Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
"Noi nu furam ca romanii"

Canalele Sky Showtime 1 și S...

Recomandare anvelope lexus rx

Extindere rețea wireless int...
 Configuratie PC

Mufa TV

PPC Energy

Camera conferinta Tenveo tevo-vl12u
 Recomandare rulouri exterioare us...

Gaoyue 858

Telefon performant pe parte audio...

Aspecte legale https://registratu...
 Filtru de apa curata apa de miner...

Unde gasesc borcane mari 5 - litr...

sfat achiziție bicicleta pli...

NVIDIA Shield Programe Romania IP
 

Placa audio externa, cross platform, diferite tipuri de conectare (USB sau jack)

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#19
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,905
  • Înscris: 01.01.2010
Sunetul am cu ce sa-l duc la ea. Nu vreau cu bluetooth decat daca este ceva de calitate. SI ce vreau eu, nu gasesc decat la chinezi. Dispozitivele au si iesire analogica si USB. Nu au altceva pentru sunet,

#20
un_el

un_el

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,058
  • Înscris: 24.11.2006

View PostYOUR_GOD, on 14 ianuarie 2023 - 23:08, said:

Sunetul am cu ce sa-l duc la ea. Nu vreau cu bluetooth decat daca este ceva de calitate. SI ce vreau eu, nu gasesc decat la chinezi. Dispozitivele au si iesire analogica si USB. Nu au altceva pentru sunet,

Pai daca stii ce vrei si nu gasesti in Romania de ce nu iei de la chinezi? Calitatea prin bluetooth n-are nimeni cum sa ti-o garanteze. Varianta e cea care ti-am dat-o eu, testezi, vezi despre ce este vorba, nu-ti place ii faci retur. Pierzi doar banii de transport, cam asta-i tot. Am avit pe mana tot felul de chestii care aveau bluetooth, de la pocnitori chinezesti si terminand cu lucruri destul de bune. Dupa umila mea parere cablul este sfant, bluetooth-ul are si avantajele lui, nimic de zis dar eu prefer cablurile. Sa fie doar efectul placebo ca prin bluetooth pierd din calitatea semnalului in ceea ce ma priveste pe mine? "Urechiometric" asa mi se pare. Revenind la chinezi: nu tot ce este chinezesc este prost, chinezului de cati bani ii dai de atat iti fabrica.
Pana la urma tu vrei sa conectezi dispozitivele tale la placa de sunet prin cablu sau bluetooth simultan sau vrei sa selectezi care dintre ele sa le conectezi?

#21
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,905
  • Înscris: 01.01.2010
M-am uitat la chinezi și am văzut câteva chestii.
Așa este, găsești produse bune și la ei. SMD-uri iau ce câțiva ani ei sunt foarte mulțumit. Evident, nu sunt cele mai ieftine.
Pentru mine, bluetooth-ul este un compromis. Cred și eu că se pierde din calitate atunci când duci sunetul prin Bluetooth, dar în cazul meu, aleg comoditatea numai în acest caz. Cablu este sfânt. Optic de preferat.
Eu aș vrea o placa audio externă la care să conectez ori adaptorul bluetooth prin jack, ori alt telefon prin jack, ori calculatorul cu Windows sau Linux. Deci, ceva bun la toate.
Acum mă gândesc că DAC nu pot pune, întrucât nu ma ajuta conexiunea Bluetooth. Adică, degeba iau un DAC bun, dacă ii dau sunet prin Bluetooth. Poate m-ar ajuta un mixer, nu știu. Dar nu vreau să coste mult. De aceea o tot țin cu placa audio.

#22
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,658
  • Înscris: 24.10.2015
Incercati Bluetooth Aptx Hd sau LDAC si-mi spuneti daca mai simtiti pierdere de calitate. Daca vorbim de Bluetooth sbc, normal ca se modifica sunetul.

#23
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,082
  • Înscris: 09.01.2007
Vezi Topping BC3, nu mai stiu ce codecuri BT are dar e bun si ieftin.
Daca vorbim de surse gen Youtube sau Spotify, sa fim seriosi, lossless e ultima problema de rezolvat.

#24
godaro

godaro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,719
  • Înscris: 25.01.2007

View Postoverseas, on 15 ianuarie 2023 - 15:36, said:

Vezi Topping BC3, nu mai stiu ce codecuri BT are dar e bun si ieftin.
Daca vorbim de surse gen Youtube sau Spotify, sa fim seriosi, lossless e ultima problema de rezolvat.
Pai este o problema. Chiar dacă folosești un codec gen aptxHD, el este lossy, deci pierde ceva din putina calitate. Din punctul meu de vedere se aude mai prost prin BT decât prin USB OTG.

#25
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,905
  • Înscris: 01.01.2010
Chiar se simte diferența cu acel Topping? Eu am un adaptor Philips. Se aude mai bine decât unele chinezești, dar mă gândeam că pot pune ceva ori până în el, ori după, ca poziție
Diferențe se simt și pe YouTube și pe Spotify.

Edited by YOUR_GOD, 15 January 2023 - 17:03.


#26
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,082
  • Înscris: 09.01.2007
Bc3 are LDAC, best BT ever si unii zic ca fix la fel ca pe cablu. La banii aia merita incercat.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate