Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

Achizitie telefon cu android

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
99 replies to this topic

#19
eftincanicusor

eftincanicusor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 537
  • Înscris: 20.01.2016

View Postxew, on 14 ianuarie 2023 - 16:52, said:

Despre ce model e vorba?

Am luat un Moto G82 de la Altex, am 14 zile timp sa ma acomodez cu el si daca e naspa il returnez. La prima vedere e relativ ok, meniul nu prea imi e prieten. Camera e destul de slaba, la semnal gsm e ca si pina acum folosind fostele telefoane, am dat un test cu ookla si mi se pare slab, cred ca e limitat ca pe wifi a scos maxim 301/334 Mbps, iar pe date mobile desi nu aveam semnal full 5G a scos 53/16 Mbps. Cred ca se intelege download/upload. Nu am mai avut vreun telefon Motorola dinainte de StarTak, era ceva in genul ala fara clapa si intra cartela sim cu totul in el, il cumparasem nou de la Dialog. Posted Image Ce vremuri au fost, daca imi cadea din mina pe picior imi cadea unghia. Posted Image

Sa te bucuri de el,g82 pare mai ok decât g52 care il am eu,cel puțin pe hârtie.

Eu am bătut palma cu userul addryanns pentru un realme 9 pro,pare serios omul,aștept sa mi-l trimită luni si o sa va spun daca este ok telefonul si daca merita achizitionat.

Edited by eftincanicusor, 14 January 2023 - 18:41.


#20
xew

xew

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,557
  • Înscris: 30.12.2007
Multumesc, la fel si tie.

#21
xew

xew

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,557
  • Înscris: 30.12.2007
Am returnat acel G82, m-au deranjat:
- iluminarea automata care la minim pe intuneric era prea mica, de cite ori trebuia sa deblochez ecranul trebuia sa umblu sus in bara la iluminarea ecranului sa ii mai dau putin
- perioada relativ scurta de actualizari OS si securitate
- viteza mica pe wifi, aici e si vina mea ca nu am citit mai multe review-uri

Am luat un Realme GT2 cu care aveam probleme si l-am returnat, am luat alt exemplar cu speranta ca va fi ok, initial era ok apoi au inceput fix aceleasi probleme. L-as tine setat pe 4G desi eu am sim 5G dar nu am nicio garantie ca va fi ok si pe 4G. Ce alternative as mai avea la un maxim de 2500 lei? Ma uitam la Motorola Edge 30 Fusion dar are ecran curbat si nu-mi plac genul asta de ecrane. Cerintele ramin aceleasi, ecran amoled cu minim 120Hz, minim 160mm lungime (deci as dori in telefon mai mare care e mai bun la continut media), bateria de minim 4800 mAh, camere cit mai bune in bugetul asta, amprenta rapida fara rateuri 6-8GB ram, stocare 128-256GB si incarcare cit mai rapida.

Edited by xew, 23 January 2023 - 17:15.


#22
yuukan

yuukan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 972
  • Înscris: 16.01.2010


Aceiași problemă o am eu cu alt telefon dar trece din 4g in 3g, doar la o anumită locație unde nu am semnal full și asta din când în când, tot telefon chinezesc. Am impresia că nu e făcut pentru toate benzile dar îl țin până crapă de tot și trec pe unul nou posibil aceiași marcă.

Quote

se activeaza autodistrugerea, se blocheaza si nu mai raspunde la nicio comanda apoi isi da restart la 1-3 min, datele mobile se activeaza/dezactiveaza, nu poate fi folosit decit pe wifi.
Totuși nu așa grav doar că nu merge internetul bine.


Edited by yuukan, 23 January 2023 - 17:20.


#23
xew

xew

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,557
  • Înscris: 30.12.2007
Daca sunt departe de un router si cred/sper ca pot sa stau pe date mobile imi iau teapa ca se conecteaza si se deconecteaza permanent, in final se blocheaza de nu mai functioneaza nicio comanda la touch sau buton power si se restarteaza. Nu vreau un telefon sa-l folosesc doar in casa pe wifi, vreau sa-l iau cu mine, sa fac plati, poze in natura, etc.

#24
eftincanicusor

eftincanicusor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 537
  • Înscris: 20.01.2016

View Postxew, on 23 ianuarie 2023 - 17:34, said:

Daca sunt departe de un router si cred/sper ca pot sa stau pe date mobile imi iau teapa ca se conecteaza si se deconecteaza permanent, in final se blocheaza de nu mai functioneaza nicio comanda la touch sau buton power si se restarteaza. Nu vreau un telefon sa-l folosesc doar in casa pe wifi, vreau sa-l iau cu mine, sa fac plati, poze in natura, etc.

Îmi pare rău sa aud de problemele tale,eu sunt foarte mulțumit de Realme 9 pro +,baterie buna,se aude foarte clar in convorbiri,semnal excelent pe wifi si pe date mobile.Adevarul este ca eu nu am acoperire 5g sa imi exprim o părere, dar ca si semnal 4g este peste motorola,oneplus,xiaomi si samsung toate testate in aceiași rețea in același loc.

#25
r3my_cc

r3my_cc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,224
  • Înscris: 12.02.2014

View Postxew, on 23 ianuarie 2023 - 17:04, said:

Am returnat acel G82, m-au deranjat:
- iluminarea automata care la minim pe intuneric era prea mica, de cite ori trebuia sa deblochez ecranul trebuia sa umblu sus in bara la iluminarea ecranului sa ii mai dau putin
- perioada relativ scurta de actualizari OS si securitate
- viteza mica pe wifi, aici e si vina mea ca nu am citit mai multe review-uri

Am luat un Realme GT2 cu care aveam probleme si l-am returnat, am luat alt exemplar cu speranta ca va fi ok, initial era ok apoi au inceput fix aceleasi probleme. L-as tine setat pe 4G desi eu am sim 5G dar nu am nicio garantie ca va fi ok si pe 4G. Ce alternative as mai avea la un maxim de 2500 lei? Ma uitam la Motorola Edge 30 Fusion dar are ecran curbat si nu-mi plac genul asta de ecrane. Cerintele ramin aceleasi, ecran amoled cu minim 120Hz, minim 160mm lungime (deci as dori in telefon mai mare care e mai bun la continut media), bateria de minim 4800 mAh, camere cit mai bune in bugetul asta, amprenta rapida fara rateuri 6-8GB ram, stocare 128-256GB si incarcare cit mai rapida.
Eu aș alege dintre acestea: Xiaomi 12 Lite, Google Pixel 6, Honor 70, Poco F4

#26
xew

xew

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,557
  • Înscris: 30.12.2007

View Posteftincanicusor, on 23 ianuarie 2023 - 17:58, said:

Îmi pare rău sa aud de problemele tale,eu sunt foarte mulțumit de Realme 9 pro +,baterie buna,se aude foarte clar in convorbiri,semnal excelent pe wifi si pe date mobile.Adevarul este ca eu nu am acoperire 5g sa imi exprim o părere, dar ca si semnal 4g este peste motorola,oneplus,xiaomi si samsung toate testate in aceiași rețea in același loc.

As tine GT2-ul ca imi place, as spera ca e vorba de problema de soft si poate urmatorul update va rezolva problema. Dar daca problema persista si dupa urmatorul update? Din cauza asta as trece la alt model care functioneaza ok pe 5G conform specificatiilor fara alte cascadorii pentru volte/vowifi de exemplu.



12 lite are dimensiuni la limita de jos ar fi relativ ok dar are baterie cam micuta. Pixel 6 e la fel, cam mic si cu baterie mica, autonomie mica. La Honor 70 nu-mi place forma patratoasa in genul Samsung Note (la fel ca si Pixel) si ecranul curbat. Poco F4 ar fi ok dar si asta are bateria cam mica.

Edited by xew, 23 January 2023 - 18:27.


#27
M0su

M0su

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 419
  • Înscris: 20.11.2022
As zice ca nu conteaza bateria daca este optimizat osul.
Sunt curios ce vei alege, eu tot fe-ul ti-l recomand sau un P30Pro. Dinferenta dintre telefoanele astea “vechi” este ca peste 4 ani vor merge brici fata de motorolele/xiaomi sau pocourile alea “noi”.


#28
addryanns

addryanns

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,494
  • Înscris: 31.07.2015
Dacă tot te-ai învățat cu retururile, poate încerci nimic?
Adică Nothing. Tot îl laudă lumea că s-a îmbunătățit după update-uri.

#29
raducut123

raducut123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,183
  • Înscris: 12.09.2013
S21FE?

#30
xew

xew

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,557
  • Înscris: 30.12.2007
Problemele si alte nemultumiri m-au trimis catre retur ca nu alerg, nu urmaresc asa ceva, dar e bine ca se poate, legal. Spuneam mai sus ca GT2 asta imi place, de la ultimul restart de pe 5G l-am tinut numai pe 4G fara wifi si vad ca e ok. Am abonament cu net nelimitat asa ca nu e problema grava sa stau numai pe date mobile, urmaresc sa vad daca apar probleme pe 4G si se restarteaza. Daca face si asta figuri il voi returna si imi voi lua gindul de la Realme citiva ani. Mai devreme a venit mail-ul cu voucher de la GT2, desi nu am nimic important aparatura de cumparat de la Emag am facut totusi o lista de cumparaturi cu produse de igiena, menaj si bacanie. Posted Image

Am vazut si nimicul, cind il vad parca e o replica a iPhone-ului, spatele transparent cu lumini mi se pare kitch, e un mid scump, un brand nou fara istorie in spate, asta e parerea mea. Nu ma impresioneaza cu nimic acel nimic.

S21 FE e cam mic, bateria e cam mica, autonomie cam mica, incarcare cam lenta. Pina acum din ce am avut S-uri niciunul nu m-a dat pe spate, asta m-a facut sa nu mai urmaresc nicio noutate dupa S10+. Ma gindeam ca poate modelele medii ar fi mai ok dar m-a dezamagit A52s 5G si l-am vindut sa scap de el si de probleme. Asta ma face sa nu ma mai uit o perioada la Samsung indiferent de micile tentatii ale lor.

Attached Files

  • Attached File  1.jpg   63.17K   32 downloads

Edited by xew, 24 January 2023 - 10:31.


#31
M0su

M0su

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 419
  • Înscris: 20.11.2022
Adica vei folosi un telefon care nu este complet functional ?
Nu imi dau seama care e marea chestie in materie de design la el dar ma rog.
Ce autonomie are ?

#32
xew

xew

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,557
  • Înscris: 30.12.2007
Speram sa se rezolve din setari APN, din actualizari Os, speram. Am postat aici ce am rezolvat, adica nimic, cu parere de rau merg miine sa il returnez. Era vorba de impresia lasata per total de telefonul asta legata de utilizare, manipulare, autonomie baterie, mi s-a parut un telefon ok la 2100 lei cu voucher de 315 lei pentru alte cumparaturi si lauda ca realme promises 3 Android versions and 4 years of security updates for its smartphone.

Edited by xew, 24 January 2023 - 12:05.


#33
yuukan

yuukan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 972
  • Înscris: 16.01.2010
Probabil că nu "știe" banda 5g folosită de Orange.

#34
M0su

M0su

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 419
  • Înscris: 20.11.2022
Mda, deci asta era , promises ala, well fiecare cu placerile lui insa din experienta proprie telefonul merge impecabil cu osul pe care il  are cand il scoti din cutie, testat asta in ultimii 10 ani, pe vreo 5 terminale.

#35
yuukan

yuukan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 972
  • Înscris: 16.01.2010
Pai din 2 telefoane aceiași problemă, e clar că la toate e așa. Se mai deșteaptă și ăștia dacă vor să vândă prin Europa.

Din curiozitate poți să verifici in specificații benzile 5G și să vezi care le folosește Orange, is scrise pe undeva le găsești.

Edited by yuukan, 24 January 2023 - 14:51.


#36
xew

xew

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,557
  • Înscris: 30.12.2007
La niciun sistem de operare folosit de mine pe orice dispozitiv nu am oprit actualizarile disponibile niciodata si da, sunt dintre cei care ma intereseaza actualizarile. Daca pe unii nu ii intereseaza aspectul asta e problema lor.

Poate primul avea vreun defect de fabricatie, nu e o regula sa fie toate la fel si nu aveam de unde sa stiu ce va urma ca daca stiam nu ma mai interesa modelul asta. Ce aplicatie sa folosesc, sau unde sa umblu in telefon sa vad benzile cunoscute de el? Asa ca informatie publica are benzile N1, N3, N77 si N78, adica ce trebuie pentru Orange 5G.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate