Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...
 

Care din urmatoarele aplicatii bancare/non bancare sunt mai bune?

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

Poll: Aplicatii bancare/non bancare cele mai bune (34 member(s) have cast votes)

Care din urmatoarele aplicatii bancare/non bancare sunt mai bune?

  1. Curve (3 votes [8.82%] - View)

    Percentage of vote: 8.82%

  2. Revolut (29 votes [85.29%] - View)

    Percentage of vote: 85.29%

  3. N26 (0 votes [0.00%])

    Percentage of vote: 0.00%

  4. ZEN (1 votes [2.94%] - View)

    Percentage of vote: 2.94%

  5. Monese (1 votes [2.94%] - View)

    Percentage of vote: 2.94%

  6. LeoPay (0 votes [0.00%])

    Percentage of vote: 0.00%

  7. ecoPayz (0 votes [0.00%])

    Percentage of vote: 0.00%

Vote Guests cannot vote

#1
zyppster

zyppster

    viața este o contradicție

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,972
  • Înscris: 02.02.2008
M-am incurcat in recomandari si poate ma ajutati si voi sa imi ingreunati decizia: ce aplicatie bancara/non bancara sa instalez pe telefon.
Un rezumat daca se poate.

Edited by zyppster, 12 January 2023 - 00:21.


#2
Ravy

Ravy

    Don't be sad, get MAD!

  • Grup: Moderators
  • Posts: 16,224
  • Înscris: 05.01.2006
Revolut. Iar chiar ultimul mesaj de pe topicul dedicat cuprinde cam toate ideile importante

View Postwertyck, on 11 ianuarie 2023 - 20:09, said:

https://blog.revolut...osesti-revolut/

Citește și poate te lămurești. Pe scurt ai carduri virtuale de unică folosință, adică faci o plată cu el si se șterge automat și se generează altul, cu alte 16 cifre diferite.. Deci zero risc. Ai curs valutar de schimb destul de bun, între orice două valute.
Ai link de plată, adică poți să încasez bani, să primești bani de la orice persoană care are Card bancar. Și multe multe altele

Și pachetul de bază Revolut nu costă nimic, doar transportul cardului fiizc dacă îl comanzi.
Ai transferuri Bancare în euro instant cu 2350 de bănci din Europa
Ai cont de lei local prin intermediul căruia ai transfer bancar instant cu cele nouă bănci care au implementat acest transfer instant în România

Poți să trimiți din revolut instant bani pe orice card bancar Visa sau Mastercard, din orice țară

Și transferurile bancare în lei și euro, din Revolut nu te costă nimic, dacă îți faci cont în România.

Cardurile fizice și virtuale și cele de unică folosință Revolut, toate accesează același cont multivalută Revolut. Poți avea bani în mai multe valute și toți pot fi disponibili și accesați cu același card.


#3
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,798
  • Înscris: 30.08.2006
Am trei din ele plus cardul Wise si doua de Libra si ma folosesc doar de Curve, Libra si Revolut. Chestionarul este complet inutil. Macar daca se putea selecta cardurile cele mai utilizate. Curve e un card cu functie diferita fata de celelalte carduri.
Eu as adauga si cardurile Avanpost Free si Avanpost Gold de la Libra Internet Bank. Cardul de Libra il folosesc  mult mai des decat Revolut pentru ca sansele sa ma trezesc cu el blocat sunt nule.

Edited by Leo2006, 12 January 2023 - 07:36.


#4
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,593
  • Înscris: 13.03.2005
Asa e,Curve are o functie complementara si nu are cont IBAN asociat , Curve fiind un portofel de carduri similar lui GooglePay - Portofelul Google, dar care vine si cu un card fizic. In aplicatia Curve poti inrola cardurile tale si sa alegi de pe care sa se faca plata, plus poti seta carduri de back-up, astfel ca atunci cand platesti cu Curve si cardul implicit nu are sold suficient , nu primesti tranzactie refuzata/fonduri insuficiente, ci se debiteaza automat de pe cardul de rezerva. De asemenea se pot retrage numerar (1100 lei /zi initial, dar creste ulterior pana la 5500 lei/zi) de la orice ATM gratuit cu Curve card, evitand astfel comisionele de pe cardurile Revolut/Monese/etc, pentru ca acea retragere apare ca o plata online in Revolut/Monese/... Trebuie doar sa evite conversia valutar in Curve, la retragerea ATM (seteaza cardul Revolut inrolat in Curve ca fiind de lei daca retrage lei la ATM sau il seteaza ca fiind de euro, daca retrage euro intr-o tara UE). Doar trebuie atentie la bancomate ca il detecteaza ca si card strain si iti propun conversie valutara dezavantajoasa (curs ECB+11% uneori), deci se alege RETRAGERE FARA CONVERSIE/ NO CONVERSION.

Pentru unii dintre noi si cardul Multicurrency de la CEC poate fi o solutie de luat in calcul, pentru ca e gratuit, are plati cu cardul la curs BNR, si nu curs Visa (deci o economie de minim 0,7% la platile in euro sau USD), retragere fara comision de euro la bancomatele CEC sau in tarile UE, chiar daca e alimentat doar cu lei, schimbul valutar fiind facut la curs BNR. Cardurile de euro concurente au minim 0.5-1% comision de retragere la euro. Sau chiar 2% la Revolut, pentru ce depaseste 800 lei/ luna. De asemenea aplicatia bancara mobila CEC iti ofera curs de schimb valutar foarte bun.

Edited by wertyck, 12 January 2023 - 09:50.


#5
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,172
  • Înscris: 05.05.2003
LeoPay ?
In 2022?
LeoPay a devenit iCARD de luni bune... iar din lista lipseste WISE (plus altele, gen: Orange Money, Alior Bank, Skrill, Paysend, DiPocket)

Edited by rz, 12 January 2023 - 10:42.


#6
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,456
  • Înscris: 24.02.2017
Revolut conduce detasat cu 100%

#7
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,798
  • Înscris: 30.08.2006
Nu mai conduce detasat cu 100%. Am remediat eu problema. Posted Image

#8
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,593
  • Înscris: 13.03.2005
N26 nu e accesibil romanilor de rand, pentru ca ai nevoie de pasaport, plus adresa de livrare in Germania.

#9
rim80

rim80

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,172
  • Înscris: 06.04.2020
Revolut fara discutie si dupa Visa.

#10
amami

amami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,676
  • Înscris: 20.09.2010
Ai nevoie de o aplicatie bancara/non bancara cea mai buna, sau poate ai nevoie de o banca/fintech sa ofere mai mult decat altele?

#11
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,593
  • Înscris: 13.03.2005
Banuiesc ca e clar pentru toata lumea, ca raspunsul e: ai nevoie nu de o banca/fintech, ci minim 2-3 banci/fintech-uri, pentru ca beneficiile utilizatorului sa fie maxime si comisioanele platite minime, indiferent de ce servicii si functionalitati pe care le folosesti, de la aceste banci.

#12
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,172
  • Înscris: 05.05.2003
Mai exact cu doua banci si doua fintech-uri rezolvi cam orice in materie de servicii/facilitati, atat pentru intern cat si pentru extern... si neaparat sa ai carduri de la ambii procesatori importanti, VISA si Mastercard

#13
Batranelul

Batranelul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,965
  • Înscris: 25.04.2007

View Postrz, on 12 ianuarie 2023 - 10:39, said:

LeoPay ?
In 2022?
LeoPay a devenit iCARD de luni bune... iar din lista lipseste WISE (plus altele, gen: Orange Money, Alior Bank, Skrill, Paysend, DiPocket)

Chiar 2023...

#14
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,172
  • Înscris: 05.05.2003
Da, scuze... am ramas tot pe 22
Ca o completare la ce am scris mai sus... daca se calatoreste in afara Europei, ar fi bine ca pe langa fintech-urile/bancile cunoscute sa fie si un cont (sau doua) la aplicatiile clasice de transfer de bani (gen: Worldremit, Paysend, TransferGo) si chiar WU+ ca rezerva in caz ca restul nu merg.
Repet ca sunt necesare toate doar daca se calatoreste prin Africa sau alte zone mai putin turistice (in unele locuri de ex. nu se poate face plata cu Visa dar merge cu Mastercard)

Edited by rz, 12 January 2023 - 16:50.


#15
zyppster

zyppster

    viața este o contradicție

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,972
  • Înscris: 02.02.2008
mi-am facut cont pe revolut, so far, functionalitatile sunt decente iar taxele de transfer sunt aproape inexistente.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate