Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
De la un proiect scris in python ...

Audi A4 B9 quattro 190 CP!

Tepari la pariuri pe TikTok

Banca imi cere justificativ fondu...
 schema pcb ELECTRA CIM150 PAS

Probleme stomac

Sfat achizitie bicicleta oras

Canalele Sky Showtime 1 și S...
 Recomandare anvelope lexus rx

Extindere rețea wireless int...

Configuratie PC

Mufa TV
 PPC Energy

Camera conferinta Tenveo tevo-vl12u

Recomandare rulouri exterioare us...

Gaoyue 858
 

Nelamuriri Card de Credit

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
112 replies to this topic

#91
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,708
  • Înscris: 30.08.2006

 tytysor, on 11 ianuarie 2023 - 23:11, said:

La mine se vad. card de la BT.
La mine tot cu card de credit BT nu se vad decat ca sold separat.

#92
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,464
  • Înscris: 13.03.2005

 _Smiley_, on 11 ianuarie 2023 - 19:54, said:

nu stiu cum e fix cardul luat de tine, n-am avut de la Alpha pana acum. dar ti-au dat si niste hartii, pe care le-ai si semnat, care contineau toate raspunsurile Posted Image


Nu ai citit ce a zis initiatorul?
Banca asta e mai cu mot, AlphaBank, ca nu a primit inca contractul semnat, urmeaza sa-l primeasca ....

Edited by wertyck, 12 January 2023 - 08:40.


#93
allah2

allah2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 838
  • Înscris: 06.12.2006

 Ravy, on 12 ianuarie 2023 - 00:02, said:

Dintr-o simulare de rezervare pe avis.com pentru o mașină în New York:
While a debit or prepaid charge card is an acceptable form of rental prepayment online, they may not be accepted for the credit hold required when you pick up your vehicle.
Asta înseamnă că poți rezerva deja folosind orice card DAR când ridici mașina va trebui să ai un card de credit (poate fi altul decât cel cu care ai plătit rezervarea). Deci ce menționam mai sus ca 1. și 2. este valid pentru Avis.

LE: din partea asta
The same credit or debit card used to complete an online Pay Now reservation must be presented at the rental pick-up counter as a form of identification. At airport locations, proof of a return airline ticket is also required when using a debit card.
... rezultă că va trebui să le arăți totuși cardul cu care ai plătit rezervarea.

Și nu uita condiția general valabilă la toate firmele de rent a car
At the time of pick up, driver must present a valid driver's license and credit card (or debit card at participating locations) in the driver's name. A prepaid charge card is not an acceptable credential. All drivers must have a safe driving record.
Adică numele șoferului trebuie să fie la fel ca numele de pe cardul de credit

Din ce am tot citit la ei pe site, la Avis (pt San Francisco, de unde o sa iau masina, urmand a las-o la aeroportul din Las Vegas): https://www.avis.com...n-francisco/sfo

Din ce am inteles, pot rezerva si plati acum cu un Debit Card, urmand ca la momentul preluarii masinii sa am atat acel debit card cat si un credit card.

Eu am debit card in dolari si credit cardul va fi in lei. O sa fie oare vreo problema ca au currency diferit?


Quote

While a debit or prepaid charge card is an acceptable form of rental prepayment online, they may not be accepted for the credit hold required when you pick up your vehicle.

The same credit or debit card used to complete an online Pay Now reservation must be presented at the rental pick-up counter as a form of identification. At airport locations, proof of a return airline ticket is also required when using a debit card.

Generally, at the time of rental, we'll require a credit card hold of total estimated charges.  However, many rentals may require an authorization hold of the estimated rental charges plus $200 USD.  If you have prepaid with a debit card, the hold will be $250 USD. A prepaid charge card is not accepted for this required hold and in case of reservation with non US currency, a credit card with same currency of reservation with equivalent USD amount would be required.

The card presented at pickup will be the card of record for the rental.
If you use a debit card at a location that accepts them, we will perform a credit check to ensure worthiness before releasing the vehicle and you must also present a second form of current identification.

Upon paying your rental with a debit card, Avis will generally request an authorization hold against your account for the estimated charges of the rental but reserves the right in its sole, discretion, to request extra value based on certain factors as we deem appropriate. Many rentals may require an authorization hold of the estimated rental charges plus $200 USD.  Rentals of 4 days or more may require an authorization hold of the estimated rental charges plus $300 USD. If you have prepaid with a debit card, the hold will be $250 USD. Some exceptions may apply. THESE FUNDS WILL NOT BE AVAILABLE FOR YOUR USE.


#94
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,320
  • Înscris: 28.10.2018

 allah2, on 11 ianuarie 2023 - 23:12, said:

Ravy, pai m-am gandit ca daca platesc acum inchirierea masinii ce ma duce spre 5000 lei, pana in aprilie cand plec efectiv in SUA se va reseta cu siguranta limita de credit si voi putea cheltui iar 5000 lei acolo in SUA (pe combustibil sau ce ar mai trebui)

Ma gandesc ca, inchiriind masina cu un card de credit, nu vor mai fi si alte sume blocate, cum se intampla la un card de debit


Cardul de credit te ajuta la blocarea garantiei de catre firma de inchirieri.

Asadar, pentru masini de inchiriat eu te sfatuiesc sa ai o limita de credit disponibila de cel putin 2500 de euro, dupa ce ai achitat costul inchirierii.

Cat despre limita de credit: in cazul tau ea este de 5000 de lei sub zero.

Deci daca tu vii de acasa cu 10.000 de lei, limita ta de cheltuiala devine 15.000 de lei. Banca este interesata doar sa nu scada limita sub -5000 de lei.

Edited by abac, 12 January 2023 - 09:11.


#95
Ravy

Ravy

    Don't be sad, get MAD!

  • Grup: Moderators
  • Posts: 16,208
  • Înscris: 05.01.2006

 allah2, on 12 ianuarie 2023 - 09:02, said:

Eu am debit card in dolari si credit cardul va fi in lei. O sa fie oare vreo problema ca au currency diferit?
Nu conteaza moneda. In mod normal cand iti va bloca banii te va intreba daca sa-i blocheze in usd sau in ron - daca te intreaba sa le raspunzi usd (in general este mai bine ca o conversie usd-ron/euro-ron/etc-ron sa fie facuta de banca ta si nu de banca ce detine acel pos unde platesti, deci in afara tarii in general este mai bine sa platesti in moneda lor)

 abac, on 12 ianuarie 2023 - 09:09, said:

Asadar, pentru masini de inchiriat eu te sfatuiesc sa ai o limita de credit disponibila de cel putin 2500 de euro, dupa ce ai achitat costul inchirierii.
Exagerezi - am inchiriat masini in multe tari si niciodata nu mi-a trebuit mai mult de 1200 de euro. Da, cu ~1000 de euro (acei 5000 de lei) esti cam la limita si trebuie sa alegi atent ce companie de inchiriat folosesti si ce depozit zice ca-ti ia dar pana la 2500 mai este un pic...

#96
allah2

allah2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 838
  • Înscris: 06.12.2006
Voi plati de acum masina integral cu debit card-ul meu de USD. Apoi voi avea cu mine acolo si debit card-ul de dolari cat si Credit Card-ul de lei

Din ce scrie la ei pe site, vor lua o garantie de pana la 300$ (deci voi avea atat si pe credit card, avand limita de 5000lei)

Sper sa fie totul in regula, dar am dat si un mail la Avis cu situatia mea si sper sa primesc un raspuns curand.

Edited by allah2, 12 January 2023 - 09:25.


#97
Ravy

Ravy

    Don't be sad, get MAD!

  • Grup: Moderators
  • Posts: 16,208
  • Înscris: 05.01.2006
Undeva la conditii, cand am facut acea simulare aseara, am citit ca este posibil sa-ti mai adauge si alti 200USD la acel depozit daca plata online a fost facuta cu debit card (sau poate era prepay?, don't remember). Astfel, iti recomand sa ai de siguranta minim 600USD disponibili totusi pe acel card de credit...

#98
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,320
  • Înscris: 28.10.2018

 Ravy, on 12 ianuarie 2023 - 09:21, said:

Exagerezi - am inchiriat masini in multe tari si niciodata nu mi-a trebuit mai mult de 1200 de euro. Da, cu ~1000 de euro (acei 5000 de lei) esti cam la limita si trebuie sa alegi atent ce companie de inchiriat folosesti si ce depozit zice ca-ti ia dar pana la 2500 mai este un pic...

Nu am afirmat ca platesti garantie 2500 de euro, desi nu este exclus. Eu am avut blocat cel mai mult 1800 de euro in Dubai. Adica cand te duci la firma de inchirieri si nu vrei sa plateasti asigurare full de 3 ori cat te costa chiria masinii, te cocoseaza cu o suma uriasa blocata ca garantie in speranta ca nu poti sa o acoperi cu cardul de credit si nu ai de ales decat sa le platesti asigurarea aia full, uriasa, pe zi.


Eu mereu le dau mumu firmelor de inchirieri. Inchiriez masina din timp cu 10 euro pe zi gen, iar cand ajung acolo aia ma momesc cu asigurare full de 30 de euro pe zi ca sa nu imi blocheze nimic pentru garantie.

Iar eu le dau garantie uriasa si bine pa, ca am car rental excess insurance, oferita de cardul meu de credit.

#99
nixrohnson

nixrohnson

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,237
  • Înscris: 22.11.2022

 allah2, on 11 ianuarie 2023 - 20:31, said:

Pentru SUA voi plati masina rezervata inca de aici din tara (poate integral, sau daca nu, o parte din pret). Deci asa voi vedea daca este acceptat. Voi avea un Card de credit VISA Gold

Sper sa nu faci manevra asta cu fix 1 zi inainte de imbarcare in avion ;)
Bafta, disctractie maxima, sa ne trimiti poze :)

#100
allah2

allah2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 838
  • Înscris: 06.12.2006
Hehe nu, voi rezerva inca de pe acum, in vreo 1 saptamana. In SUA plec in aprilie. Multumesc!

#101
ZIGZAG20

ZIGZAG20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,971
  • Înscris: 20.04.2013

 abac, on 12 ianuarie 2023 - 11:10, said:



Nu am afirmat ca platesti garantie 2500 de euro, desi nu este exclus. Eu am avut blocat cel mai mult 1800 de euro in Dubai. Adica cand te duci la firma de inchirieri si nu vrei sa plateasti asigurare full de 3 ori cat te costa chiria masinii, te cocoseaza cu o suma uriasa blocata ca garantie in speranta ca nu poti sa o acoperi cu cardul de credit si nu ai de ales decat sa le platesti asigurarea aia full, uriasa, pe zi.


Eu mereu le dau mumu firmelor de inchirieri. Inchiriez masina din timp cu 10 euro pe zi gen, iar cand ajung acolo aia ma momesc cu asigurare full de 30 de euro pe zi ca sa nu imi blocheze nimic pentru garantie.

Iar eu le dau garantie uriasa si bine pa, ca am car rental excess insurance, oferita de cardul meu de credit.

Ce card de credit ai?

#102
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,780
  • Înscris: 09.01.2007

 abac, on 12 ianuarie 2023 - 11:10, said:

Eu mereu le dau mumu firmelor de inchirieri. Inchiriez masina din timp cu 10 euro pe zi gen, iar cand ajung acolo aia ma momesc cu asigurare full de 30 de euro pe zi ca sa nu imi blocheze nimic pentru garantie.

Iar eu le dau garantie uriasa si bine pa, ca am car rental excess insurance, oferita de cardul meu de credit.
Asta contrazice direct ce zicea tipul ala (Emil Voica) de care vorbeam mai sus.
Din ce motive:
- in unele tari, Romania fiind un prim exemplu, mai ales in ultima perioada, se retin sumele de garantie foarte des. Zicea ca in Romania, rata de "daunalitate" este absurda, aproximativ 20%. Ceea ce inseamna ca la 1 din 5 masini se retine garantia. Ba mai mult, companiile de inchirieri isi fac calculele bazandu-se pe aceasta retinere. Deci in cazuri nefericite, poti sa fii 100% convins ca se va retine acea suma.
- in caz de asigurare completa, atat timp cat n-ai fost beat sau nu ai vrut sa mergi la politie dupa accident, aberatii de genul pe care oamenii normali nu le fac, esti perfect safe chiar daca ai distrus o masina de multe zeci de mii de euro
- asigurarile de tip car rental excess insurance sunt supuse multor termeni si conditii, iar de foarte multe ori afli ca ai incalcat ceva termeni absurzi si nu te despagubesc.

Eu nu zic ca nu e ok sa faci cum vrei tu, zic doar ca toti care fac asa trebuie sa se documenteze bine de tot inainte, sa se asigure ca sunt acoperiti in caz de ceva. Banuiesc ca nu a trebuit sa beneficiezi de asigurarea respectiva pana acum, si iti doresc sa nici nu fie nevoie vreodata. Dar din ce zicea tipul respectiv, clauzele sunt extrem de specifice, tocmai ca sa nu despagubeasca in majoritatea cazurilor.
Si stiu, scopul fiecaruia e sa plateaca cat mai putin, deci poate nu vrem asigurare. Dar Emil recomanda sa compari 2-3-5-10 preturi la masini in clasa pe care o doresti, cu tot cu asigurare completa, si sa vezi care-i cel mai bun pret. S-ar putea sa nu fie mult peste primul pret pe care-l gasesti cu garantie mare, si esti mult mai "safe" in majoritatea cazurilor. Dar da, dureaza mai mult sa gasesti cele mai bune oferte.

TL:DR version - recomand sa va documentati bine de tot daca mergeti pe ideea de garantie mare si asigurare contra pastrarii acelei garantii.

#103
Ravy

Ravy

    Don't be sad, get MAD!

  • Grup: Moderators
  • Posts: 16,208
  • Înscris: 05.01.2006
Mno, să fiu sincer și eu fac la fel. Închirieri pe sume mici fără asigurare din partea firmei care-mi dă mașina fizic (dar, câteodată, cu asigurare din partea sistemului prin care am făcut rezervarea - gen Booking).
N-am avut nici o problemă până acum cu garanția și tot timpul mi-au intrat banii înapoi (câteodată și instant când am lăsat mașina), nici măcar să fie necesar să apelez la asigurarea plătită la Booking/etc...

#104
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,320
  • Înscris: 28.10.2018

 TehCube, on 12 ianuarie 2023 - 14:35, said:

Asta contrazice direct ce zicea tipul ala (Emil Voica) de care vorbeam mai sus.
Din ce motive:
- in unele tari, Romania fiind un prim exemplu, mai ales in ultima perioada, se retin sumele de garantie foarte des. Zicea ca in Romania, rata de "daunalitate" este absurda, aproximativ 20%. Ceea ce inseamna ca la 1 din 5 masini se retine garantia. Ba mai mult, companiile de inchirieri isi fac calculele bazandu-se pe aceasta retinere. Deci in cazuri nefericite, poti sa fii 100% convins ca se va retine acea suma.
- in caz de asigurare completa, atat timp cat n-ai fost beat sau nu ai vrut sa mergi la politie dupa accident, aberatii de genul pe care oamenii normali nu le fac, esti perfect safe chiar daca ai distrus o masina de multe zeci de mii de euro
- asigurarile de tip car rental excess insurance sunt supuse multor termeni si conditii, iar de foarte multe ori afli ca ai incalcat ceva termeni absurzi si nu te despagubesc.

Eu nu zic ca nu e ok sa faci cum vrei tu, zic doar ca toti care fac asa trebuie sa se documenteze bine de tot inainte, sa se asigure ca sunt acoperiti in caz de ceva. Banuiesc ca nu a trebuit sa beneficiezi de asigurarea respectiva pana acum, si iti doresc sa nici nu fie nevoie vreodata. Dar din ce zicea tipul respectiv, clauzele sunt extrem de specifice, tocmai ca sa nu despagubeasca in majoritatea cazurilor.
Si stiu, scopul fiecaruia e sa plateaca cat mai putin, deci poate nu vrem asigurare. Dar Emil recomanda sa compari 2-3-5-10 preturi la masini in clasa pe care o doresti, cu tot cu asigurare completa, si sa vezi care-i cel mai bun pret. S-ar putea sa nu fie mult peste primul pret pe care-l gasesti cu garantie mare, si esti mult mai "safe" in majoritatea cazurilor. Dar da, dureaza mai mult sa gasesti cele mai bune oferte.

TL:DR version - recomand sa va documentati bine de tot daca mergeti pe ideea de garantie mare si asigurare contra pastrarii acelei garantii.

Bineinteles sa mi se retine garantia. De fapt nu toata garantia ci doar ce e nevoie pentru reparatii. Doar ca a doua zi am suma integral la loc pe card de la asigurarea bancii.


Cei care nu au astfel de car hire excess cover, bineinteles ca sunt cu frica in oase si sunt victimele sigure ale firmelor de inchirieri auto. De fapt asta e strategia: esti momit cu sume mici pentru inchiriere si la ridicarea masinii platestti dublu sau triplu ca sa cumperi asigurarea lor full, adica esti jupuit intr-o strategie de tip japca.

Nu ma astept sa se educe lumea prea repede, cu siguranta ca in continuare 9 din 10 clienti vor plati acele asigurari grotesc de mari.

Edited by abac, 12 January 2023 - 16:47.


#105
alexandrualexww2

alexandrualexww2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 759
  • Înscris: 15.05.2017
Vezi ca si cardul....de la firma aia avantaj card, si ala e pe telefon online, merge oriunde, si alegi tu numaru de rate. Acum mi-am amintit, comision 0, doar ca se obtine si inchide doar in agentie.

#106
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,320
  • Înscris: 28.10.2018
Cardul de credit nu se foloseste pentru traitul pe datorie.

Ma rog, trei sferturi din clientii romani il folosesc pentru rate si intins de la un salariu la altul. Profund gresit.

Edited by abac, 12 January 2023 - 19:23.


#107
alexandrualexww2

alexandrualexww2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 759
  • Înscris: 15.05.2017

 abac, on 12 ianuarie 2023 - 19:22, said:

Cardul de credit nu se foloseste pentru traitul pe datorie.

Ma rog, trei sferturi din clientii romani il folosesc pentru rate si intins de la un salariu la altul. Profund gresit.

Total corect, se foloseste cand ai URGENTE sau doar venituri stabile, si esti SIGUR ca vei putea achita in X rate, doar ca nu ai atat de multi bani incat sa platesti produsul pret intreg si sa o duci acceptabil luna respectiva.

#108
the_blue_raven

the_blue_raven

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,071
  • Înscris: 03.12.2021
Pe extras va aparea ibanul, va fi mereu acelasi. Nu exista iban variabil.

Nu vad motiv pt care nu s-ar putea alimenta extra. ( rambursare inseamna cand pui inapoi din banii cheltuiti din limita de credit ).

Astia nu au si ei un mobile banking ?

Nu mai pleca fara copia contractului.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate