Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Proprietarul refuza sa dea fiscalul!

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
180 replies to this topic

#1
Robert_Kiran

Robert_Kiran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,709
  • Înscris: 19.08.2007
Întâmpin o problema urata. Am cumpărat de pe olx un Citroen c-crosser, inmatriculat în Romania. Am fost la un centru de acte auto, am făcut contract instrainare, unul la mine 4 la vânzător. Vânzătorul mi-a dat masina, cartea, talonul. A rămas ca merge la finanțe sa scoată fiscalul. Acum refuza sa îmi dea fiscalul pe motiv ca l-au pus sa plătească impozitul pe 2023! Și ca costa vreo 9 milioane. Sa ii plătesc eu impozitul, ca dacă nu, nu îmi da fiscalul!
Eu fără fiscal nu știu dacă pot inmatricula masina. Cum sa procedez? Trebuie sa ii plătesc eu impozitul? Când am negociat masina, nu mi-a spus asta. Ce sa fac? Vineri se face o săptămână, si el nu mi-a dat fiscalul!

#2
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,145
  • Înscris: 19.09.2005
pe contract ce scrie?
scrie ca ai platit masina?

#3
Robert_Kiran

Robert_Kiran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,709
  • Înscris: 19.08.2007

 arg, on 12 ianuarie 2023 - 19:33, said:

pe contract ce scrie?
scrie ca ai platit masina?
Da, scrie! Și sunt ambele semnături.

Edited by Robert_Kiran, 12 January 2023 - 19:35.


#4
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,145
  • Înscris: 19.09.2005
parerea mea e ca poti depune o plangere la politie. cred ca se incadreaza la inselaciune.

#5
Robert_Kiran

Robert_Kiran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,709
  • Înscris: 19.08.2007

 arg, on 12 ianuarie 2023 - 19:35, said:

parerea mea e ca poti depune o plangere la politie. cred ca se incadreaza la inselaciune.
Ufff ... prevăd ca politia nu va face nimic. Sa vad dacă pot trage o fuga mâine de la serviciu.

#6
richi_e

richi_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,926
  • Înscris: 02.02.2007
1. ce naiba motor are de e 900 lei impozitul?
2. impozit trebuie pletit, fie de tine, fie de el! daca ii dai bani ptr impozitul datorat d el, tu nu vei mai plati impozit pe anul in curs!
3 daca e sau nu inselaciune, nu stabileste politia! dar nu e inselaciune, e cel mult o smecherie!
poti sa-i spui ca daca nu iti da fiscalul, o sa ai grija sa iei niste amenzi care vor veni pe numele lui! ;)

Edited by richi_e, 12 January 2023 - 19:43.


#7
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,371
  • Înscris: 28.10.2018
Ce motor are de trebuie sa plateasca 900 de lei? Parca impozit din asta e la motor de vreo 6 litri.

#8
dtd234

dtd234

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,062
  • Înscris: 29.03.2021
Este inceputul anului. Moral ar fi sa il platesti tu.
Tie ti-ar conveni sa platesti impozitul pentru o masina care o foloseste altcineva?

#9
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,371
  • Înscris: 28.10.2018
Samsarul ce sa faca si el, a zis sa mai scoata niste bani de la un fraier care n-o sa se inece acum la mal pentru 900 de lei, chiar daca impozitul real e vreo 100.

Cine stie pe cati ani n-o fi platit ala impozit.

#10
Robert_Kiran

Robert_Kiran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,709
  • Înscris: 19.08.2007

 richi_e, on 12 ianuarie 2023 - 19:41, said:

1. ce naiba motor are de e 900 lei impozitul?
2. impozit trebuie pletit, fie de tine, fie de el! daca ii dai bani ptr impozitul datorat d el, tu nu vei mai plati impozit pe anul in curs!
Are motor de 2200 diesel! Atât e impozitul, am verificat pe net. Dar nu mi se pare normal sa îl plătesc eu. Când am negociat masina, nu a spus asa. A rămas ca îmi da fiscalul în 2-3 zile.  Acum nu mai vrea!

#11
greywolfact

greywolfact

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,440
  • Înscris: 04.09.2008

 Robert_Kiran, on 12 ianuarie 2023 - 19:30, said:

Eu fără fiscal nu știu dacă pot inmatricula masina. Cum sa procedez? Trebuie sa ii plătesc eu impozitul? Când am negociat masina, nu mi-a spus asta. Ce sa fac? Vineri se face o săptămână, si el nu mi-a dat fiscalul!

L-as suna si as zice ca ma duc la politie si daca tot nu, m-as duce la politie.

El oricum trebuie sa plateasca impozit fie ca scoate fiscal, fie ca e tampit la cap si nu il scoate. Asta daca nu e genul ala care are de fapt datorie mii/zeci de mii lei, caz in care iarasi, politia e singura varianta.

#12
rhdghdhs

rhdghdhs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,462
  • Înscris: 22.05.2011

 abac, on 12 ianuarie 2023 - 19:42, said:

Ce motor are de trebuie sa plateasca 900 de lei? Parca impozit din asta e la motor de vreo 6 litri.
Motorul de 2200 parca are de platit in jurul sumei astea

#13
greywolfact

greywolfact

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,440
  • Înscris: 04.09.2008

 dtd234, on 12 ianuarie 2023 - 19:42, said:

Este inceputul anului. Moral ar fi sa il platesti tu.
Tie ti-ar conveni sa platesti impozitul pentru o masina care o foloseste altcineva?

Nu exista asa ceva, trebuia sa o vanda in Decembrie daca nu dorea sa plateasca impozit. Practic ori e prost sau neinformat ori e rau intentionat.

#14
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Practic nu ai ce face, daca el nu rezolva cu fiscalul.

#15
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,371
  • Înscris: 28.10.2018
Ah, pardon, la motor de 6 litri impozitul e 9000 de lei. Mancasem un zero.

Si ai sa platesti impozitul, n-avea grija. Te obisnuiesti cu ideea in 1-2 zile si o sa decartezi.

#16
greywolfact

greywolfact

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,440
  • Înscris: 04.09.2008

 pasilla, on 12 ianuarie 2023 - 19:46, said:

Practic nu ai ce face, daca el nu rezolva cu fiscalul.

In afara situatiei in care e genul care aduna datorii si nu are nimic pe numele lui, da.

Daca are pe numele lui alte proprietati, tot trebuie sa plateasca impozitul ala mai devreme sau mai tarziu. Oricum aproape sigur ca nu se afla intr-o situatie legala, ca refuza sa achite impozitul pe care EL il datoreaza la stat, ca EL a intrat in noul an cu masina proprietate.

#17
aladdin2k

aladdin2k

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,499
  • Înscris: 23.06.2004
Deci tu vei folosi masina tot anul dar nu ti se pare normal sa platesti impozitul pentru ea? Sorry, dar in conditiile astea, si eu ti-as crea probleme. Cel mai corect, impartiti impozitul MASINII la numarul de zile din an, el sa platesca cate zile din an s-a aflat masina in posesia lui iar tu restul, cat masina se va afla in posesia ta.
LE: Cel mai probabil omul nici nu a realizat ca daca vinde masina in primele zile ale anului ar trebui sa plateasca impozit pe tot anul la ea. E o tampenie asta.

Edited by aladdin2k, 12 January 2023 - 19:51.


#18
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 abac, on 12 ianuarie 2023 - 19:46, said:

Si ai sa platesti impozitul, n-avea grija. Te obisnuiesti cu ideea in 1-2 zile si o sa decartezi.
Ar fi cea mai mare prostie, daca nu se asigura ca primeste CVC cu stampila DITL.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate