Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over
 Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...
 Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua
 sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...
 

Checklist algoritmic deces in familie acasa / spital / inmormantare - PE ZILE , ETAPIZAT - aspecte legale si practice , demersuri si cheltuieli

* * - - - 5 votes
  • Please log in to reply
55 replies to this topic

#19
Sinmbad

Sinmbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,021
  • Înscris: 22.04.2022
Chestie curioasa, din 11 case mortuare cu pachete funebre si alte descrieri pe net, nici una nu vrea sa dea contractul la citit inainte ... Probabil cu decedatul in casa semneaza lumea altfel ...

View Posttytysor, on 14 ianuarie 2023 - 20:03, said:

Apropo, cine s-ar gindi, aflat la nevoie, sa caute dupa ''Checklist algoritmic''?
Pai exact asta e sensul check-listului, sa le ai in fata si sa le bifezi, numai de atentie si ordonat probleme nu mai ai chef si timp atunci

#20
VipeR85

VipeR85

    Il Magnifico

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,660
  • Înscris: 13.12.2006
[...]

View PostSinmbad, on 14 ianuarie 2023 - 20:06, said:

Chestie curioasa, din 11 case mortuare cu pachete funebre si alte descrieri pe net, nici una nu vrea sa dea contractul la citit inainte ... Probabil cu decedatul in casa semneaza lumea altfel ...

din moment ce iti zice pe site ce se intampla si cat te costa de ce te-ar mai interesa contractul? adica, in mare parte te uiti la pret, la servicii si aia e..semnezi. nu e ca si cum ai sta 2 zile sa tot citesti TCG

Edited by Barboso, 15 January 2023 - 12:51.
Offtopic


#21
Sinmbad

Sinmbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,021
  • Înscris: 22.04.2022

View PostVipeR85, on 14 ianuarie 2023 - 20:18, said:

din moment ce iti zice pe site ce se intampla si cat te costa de ce te-ar mai interesa contractul? adica, in mare parte te uiti la pret, la servicii si aia e..semnezi. nu e ca si cum ai sta 2 zile sa tot citesti TCG

Din moment ce nu stii deloc ce vorbesti, de ce nu incerci sa te abtii, e greu controlul de la o vreme ? Cine zice pe site ? Vocea ratiunii cu glasul rastit ? Si daca nu zice pe site, tu stai si astepti , sau ce ?

@Cr1spy numai de bine te invata, deschide-ti sufletul si primeste invatatura

Edited by Sinmbad, 14 January 2023 - 20:31.


#22
VipeR85

VipeR85

    Il Magnifico

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,660
  • Înscris: 13.12.2006
http://accu.ro/tarife-servicii/ uite aici zice...

ps" sa nu-ti uiti pastilele

View PostSinmbad, on 14 ianuarie 2023 - 20:06, said:

Chestie curioasa, din 11 case mortuare cu pachete funebre si alte descrieri pe net, nici una nu vrea sa dea contractul la citit inainte ... Probabil cu decedatul in casa semneaza lumea altfel ...

ce te-ar interesa "inainte" altceva in afara de pret si ce si cate servicii se vor executa?

pe de alta parte ce inseamna "inainte" la tine? cand mai are viitorul defunct 10 ani pana la moarte? sau inainte efectiv de prestarea serviciilor? daca ai un bolnav si sti ca-ti moare intr-o saptamana nu cred ca exista vreo firma care sa nu-ti dea contractul cand defunctul e inca in viata. dar daca tu vrei numa asa...sa prospectezi piata, la ce te astepti?

#23
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,096
  • Înscris: 17.01.2012
cred că e nevoie de încă un macabru precum viper85!
deci mă bag.
la cât costă o chestia d-asta, mai bine-l lași pe mort în paza primăriei!
viper, sper că știi că incinerarea costă mai mult decât îngropăciunea? :o

PS: dacă avu pensie bunicică, atunci merită să-l îngropi tu, altfel faci o economie!

#24
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,503
  • Înscris: 02.09.2006
Ai dreptate, maestre! luimea s-a invatat obraznica si trebuie sa le fie retezata rapid obraznicia! I-auzi la ei: sa citeasca din timp si cu atentie ce semneaza! dar unde se cred?

View PostVipeR85, on 15 ianuarie 2023 - 01:24, said:

http://accu.ro/tarife-servicii/ uite aici zice...

ps" sa nu-ti uiti pastilele



ce te-ar interesa "inainte" altceva in afara de pret si ce si cate servicii se vor executa?

pe de alta parte ce inseamna "inainte" la tine? cand mai are viitorul defunct 10 ani pana la moarte? sau inainte efectiv de prestarea serviciilor? daca ai un bolnav si sti ca-ti moare intr-o saptamana nu cred ca exista vreo firma care sa nu-ti dea contractul cand defunctul e inca in viata. dar daca tu vrei numa asa...sa prospectezi piata, la ce te astepti?

View PostSinmbad, on 14 ianuarie 2023 - 20:06, said:

Chestie curioasa, din 11 case mortuare cu pachete funebre si alte descrieri pe net, nici una nu vrea sa dea contractul la citit inainte ... Probabil cu decedatul in casa semneaza lumea altfel ...


Pai exact asta e sensul check-listului, sa le ai in fata si sa le bifezi, numai de atentie si ordonat probleme nu mai ai chef si timp atunci
da, mai draga! dar dupa ce ca e ''check list'' mai e si ''algoritmic''?  ia fa tu un sondaj si vezi cita lume ar cauta informatia respectiva folosind aceste cuvinte inalte si elevate! doar prea putini oameni culti in cap ar fi facuit-o!

#25
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009

View Postgushpi, on 15 ianuarie 2023 - 16:23, said:

cred că e nevoie de încă un macabru precum viper85!
deci mă bag.
la cât costă o chestia d-asta, mai bine-l lași pe mort în paza primăriei!
viper, sper că știi că incinerarea costă mai mult decât îngropăciunea? :o

PS: dacă avu pensie bunicică, atunci merită să-l îngropi tu, altfel faci o economie!
Astia se bateau pe morti de la 112. Cei mai buni si mai fragezi,fara checklist, luati pe nepregatite...

#26
Sinmbad

Sinmbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,021
  • Înscris: 22.04.2022

View Posttytysor, on 15 ianuarie 2023 - 16:28, said:

Ai dreptate, maestre! luimea s-a invatat obraznica si trebuie sa le fie retezata rapid obraznicia! I-auzi la ei: sa citeasca din timp si cu atentie ce semneaza! dar unde se cred?




da, mai draga! dar dupa ce ca e ''check list'' mai e si ''algoritmic''?  ia fa tu un sondaj si vezi cita lume ar cauta informatia respectiva folosind aceste cuvinte inalte si elevate! doar prea putini oameni culti in cap ar fi facuit-o!

Deschide topic nou atunci   "La groapa", sa l înțeleagă Google

#27
Melteanu

Melteanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,105
  • Înscris: 28.02.2022
topic util......pina la urma cum e mai convenabil?groapa sau crematoriu?

#28
VipeR85

VipeR85

    Il Magnifico

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,660
  • Înscris: 13.12.2006

View Postgushpi, on 15 ianuarie 2023 - 16:23, said:

cred că e nevoie de încă un macabru precum viper85!
deci mă bag.
la cât costă o chestia d-asta, mai bine-l lași pe mort în paza primăriei!
viper, sper că știi că incinerarea costă mai mult decât îngropăciunea? Posted Image

PS: dacă avu pensie bunicică, atunci merită să-l îngropi tu, altfel faci o economie!
https://www.evafuner...omplet.html   aici zice ca e 5000 lei tacamul complet la incinerare, cu tot cu slujba lu popa desi eu ma asteptam sa nu fie. nu de alta dar eu cand ma refer la incinerare ma gandesc ca platesc firma si aia se duc, fac actele, iau mortu de la spital, il duc la cuptor si cand e gata friptura imi aduc cenusa in urna. fara bani de haine gucci, fara papuci prada si fara sicriu versace. am inebunit sa dau bani pe haine noi si apoi sa le ard? acelasi lucru cu sicriul...de ce as cumpara un sicriu daca scopul e sa-l ard? wtf la o adica...

View PostMelteanu, on 15 ianuarie 2023 - 17:52, said:

topic util......pina la urma cum e mai convenabil?groapa sau crematoriu?

eu as zice crematoriu. la 5000 lei tacamul complet. o inmormantare clasica duce mult mai mult numa daca te gandesti cat dai pe sicriu, haine,priveghi, popa, mancare.

#29
Greuleanu

Greuleanu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 898
  • Înscris: 28.12.2022

View PostVipeR85, on 14 ianuarie 2023 - 20:18, said:

[...]



din moment ce iti zice pe site ce se intampla si cat te costa de ce te-ar mai interesa contractul? adica, in mare parte te uiti la pret, la servicii si aia e..semnezi. nu e ca si cum ai sta 2 zile sa tot citesti TCG

Tu ai citit vreodata un contract de furnizare servicii inainte de a-l semna ? Asa ti-ai invata copiii, ca Boul se leaga cu lanţul, omul cu semnătura ?

#30
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009
Da' ce faci TU cu cenusa de la friptura? O tii la geam?

Edited by Cr1spy, 15 January 2023 - 22:09.


#31
Melteanu

Melteanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,105
  • Înscris: 28.02.2022
Eu da,nu la geam, dar o pun intr-un recipient si la un loc de cinste sa imi aminteasca de acea persoana.

#32
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,096
  • Înscris: 17.01.2012
de obicei, neamu' nostru roșcovan își cumpără coșciug cam cu 25 de ani înainte de sucombare!
așa că nu-i cheltuiala mea... :)

modalitatea-n sine de a scăpa de cadavru e irelevantă dpdv financiar
tot ce-nconjoară evenimentul este aspirator de bani
de asemenea și modul de comportare al cunoscuților
la moșu meu au apărut la pomană cam 80 de paralitici, așa că-n loc de 6 sarmale au primit doar câte 2 :)

apoi pomeni cu nemiluita (fie că-s trecute sau nu în noul și vechiul testament; nu mai vorbesc că-n testamentul moșului nu era trecută niciuna :P )
-la 3/7/9/40 de zile
-la 3/6/9/12 luni
-la fosta zi de naștere, de deces, la onomastică și de crăciun/paște/paștele adormiților
ETC

dacă reușiți să evitați ASTEA, sunteți barosani!

#33
Greuleanu

Greuleanu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 898
  • Înscris: 28.12.2022

View PostVipeR85, on 15 ianuarie 2023 - 21:15, said:

https://www.evafuner...plet.html  aici zice ca e 5000 lei tacamul complet la incinerare, cu tot cu slujba lu popa desi eu ma asteptam sa nu fie. nu de alta dar eu cand ma refer la incinerare ma gandesc ca platesc firma si aia se duc, fac actele, iau mortu de la spital, il duc la cuptor si cand e gata friptura imi aduc cenusa in urna. fara bani de haine gucci, fara papuci prada si fara sicriu versace. am inebunit sa dau bani pe haine noi si apoi sa le ard? acelasi lucru cu sicriul...de ce as cumpara un sicriu daca scopul e sa-l ard? wtf la o adica...



eu as zice crematoriu. la 5000 lei tacamul complet. o inmormantare clasica duce mult mai mult numa daca te gandesti cat dai pe sicriu, haine,priveghi, popa, mancare.

Ai fost tu la Primarie si ti-a decontat ajutor de crematoriu ? Ajutorul de inmormantare este, 54600 lei

#34
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009
Ar fi fain daca s-ar continua topicul si cu cateva informatii despre succesiune. Eu una nu ma pricep si sunt in ceata cand citesc diverse chestii despre Anexa24, testament, certificat de mostenitor, samd.
Ma gandesc ca si altii, care n-au cunostinte in domeniu sunt in aceeasi situatie si niste informatii de baza le-ar fi utile.
Parerea mea.

Edited by Cr1spy, 17 January 2023 - 18:51.


#35
VipeR85

VipeR85

    Il Magnifico

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,660
  • Înscris: 13.12.2006

View PostGreuleanu, on 16 ianuarie 2023 - 19:17, said:

Ajutorul de inmormantare este, 54600 lei

cat ma?????

#36
Yhzx23

Yhzx23

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,607
  • Înscris: 08.11.2022

View PostGreuleanu, on 16 ianuarie 2023 - 19:17, said:

Ajutorul de inmormantare este, 54600 lei

View PostVipeR85, on 17 ianuarie 2023 - 18:55, said:

cat ma?????

Orice firma de pompe funebre face servicii de la A la Z.

Incepe cu inceputul si termina cu incasarea ajutorului de inmormantare.

Firmele au bani sa ruleze cheltuielile asa ca cineva din familia mortului doar trebuie sa dea acceptul firmei sa se ocupe de toate cele.

Pentru un pachet minim obligatoriu ajutorul de inmormantare este suficient si firma nu percepe bani in avans pentru ca ea firma incaseaza de la casa de pensii ajutorul prevazut de lege.

Simplu si fara bataie de cap.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate