie exact.
Clientul vine, spune ca are 22 de tv, ei ii spun optiunile disponibile, atit abonament, cit si instalare.
Dar nu asta e problema.
Problema e ca acest client nu vrea sa plateasca cit cere RDS. Neah, pe de o parte e de inteles.

Edited by nixrohnson, 14 January 2023 - 09:51.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate