Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 

Recomandare TV 4K: 50AU7092 vs LG 50UQ70003LB (Samsung vs LG)

- - - - -
  • Please log in to reply
38 replies to this topic

#1
igor06

igor06

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,188
  • Înscris: 23.07.2007
Salutare,

Ce ati alege intre Samsung 50AU7092 si LG 50UQ70003LB ?
TV-ul va fi folosit de o persoana de 55 de ani fara prea mari pretentii cu privire la calitatea imaginii.
Va fi folosit in mare parte pe cablu si probabil si ceva Netflix.
Cauta ceva sub 2000 RON, ideal 50 inch diagonala, dar e ok si 43.

Prin review-uri am vazut ca Samsungul cam are backlight bleeding.

Edited by igor06, 12 January 2023 - 00:26.


#2
robbie_ro

robbie_ro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,840
  • Înscris: 24.08.2004
Strict dintre cele doua, avand in vedere ca nu sunt pretentii la calitatea imaginii, as alege Samsung, in principal datorita telecomenzii cu care vine in pachet si pentru faptul ca se misca mai bine pe partea de Smart.

Edited by robbie_ro, 12 January 2023 - 09:45.


#3
iZet

iZet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,362
  • Înscris: 06.11.2014
Fiind variante de buget, ti-l cumperi pe care-l vrei/mai ieftin.

#4
xcit

xcit

    afara ninge linistit si in casa arza-te-ar focu'

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,885
  • Înscris: 29.06.2006

View Postigor06, on 12 ianuarie 2023 - 00:19, said:

TV-ul va fi folosit de o persoana de 55 de ani fara prea mari pretentii cu privire la calitatea imaginii.
eu nu inteleg la astia de puneti varsta....adica ala de 55 e atat de prost ca nu are pretentii sau ca nu vede diferenta? Nu era suficient sa scrii ca persoana care il va folosi nu are pretentii? O zici de parca ala de 55 de ani e mort si neingropat, asa ca merge orice rahat....

si on topic ca sa nu iasa scandal...unu de 55 de ani se uita la sony, nu la alte prostii ;)

#5
Mondeo

Mondeo

    Everything Woke Turns To Shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,374
  • Înscris: 15.11.2005
LG!

#6
igor06

igor06

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,188
  • Înscris: 23.07.2007

View Postxcit, on 12 ianuarie 2023 - 10:12, said:


eu nu inteleg la astia de puneti varsta....adica ala de 55 e atat de prost ca nu are pretentii sau ca nu vede diferenta? Nu era suficient sa scrii ca persoana care il va folosi nu are pretentii? O zici de parca ala de 55 de ani e mort si neingropat, asa ca merge orice rahat....

si on topic ca sa nu iasa scandal...unu de 55 de ani se uita la sony, nu la alte prostii ;)
Asta ai vrut tu sa intelegi. Nu inteleg de ce te simti lezat.
O sa ajungem cu politically corectness asta sa nu mai vorbim ca am putea leza pe cineva.

TV-ul pe care il are in momentul de fata este un Samsung micut (cred ca LCD sub 80 inch) si nu este nici macar HD sau digital.
Vrea un TV mare care sa fie confortabil pt ochi si sa fie pana in 2000 RON.
Pretentiile sunt minime.

Si nu nu este interesat de Sony, este setat pe Samsung.
O sa mergem in magazin si vreau sa-i arat mai multe variante.

Iar Netflix-ul e pentru un nepot care mai trece pe acolo saptamanal.

Edited by igor06, 12 January 2023 - 12:34.


#7
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,484
  • Înscris: 30.08.2006
De aproape un an exista si versiunea UE50BU8072 care e tot pe acolo la pret dar pe Evomag.

#8
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,788
  • Înscris: 25.04.2016

View Postigor06, on 12 ianuarie 2023 - 12:20, said:

Vrea un TV mare care sa fie confortabil pt ochi si sa fie pana in 2000 RON.
Pretentiile sunt minime.
Deja nu mai e pretrntie minima. Tv mare la pret mic ?

Mergi pe Samsung.

#9
Rares95

Rares95

    Severin, MH

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,414
  • Înscris: 18.01.2020
Din experienta personala, fugi de Samsung-uri modele sub 2.500 de lei, au probleme cu uniformitatea luminozitatii, te trezesti cu pete intunecate in anumite zone de pe ecran, unele vin si din fabrica cu ele. Bine, totul e o loterie, doar ca la Samsung problemele sunt mai dese.

Edited by Rares95, 12 January 2023 - 13:39.


#10
dba

dba

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,231
  • Înscris: 06.12.2006

View Postigor06, on 12 ianuarie 2023 - 00:19, said:

TV-ul va fi folosit de o persoana de 55 de ani fara prea mari pretentii cu privire la calitatea imaginii.
---
Asta ai vrut tu sa intelegi. Nu inteleg de ce te simti lezat.
O sa ajungem cu politically corectness asta sa nu mai vorbim ca am putea leza pe cineva.

Are dreptate @xcit. Pasiunea nu este legata de varsta. Poti fi pasionat de un anumit domeniu si la 90 de ani.
Iar tu ai folosit varsta ca fiind un criteriu in selectia unui televizor.

Chiar si pentru cei mai putin pretentiosi o vizita in magazin n-ar strica.
Sunt destule modele pana in 2000 lei care i-ar putea face cu ochiul. In zona asta de pret cel mai bine este pe vazut, placut si probat.

#11
varzeanu

varzeanu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 582
  • Înscris: 21.01.2006
Am eu modelul ala de LG de vreo doi ani si clar este pentru nepretentiosi. Al meu e cu LA la final, nu cu LB dar nu cred ca e vreo diferenta. Eu fiind foarte nepretentios (desi nu am 55 ani ci mai putin) nu ma deranjeaza. Dar as incerca alt model daca ar fi sa cumpar din nou. La imagini intunecate apar tot felul de urme colorate pe ecran, are portiuni mai luminoase etc. Samsungul parintilor mei (unul mai mic, de 80 cm diagonala) se vede mult mai bine. Probabil e ca la loterie deci sa nu ai asteptari fantastice de la oricare in gama asta de pret. Legat de pret, eu am dat 1566 lei pe el in dec 2020.

#12
iZet

iZet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,362
  • Înscris: 06.11.2014
Il ai pe dracu' de 2 ani, UQ70xxx e model 2022 :D

Edited by iZet, 12 January 2023 - 15:11.


#13
Raz0rblade

Raz0rblade

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 667
  • Înscris: 18.08.2021
Am de 2 luni 43UQ7500 - diagonala de 50 inch nu incapea in mobilier, ca diferenta de bani nu era asa mare - si merita toti banii. Comparat cu un LG 3D din 2013, varf de gama si o roaba de bani atunci, va trebui sa te joci la culori sa scoti ceva cum iti place. Sau a ramas retina mea blocata pe schema de culori a aluia, care a ajuns TV de dormitor acum.  Setarile lui prestabilite de culoare nu m-au impresionat, dar e foarte tweakable la capitolul asta. Canalele HD se vad foarte bine, upscaling-ul decent la cele SD - recunosc ca nu prea ma uit la tv - dar eu l-am luat pentru Netflix, Youtube, Spotify si merg brici toate. Bleeding-ul e minim, se vede doar la background-uri intunecate, dar nu e capat de tara.
Un downside e telecomanda, care are butoanele inghesuite ca dracu' si pe intuneric 99% ca nimeresti butonul gresit. Am luat LG Smart remote si face si aia toti banii.

#14
igor06

igor06

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,188
  • Înscris: 23.07.2007
Multumesc pentru informatii.
Vom face o vizita in magazin si il vom lua "la ochi".
Se poate inchide

#15
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,364
  • Înscris: 15.06.2004
As zice sa vezi si ce paneluri au.
Emag-ul nu zice din cate vad.

Samsungul de obicei foloseste VA ( dar nu intotdeauna la modelele mai ieftine ) iar LG de principiu doar IPS ( sau OLED dar alea sunt in alta gama de pret ).

Personal la un TV prefer VA fata de IPS - are negrul mai "negru".

Bleeding poate apare la ambele, dar IPS-urile mai sufera si de IPS Glow.

#16
dba

dba

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,231
  • Înscris: 06.12.2006
Sau ciocane usor in panou. Daca nu se intampla nimic e IPS, daca imaginea sa valureste in zona respectiva este VA.
Altfel, pe telefon consulta displayspecifications.com unde introduce denumirea produsului. Doar ca aici pot fi diferente in functie de lot.

#17
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,788
  • Înscris: 25.04.2016
La pretu ala nu cred ca sunt VA, mai ales la LG. Deja prea multe pretentii la acea suma.

#18
Cipry7

Cipry7

    The Doctor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,392
  • Înscris: 04.08.2010
Eu am luat luna trecută două modele, LG UQ75 și Samsung BU8072, ca să le testez și am rămas cu LG-ul. Nu am fost 100% mulțumit de LG, dar m-am resemnat cu gândul că în gama asta de preț (< 2.000 lei) nu voi găsi altceva mai bun. Pe partea de sunet LG-ul e la ani lumină față de Samsung, iar pe partea de imagine sunt relativ asemănătoare, dar LG-ul stă mai bine pe partea de luminozitate. Canalele SD sunt neinteligibile la Samsung, pe când LG-ul le decodează mult mai bine. Telecomanda e un minus la LG față de Samsung, dar ținând cont că e vorba despre o persoană mai în vârstă care o va folosi tind să cred că se va obișnui mai repede cu telecomanda LG decât cu cea de la Samsung.
Recomand să alegi LG.

Edited by Cipry7, 12 January 2023 - 16:53.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate