Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus
 Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...
 Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...
 Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping
 

Checklist algoritmic deces in familie acasa / spital / inmormantare - PE ZILE , ETAPIZAT - aspecte legale si practice , demersuri si cheltuieli

* * - - - 5 votes
  • Please log in to reply
55 replies to this topic

#37
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,077
  • Înscris: 20.12.2007

 Cr1spy, on 17 ianuarie 2023 - 18:50, said:

Ar fi fain daca s-ar continua topicul si cu cateva informatii despre succesiune. Eu una nu ma pricep si sunt in ceata cand citesc diverse chestii despre Anexa24, testament, certificat de mostenitor, samd.
Ma gandesc ca si altii, care n-au cunostinte in domeniu sunt in aceeasi situatie si niste informatii de baza le-ar fi utile.
Parerea mea.
Ai aria juridica pentru asta

#38
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009
Pe juridic sunt dezbateri juridice. Dar multumesc ptr indicatii.

Edited by Cr1spy, 17 January 2023 - 19:53.


#39
VipeR85

VipeR85

    Il Magnifico

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,660
  • Înscris: 13.12.2006

 Yhzx23, on 17 ianuarie 2023 - 19:34, said:

Simplu si fara bataie de cap.

bun bun...lasa asta. mai citeste o data, cu voce tare daca te ajuta, cat a scris ca e ajutorul de inmormantare de la primarie...

 Kokoshmare, on 17 ianuarie 2023 - 19:46, said:

Ai aria juridica pentru asta

a uitat ca aici e pe "life&entertainment". si subthread "dezbateri"...unde noi dezbatem entertainmentul vietii : inmormantarea

#40
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,524
  • Înscris: 15.06.2007
Trebuie sa recunosc macabritatea acestui subiect.. dar mi-a trecut prin minte o chestie:
Ce faceti cu agenda telefonului? Lasat numarul persoanei decedate acolo sau il stergeti?


#41
Soulstream

Soulstream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,027
  • Înscris: 03.02.2014

 tfmercedez, on 20 februarie 2023 - 15:29, said:

Trebuie sa recunosc macabritatea acestui subiect.. dar mi-a trecut prin minte o chestie:
Ce faceti cu agenda telefonului? Lasat numarul persoanei decedate acolo sau il stergeti?

eu nu am sters pana acum nici un numar de telefon din agenda. Am in agenda persoane cu care nu am mai vorbit de 10+ ani, dar si persoane decedate. SI sunt la fel de convins, ca o parte din acele numere de telefon nici nu mai apartin acelor persoane.

Pur si simplu pt mine nu are sens sa fac "curatenie" in agenda de telefon. Nu e ca si cum telefoanele mai au limitari reale in ce priveste numarul de intrari in agenda.

#42
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,524
  • Înscris: 15.06.2007
Am sunat si eu dupa vreo 5-6 ani pe un domn electrician, si cand a raspuns cineva, am realizat ca numarul a fost realocat. Omul fiind destul de batran si cu probleme, banuiesc ca a trecut la cele sfinte.

#43
utilizatorok

utilizatorok

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 305
  • Înscris: 24.12.2021
Waw! Noroc cu aceste firme care se ocupa de toate cele necesare, altfel imi pare un calvar.
Nici sa mori nu ai voie intrucat ii bagi pe ai tai intr-un hatis de cosmar.

#44
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,089
  • Înscris: 17.01.2012

 tfmercedez, on 20 februarie 2023 - 15:29, said:

.. dar mi-a trecut prin minte o chestie:
Ce faceti cu agenda telefonului? Lasat numarul persoanei decedate acolo sau il stergeti?

fantastic..., după 2 ani de la necaz, ÎNCĂ mai am nr de tf al maică-mii în agendă :)

#45
Soulstream

Soulstream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,027
  • Înscris: 03.02.2014

 utilizatorok, on 21 februarie 2023 - 06:43, said:

Waw! Noroc cu aceste firme care se ocupa de toate cele necesare, altfel imi pare un calvar.
Nici sa mori nu ai voie intrucat ii bagi pe ai tai intr-un hatis de cosmar.

si noi am apelat la o firma specializata cand a murit mama sotiei. S-a intamplat subit cand sotia avea 24 de ani si eu 26, asa ca va dati seama ce experienta in organizat inmormantari aveam noi. Noroc ca exista un loc deja platit pt inmormantare in familie, ca altfel probabil se complica treaba (habar nu am cum faci rost de un loc de inmormantare de pe o zi pe alta).

#46
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,524
  • Înscris: 15.06.2007
Atat in familie cat si printre cunostinte, prinde  sau nu stiu cum sa ma exprim , in fine, aud tot mai des despre dorinta de a fi incinerati.
Cineva din familie a cazut victima sistemului covid, si este super mega naspa faptul ca am vazut-o la ultima vizita facand cu mana, zambind, dupa doua saptamani era undeva moarta intr-un sac , si trebuia sa mearga cineva sa identifice continutul sacului. Bijuterii, efecte personale disparute.. incinerat si gata. Nu s-a tinut nici macar o slujba nimic.. e atat de aiurea. Dar asta din cauza contextului cu covidul, cand era nebunia cu tulpina pixdii.
Femeia era bolnava de diabet si alte cele, medicamente pentru bolile cronice nu a primit medicatie in spital.  In fine, medicina da socoteala dupa alte reguli in tara asta.

#47
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,894
  • Înscris: 27.01.2016

 tfmercedez, on 21 februarie 2023 - 12:27, said:

Nu s-a tinut nici macar o slujba nimic.. e atat de aiurea.
Iti plac slujbele? Mie nu.

#48
Soulstream

Soulstream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,027
  • Înscris: 03.02.2014

 tfmercedez, on 21 februarie 2023 - 12:27, said:

Atat in familie cat si printre cunostinte, prinde  sau nu stiu cum sa ma exprim , in fine, aud tot mai des despre dorinta de a fi incinerati.

Si maica-mea a zis acum ceva timp ca ar vrea sa fie incinerata cand moare. Taica-meo nu si-a exprimat public o preferinta.

In general, e o consecinta a scaderii gradului de religiozitate in tara. Inca suntem o tara cu o majoritate covarsitoare de oameni religiosi, dar trendul e oarecum descrescator, asa ca e si normal sa vezi tot mai multe cazuri de oameni care nu vor ceremonii religioase (inmormantari, nunti, botezuri etc)

#49
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,524
  • Înscris: 15.06.2007

 Testosteron, on 21 februarie 2023 - 12:30, said:


Iti plac slujbele? Mie nu.
mi se rupe de slujba, dar slujba are un rol, si anume este acel ritual , inmormantarea, la care se intalneste toata familia, rudele, prietenii ca la nunta, botez.  Este un eveniment prin care se marcheaza incheierea trecerii cuiva prin viata. Intotdeauna este mai bine sa impartasesti durerea cu altii, ti se inoculeaza cumva in subconstient vazand atata lume de fata pentru acelasi lucru, ca acea persoana nu mai este. In lipsa unei slujbe, sau a simularii unei inmormantari, consider ca se face o nedreptate celui decedat.
Am fost la destule inmormantari, si mereu surprinderea decesului cel putin in perceptia mea, isi gasea deznodamantul la inmormantare.
Cel mai tare m-a socat si afectat moartea mamei unei colege de clasa, era foarte tanara, sub 30 de ani, a fost lovita de un atuobuz in vama, cand era la moda bisnitareala la sarbi, eu eram in clasa a-IV-a, si imi amintesc sutele de persoane de la inmormantare.  

Cred ca cel mai urat este sa mori singur, sa te gaseasca vecinii dupa duhoarea emanata de hoit, si sa nu ai parte de nici un fel de "procesare" omeneasca, cel mult o groapa comuna.

 Soulstream, on 21 februarie 2023 - 12:36, said:



Si maica-mea a zis acum ceva timp ca ar vrea sa fie incinerata cand moare. Taica-meo nu si-a exprimat public o preferinta.

In general, e o consecinta a scaderii gradului de religiozitate in tara. Inca suntem o tara cu o majoritate covarsitoare de oameni religiosi, dar trendul e oarecum descrescator, asa ca e si normal sa vezi tot mai multe cazuri de oameni care nu vor ceremonii religioase (inmormantari, nunti, botezuri etc)
asta oe de o parte. Pe alta parte, este mafia cimitirelor, care ma scarbeste din absolut toate punctele de vedere.
Stii ca daca ingropi pe cineva, la oras, unde este cerere ca la imobiliare, daca nu platesti taxa , dupa 7 ani se da locul "de veci" altcuiva.   Ca asa-i in tenis.  So, poate ca un vas frumos din portelan chinezesc este de preferat..
Unchiu de care ziceam, si-a luat sotia intr-un vas (cenusa ei), si s-a dus la bucuresti, sa stea cu nepotii. Cum au stat o parte din viata la Constanta,  ne gandeam ca intr-o vara sa facem macar o slujba pe malul marii, sa ii toarne cenusa in mare.

#50
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,540
  • Înscris: 13.06.2004
Lasă cenuşa acolo unde e. Eventual o ligurinţă în mare. Dar dacă e Ortodoxă, nu se va face slujbă.
P.S. Îngropare se poate face şi fără slujbă religioasă. Deci...
Cei care nu vor să fie incineraţi, ar fi bine ca din timpul vieţii să ia măsuri ca să nu se întâmple aşa ceva.

Edited by djl, 21 February 2023 - 13:00.


#51
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,894
  • Înscris: 27.01.2016

 tfmercedez, on 21 februarie 2023 - 12:47, said:

mi se rupe de slujba, dar slujba are un rol, si anume este acel ritual
Mie mi-e lehamite de slujbele de orice fel si cam de tot ce se întâmplă la o înmormântare . E un adevărat circ.

 tfmercedez, on 21 februarie 2023 - 12:47, said:

Cum au stat o parte din viata la Constanta,  ne gandeam ca intr-o vara sa facem macar o slujba pe malul marii, sa ii toarne cenusa in mare.
Pai si ce fără slujba nu poate s-o toarne in mare? Vrei sa-l cari si pe popa la plaja?

#52
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,524
  • Înscris: 15.06.2007
M-am exprimat eu eronat. Am zis slujba de inmormantare, cand defapt ma gandeam la adunare rudelor, prietenilor, cunostintelor pentru ramas bun. Asta mi se pare cel mai important.

#53
Greuleanu

Greuleanu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 898
  • Înscris: 28.12.2022
Cioclii nu dau contractele spre citire decat cand ai mortul in casa, am fost la o inmormantare si imi spuneau fratii decedatului ca incaseaza nu stiu cum si ajutorul de la primarie si ultima pensie pentru ca solicita a fi imputerniciti sa ridice tot in numele familiei

#54
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,894
  • Înscris: 27.01.2016

 tfmercedez, on 21 februarie 2023 - 17:32, said:

M-am exprimat eu eronat. Am zis slujba de inmormantare, cand defapt ma gandeam la adunare rudelor, prietenilor, cunostintelor pentru ramas bun. Asta mi se pare cel mai important.
Ah pai asta e altceva.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate