Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...
 

Checklist algoritmic deces in familie acasa / spital / inmormantare - PE ZILE , ETAPIZAT - aspecte legale si practice , demersuri si cheltuieli

* * - - - 5 votes
  • Please log in to reply
55 replies to this topic

#1
Sinmbad

Sinmbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,021
  • Înscris: 22.04.2022
Stimati colegi, toti avem batrani in familie si am observat ca nu exista cumulativ un checklist organizat , pe zile, cu etapele succesive - din punct de vedere legal si al derularii in fapt - ce trebuie parcurse concomitent cu incidenta unui deces in familie - acasa sau la spital.

Sintetizarea unui astfel de checklist ar scurta la minim agitatia si oboseala precum si durerea prin care se trece in astfel de momente.

Rog sa ma ajutati sa completam ce a ramas omis, le-am cules de prin alte topice sau site-uri, la sfarsit dupa ce se strang toate datele se poate intocmi succint checklist-ui.

ZIUA 1: Constatare deces & ± transport catre capela

01-01 - Constatarea decesului, variante:
01-a_112 - medic de pe ambulanta
01-b_medic de familie
01-c_medic legist pompe funebre, tarif separat de plan funerar (neinclus)

ACT-01- Se elibereaza astfel Certificatul Medical Constatator al Decesului - întocmit pe formular-tip, care va trebui să poarte număr de înregistrare, dată certă, semnătura și parafa medicului care a făcut constatarea, sigiliul/ștampila unității sanitare, în care trebuie consemnată cauza decesului, fără prescurtări, înscrisă cu majuscule; -- DE FACUT O COPIE

Set - Servicii funerare (vezi plan funerar)
01-02 - transportul funerar al decedatului dinspre casă spre capela / la biserică

01-02 - taxa transport casa -> capela (vezi plan funerar)
01-03 - taxa imbalsamare (vezi plan funerar)

ACT-02-Certificat imbalsamare-- DE FACUT O COPIE

01-04 - taxa capela (vezi plan funerar)
01-05 - cost sicriu (vezi plan funerar)
01-05 - cost cruce lemn (vezi plan funerar)
01-06 - cost coroane (vezi plan funerar)

ZIUA 2: Obținerea Certificatului de Deces & Adeverinta de deces & Adeverinta de inhumare ...

02-01- DECLARAREA DECESULUI – Declararea decesului se face in termen de 3 zile de la data incetarii din viata a persoanei. In acest termen se cuprinde atat ziua in care s-a produs decesul, cat si ziua in care se face declaratia.

Pentru obtinerea certificatului de deces aveti nevoie de urmatoarele acte:
OCD-01-Certificatul de nastere al decedatului – original si copie;
OCD-02-Certificatul de casatorie al decedatului (daca decedatul a fost casatorit) – original si copie;
OCD-03-Livretul militar al decedatului (pentru decedatii cu varsta sub 50 de ani) – original si copie;
OCD-04-Buletinul de Identitate sau Cartea de Identitate a decedatului – original si copie;
OCD-05-ACTUL MEDICAL CONSTATATOR AL DECESULUI – original;
OCD-06-Buletin de Identitate/Carte de Identitate a persoanei care declara decesul – original si copie.

În cazurile în care declarantul nu poate prezenta certificatele de stare civilă și/sau actul de identitate al persoanei decedate, acesta declară, în scris, motivul neprezentării acestora, precum și datele de stare civilă ale decedatului.
Dacă documentele prevăzute la alin. (2) nu s-au depus, la structura teritorială a O.R.I. se înaintează extrasul pentru uz oficial după actul de deces, împreună cu declarația motivată a declarantului.

Program de lucru Starea Civila:...

02-02- Obținerea Certificatului de Deces Acesta este necesar să fie realizat la 24 de ore după constatarea decesului (dupa Certificatul Medical Constatator al Decesului (CMCD)) și poate fi preluat de familie folosind un act de identitate a persoanei decedate.Instituția care se ocupă de eliberara certificatelor de deces este Starea Civilă din cadrul Serviciului Public Comunitar Local de Evidență a Persoanelor (SPCLEP) sau primăria din orașul unde persoana în cauză are domiciliul.

Dupa obtinerea CERTIFICATULUI DE DECES si a ADEVERINTEI DE DECES, concesionarul locului de veci se va prezenta cu documentele persoanei decedate si contractul de concesiune al locului de veci la Administratia Cimitirelor. (Dar daca fix concesionarul a decedat ?)

ACT-03-Certificat de deces - in 3 zile de la depunerea cererii-- DE FACUT O COPIE

ACT-04- ADEVERINTA DE DECES - cine o elibereaza ???-- DE FACUT O COPIE

02-03-  Acte necesare si conditii de acordare a ADEVERINȚEI DE INHUMARE:
CERTIFICATUL DE DECES In original si copie;
ADEVERINTA DE DECES de la Starea Civila in original;
Copie dupa Buletinul de Identitate/ Cartea de Identitate a concesionarului locului de veci;
Prezentarea ACTULUI DE CONCESIUNE in copie si original (daca aceasta a fost facuta in prealabil);
Declaratie titular concesiune sau ruda cea mai apropiata, dupa caz.

(Locul și modalitatea înmormântării vor fi conforme voinței exprimate în timpul vieții de persoana decedată, fără nicio modificare a ultimei voințe a acesteia”, se arată în art. 16 al Ligii 102/2014, privind cimitirele, crematoriile umane și serviciile funerare din România. Mai mult decât atât, noile reglementări ale UE prevăd că familia are obligația să depună persoana decedată la casa mortuară după numai o oră de la momentul decesului, ceea ce înseamnă că priveghiul în casă nu mai este permis.)

ACT-05-ADEVERINȚA DE INHUMARE-- DE FACUT O COPIE

De aici, concesionarul locului de veci va obtine ADEVERINTA DE INHUMARE care trebuie depusa la cimitirul in care se va efectua inhumarea.

OFICIEREA SERVICIILOR RELIGIOASE
Persoana care se ocupa de organizarea inmormantarii trebuie sa contacteze preotul care va oficia slujba de inmormantare pentru a se asigura ca acesta este disponibil la ora stabilita impreuna cu reprezentantul cimitirului. Preotului i se va transmite ora la care acesta se va prezenta la Casa Mortuara.

02-04- PROGRAMAREA INMORMANTARII
Pentru programarea inhumarii, trebuie sa va prezentati cu cel putin o zi inainte la Administratia Cimitirului, unde va fi inhumat decedatul si veti efectua urmatoarele formalitati:
Programati, impreuna cu reprezentantul cimitirului, ziua si ora inmormantarii;
Prezentati copia dupa certificatul de deces;
Prezentati ADEVERINTA DE INHUMARE eliberata de ADMINISTRATIA CIMITIRELOR;

Achitati serviciile funerare solicitate. (vezi plan funerar)

ORGANIZAREA POMENILOR
Ramane la latitudinea familiei sa hotarasca daca va realiza pomana la domiciliu sau la restaurant, cate persoane vor fi invitate si care va fi meniul servit. De obicei se organizeaza o pomana in ziua inmormantarii si o pomana la 40 de zile de la data decesului.

COMEMORAREA DECEDATULUI
Cu o zi inainte de inmormantare, persoana care se ocupa de organizarea evenimentului, va da un anunt intr-unul din ziarele locale, unde va preciza numele decedatului, ora si locul oficierii slujbei religioase sau Casa Mortuara unde este depus.

ZIUA 3: Inmormantarea & pomana ...

INMORMANTAREA
03-01- Se vorbeste din timp cu preotul
03-02-taxa transport capela -> cimitir  (vezi plan funerar)
03-03-taxa slujba
03-04-taxa gropari
03-05- taxe conexe - POMANA - pachete etc

*** De facut copii facturi / chitante pentru ziua 4

ZIUA 4: Obținerea Ajutorului de Deces - Ajutorul de inmormantare acordat de Casa Pensiilor & pensie neridicata

04-01 - Achitarea catre urmasi a sumelor rămase neîncasate de către pensionarul decedat
Actele necesare în vederea acordării acestor sume sunt, după caz:
cerere-tip;
certificatul de deces, în original și în copie;
actul de identitate al solicitantului (original și în copie);
acte de stare civilă ale solicitantului, din care să rezulte gradul de rudenie cu decedatul (original și copie);
certificatul de moștenitor (original și copie);
copia talonului de plată a pensiei persoanei decedate, după caz.

04-02 -Obținerea Ajutorului de Deces - Ajutorul de inmormantare acordat de Casa Pensiilor.
Ajutorul de deces se acordă, după caz, pe baza următoarelor documente:
cerere pentru acordarea ajutorului de deces;
certificat de deces (original și copie);
act de identitate al solicitantului (original și copie);
acte de stare civila ale solicitantului, din care să rezulte gradul de rudenie cu decedatul, sau, după caz, actul care atestă calitatea de tutore, curator, mandatar (original și copie);
dovada că solicitantul a suportat cheltuielile ocazionate de deces (original și copie);

Ajutorul de deces se achita in termen de 3 zile lucratoare de la solicitare, prin casieria casei de pensii (de asemenea, se poate opta pentru plata acestei prestatii prin cont bancar)

ZIUA 5: Alte proceduri ulterioare - masa succesorala etc

#2
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,078
  • Înscris: 20.12.2007
Cand se apropia momentul la fiecare dintre parintii mei am contactat o casa funerara care mi-au spus ca se ocupa ei de tot. Si chiar a asa fost inclusiv medic legist venit acasa si dat documentele. Oamenii iti ofera inclusiv colaci si prosoape
Poti sa le dai lor talonul de pensie si isi iau banii sau te duci si il iei tu
La cimitir aveam locuri, dat telefon la administrator (cimitir Cernica 2 in cazul nostru) aranjat cu groparii, statul la capela, toate alea.
Aveam contributiile la zi, dar s-a platit si serviciul funerar mascat in "contributie benvola", asa scria pe chitanta

#3
Sinmbad

Sinmbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,021
  • Înscris: 22.04.2022
Pe partea de taxa locuri de veci e putin mai complicat, la unele nu dau de co-indivizari si nu am putut plati, dar unul din ele este ok si achitat.

Este stupid ca SPIT nu accepta plata decat din partea concesionarilor (de mult timp decedati), nu si a mostenitorilor - pe motiv de rol fiscal.

Din ce am gasit pe la noi pe aici, online planul de servicii funerare in reclama contine medic legist venit acasa dar in contractul propriu-zis lipseste acest serviciu, apar o gramada de variante fara legist, dar mai caut.

Pana la urma e mai avantajos cu plan servicii funerare sau nu ? Alearga ei si pentru anumite acte , sau nu ?

Edited by Sinmbad, 13 January 2023 - 15:52.


#4
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,379
  • Înscris: 01.12.2001
Și eu credeam că nu o să mă descurc.
Dar... am găsit o firma care s-a ocupat de TOT.
Chiar și cu banii de ajutor de înmormântare de la pensionari. Tot ei au făcut demersurile și a doua zi mi i-au adus.
Chiar și cu bănuții ce se aruncă în sus la transportul spre cimitir. Și cu dirijarea circulației în timpul deplasării convoiului și cu turnatul rachiului in pahare la cimitir.
TOT, absolut TOT au făcut.

#5
Sinmbad

Sinmbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,021
  • Înscris: 22.04.2022
Respiratia se verifica cu o oglinda pe care condenseaza imediat aerul expirat, toata lumea stie. Dar e bine si ce ai zis tu, mai putin cu datul la coaste. Nu dai intr-un batran cat timp traieste, trebuie sa fii alienat sa dai in el dupa ce a trecut in nefiinta.

Edited by Sinmbad, 13 January 2023 - 18:16.


#6
Vicfor

Vicfor

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 21.04.2019
Pentru o inmormantare in mediul semi-urban, traseul a fost urmatorul: constatare deces medic de familie(eventual poate sa fie prezent si un agent de politie), cu primul act si celelate acte enumerate mai sus se obtine certificatul de deces(nu imi amintesc nimic de adeverinta de deces), se contacteaza biserica/preotul/capela, o firma de pompe funebre, pe baza actelor de deces se obtine de la biserica adeverinta de inhumare(biserica fiind in acest caz admnistratorul cimitirului, poate exista sau nu loc in inhumare platit in prealabil), are loc inmormnatarea, pe baza actelor de mai sus si a chitantelor din care reiese plata cheltuielilor, se depune cererea pt ajutorul de inmormantare.

#7
Sinmbad

Sinmbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,021
  • Înscris: 22.04.2022
cererea pt ajutorul de inmormantare ce termen de depunere are ?

#8
Vicfor

Vicfor

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 21.04.2019
Pentru orasele mici/comune, de obicei biserica te poate indruma foarte eficient(reguli, taxe de platit, pompe funebre, gropari, etc), toata lumea cunoaste pe toata lumea si merge destul de usor.

 Sinmbad, on 13 ianuarie 2023 - 18:45, said:

cererea pt ajutorul de inmormantare ce termen de depunere are ?
Nu mai stiu exact, cred ca pana in doua  saptamani sau chiar mai mult, oricum, nu e ceva urgent.

Also, e de asteptat ca toata lumea sa incerce sa va maximizeze preturile, mai ales daca esti "bucurestean cu bani", e ok, nu merita stresul negocierii, ajutorul de inmormantare acopera costurile totale.

Am gasit pe internet termenul de 3 ani pt cererea de ajutor, de la data decesului.

Atasament

Attached Files



#9
VipeR85

VipeR85

    Il Magnifico

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,660
  • Înscris: 13.12.2006
daaaa....daca nu vrei inhumare ce facem de la "ACT-05" in jos?

nu de alta dar eu vreau sa-i duc la crematoriu pe toti care vor avea norocul sa imi cada in grija pentru astfel de servicii. i-am anuntat pe toti deja si le-am spus ca ori nu ma ocup eu ori ma doare in cot de dorintele lor de inhumare conform

Quote

Locul şi modalitatea înmormântării vor fi conforme voinţei exprimate în timpul vieţii de persoana decedată, fără nicio modificare a ultimei voinţe a acesteia”, se arată în art. 16 al Ligii 102/2014, privind cimitirele, crematoriile umane şi serviciile funerare din România

ce-o sa-mi faca raposatu daca el/ea in timpul vietii a zis ca vrea in groapa si eu i-am dat foc?Posted Image

#10
Vicfor

Vicfor

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 21.04.2019

 VipeR85, on 13 ianuarie 2023 - 19:23, said:

daaaa....daca nu vrei inhumare ce facem de la "ACT-05" in jos?

nu de alta dar eu vreau sa-i duc la crematoriu pe toti care vor avea norocul sa imi cada in grija pentru astfel de servicii. i-am anuntat pe toti deja si le-am spus ca ori nu ma ocup eu ori ma doare in cot de dorintele lor de inhumare conform

Pentru a solicita o incinerare, persoana care se ocupă de funeralii va trebui să se prezinte cu următoarele documente, la sediul din
Intrarea Serelor nr. 1, sector 4, Bucuresti, Romania
Mijloacele de transport: autobuz 102 sau 124, statia INML:
certificat de deces în original şi xerox,
actul de identitate al persoanei care solicită incinerarea (B.I./C.I./paşaport) în original şi xerox,
certificat de îmbălsămare în original,
adeverinţă de inhumare/incinerare în original,
autorizaţie sanitară de transport care se eliberează de către DSP teritorială, după caz
copie certificat de constatare a decesului,
acte de stare civilă care să ateste gradul de rudenie față de persoana decedată (certificat de căsătorie, sentință divorț, decizii),
în cazul în care nu există rude de sânge sau alți descendenți ai decedatului/ei care și-a exprimat în timpul vieții dorința de a se incinera, solicitantul incinerării va prezenta o declarație notarială autentificată care va cuprinde: asumarea întregii răspunderi privind incinerarea cu mențiunea *în caz de litigiu cu eventuali moștenitori A.C.C.U. va fi exonerată de orice răspundere*, ridicarea urnei cu cenușă  sau concesionarea unei nișe în columbar;
pentru incinerare copil este obligatoriu consimțământul în scris al părinților (actele de identitate, certificatul de căsătorie, după caz).

Nu am idee insa cine elibereaza adeverinta de inhumare/incinerare in acest caz, transportul se poate face cu orice firma de pompe funebre, decedatul poate ramane la morga spitalului pana in momentul transportului, daca este cazul.

 Vicfor, on 13 ianuarie 2023 - 19:32, said:


Nu am idee insa cine elibereaza adeverinta de inhumare/incinerare in acest caz, transportul se poate face cu orice firma de pompe funebre, decedatul poate ramane la morga spitalului pana in momentul transportului, daca este cazul.

PS. Am gasit si mi-am si reamintit, adeverinta de inhumare e facuta tot de starea civila.
Legea 119/1996
Articolul 38
(1) După întocmirea actului de deces, ofițerul de stare civilă poate elibera declarantului, la cerere scrisă, o adeverință de înhumare sau de incinerare a cadavrului.
(la 02-05-2022, Alineatul (1) din Articolul 38 , Sectiunea a 3-a , Capitolul II a fost modificat de Punctul 42, Articolul I din LEGEA nr. 105 din 20 aprilie 2022, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 412 din 29 aprilie 2022 )
(2) Înhumarea sau incinerarea unui cetățean român sau de origine română al cărui deces s-a produs și s-a înregistrat în străinătate se face pe baza adeverinței de înhumare sau de incinerare a cadavrului eliberată de ofițerul de stare civilă din cadrul serviciului public comunitar local de evidență a persoanelor/primăriei unității administrativ-teritoriale în a cărei rază urmează să se facă înhumarea ori incinerarea.
(la 02-05-2022, Alineatul (2) din Articolul 38 , Sectiunea a 3-a , Capitolul II a fost modificat de Punctul 42, Articolul I din LEGEA nr. 105 din 20 aprilie 2022, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 412 din 29 aprilie 2022 )
(2^1) În situația prevăzută la alin. (2) adeverința se întocmește pe baza:
a) certificatului/extrasului de deces eliberat de autoritățile străine, precum și a traducerii legalizate a acestuia sau a extrasului multilingv;
b) certificatului de deces eliberat de misiunea diplomatică sau de oficiul consular de carieră al României.
(la 02-05-2022, Articolul 38 din Sectiunea a 3-a , Capitolul II a fost completat de Punctul 43, Articolul I din LEGEA nr. 105 din 20 aprilie 2022, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 412 din 29 aprilie 2022 )
(3) Adeverința prevăzută la alin. (1) și (2) se eliberează întrun singur exemplar. În cazul în care declarantul decesului nu mai deține adeverința de înhumare sau de incinerare, la solicitarea scrisă a acestuia sau a altei persoane care justifică un interes legitim se eliberează o altă adeverință.
(la 02-05-2022, Alineatul (3) din Articolul 38 , Sectiunea a 3-a , Capitolul II a fost modificat de Punctul 44, Articolul I din LEGEA nr. 105 din 20 aprilie 2022, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 412 din 29 aprilie 2022 )
(4) Dacă decesul unui cetățean român s-a produs pe o aeronavă aflată în afara teritoriului României sau pe o navă aflată în afara apelor teritoriale române, iar cadavrul este transportat în țară, înhumarea sau incinerarea se face pe baza dovezii eliberate de comandantul navei sau al aeronavei, potrivit art. 7 alin. (6).

Edited by Vicfor, 13 January 2023 - 19:43.


#11
Yhzx23

Yhzx23

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,607
  • Înscris: 08.11.2022
Stiu ca poate parea macabru dar ar fi bine sa ii intrebati pe cei vizati in ce haine din sifonier ar vrea sa fie inmormantati.

Sigur va vor arata cu ce sa ii imbracati.

Toata lumea stie celebra expresie:''Sa faci copii ca sa aibe cine sa iti dea o cana de apa!''.

Nu uitati cand vedeti ca clipa este aproape aduceti o cana de apa si puneti-o pe noptiera!

Abia atunci veti vedea reactiile sincere la umorul negru.

#12
Sinmbad

Sinmbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,021
  • Înscris: 22.04.2022
Pai toata lumea si-a pregatit din timp tot ce este necesar, nu ? Exista deja checklist pentru aceasta. Plus ca in pachetul de servicii majoritatea ofera si haine (era sa scriu "de schimb").

#13
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009

 Yhzx23, on 13 ianuarie 2023 - 21:53, said:

Mai are vreo importanta ce se ofera la pachet daca mortul lasa cu limba de moarte sa il incalte cu perechea aia de pantofi care i-au facut bataturi in ultimii cinci ani de viata?
Nu stiu daca se poate. Dupa imbalsamare cam trebuie pantofi cu o marime mai mare sau uneori chiar cu doua.

[...]

Edited by Barboso, 15 January 2023 - 12:56.
Offtopic


#14
Yhzx23

Yhzx23

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,607
  • Înscris: 08.11.2022

 Cr1spy, on 14 ianuarie 2023 - 00:10, said:

Nu stiu daca se poate. Dupa imbalsamare cam trebuie pantofi cu o marime mai mare sau uneori chiar cu doua.
Cei mai multi oameni cand mor au o rubedenie pe langa ei.
Cand omul isi da obstescul sfarsit rubedenia da alarma si dupa aia i se face o baie mortului si trebuie imbracat cu hainele de inmormantare cat mai repede ca sa nu ii intepeneasca incheieturile.
Medicul legist cand vine verifica  sa nu existe urme de violenta pe corpul decedatului si alte cateva chestiuni specifice fara sa dezbrace mortul decat sumar.
Imbalsamarea consta intr-o incizie la picior pe unde se baga o seringa cu lichidul de imbalsamat intr-un vas de sange.

Asta la tara si in general in familiile unde nu se apeleaza la firme care au all inclusive.


 Cr1spy, on 14 ianuarie 2023 - 00:10, said:

Pare ca trollezi grotesc.
Ti se pare tie.
E totusi un topic macabru.

 Cr1spy, on 14 ianuarie 2023 - 00:10, said:

Nu stiu daca se poate.
Vezi nu stii dar iti dai cu parerea.

Bine ca s-au inventat firmele de pompe funebre care actioneaza profesionist si neamurilor mortului nu le mai ramane de facut decat ori sa isi jeleasca mortul ori sa trolleze grotesc tot ce se intampla la inmormantare.

#15
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,078
  • Înscris: 20.12.2007

 VipeR85, on 13 ianuarie 2023 - 23:28, said:

ce-mi plac astia care cred ca dupa moarte li se vor indeplini toate dorintele lor de genu : sa-mi pui chilotii aia roz cu fundita...sau ....sa dai de pomana in fiecare saptamana 3 curci si un iepure...Posted Image

dupa cum spuneam: vine politia sa imi faca dosar penal pe motiv ca mortu a vrut ingropat si a sfarsit ars? sau ca nu i-am pus chilotii aia roz bombon?
Depinde cat de-al dreq a fost raposatu'. Ia inchipuie-ti ca dupa fro luna va cheama un executor testamentar care va zice sec ca nu va atingeti de mostenire pentru ca ati violat expres dispozitiile comunicate cand asta era in viata si in consecinta raposatu a lasat averea la biserica din sat.

#16
VipeR85

VipeR85

    Il Magnifico

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,660
  • Înscris: 13.12.2006

 Kokoshmare, on 14 ianuarie 2023 - 12:11, said:

Ia inchipuie-ti ca dupa fro luna

...e cheltuita toata averea :)

 Yhzx23, on 14 ianuarie 2023 - 12:01, said:

ori sa trolleze grotesc tot ce se intampla la inmormantare.

ar trebui sa mai evoluam totusi. pana nu apare ceva revelatie stiintifica care sa demonstreze dincolo de orice dubiu ca mortu nu are ce manca in rai daca nu dau neamurile pomana sau n-are cu ce plati nush ce barcagiu daca nu-i bani pe ochi...un mort ramane un morman de carne inerta caruia nu-i pasa nici de avere nici daca e in sicriu de mahon sau de tabla si nici daca arde sau e bagat in pamant la 10m sau 1m

#17
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,897
  • Înscris: 27.01.2016
Daca se face incinerare se scapa de multe dintre etapele alea.

#18
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,509
  • Înscris: 02.09.2006

 Sinmbad, on 13 ianuarie 2023 - 21:24, said:

Pai toata lumea si-a pregatit din timp tot ce este necesar, nu ? Exista deja checklist pentru aceasta. Plus ca in pachetul de servicii majoritatea ofera si haine (era sa scriu "de schimb").
Apropo, cine s-ar gindi, aflat la nevoie, sa caute dupa ''Checklist algoritmic''?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate