Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 

Credeti in superstitii?

* - - - - 5 votes
  • Please log in to reply
41 replies to this topic

#19
phoenix76

phoenix76

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,002
  • Înscris: 25.09.2014
Azi am luat salariul. Si a fost bine. Toata ziua a decurs normal, e o zi ... ca oricare alta. Si au mai fost zile de vineri 13, si nu mi s-a intamplat nimic iesit din comun.
Raspuns la topic: NU !

#20
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,243
  • Înscris: 29.12.2006

View Postwld-ro, on 13 ianuarie 2023 - 18:14, said:

Cu subiectul asta mi-am amintit de niste fosti colegi de la fotbal care isi luau chilotii pe dos la meciuri.

Apropos de fotbal: sunt mulţi jucători care îşi fac semnul crucii când intră pe teren. Mai ales cei din ţările catolice sau ortodoxe. Englezii, germanii, olandezii, în general nordicii, nu au acest obicei. Mă gândesc la italieni, că şi unii de la ei au acest obicei, şi...Italia nu s-a mai calificat la ultimele două Campionate Mondiale. :)

#21
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,212
  • Înscris: 26.01.2007

View Postlupini, on 13 ianuarie 2023 - 17:05, said:

În general, în ţările cu educaţie precară, superstiţiile, care sunt în strânsă legătură cu habotnicismul religios, sunt la niveluri ridicate.
În egală măsură superstițiile sunt legat de habotnicismul ateist.
Sau în Coreea de Nord educația e ridicată pe... cele mai înaintate culmi de civilizație și progres?

View Postlupini, on 13 ianuarie 2023 - 18:29, said:

Apropos de fotbal: sunt mulţi jucători care îşi fac semnul crucii când intră pe teren.
Germanii nu au acest obicei.
Germanii au ei alte obiceiuri, de mai mare jena:

[ https://i.ibb.co/CQmvB84/image.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
short funny humorous poems

Edited by Sfantul Jakob, 13 January 2023 - 18:34.


#22
lely

lely

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 938
  • Înscris: 03.02.2010
Cum să crezi, dom'le, în toate prostiile? Bat in lemn și sunt ferit de necazuri. Sau să crezi că mâța neagră aduce ghinion? O prostie! Faci trei pași în spate și scuipi peste umăr. Ce naiba, suntem în mileniul al treilea, nu?!

#23
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,243
  • Înscris: 29.12.2006

View PostSfantul Jakob, on 13 ianuarie 2023 - 18:33, said:

În egală măsură superstițiile sunt legat de habotnicismul ateist.

Posted Image

Ce ai scris demonstrează că "ai cunoştinţe solide" şi despre conceptul de habotnicie dar şi despre cel de ateism. Ţi-am zis eu că "te pricepi". Posted Image


Habotnicul e cel care urmează întru totul prescripţiile religiei, iar ateul e cel care nu crede în zei. Superstiţia e o credinţă de natură mistică sau magică, adică fără dovezi.

Edited by lupini, 13 January 2023 - 18:45.


#24
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,243
  • Înscris: 29.12.2006

View PostSfantul Jakob, on 13 ianuarie 2023 - 18:37, said:

Germanii au ei alte obiceiuri, de mai mare jena:

[ https://i.ibb.co/CQmvB84/image.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


Am pomenit şi eu despre fotbaliştii Naţionalei germane, pe aria fotbalistică, la momentul acela.

#25
heartu

heartu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,683
  • Înscris: 06.03.2021

View Postgeorge_alexandru, on 13 ianuarie 2023 - 15:22, said:

Mie dramatice mi se par cazurile cu "nu ma fwt că suntem în post". Iar unele posturi sunt tare lungi.

:lol:

#26
P-I-G

P-I-G

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 304
  • Înscris: 04.01.2022

View Postlupini, on 13 ianuarie 2023 - 19:05, said:



Am pomenit şi eu despre fotbaliştii Naţionalei germane, pe aria fotbalistică, la momentul acela.
NU. Doar ai citat UM24 si ai tinut mortis sa subliniezi ca superiorii (gen Bode si Ciuca, doctori docenti) nu au superstitii si inferiorii au. Plus eterna placa despre habotnicii religiosi. In evoluata si minunata America pute de vrajitoare, ghicitoare, cititoare, ursitoare + varcolaci, vampiri, stafii ( aici chiar fac emisiuni cu case bantuite), o intreaga industrie pe scurt. America fiind tara de la care visati sa ;uati "lumina" de 33 de ani si tot in intuneric stati.

#27
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,529
  • Înscris: 30.08.2017

View PostSfantul Jakob, on 13 ianuarie 2023 - 18:37, said:

În egală măsură superstițiile sunt legat de habotnicismul ateist.
Sau în Coreea de Nord educația e ridicată pe... cele mai înaintate culmi de civilizație și progres?


Germanii au ei alte obiceiuri, de mai mare jena:


I-a invatat prost fostul seclectioner :lol:

[ https://media.tenor.com/WmPVTUyBEiYAAAAM/soccer-jogi.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#28
TamtamTicaticaPiupiu

TamtamTicaticaPiupiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,481
  • Înscris: 05.04.2023
Bunica-mea mi-a zis odata ca nu am voie sa merg incaltat numai cu o singura soseata ca-mi va muri unul din parinti daca fac lucrul asta. De atunci, ma stradui sa nu fac mai mult de un pas cand am doar o soseata pe picioare. Stiu ca nu e realist ceea ce gandesc, insa nu ignor treaba asta.

Voi ce nastrusnicii de genul acesta mai cunoasteti si care ar fi explicatia?

#29
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015
Cam macabră superstiția bunicii, ce o fi ea... În altă ordine de idei, nu vreau să par nu știu cum, dar pare extremă și nu ar fi stricat un ajutor de specialitate.

Edited by Vlad_22, 03 July 2023 - 00:16.


#30
Jimbo91

Jimbo91

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 327
  • Înscris: 22.06.2023
Nu spal duminica :|........

#31
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,522
  • Înscris: 18.10.2011

View PostManelistDeSuccesMaxim, on 03 iulie 2023 - 00:11, said:

Bunica-mea mi-a zis odata ca nu am voie sa merg incaltat numai cu o singura soseata ca-mi va muri unul din parinti daca fac lucrul asta. De atunci, ma stradui sa nu fac mai mult de un pas cand am doar o soseata pe picioare. Stiu ca nu e realist ceea ce gandesc, insa nu ignor treaba asta.

Voi ce nastrusnicii de genul acesta mai cunoasteti si care ar fi explicatia?
Vrei sa spui ca porti mereu 2 randuri de ciorapi in picioare, chiar vara?

#32
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Explicatia e simpla si ar trebui sa o stii si tu.
E vorba despre educatie si metodele arhaice de a o face.

#33
vio69c

vio69c

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,834
  • Înscris: 17.08.2022

View PostManelistDeSuccesMaxim, on 03 iulie 2023 - 00:11, said:

Bunica-mea mi-a zis odata ca nu am voie sa merg incaltat numai cu o singura soseata ca-mi va muri unul din parinti daca fac lucrul asta. De atunci, ma stradui sa nu fac mai mult de un pas cand am doar o soseata pe picioare. Stiu ca nu e realist ceea ce gandesc, insa nu ignor treaba asta.

Voi ce nastrusnicii de genul acesta mai cunoasteti si care ar fi explicatia?

Sa ne mutam pe "FUN" mai bine ?

#34
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,295
  • Înscris: 13.01.2011

View Postvio69c, on 03 iulie 2023 - 02:37, said:

Sa ne mutam pe "FUN" mai bine ?
Hm, da și nu.
Nu ai idee despre cîte trăznăi/superstiții am auzit în trecut.
Da da, de la creștini, unii chiar ,,practicanți ", că să îi slujești lui Dumnezeu sau lui mamona, este tot una.

#35
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,861
  • Înscris: 20.10.2015

View PostManelistDeSuccesMaxim, on 03 iulie 2023 - 00:11, said:

Bunica-mea mi-a zis odata ca nu am voie sa merg incaltat numai cu o singura soseata ca-mi va muri unul din parinti daca fac lucrul asta. De atunci, ma stradui sa nu fac mai mult de un pas cand am doar o soseata pe picioare. Stiu ca nu e realist ceea ce gandesc, insa nu ignor treaba asta.

Voi ce nastrusnicii de genul acesta mai cunoasteti si care ar fi explicatia?


Foarte interesant....

Bunica-mea a observat ca intr-o zi m-am incaltat cu o "soseta pe dos".
"Schimb-o imediat, vrei sa moara cineva?"
Stiu ca m-a marcat atunci...

Peste catva timp, nu mult, cateva saptamani, intr-o noapte am visat ca m-am incaltat cu soseta pe dos.
Ziua aia a murit taica-miu.

what are the odds?
comunicarea universului cu mine?

#36
hellmarvel

hellmarvel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,927
  • Înscris: 12.03.2010
Eu stiam ca nu trebuie sa umbli încălțat (cu orice, ciorapi, pantofi) doar intr-un picior, dar nu mai stiu care erau "consecințele" (probabil pentru ca n-am mers niciodată încălțat doar intr-un picior).

In schimb asta cu moartea cuiva din familie o stiam ca se întîmpla daca visezi ca ți-a căzut un dinte, si o data am visat chestia asta si i-am spus surorii lui bunica-mea (cu frica ca o sa moara cineva, maică-mea sau bunica-mea). Si ea ma-ntreaba: "Ți-a curs stinge?", si atunci mi-am dst seama ca era vraja (vrajeala, prostie), pentru ca daca i-aș fi spus și ca mi-a curs singe, ar fi găsit alta scuza s-o dea pe după colț (in zona asta femeile su babele cred in vise si se dau care mai de care experte in citirea lor).

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate