Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 

Securitatea ceausista conduce Romania?

* * * * - 4 votes
  • This topic is locked This topic is locked
101 replies to this topic

#19
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,942
  • Înscris: 15.04.2019

View PostBursul, on 11 ianuarie 2023 - 10:37, said:

Credeam ca ledurile rosii de la bombe si alte dispozitive din filme sunt asa ca sa isi dea seama privitorul ca e un echipament electronic. Dar se pare ca e adevarat Posted Image
Si la routerul meu starea ledurilor poate fi controlata din meniu. Dar na, tre' sa intri in el, sa dai doua clicuri...
P.S. Routerul meu nu-i ascuns, asadar le-am lasat aprinse pentru diagnoza. Si atmosfera. :D

#20
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,460
  • Înscris: 30.10.2003

View Postpersona695, on 11 ianuarie 2023 - 10:37, said:

Se cearta gaborii între ei și Recorder face reportaj.
Astea-s momente in care oamenii pot pune presiune pe politicieni sa schimbe ceva. Dar multi cred ca nu-i problema lor: "sa se bata ca chiorii, ca nu ma intereseaza"

#21
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,014
  • Înscris: 23.09.2005

View PostSacDePureci, on 11 ianuarie 2023 - 10:46, said:

Securistii de dinainte de 89 aveau un comportament de stapani la sclavi.
Si astia de azi gandesc la fel, doar ca-si ascund atitudinea in public.

Edited by Phobos, 11 January 2023 - 11:07.


#22
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,260
  • Înscris: 06.07.2007

View PostBursul, on 11 ianuarie 2023 - 11:02, said:


Astea-s momente in care oamenii pot pune presiune pe politicieni sa schimbe ceva.
Problema e cand politicienii sunt santajabili.
Sunt cateva situatii in care intr-o tara oarecare, serviciile danseaza pe masa: starea de pericol extern, politic santajabil/santajat, tari din lumea a 3-a, dictaturi, etc...
Asa e in toate tarile "civilizate".
Noi in care categorie ne aflam?

Edited by dan1980_25, 11 January 2023 - 11:39.


#23
realnick

realnick

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 996
  • Înscris: 22.10.2007
Romania se afla intr-o situatie foarte "dragutza" acum. Nu stiu pentru cine scrie Recorder, ce interese are, dar anumite lucruri sunt clare, oricat de mult ar vrea unii de pe forum sa bage sub pres evidenta.
Majoritatea celor care au avut functii pe vremuri (Secu, Militie, Armata sau ministere) au in continuare pe cineva (nepot, fiu, fiica, descendent) alocat in aceste institutii sau in marele partid "social" . Singurul moment mai greu a fost pentru ei in anii 90, dar s-au regrupat, au luat conducerea tarii in haine noi si de atunci cu mici exceptii ne calaresc. Sa nu credeti ca au ajuns tot felul de papagali sa prinda combinatii cu spatii, terenuri, fabrici, afaceri cu statul doar ca au avut un moment de inspiratie.
Strategia este clara, cat mai multi angajati in institutiile statului -asigura cat mai multe voturi cui ii trebuie- . Educatia la pamant (tine-i prosti ca sa poti sa-i conduci) . Pensionarii - dusi cu zaharelul, oleaca de mariri ale pensiilor din cand in cand, indoctrinare prin televiziuni si canale media/internet "prietenoase" si sponsorizate de partid. Multe din aceste medii de informare sunt la randul lor create de fosti securisti si oameni din vechiul sistem.
Restul...la munca , ca banii din taxe ajuta statul sa se taraie pana la urmatoarele alegeri. Nu va convine....emigrarea .

#24
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,460
  • Înscris: 30.10.2003

View Postdan1980_25, on 11 ianuarie 2023 - 11:29, said:

Noi in care categorie ne aflam?
Servciile controleaza legea.

Nu cred ca in marile democratii, serviciile taie si spanzura cum vor ele. Exista un control oarecare. La noi nu exista nici un control.

#25
Costel2014

Costel2014

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,199
  • Înscris: 02.09.2014

View Postrealnick, on 11 ianuarie 2023 - 11:34, said:

Romania se afla intr-o situatie foarte "dragutza" acum. Nu stiu pentru cine scrie Recorder, ce interese are, dar anumite lucruri sunt clare, oricat de mult ar vrea unii de pe forum sa bage sub pres evidenta.
Majoritatea celor care au avut functii pe vremuri (Secu, Militie, Armata sau ministere) au in continuare pe cineva (nepot, fiu, fiica, descendent) alocat in aceste institutii sau in marele partid "social" . Singurul moment mai greu a fost pentru ei in anii 90, dar s-au regrupat, au luat conducerea tarii in haine noi si de atunci cu mici exceptii ne calaresc. Sa nu credeti ca au ajuns tot felul de papagali sa prinda combinatii cu spatii, terenuri, fabrici, afaceri cu statul doar ca au avut un moment de inspiratie.
Strategia este clara, cat mai multi angajati in institutiile statului -asigura cat mai multe voturi cui ii trebuie- . Educatia la pamant (tine-i prosti ca sa poti sa-i conduci) . Pensionarii - dusi cu zaharelul, oleaca de mariri ale pensiilor din cand in cand, indoctrinare prin televiziuni si canale media/internet "prietenoase" si sponsorizate de partid. Multe din aceste medii de informare sunt la randul lor create de fosti securisti si oameni din vechiul sistem.
Restul...la munca , ca banii din taxe ajuta statul sa se taraie pana la urmatoarele alegeri. Nu va convine....emigrarea .
Nu au avut niciodata "un moment greu"! Niciodata! Cu atat mai putin in anii 1990. Cum sa le fie greu? Cand Iliescu le-a permis sa infiinteze noile structuri de informatii? Pe timpul nevolnicului de Constantinescu, care s-a si recunoscut invins "de sistem" la finalul mandatului, iar romanii au fost nevoiti sa aleaga un presedinte dintre bolshevicul de Iliescu si colaboratorul dovedit al Securitatii, C.V. Tudor?
Tot in anii 1990 cand amaratii faceau bisnita cu sacosele de la turci, iar baietii din Secu aveau la dispozitie banci si firme de import-export cu capital de miliarde de dolari?
Repet, niciodata nu le-a fost greu sa controleze tara economic si politic dupa 1989.

Edited by Costel2014, 11 January 2023 - 12:11.


#26
polatalemdar

polatalemdar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,962
  • Înscris: 02.11.2017
Te conduce dictatura de la bruxelles și americanii.

#27
Moinesti72

Moinesti72

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 34,998
  • Înscris: 30.07.2006

View Postpolatalemdar, on 11 ianuarie 2023 - 12:24, said:

Te conduce dictatura de la bruxelles și americanii.

La cum scrii, cel mai probabil ai votat cu Geoana.

#28
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,429
  • Înscris: 30.08.2017
Cu Dancila mai degraba Posted Image

Cu toate ca i s-ar potrivi mai bine Grapini.

Edited by george_alexandru, 11 January 2023 - 12:31.


#29
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,460
  • Înscris: 30.10.2003
Au aparut filozofii!

#30
Ghita_Bizonu

Ghita_Bizonu

    Confectionez manusi din pielea clientului

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,827
  • Înscris: 16.10.2012
Ca cum sa va spui .. pe vremea "aia" Securitatea era sub controlul politic la PCR .. si nu ii placea!!!

Acum e cica democratie (ei de viata!) !!!

#31
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,429
  • Înscris: 30.08.2017
Cred ca nu ii placea pentru ca exista riscul sa fii saltat pentru ca ai zis ceva ce nu convenea regimului.  Nu e cazul acum.

#32
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,540
  • Înscris: 21.03.2020

View PostBursul, on 11 ianuarie 2023 - 11:02, said:

Astea-s momente in care oamenii pot pune presiune pe politicieni sa schimbe ceva. Dar multi cred ca nu-i problema lor: "sa se bata ca chiorii, ca nu ma intereseaza"

Care presiune, ca pun pariu ca presa aservita nu o sa zica nimic... ati vazut ceva in media despre reportajul asta?

View Postpolatalemdar, on 11 ianuarie 2023 - 12:24, said:

Te conduce dictatura de la bruxelles și americanii.
Sa nu uitam Oculta Mondiala, Soros si Reptilienii...

Oare cine scapa de suprevegherea asta ilegala? Toti politicienii, parchetele si judecatorii sunt in vizorul astora...

#33
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,460
  • Înscris: 30.10.2003

View PostGlCA_Contras, on 11 ianuarie 2023 - 13:23, said:

Care presiune, ca pun pariu ca presa aservita nu o sa zica nimic... ati vazut ceva in media despre reportajul asta?
Clar ca nu zice nimic. Oare cati romani vor urmari reportajul?

Am vrut sa-i arat socrului reportajul cu Marele Alb. Nu avea chef. Daca era la TV probabil il urmarea, dar asa de pe telefon. Multe informatii nu ajung la omul de rand.

#34
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009

View Postgeorge_alexandru, on 11 ianuarie 2023 - 13:04, said:

Cred ca nu ii placea pentru ca exista riscul sa fii saltat pentru ca ai zis ceva ce nu convenea regimului.  Nu e cazul acum.
Dar acum de ce este cazul?
Poti enumera?

View PostBursul, on 11 ianuarie 2023 - 14:16, said:


Clar ca nu zice nimic. Oare cati romani vor urmari reportajul?

Am vrut sa-i arat socrului reportajul cu Marele Alb. Nu avea chef. Daca era la TV probabil il urmarea, dar asa de pe telefon. Multe informatii nu ajung la omul de rand.
Si tu de ce nu i-l pui de pe telefon pe TV?

View PostBursul, on 11 ianuarie 2023 - 11:02, said:


Astea-s momente in care oamenii pot pune presiune pe politicieni sa schimbe ceva. Dar multi cred ca nu-i problema lor: "sa se bata ca chiorii, ca nu ma intereseaza"
Care populatie? Aia emigrata?

#35
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,429
  • Înscris: 30.08.2017

View PostCr1spy, on 11 ianuarie 2023 - 14:19, said:


Dar acum de ce este cazul?
Poti enumera?


Acum nu e cazul, tocmai asta am zis.

#36
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009
Si nu poti enumera de ce anume poate fi cazul?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate