Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 

Factură de 20.000 de lei în Roaming pentru 300 mb

* * - - - 3 votes
  • Please log in to reply
71 replies to this topic

#37
Muf

Muf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 317
  • Înscris: 23.11.2017
https://www.reddit.c...a_telekom_jale/

Quote

Update factură de 4000€+ la Telekom (jale)

Salut. Am văzut că mulți au fost interesați de poveste, așa că fac follow up cu evenimentele recente, ca să înțelegeți câtă bătaie de joc e la Telekom România și cât de mult le pasă de clienți (adică deloc).
Prima mea reclamație cu privire la factura asta de 20.000 lei a fost înregistrată la data de 12.12.2022. De atunci până pe aproximativ 9/10 ianuarie 2023 nu s-a făcut nimic-nimic-nimic, ca mai apoi, fix în ziua când am primit mail de la ANCOM cum că cererea mea a fost înregistrată și că își încep treaba, să văd că reclamația mea inițială a fost închisă, fără nicio explicație , iar altă reclamație s-a deschis, fără ca eu să fi făcut așa ceva! Explicația celor de la Telekom: Dvs. ați deschis altă reclamație. Poftim??? Nu e ilegală treaba asta? Să deschidă altă reclamația ca să își prelungească ei termenele?
Sun din nou undeva pe 9/10. Ce îmi spune angajatul: “azi sigur primiți răspuns (spoiler: nu am primit), nu înțeleg de ce nu ați primit până acum, pentru că situația e foarte importantă și trebuia rezolvată deja” (I mean zi-mi ceva ce nu știu). Ce aflu în plus e că a intrat ANCOM “pe fir” și au cerut ceva documente (doamne ajută). Astăzi am sunat și desigur că primesc același răspuns: “trebuie să așteptați pentru că sigur se rezolvă cât mai repede”. Deja intru în sevraj când aud de peste 30 de zile răspunsul ăsta. Îi zic angajatului că vreau mai multe detalii. Angajatul: “sigur, să nu închideți”. Știți ce a făcut? A închis el (aplauze).
Sun din nou și îi zic “duduie vreau cu managerul sau Team leaderul urgent”. Fast forward 30 de secunde: mă transferă la persoane juridice. Încă 30 de secunde și ajung la persoane fizice. Ce aflu de acolo: eu sunt deja la a 3-a sesizare (scuipat de cafea, poftim?????). Și cine mai exact tot deschide alte reclamații? Răspuns(personal): n-am idee, dar mi se pare cel puțin ilegal. Din acest motiv mi-a spus că practic termenul de rezolvare s-a mărit din nou hahah ce frumos e să fii bătaia de joc a Telekomului.
Chiar așa mult durează să verifici un log de mesaje sau din aplicație? (Apropo, logul meu de acțiuni din aplicația Telekom este gol, nicio acțiune pe site, iar singurul mesaj relevant e cel de când mi-am activat roamingul ca să-l folosesc în Polonia în escală, și nici măcar nu scrie roaming activat sau ceva relevant, scrie doar “serviciul a fost modificat cu succes”. Mi se pare corect, ca niște hoți adevărați, nu lăsăm clientul sa știe și el ce modifica. Dacă dezactivăm pragul valoric trebuia sa am 2 astfel de mesaje, deci nu înțeleg ce caută atât de peste 30 de zile). Oare se amână atât să crească penalitățile de 20€/zi cât vor ei?
La momentul de față nu mai am nicio reclamație la activ în aplicație să pot să o mai urmăresc, deși am menționat asta la cel puțin 3 angajați.
Mă rog la zeii ANCOM că poate rezolvă ei ceva. Sper din tot sufletul să preia din nou cineva de la ziare/știri postarea și să facă public cât de mult își bate joc Telekom de clienți. Amin.


#38
relu_24

relu_24

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,779
  • Înscris: 23.09.2005
poti sa ai surprize si in Romania. Asta toamna am fost pe langa Orsova si am intrat pe roaming in Serbia cu roamingul de date activat, noroc ca nu a consumat mult a fost in jur de 70-80 lei cost suplimentar.

#39
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,851
  • Înscris: 25.01.2007

 andreic, on 12 ianuarie 2023 - 10:11, said:


Telekom ? Posted Image
Nu, netul nu e scump peste masura in Japonia, atat ca aici e treaba de roaming aberant. Putea sa ia cartela de la operator din Japonia (atentie, nu din aeroport ca e scump rau) si nu avea treaba. Plus ca exista o gramada de wifi-uri pe care le poate folosi + whatsapp si nu mai are treaba cu reteaua.
Roamingul in lume e scump oriunde daca esti in afara spatiului UE/SUA unde exista acorduri avantajoase.
Un cent e scump???

#40
Neaceasca85

Neaceasca85

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,719
  • Înscris: 14.10.2008
Roaming jaf pe fata, daca nu plec in UE (intr-o tara UE doar in 2007 am fost, dupa aia just Turcia) datele mobile off si doar Wi-Fi. Insa incepand cu 2022 in Turcia imi permit datele, pana la un 6-7 Euro suplimentar. Nu ajung acolo pentru ca Wi-Fi este baza.

Dar in Japonia, e lesne de inteles ca intr-o tara la mare distanta de Romania te costa de te indoaie. Acolo doar Vo-Wi-Fi si net Wi-Fi. Vo-Wi-Fi peste hotare doar la Digi merge.

#41
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004

 gushpi, on 12 ianuarie 2023 - 10:42, said:

dacă ce relatează pățițul este real/adevărat, atunci este vina operatorului!
pt a dezactiva limita, trebuie să intri în contul de pe site sau să trimiți comandă telefonică
el zice că n-a făcut așa ceva, DECI...!!!

restul e can-can!
(râd mai ales de cei care apreciază că nu s-a putut opri traficul la depășirea limitei!!! hihihi!!!)

Ba zice la un moment dat ca intr-o calatorie anterioara A DEZACTIVAT SINGUREL LIMITA AIA DE 50 DE EURO, si e contrariat de ce nu s-a reactivat singura.
Dupa mine, desi sunt  de acord ca e furt pe fata tariful de roaming, va trebui sa plateasca.

Attached File  Screenshot 2023-01-12 at 13-22-21 r_Romania - Comment by u_vladtud on ”Factura de 4000€ la Telekom. Povestea în comentarii.”.png   109.45K   66 downloads

Attached File  2.png   20.87K   56 downloads

Edited by waterman, 12 January 2023 - 13:25.


#42
danigoleman

danigoleman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,521
  • Înscris: 13.09.2022

 Lex404, on 12 ianuarie 2023 - 00:33, said:

Roamingul in Japonia e foarte scump, e in cea mai scumpa zona.


Really?

Attached Files


Edited by danigoleman, 12 January 2023 - 13:26.


#43
kriiss

kriiss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,185
  • Înscris: 06.06.2005
Pana la japonia te mananca sfintii , adica Serbia , Elvetia , etc; mare grija.

In Serbia am fost taxat 50 eur doar ca am verificat scurt o info pe un site . S-o fi oprit in limita asta de 50 eur de care se discuta.

Stie cineva cum ' o vezi' in sistem , cum vezi daca e activa sau nu , etc ?

#44
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Si eu am consumat luna trecuta 30 de metri de apa calda la baie.
Unde reclam ca nu am primit SMS, mesaj pe Whatsap si pe mail de la asociatie ca am depasit gen 5 metri ?

#45
Turcalet

Turcalet

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 285
  • Înscris: 26.12.2020
Problema e, chiar daca tu nu te uiti la videoclipuri pe YouTube si postezi #travel pe instagram, aplicatii din background si update-uri  pentru care telefoanele au incetat sa ceara consimtamant tot consuma date, si asa ajungi la mii de euroi pentru date. Telegram la mine consuma gigabyte de date descarcand media de la canalele in care sunt, e bine ca am wifi acasa.

#46
danigoleman

danigoleman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,521
  • Înscris: 13.09.2022

 JustARandomGuy, on 12 ianuarie 2023 - 10:25, said:

E aprox. 1000 Euro un drum dus intors Bucuresti - Tokyo.

Depinde ce bilet gasesti, sunt si mai ieftine, eu am cumparat acum cu 600 de euro.

Ideea e, cum s-a zis mai sus, ca Orange/Telekom au tarife aberante in Roaming.

Daca avea un amarat de abonament la Digi cu 3 euro pe luna abonamentul, avea roaming in Japonia cu  1 euro/GB(poza pusa mai sus si de mine si de altii).
Cat de tare e asta? Ptr 300 de MB ar fi platit aprox 1.5 lei!
Un leu jumate ba frate! Asa la Telekom il costa 4000 de euro...
Ce inseamna sa nu te informezi si ce inseamna tara asta bai frate...

 Adm, on 12 ianuarie 2023 - 05:50, said:



Eu iau la mana telefoanele parintilor cand pleaca non-UE sa dezactivez Roaming de date.


Si mai bine: scoti cartela inainte sa te urci in avion (asa fac daca mrrg undeva unde e 12 euro/MB). Nu ma pot risca sa am incredere in setarile operatorului

 csi1, on 12 ianuarie 2023 - 02:24, said:

la fiecare inregistarre intr-o retea in roaming primesti sms unde vezi cat costa serviciile .

Teoretic! Practic mesajul ala poate intarzia  ore, zile, sau poate sa nu vina deloc (am experimentat toate situatiile).

 NikoroB, on 12 ianuarie 2023 - 08:42, said:

Trebuia sa fi lăsat telefonul acasa cu totul.

Nu era cazul" pur si simplu, inainte de a se imbarca spre zborul care ateriza in Japonia, sa scoata cartela din telefon.

Edited by danigoleman, 12 January 2023 - 13:58.


#47
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,067
  • Înscris: 17.01.2012

 waterman, on 12 ianuarie 2023 - 13:20, said:

Ba zice la un moment dat ca intr-o calatorie anterioara A DEZACTIVAT SINGUREL LIMITA AIA DE 50 DE EURO, si e contrariat de ce nu s-a reactivat singura.
Dupa mine, desi sunt  de acord ca e furt pe fata tariful de roaming, va trebui sa plateasca.

omule, la plecare-n japonia nu a dezactivat nimic!
ce-i în trecut CHIAR îl ajută!
înseamnă că softul operatorului a avut un bug și nu i-a reactivat limitarea la 50euro!

sunt norme internaționale prin care este ajutat clientul să nu consume aiurea...
că nu toți sunt PRO-tech..., mai sunt și artiști/poeți/.../înceți! :)

#48
Olympea

Olympea

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 832
  • Înscris: 23.09.2021
Întrebarea ar fi alta. Cine mai e abonat la telekom în 2023 și de ce?!

#49
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,791
  • Înscris: 09.01.2007
Mda, ma cam deranjeaza cum sare lumea sa-i ia apararea "saracului Telekom" care a fost delapidat de 4000 eur si acum omu nu vrea sa-i plateasca.
Voi vorbiti serios? Si daca omul isi permite sa-i plateasca, ce? Tu (@JustARandomGuy) ai plati 4k o factura de telefon fara sa comentezi? Mai ales daca existe obstacole legale menite sa-i impedice pe operatori sa faca asta? Nu ma intereseaza cati bani ai, nu ai cum sa nu simti ca 4k pentru 300 mb nu e o mega teapa.

Singura scapare a telekomului e chestia aia cu "am dezactivat limita in trecut", nu stiu daca e reglementat (si mi-e lene sa caut) ca acea limita sa se reactiveze automat, cat de des, etc. Dar daca este, sa nu pupe nimic coporatia, mai da-i dracului. Cum naiba sa tinem cu corporatiile bai nene? Nu e ca si cum omu asta ar fi abuzat de cine stie ce sistem, a consumat niste mb de net in roaming. Si nu multi. Nu s-a lafait cu 50 de gb si acum plange.

Nu zic ca nu are nicio vina, o fi avand si el, dar atitudine asta de "ah, iti permiti sa mergi in japonia? pai da banii la telekom fraiere!" e trista. Foarte trista.

#50
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,067
  • Înscris: 17.01.2012
ia vedeți acilea:
O DATĂ PE LUNĂ!!!

Attached Files


Edited by gushpi, 12 January 2023 - 15:12.


#51
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Pai atunci sa aflam si noi deznodamantul.

#52
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,546
  • Înscris: 07.02.2003

 slai, on 12 ianuarie 2023 - 13:06, said:

Un cent e scump???
Nu insa sa prinzi asemenea tarife, ziceam in general, viata nu e ieftina acolo.

Edited by andreic, 12 January 2023 - 15:55.


#53
danigoleman

danigoleman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,521
  • Înscris: 13.09.2022

 andreic, on 12 ianuarie 2023 - 15:55, said:

Nu insa sa prinzi asemenea tarife, ziceam in general, viata nu e ieftina acolo.

Ai fi surprins, nu e nici foarte scumpa. Am urmarit ceva vloguri de calatorie ca vreau sa merg, in afara de transport care e destul de scump (cel putin trenurile de viteza Shinkansen) restul (cazare, mancare) poti sa le scoti mai ieftin ca in vestul EU lejer

#54
Ravy

Ravy

    Don't be sad, get MAD!

  • Grup: Moderators
  • Posts: 16,216
  • Înscris: 05.01.2006

 gushpi, on 12 ianuarie 2023 - 14:37, said:

omule, la plecare-n japonia nu a dezactivat nimic!
ce-i în trecut CHIAR îl ajută!
Am mai întrebat anterior - către Japonia nu este avion direct. Dacă și-a mărit limita în țara de tranzit? Este acel accept valid și în altă țară? Întreb doar cum nu știu cum funcționează...

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate