Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 

Copiii cer tot mai mult, parintii pot tot mai putin… ce facem?

* * - - - 4 votes
  • Please log in to reply
155 replies to this topic

#37
kato1

kato1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,859
  • Înscris: 05.07.2007
mona mulge vaca????
cam asa interpretez topicul acesta......vio fiind o generatie trecuta prin viata consider ca nu trebuie sa aduc mai multe amanunte la ce am scris mai sus ........
chestie e veche de cand lumea. copiii au avut tot timpul mai mult decat parintii lor...si conflictul dintre generatii, iar e vechi de cand lumea....ne suparam acum cu plozii din dotare Posted Image  nu sunt ca noi si ca nu au aceleasi valori ca noi? problema este la noi, noi suntem cei care ii educam si ii formam. nu ne place cum sunt copiii nostri acum? dar cine ii creste? cine ii educa? cine ii formeaza? va lasati in seama gradinitei si a scolii?  a presei care promoveaza toti (aici completati voi, ca si voi va uitati la stiri). a societatii? scolile nu mau au nici o parghie de a corija un copil! oameni buni, nu mai asteptati ca societatea, gradinita, scoala, liceul, facultatea sa va educe copilul..... voi trebuie sa va ocupati de acest lucru! restul sunt discutii sterile... nu va convine cum este copilul??? cautati vinovatul in oglinda!

#38
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,495
  • Înscris: 02.09.2006

View Postvio69c, on 11 ianuarie 2023 - 20:42, said:

Nu ma refer numai la cerinte materiale- desi sunt substantiale- ,
ci la intreg complexul educational care ar trebui sa pregateasca copilul a infrunta viata

Parintii modeleaza identitatea copilului in primii ani de viata,
inainte ca scoala si societatea sa intervina.
Apoi, simte influenta ambelor cadre – familial si social.
Care este cel determinant este greu de spus, caci depinde de la caz la caz.
Unii parinti spun ca copilul trebuie mangaiat doar in somn, altii exagereaza cu imbratisarile.
Unii parinti discuta cheluielile casei cu copii, altii ii tin deconectati.
Unii recomanda copiilor sa gasesca posibilitati de a-si sustine propriile cheltuieli,
altii exclud categoric asta, lipsind copilul de autonomie si de posibilitatea de a lua decizii..
Sunt familii unde ani si ani nu s-a auzit “te iubesc” de la parinti catre copii sau invers
Si acum partea cea mai delicata dar nu separata de cele de mai sus
Sustinerea materiala a copilului-tanarului pana la terminarea scolii, facultatii si de multe ori si in continuare.
Banii de buzunar joaca un rol extrem de important in educatia financiara a copiilor,
fie ca sunt alocatie, fie bani pentru servicii in casa sau in afara ei.

Attachment pexels-gustavo-fring-3867618-min-768x512.jpg


Dece copii cer tot mai mult?
Dece parintii pot tot mai putin…..?


Cam asta doresc sa dezbatem - nu ca fenomen pedagogic neaparat  ci si  ca unul social
Matale aveti ceva studii, statistici sau de unde le scoateti?

Si tot la fel, de unde stiti ca ''parintii pot tot mai putin…..?'' sau doar incercati (credeti dv. subtil!) sa insinuati un fitil!

View Poststalker2142, on 11 ianuarie 2023 - 20:57, said:

Din contra fata de cum eram si eu si alti colegi in anii 90, acum in ultima vreme copiii cer/li se ofera si parintii pot din ce in ce mai mult

interesant este ca ''vio69c likes this'' desi in postarea initiala se screme sa insinueze contrariul!

#39
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,209
  • Înscris: 06.01.2007

View Postceanu1980, on 11 ianuarie 2023 - 20:56, said:

nu sunt in stare sa arunce o piatra.
nu au unde sa arunce o piatra.

#40
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,014
  • Înscris: 23.09.2005

View Postmaccip, on 11 ianuarie 2023 - 23:39, said:

nu au unde sa arunce o piatra.

Ohoho, asta asa e.

E cum zicea un vecin dupa ce ni s-a asfaltat strada: "la naiba, noi ne jucam toata ziua cu mingea pe strada, acuma copiii n-au unde sa se mai joace pe strada, ba sa nu lovesti masina vecinului, ba sa nu calci gazonul lui celalalt, ba sa nu rupi florile lui ala."

#41
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,209
  • Înscris: 06.01.2007
Pai nici eu nu mai am unde sa arunc o piatra. Cred ca mai stiu sa arunc o piatra, dar nu m-am mai testat de mult, e posibil sa am surprize.
:)

#42
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,495
  • Înscris: 02.09.2006

View Postvio69c, on 11 ianuarie 2023 - 21:19, said:

Am mai scris.....Romania....ultimul loc in Europa  -doar 8 % dintre studenti lucreaza pentru a-si sustine studiile.
Tarile avansate 23-25% iar nordicii 50%
  Si care este problema? este foarte bine asa, in timpul studentiei trebuie sa invete si daca ramine timp sa se relaxeze. ramin 35-50 de ani de munca dupa scoala! presupun ca ofica provine din faptul ca romanii isi pot intretine copii, invatamintul fiind gratuit, nu-i trimit la munca precum cei din tarile pomenite de tine?

View Postvio69c, on 11 ianuarie 2023 - 21:35, said:

Eu inteleg ca reusesc sa mearga la facultate numai copii parintilor cu posibilitati.
intelegi gresit si o faci destul de des!

View Poststalker2142, on 11 ianuarie 2023 - 21:52, said:

Sunt alte tipuri de tari alea, asta a noastra e un fel de tara de sobolani, hiene
''A voastra'' fiind in Africa sau unde?

View Postovidiu21, on 11 ianuarie 2023 - 21:58, said:

O tara de cacat, asta e a noastra.
tot Africa sau Afganistan?

View Postgeorge_alexandru, on 11 ianuarie 2023 - 22:03, said:

Sunt țări in Europa care visează să fie ca noi așa cum noi visam să fim precum Elveția. Deci treaba cu "țară de rahat" tine de unghiul din care privești.
nu stim care este ''tara lor'' deci la ce tara se refera!

#43
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015

View PostPhobos, on 11 ianuarie 2023 - 23:42, said:



Ohoho, asta asa e.

E cum zicea un vecin dupa ce ni s-a asfaltat strada: "la naiba, noi ne jucam toata ziua cu mingea pe strada, acuma copiii n-au unde sa se mai joace pe strada, ba sa nu lovesti masina vecinului, ba sa nu calci gazonul lui celalalt, ba sa nu rupi florile lui ala."
Soluții sunt, să se facă mai multe parcuri, parcuri de joacă și infrastructură sportivă.

Ok, clar nu ne mai putem întoarce pe vremuri, la joacă pe tăpșan și în spatele blocului, unde erau doar 5 mașini, asta e. Din punctul ăsta de vedere, trebuie să evoluăm aka să se construiască chestii, gazonul și locurile abandonate să fie puse în valoare etc., nu poți stagna doar fiindcă niște copii nu se mai pot juca în grădina blocului. Este și termenul specific din urbanism cu reconversia urbană, adică unor locuri abandonate, boscheți, prost gândite și utilizate, să le pui în valoare și să nu le lași de capul lor, în paragină.

@Tytysor, o fi "gratuit", dar și calitatea e pe măsura prețului cerut, sincer... Gratuit nu e, că statul tot bagă bani în fiecare student, chiar dacă e la fără taxă. Țările alea o duc mai bine decât noi per total, aia e ideea, cu plusurile și minusurile lor.

Edited by Vlad_22, 12 January 2023 - 00:23.


#44
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,014
  • Înscris: 23.09.2005

View PostVlad_22, on 12 ianuarie 2023 - 00:25, said:

Soluții sunt, să se facă mai multe parcuri, parcuri de joacă și infrastructură sportivă.
Da, baiul e ca in schimb se fac mai multe blocuri, nu parcuri.

Edited by Phobos, 12 January 2023 - 00:40.


#45
vio69c

vio69c

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,782
  • Înscris: 17.08.2022
Ideea topicului este relatia parinti-copii si copii-parinti,
nicidecum relatia autoritati-copii
Felul in care sunt sustinuti emotional, dar mai ales material,
si daca acest ajutor ajuta la buna educatie a copiilor.

Edited by vio69c, 12 January 2023 - 01:44.


#46
Bebeluka

Bebeluka

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 983
  • Înscris: 28.07.2015

View Posttytysor, on 11 ianuarie 2023 - 23:51, said:

  Si care este problema? este foarte bine asa, in timpul studentiei trebuie sa invete si daca ramine timp sa se relaxeze. ramin 35-50 de ani de munca dupa scoala! presupun ca ofica provine din faptul ca romanii isi pot intretine copii, invatamintul fiind gratuit, nu-i trimit la munca precum cei din tarile pomenite de tine?



In Finlanda invatamantul este gratuit. Studentii muncesc in timpul vacantelor doar pentru ca le place si sunt invatati sa fie independenti financiar.
Parintii chiar isi PERMIT sa-si intretina copii. Si nu epateaza .

#47
persona695

persona695

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,599
  • Înscris: 17.07.2014
Și în România facultatea este gratuita, muncește cine nu are bani de chirie, tigari sau benzina. Figurile se plătesc.

#48
iuliean50

iuliean50

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,227
  • Înscris: 04.12.2011

View Postvio69c, on 11 ianuarie 2023 - 20:58, said:

Nu stiu sa faca cumparaturi, nu stiu sa vada lumea reala din jur....astea sunt probleme
In curind parintii/familia or sa-si ceara " scuze" pentru ce nu dau generatiei viitoare!

View Postvio69c, on 11 ianuarie 2023 - 21:35, said:

Eu inteleg ca reusesc sa mearga la facultate numai copii parintilor cu posibilitati.
Iarta=ma dar intelegi prost!

View Postvio69c, on 11 ianuarie 2023 - 21:35, said:

Eu inteleg ca reusesc sa mearga la facultate numai copii parintilor cu posibilitati.
Iarta=ma dar intelegi prost!

#49
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,425
  • Înscris: 24.02.2017

View Postvio69c, on 11 ianuarie 2023 - 21:19, said:

Am mai scris.....Romania....ultimul loc in Europa  -doar 8 % dintre studenti lucreaza pentru a-si sustine studiile.
Tarile avansate 23-25% iar nordicii 50%


Eu nu stiu de ce mai fac facultate, sincer. Intra bâte , ies tot bâte, dar cu diploma.

View Postmaccip, on 11 ianuarie 2023 - 23:39, said:

nu au unde sa arunce o piatra.


Exista parcuri si lacuri unde pot arunca cate pietre vor.

#50
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,919
  • Înscris: 18.12.2007

View Postceanu1980, on 11 ianuarie 2023 - 20:56, said:

Pe mine ma ia cu groaza cand vad copii ca nu stiu sa alerge,nu sunt in stare sa arunce o piatra.

Fiindca in lumea curenta astea sunt deprinderi esentiale.

View Postbillhook, on 11 ianuarie 2023 - 21:39, said:

Pai cum? Intrarea la facultate e pe merite sau posibilitatile financiare ale parintilor? Aici m-am pierdut.

Faci confuzie intre taxe de invatamant si viata de zi cu zi.
Daca trimiti copilul si in alt oras crezi ca traieste cu aer? Gandeste-te numai la chirie si mancare.

#51
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,427
  • Înscris: 10.08.2005

View Postpersona695, on 12 ianuarie 2023 - 05:43, said:

Și în România facultatea este gratuita, muncește cine nu are bani de chirie, tigari sau benzina. Figurile se plătesc.
in rate

#52
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,014
  • Înscris: 23.09.2005

View PostAlexEn, on 12 ianuarie 2023 - 09:43, said:

Fiindca in lumea curenta astea sunt deprinderi esentiale.

Daca nu stie sa alerge sau sa arunce o piatra, inseamna ca are probleme mai mari decat atat.

Inseamna ca nu stie o gramada de alte chestii.

Edited by Phobos, 12 January 2023 - 10:03.


#53
marius2k

marius2k

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 808
  • Înscris: 11.03.2014
Totul pleaca de la respect:
Parintii, adultii, nu mai au respect ca alta data pentru: membrii familiei, vecini, lucruri.
Copii invata de la parinti aceasta lipsa de respect si astfel devin mai aroganti, mai risipitori.

Ia atrage atentia unui plod (nu ii pot spune copil) in legatura cu ceva, orice, cat de mic: fie iti raspunde obraznic, fie il trimite pe tac'so sa te ia de guler, chiar daca ai dreptate: 'Las tata, ca ala este un prost, cum isi permite sa iti spune tie ce sa faci?'

si 2. Ii protejam prea tare! de la lipsa de miscare: nu merge pe jos/autobuz ca ii dar piciorusele, nu il trimiti afara ca daca se loveste sau vine zgariat sau cu vre-o urma de shut in cur!

Eu pe ai mei ii pun la treaba (chiar si dus gunoiul), strans mici chectii prin casa, pus vasele pe chiuveta, scos vase din MS, chestii mici, si uite ca dupa 10 ani sunt copii cu un comportament apreciat de alte fam cu copii din anturaj.

Vorba aceea: copii nu au nicio vina este 1000% corecta! Posted Image

#54
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,144
  • Înscris: 15.05.2008
Se gaseste loc si de aruncat cu o piatra,este o bucurie de nedescris din partea lor cand aruna in apa si face acel pleosc,vara merg de cateva ori pe malu unui rau sa faca ce vor,pe toloaca cum stim astia mai trecuti.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate