Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Chestie ciudata

De la un proiect scris in python ...

Audi A4 B9 quattro 190 CP!

Tepari la pariuri pe TikTok
 Banca imi cere justificativ fondu...

schema pcb ELECTRA CIM150 PAS

Probleme stomac

Sfat achizitie bicicleta oras
 Canalele Sky Showtime 1 și S...

Recomandare anvelope lexus rx

Extindere rețea wireless int...

Configuratie PC
 Mufa TV

PPC Energy

Camera conferinta Tenveo tevo-vl12u

Recomandare rulouri exterioare us...
 

Achizitie masina clasa mica

- - - - -
  • Please log in to reply
59 replies to this topic

#19
A_Stere

A_Stere

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 550
  • Înscris: 06.01.2022

 NikoroB, on 13 ianuarie 2023 - 16:50, said:

1.0 aspirat? De ce oare nu terminam cu prostiile? Omul ala de ce crezi c-o vinde?
Iti spun eu de ce: fiindca tot asa a citit/auzit de la diversi, care si ei au auzit la diversi ca aspiratele sunt miezul, apoi s-a convins pe propia piele ca 1.0 aspirat merge ca un cur si vrea sa dea leapsa mai departe!

Iti dai seama destul de usor de ce-a scris SCe75 cand modelul de fapt se cheama SCe 65.
Intamplarea face ca-l cunosc pe om (imi e coleg de munca) si nu o vinde din acest motiv, ci pt ca tocmai i s-a nascut un bebe si vrea o masina mai incapatoare. Dar e adevarat ca masina nu este pentru "curse",  e masina de oras, mica si nu consuma mult. Depinde de nevoile fiecaruia. Nu zic ca aspiratele sunt miezul din dodoasca, dar de obicei sunt motoare fiabile. Eu personal sunt multumit de 2.0 aspirat de pe Mazda 3, 150 cai ne-turbati sunt suficienti daca schimbi in 1-2 trepte inferioare cand vrei sa o calci. Am avut si Seat cu 1.6 TDI si Octavia cu 1.9 TDI si au fost masini faine. Depinde unde le exploatezi si cum.

#20
NikoroB

NikoroB

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,500
  • Înscris: 26.05.2022
Da, asa-i. Comparam 150cai cu 65 care are si 3 cilindri. Evident ca 150cai sunt super suficienti, insa 65 nu prea. Ar fi fost ok probabil in anii 2000.

#21
Masutatsu-Oyama

Masutatsu-Oyama

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,911
  • Înscris: 08.02.2022
stimatul flavius intentioneaza cumpararea unui autovehicul pentru sotia lui iar unul din automatismele lui Oyama, declansat ca urmare a lecturii textului lui flavius, il determina pe primul a intelege cum ca este vorba despre o doamna, o femeie.
Mazda 2/1.4L/benzina aspirat/90CP este un autovehicul care se prezinta cu 90CP/1100Kg, un “tot” rafinat, oarecum intentionat pentru sexul slab, nu pentru barakis parosi/inculti/functionali, cu vocea in tranzitie.

respectivul autovehicul este, in plus, nou. are garantie.


PS -> in locul lui flavius nu as vinde respectivul Yaris decat sub tortura. but thats Oyama.

Edited by Masutatsu-Oyama, 13 January 2023 - 17:52.


#22
NikoroB

NikoroB

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,500
  • Înscris: 26.05.2022
Vorbești despre tine la persoana a 3a, te-ai metamorfozat într-un fel de ioana/ramona/openAI? :)

#23
asul

asul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,481
  • Înscris: 24.12.2005
După Yaris (dacă ai avut motorul de 1,3 87 cp) Mazda2 vine mănușă. Este pe același tipic. Plus că este nouă și ai și 6 ani de garanție. Iar motorul ăla de 1,5 90cp are viață în el, dar cum doamna a mers pe Yaris presupun că știe să scoată ce trebuie din el. Posted Image
Vezi și la Rădăcini, aveau câteva Mazda2 care veneau prin februarie.

Edited by asul, 13 January 2023 - 18:14.


#24
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,920
  • Înscris: 25.04.2006
Daca tot te fatai mai mult in oras, ia si tu macar o hibrida, se simte bine in oras. Mai ridica un pic pretul si te folosesti si de rabla pana la o Kona Hybrid sau Corolla ca daca tot ai intentii sa mergi in concediu cu ea, sa poti lua mai mult de un rucsac in portbagaj si putere cat sa nu opresti ACul la deal. :)

#25
Aer_Curat

Aer_Curat

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 13.05.2018
Honda Jazz, dar depășește cu mult bugetul. Și da, este mult prea scumpă, deși este încăpătoare și versatilă, iar generația actuală este hibridă.
Polo s-a spus, ar fi o variantă, dar nici el nu-i ieftin și este Vwag ... Tot aici se poate menționa Skoda Scala.

Hyundai I30 1,5 dpi, este cam moartea pasiunii dpdv dinamic, dar benzinar aspirat simplu, 4 cilindri, aprox. în bugetul propus. Pentru o mașină folosită și la deplasări de concediu nu-i prea potrivită clasa mică totuși, dar nici de vreo struțo-cămilă nu-i nevoie.
Hyundai I30 1,5 T-gdi dacă se suplimentează bugetul.
Renault Megane 1,3 tce mai chel line.

Cele de mai sus fiind mașini noi, la sh ...

#26
Cumulus

Cumulus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,778
  • Înscris: 08.01.2010
Mazda 2 din cele 3, dar suspectii de serviciu in clasa mica sunt Polo, Fiesta, Fabia, Clio, 208, Corsa, Yaris.

Edited by Cumulus, 13 January 2023 - 19:31.


#27
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,986
  • Înscris: 07.11.2006

 flaviuf, on 13 ianuarie 2023 - 14:03, said:

Ar mai fi ceva de adaugat pe lista?

Da,asta
Attached File  FIAT 500.jpg   13.08K   10 downloads

Edited by adisz, 13 January 2023 - 19:54.


#28
flaviuf

flaviuf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 860
  • Înscris: 05.09.2007
Deocamdata in pole position ar fi Mazda 2, cea la 16000+sa vad cum ma descurc cu tichetele. Am vazut si un review la un tip pe care-l apreciez (Atelierul de detailing) si mi s-a parut de bine. Om trai si om vedea, multumesc deocamdata pentru punctele voastre de vedere.

#29
NikoroB

NikoroB

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,500
  • Înscris: 26.05.2022
Care, modelul ala al lor super vechi, sau yarisul cu emblema schimbata?

#30
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015

 NikoroB, on 13 ianuarie 2023 - 14:36, said:

SH? Motorul ala s-a scos. Au pus in loc unul un pic de tot mai mare.

Da. 1.0tce nu mai e la fel de fiabil ca 0.9tce.

 flaviuf, on 13 ianuarie 2023 - 14:34, said:

A folosit 1 an Polo de la firma, 2020..cred ca motor de 1 litru...motor mai prost n-am vazut in viata mea, abia se taraia...

Probabil era 1.0 de 60cp Posted Image  1.0tsi trebuie sa alerge bine Posted Image

#31
misusumi

misusumi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,426
  • Înscris: 04.06.2006

 flaviuf, on 13 ianuarie 2023 - 14:03, said:

Ar mai fi ceva de adaugat pe lista?
https://www.mitsubis...sini/space-star

#32
Punter

Punter

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,189
  • Înscris: 24.07.2022
opel adam sau a2. Posted Image sau acea Mazda 2 daca nu. totusi de banii aia se pot face multe concedii plus o masina mai sh.

Edited by Punter, 14 January 2023 - 07:44.


#33
flaviuf

flaviuf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 860
  • Înscris: 05.09.2007

 Punter, on 14 ianuarie 2023 - 07:43, said:

opel adam sau a2. Posted Image sau acea Mazda 2 daca nu. totusi de banii aia se pot face multe concedii plus o masina mai sh.
Ai mare dreptate, chiar pomeneam si noi chestia asta cu concediile. Am fost astazi sa vad ce si cum cu Puma…cam cea mai cheala pleaca de la 20000 Euro, cu tichete incluse. Si alea mai costa 7000 lei, deci te duci spre 21000. La dealerul din CT am vazut ceva promotie de la 16700, pana la final de Februarie, cei din SB nu m au crezut. Mie mi se pare enorm, am trecut si pe la Hyundai si Toyota. Hyundai nu poate estima nici termen nici pret, Toyota estimeaza 2024 pt Yaris. Incredibil ce vremuri traim! Mai ramane sa vedem undeva care i treaba cu Mazda 2 si eventual ceva sh mai nou.

#34
_R_A_D_U

_R_A_D_U

    MembruAnonim

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,079
  • Înscris: 16.10.2018

 flaviuf, on 13 ianuarie 2023 - 14:34, said:

A folosit 1 an Polo de la firma, 2020..cred ca motor de 1 litru...motor mai prost n-am vazut in viata mea, abia se taraia...
Singura problema a fost la piesa DINTRE SCAUN ȘI VOLAN. Uite aici acel motor: [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/EFQhfC-hUEs?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#35
misusumi

misusumi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,426
  • Înscris: 04.06.2006

 flaviuf, on 14 ianuarie 2023 - 12:13, said:

Mai ramane sa vedem undeva care i treaba cu Mazda 2 si eventual ceva sh mai nou.
Mitsubishi Space Star, fostul Colt: la Tiriac Auto are pret "Rabla clasic" cu TVA = 11,630 Euro, pentru varianta 1.2L CVT Invite (https://media.tiriac...-star-doc-3.pdf).
Cred ca daca vorbim despre masini noi din aceeasi clasa cu Yaris, asta e cea mai buna oferta.

Edited by misusumi, 14 January 2023 - 12:32.


#36
flaviuf

flaviuf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 860
  • Înscris: 05.09.2007

 _R_A_D_U, on 14 ianuarie 2023 - 12:25, said:


Singura problema a fost la piesa DINTRE SCAUN ȘI VOLAN. Uite aici acel motor: [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/EFQhfC-hUEs?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Stii tu bine cine nu are dubii…crede ma ca am oarece experienta, dar motor atat de prost n am vazut in viata mea. Posibil sa fi fost cel mai anemic din gama…

 NikoroB, on 13 ianuarie 2023 - 20:47, said:

Care, modelul ala al lor super vechi, sau yarisul cu emblema schimbata?
Ce hibrid, de 1.5, 115 cp daca nu ma insel.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate