Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou
 La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...
 Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40
 Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?

transport -tren
 

Scuze pentru trecut

* * * - - 5 votes
  • This topic is locked This topic is locked
122 replies to this topic

#19
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015
Partial, da, mai mult e vorba de aducere la cunostinta a unor fapte istorice, genocid in cazul de fata si sa se invete din greselile trecutului... Dar de aici la a-ti asuma ceva, nu stiu, nu sunt de acord. Nazismul oricum e un caz aparte, ar trebui sa ne referim la cele petrecute pe teritoriul geografic romanesc, de-a lungul ultimelor 6-7 secole.

Edited by Vlad_22, 11 January 2023 - 18:51.


#20
Matrix40

Matrix40

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,179
  • Înscris: 20.08.2022

 Vlad_22, on 11 ianuarie 2023 - 18:45, said:


Ce sa-ti asumi, ca stra-stra-stramosii erau insetati de teritorii si averi? Care e apanajul meu in actiunile lor, cu ce am contribuit de ar trebui sa ma faca sa ma simt aiurea?



Cei care nu isi amintesc trecutul sunt condamnati sa il repete.

#21
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013

 polatalemdar, on 11 ianuarie 2023 - 18:31, said:

Bunăstarea occidentala sa bazat pe crime și pe jafuri de sute de ani.vorba lui Infantino  de la fifa: occidentul sa- și ceara scuze 3000 de ani de acum încolo!
Ce scuze frate. sa dea inapoi ce-au furat.

#22
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,438
  • Înscris: 10.08.2005

 viotl, on 11 ianuarie 2023 - 18:50, said:

Ce scuze frate. sa dea inapoi ce-au furat.
din patrimoniul tarii ?

#23
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013
pai de unde?
oricum patrimoniul tarii lor e patrimoniul a jumate de planeta...

cu dobanda!

#24
gear

gear

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,567
  • Înscris: 12.09.2005
Nu sunt vinovati urmasii fostilor colonisti pentru crime. Nu cred ca se impune sa se umileasca acum ei pentru predecesori. Dar putin respect si decenta se impune.

E deranjant cand ii vezi cu aere de superioritate, ca se lauda cu castelele lor, cu scolile lor, educatia lor.
Singurul lor merit in toate aste e ca le-au mostenit de la fostii criminali (colonizatori).
Aveam pe unul la job care acum o luna si ceva se dadea cocos ca el e urmas de-a lui Napoleon. Era discutia cumva in prisma razboiului din Ucraina. Cand l-am intrebat daca ii place de Putin, evident ca a zis omul ca nu, ca e un criminal. Cand i-am replicat ca exact asa a fost si Napoleon acum 200 ani si ca au murit 2-3 milioane din cauza lui s-a simtit ofensat, ca Napoleon e un erou.

#25
BlueKing-69

BlueKing-69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,745
  • Înscris: 26.08.2008

 Bursul, on 11 ianuarie 2023 - 17:47, said:

Iti ceri iertare pentru actiunile tale, de ce ar trebui sa imi cer iertare in numele unei persoane/entitati pe care nu am intalnit-o niciodata?

Exemple:

Biserica Anglicană a prezentat scuze pentru legături pe care le-a avut în trecut cu sclavia, printr-un organism financiar cu care are legături, angajat în prezent într-un vast proces de despăgubire a comunităţilor victimelor

Prim-ministrul Ţărilor de Jos, Mark Rutte, a prezentat luni, într-un discurs rostit la Haga, scuzele oficiale ale guvernului pentru rolul statului olandez în sclavie, pe care a calificat-o drept crimă împotriva umanităţii,


Papa Francisc le-a cerut iertare indigenilor din Canada pentru „răul deplorabil” suferit în școlile catolice

Ai dat exemple gresite... ca sa nu zic de-a dreptul proaste!

Aia isi cer scuze in numele unor entitati pe care le conduc / reprezinta, entitati care sunt continuatoare ale celor ce au comis diverse. Si aia chiar au comis!
Ce sa faci, preiei postul / functia cu bune si cu rele, iar cand poti incerci sa mai dregi ceva, chiar daca doar dpdv imagine. Mi se pare absolut normal si de bun simt. Chiar daca de multe ori respectivele penitente chiar nu mai rezolva nimic, nu mai aduc alinare celor ce au suferit.

Si tu ai putea sa iti ceri scuze ca nu stiu ce inaintas de-al tau comitea faradelegi printr-un cartier. Ai face asta ca un gest de asumare peste timp si gest de reconciliere cu cei care au suferit de pe urma respectivului, chiar daca tu personal nu ai avut nicicum de-a face cu respectivele chestiuni.

Edited by BlueKing-69, 11 January 2023 - 19:25.


#26
Moinesti72

Moinesti72

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,053
  • Înscris: 30.07.2006

 gear, on 11 ianuarie 2023 - 19:22, said:

Cand i-am replicat ca exact asa a fost si Napoleon acum 200 ani si ca au murit 2-3 milioane din cauza lui s-a simtit ofensat, ca Napoleon e un erou.

Comparatia Putin Napoleon e stupida.

#27
Ru-Warrior

Ru-Warrior

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,442
  • Înscris: 12.08.2017

 Matrix40, on 11 ianuarie 2023 - 17:56, said:

Eu as vrea sa imi cer scuze fata de cetatenii din Republica Moldova pentru ca statul roman i-a abandonat cand rusii ne-au amenintat sa renuntam la acel teritoriu.
Romania de atunci nu a avut curajul Ucrainei de azi sa se opuna bullyingului Rusiei.
De asemenea mi-e rusine cu romanii care ii privesc de sus pe moldoveni spunand ca ei profita de noi cand cer redobandirea cetateniei romane, neintelegand ca cetatenia romana e un drept al lor pe care l-au pierdut datorita lasitatii statului roman, nu e un favor pe care il facem.

bine ca nu a avut ro curaj...
acum eram si noi bombardati

#28
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,496
  • Înscris: 30.10.2003

 BlueKing-69, on 11 ianuarie 2023 - 19:24, said:

Si tu ai putea sa iti ceri scuze ca nu stiu ce inaintas de-al tau comitea faradelegi printr-un cartier. Ai face asta ca un gest de asumare peste timp si gest de reconciliere cu cei care au suferit de pe urma respectivului, chiar daca tu personal nu ai avut nicicum de-a face cu respectivele chestiuni.
Ce treaba am eu ca stra-stra-bunicul meu a omorat evrei/tzzigani sau alte natii (exemplu imaginar)? Nu l-am cunoscut, n-am participat la evenimente, nu-s de acord cu ce a facut. De ce sa-mi cer scuze?

Edited by Bursul, 11 January 2023 - 19:59.


#29
mishuletzu

mishuletzu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,123
  • Înscris: 27.02.2018

 marius.bunu, on 11 ianuarie 2023 - 19:25, said:



Comparatia Putin Napoleon e stupida.
Cam așa e și paralela putin-hitler chiar dacă se aseamănă în unele privințe, însă în 1940 naziștii erau îmbrăcați de Hugo Boss, iar în 2023  soldații ruși fură chiloți de pe sârmele ucrainenilor. De asta și tot așteptăm armata ciolovecă de elită cu care ne tot amenință pr0stacii roșii.

#30
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,780
  • Înscris: 12.01.2018

 Matrix40, on 11 ianuarie 2023 - 17:56, said:

Eu as vrea sa imi cer scuze fata de cetatenii din Republica Moldova pentru ca statul roman i-a abandonat cand rusii ne-au amenintat sa renuntam la acel teritoriu.
Romania de atunci nu a avut curajul Ucrainei de azi sa se opuna bullyingului Rusiei.
De asemenea mi-e rusine cu romanii care ii privesc de sus pe moldoveni spunand ca ei profita de noi cand cer redobandirea cetateniei romane, neintelegand ca cetatenia romana e un drept al lor pe care l-au pierdut datorita lasitatii statului roman, nu e un favor pe care il facem.
nu te obosi.daca in 50 de ani au ajuns ca limba rusa sa le fie mai la indemana atunci.....

#31
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,021
  • Înscris: 07.11.2006

 Bursul, on 11 ianuarie 2023 - 17:47, said:

E o moda ca tari si institutii sa-si prezinte scuzele pentru ce au facut acum 100-200-300 de ani.

Acele tari si institutii sunt reprezentate de oameni.
Iar uspecia umana este caracterizata de ipocrizie, fatarnicie.
Crezi ca-i doare gura sa vorbesca discutii, mai ales in situatia cand totul este prescris si nu se mai poate repara, nici macar moral, nimic?

#32
BlueKing-69

BlueKing-69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,745
  • Înscris: 26.08.2008

 Bursul, on 11 ianuarie 2023 - 19:59, said:

Ce treaba am eu ca stra-stra-bunicul meu a omorat evrei/tzzigani sau alte natii (exemplu imaginar)? Nu l-am cunoscut, n-am participat la evenimente, nu-s de acord cu ce a facut. De ce sa-mi cer scuze?
Vezi, tu nu ai avut / nu ai nici o implicare / treaba, dar urmasii alora daca nu uita si nu iarta de cine sa se lege? De tiiiine!
De aia ceri scuze in numele inaintasului: "Scuze, A fost un dobitoc!"
Nu spui "Am fost un dobitoc!" ca Postelnicu, nu ai de ce!

Dar un infim gest de reconciliere cu cei ce au suferit din cauza inaintasului tau (institutie sau "pe persoana fizica") poti si merita sa faci!

Edited by BlueKing-69, 11 January 2023 - 20:08.


#33
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,496
  • Înscris: 30.10.2003

 polatalemdar, on 11 ianuarie 2023 - 18:31, said:

Bunăstarea occidentala sa bazat pe crime și pe jafuri de sute de ani.vorba lui Infantino  de la fifa: occidentul sa- și ceara scuze 3000 de ani de acum încolo!
Bunastarea turceasca pe ce se bazeaza? Pe jafurile si crimele a sute de ani? Aia mongoleza? Germania dupa WW2 a fost jefuita, de rusi, iar americanii au luat toate mintile luminate. A ramas practic in curul gol. Dupa 80 de ani, Polonia cere daune :lol:


Si pana la urma la cati ani in trecut se poate merge, ca sa se poata cere scuze. Putem sa le cerem daune turcilor? Dar italienilor ca au atacat Dacia?

#34
atomcat

atomcat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 466
  • Înscris: 28.03.2011

 Bursul, on 11 ianuarie 2023 - 20:13, said:

Si pana la urma la cati ani in trecut se poate merge, ca sa se poata cere scuze. Putem sa le cerem daune turcilor? Dar italienilor ca au atacat Dacia?

Nu prea, ca natiunea romana de acum este formata inclusiv din "contributia" romana + cea turca (mai pe scurt: au violat ce au apucat).
Dar referitor la ce au facut parintii/bunicii -  nu cred ca a trecut asa de mult (uneori cei care au omorat evrei/tigani/roma in anii '40 mai traiesc, la 90+ ani).

Deci na, si rusii de peste 50 de ani ar putea sa isi cunoasca istoria si sa admita /sa regrete ce au comis inaintasii lor. Ca, altfel, iarasi fac un Holodomor sau o invazie prin Ucraina, Romania etc

Edited by atomcat, 11 January 2023 - 20:38.


#35
vimann

vimann

    Feed on Tragedy

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,723
  • Înscris: 06.07.2005
E simplu si cumva multi de pe topicul asta n-au prins esenta.
Nasoalele pe care le-au facut strabunicii lor aduc in prezent privilegii natiilor respective. Pe cand cei care au avut de suferit de pe urma lor n-au o situatie atat de roz.

#36
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009
Daca ai face legatura intre faptul ca in occident, multa lume chiar n-a mai vrut sa auda de preoti, cand au aflat cati erau pedofili si erau acoperiti si protejati de la varf,  atunci ai intelege de ce-si cer aia scuze si nu stiu ce sa mai faca sa mai aiba enoriasi.

 vimann, on 11 ianuarie 2023 - 21:36, said:

E simplu si cumva multi de pe topicul asta n-au prins esenta.
Nasoalele pe care le-au facut strabunicii lor aduc in prezent privilegii natiilor respective. Pe cand cei care au avut de suferit de pe urma lor n-au o situatie atat de roz.
Unii nu-si dau seama de asta. Trebuie sa le explici asa, ca sa inteleaga si poate nici atunci:

Oricata puscarie sau scuze isi va cere Tate, de exemplu, oricum va fi de zeci de mii de ori mai bine decat victimele lui.

Si ce este mai grav, este ca, in schimb, altii inteleg repede asta.

 Bursul, on 11 ianuarie 2023 - 19:59, said:


Ce treaba am eu ca stra-stra-bunicul meu a omorat evrei/tzzigani sau alte natii (exemplu imaginar)? Nu l-am cunoscut, n-am participat la evenimente, nu-s de acord cu ce a facut. De ce sa-mi cer scuze?
Ptr ca nu-ti ceri pe persoana fizica. Iti ceri in numele familiei, daca ai bun simt. Daca nu, te doare-n penis, ca si pe aia din care te tragi.

Edited by Cr1spy, 11 January 2023 - 21:49.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate