Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 

Proprietarul refuza sa dea fiscalul!

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
180 replies to this topic

#37
Robert_Kiran

Robert_Kiran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,709
  • Înscris: 19.08.2007

 pasilla, on 12 ianuarie 2023 - 20:13, said:

Daca nu are datorii din urma, cred ca ai putea sa contribui si tu cu ceva la aia 900 de lei.
Nu pentru ca asa ar fi normal, ci pentru a rezolva lucrurile. Altfel e cam nasoala treaba.
Nu cred ca are datorii, ca numai banii pe impozit masina a cerut. Dar repet, nu mi se pare normal! Dacă îmi spunea înainte sa facem vânzarea, poate vedeam. El a spus ca îmi da fiscalul și gata. Acum o da la întors.

Edited by Robert_Kiran, 12 January 2023 - 20:20.


#38
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,042
  • Înscris: 22.05.2003
1. prostia ta, banii se dau dupa e iti da "fiscalul". Pe viitor vei sti.
2. In Romania, 2023, platesti impozitul pt tot anul respectiv, chiar daca a trecut o singura zi din an. E valabil la imobiliare si masini (impozite locale).

Faptul ca vanzatorul nu stiw legea sau nu iti convine, nu conteaza!
E datoria legala a vanzatorului sa plateasca pentru TOT anul in curs.
Sa vezi cum e cand ai motor de peste 2999 cmc...

3. Nu e prima oara cand legea asta, facuta prost creaza probleme la "fiscal", mai ales cand vanzatorul isi da seama ca are niste amenzi sau alte impozite de care a uitat de ceva vreme sau nu stia.
El trebuie sa achite tot ce e scadent deja, inainte de a achita impozitul.

Solutia este infernala, adica sa il dai in judecata SAU sa ii explici frumos ca daca nu face demersurile, la anu va plati tot el impozitul, iar intre timp tu te vei plimba cu masina.
Asta il va motiva.
Te costa foarte putin sa dai pe cineva in judecata.

#39
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,506
  • Înscris: 30.07.2007
Bai, daca povestea e reala, unul ca asta merita sa mergi cu masina pe numele lui, inregistrata la impozitele lui, pana cand isi da seama ca greseste.

#40
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,069
  • Înscris: 01.12.2001
Daca nu a scris nimic pe certificat "înstrăinat" nu o transcrii și îi vin lui amenzile de rovinieta și impozitul.
Totuși ai timp 3 luni sa faci transcrierea. Verifică cât are valabil RCA, că îl poate anula după vânzare.

#41
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,774
  • Înscris: 25.01.2007
Nici asta nu e o soluție, dacă dai de un prost, sa ții morțiș sa demonstrezi ca ești mai prost ca el.

#42
Robert_Kiran

Robert_Kiran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,709
  • Înscris: 19.08.2007

 crocko.dilul, on 12 ianuarie 2023 - 20:19, said:

Bai, daca povestea e reala, unul ca asta merita sa mergi cu masina pe numele lui, inregistrata la impozitele lui, pana cand isi da seama ca greseste.
E făcut act de instrainare cu data de 7 ianuarie pe el. Eu în 90 de zile sunt obligat sa o înmatriculez. Ca asa e legea tâmpită în România!

 dorin_2k, on 12 ianuarie 2023 - 20:23, said:

Daca nu a scris nimic pe certificat "înstrăinat" nu o transcrii și îi vin lui amenzile de rovinieta și impozitul.
Totuși ai timp 3 luni sa faci transcrierea. Verifică cât are valabil RCA, că îl poate anula după vânzare.
Rca e valabil pana în 2 februarie. Pe talon nu a scris nimic, dar e scris pe contractul de instrainare data. Cu ambele semnături.

#43
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,296
  • Înscris: 07.02.2003

 Robert_Kiran, on 12 ianuarie 2023 - 19:30, said:

Acum refuza sa îmi dea fiscalul pe motiv ca l-au pus sa plătească impozitul pe 2023! Și ca costa vreo 9 milioane.
900 lei poate... el nu are bani pregatiti de impozit casa/teren/masina acuma iar odata cu schimbarea anului fiscalul nu se poate elibera fara plata aluia... el poate plati in martie sau in 2 rate... dar cel mai probabil nu are bani acuma sau nu vrea ca totusi a luat de pe masina daca ma gandesc bine...
Nu se poate plati fractionat, de ex doar pe masina si probabil ca suma e mult mai mare.

Edited by andreic, 12 January 2023 - 20:30.


#44
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 Adm, on 12 ianuarie 2023 - 20:19, said:

2. In Romania, 2023, platesti impozitul pt tot anul respectiv, chiar daca a trecut o singura zi din an. E valabil la imobiliare si masini (impozite locale).
Asta e una dintre multiplele prostii facute de Ponta.
Datorezi impozit pe ceva ce nu detii.

Edited by pasilla, 12 January 2023 - 20:29.


#45
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,069
  • Înscris: 01.12.2001
Își revine in 3 luni.
Tu circuli legal până atunci. Să ai totuși RCA valid, că îl poate anula mâine chiar.

#46
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,042
  • Înscris: 22.05.2003

 pasilla, on 12 ianuarie 2023 - 20:28, said:

Asta e una dintre multiplele prostii facute de Ponta.
Datorezi impozit pe ceva ce nu detii.
E pentru ca e un haos total la impozite...

#47
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 andreic, on 12 ianuarie 2023 - 20:27, said:

Nu se poate plati fractionat, de ex doar pe masina si probabil ca suma e mult mai mare.
Ar trebui sa se poata, atata timp cat celelalte nu sunt ajunse la scadenta.

Edited by pasilla, 12 January 2023 - 20:31.


#48
Robert_Kiran

Robert_Kiran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,709
  • Înscris: 19.08.2007

 andreic, on 12 ianuarie 2023 - 20:27, said:

900 lei poate... el nu are bani pregatiti de impozit casa/teren/masina acuma iar odata cu schimbarea anului fiscalul nu se poate elibera fara plata aluia... el poate plati in martie sau in 2 rate... dar cel mai probabil nu are bani acuma sau nu vrea ca totusi a luat de pe masina daca ma gandesc bine...
Nu se poate plati fractionat, de ex doar pe masina si probabil ca suma e mult mai mare.
Nu se eliberează fiscal, se pune numai viza pe contract. Dar pentru asta trebuie sa fii cu impozitul la zi, la masina.

#49
sandu222

sandu222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,843
  • Înscris: 06.10.2008

 Robert_Kiran, on 12 ianuarie 2023 - 19:44, said:

Are motor de 2200 diesel! Atât e impozitul, am verificat pe net. Dar nu mi se pare normal sa îl plătesc eu. Când am negociat masina, nu a spus asa. A rămas ca îmi da fiscalul în 2-3 zile.  Acum nu mai vrea!

Tu vei plati oricum suma asta. De ce ai vrea sa o plateasca el din moment ce masina e la tine? Greseala a fost ca nu s-a rezolvat inainte de 31 decembrie. Iti veneau  tie de plata alea 9 milioane. Omul a platit in avans pentru tine, asta nu intelegi. Sunt banii lui.

Din ce scrii deduc ca iti cam convine situatia sa nu platesti un an impozit, ca au trecut cateva zile si ti-a achitat "fraierul".

Edited by sandu222, 12 January 2023 - 20:39.


#50
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Tu nu intelegi ca taxa, pe anul 2023, nu e in sarcina cumparatorului ?

Edited by pasilla, 12 January 2023 - 20:35.


#51
Robert_Kiran

Robert_Kiran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,709
  • Înscris: 19.08.2007

 sandu222, on 12 ianuarie 2023 - 20:32, said:


Tu vei plati oricum suma asta. De ce ai vrea sa o plateasca el din moment ce masina e la tine? Greseala a fost ca nu s-a rezolvat inainte de 31 decembrie. Iti veneau  tie de plata alea 9 milioane. Omul a platit in avans pentru tine, asta nu intelegi. Sunt banii lui.
Greseala? Dacă anunțul a fost publicat pe 3 ianuarie? Cum sa o cumpăr în decembrie?

 sandu222, on 12 ianuarie 2023 - 20:32, said:


Tu vei plati oricum suma asta. De ce ai vrea sa o plateasca el din moment ce masina e la tine? Greseala a fost ca nu s-a rezolvat inainte de 31 decembrie. Iti veneau  tie de plata alea 9 milioane. Omul a platit in avans pentru tine, asta nu intelegi. Sunt banii lui.

Edited by Robert_Kiran, 12 January 2023 - 20:42.


#52
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,069
  • Înscris: 01.12.2001
Cine are mașina pe 31 decembrie plătește impozitul pe anul următor. Ce tot susțineți prostia asta că el trebuie să plătească?

#53
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,192
  • Înscris: 06.07.2007

 sandu222, on 12 ianuarie 2023 - 20:32, said:

Omul a platit in avans pentru tine, asta nu intelegi. Sunt banii lui.
Nu, nu a platit.

#54
Robert_Kiran

Robert_Kiran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,709
  • Înscris: 19.08.2007
Am modificat mesajul în care apărea numele vânzătorului, să nu mă trezesc cu ceva surprize!

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate