Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Peste 1000 lei datorie la gunoi

* * - - - 5 votes
  • Please log in to reply
90 replies to this topic

#55
irina2014

irina2014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,541
  • Înscris: 04.03.2014
Ia legatura cu cei care incaseaza (primaria sau operatorul de salubritate) si explica-le ce si cum. Daca contractul tine de primarie, tu fiind coproprietara, o sa obtii informatiile: cate persoane, de cand nu e platit etc.
Daca tn sa vorbsti cu operatorul, faci uz de CI, demosnterzi ca locuiesti acolo, si ceri informatiile
Platesti pt 5 persoane datoria, apoi faci cerere sa scada 5 persoane din contract, si aia e!

Edited by irina2014, 12 January 2023 - 13:08.


#56
Winc

Winc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 724
  • Înscris: 10.09.2018
In fine, spune ca nu mai locuieste nimeni acolo de peste 1 an si pare sa nu o intereseze restanta de peste 1000 lei la impozit care e pe numele ei (desi m-am oferit sa platesc partea care revine pentru 5 CI-uri). Cica ce ne intereseaza pe noi din moment ce e pe numele ei - asta dupa ce a spus ca e din cauza ca avem prea multe persoane CI acolo. Deci nu mai inteleg nimic. :[ De asemenea pare sa nu o mai intereseze nici proprietatea in sine. Comunica foarte greu. Ce se intampla in conditiile astea si ce mai pot face eu? Exista riscul sa ii preia primaria partea? Desi sustine ca s-a mutat de acolo noua nu ne-a zis si in continuare noi nu avem acces acolo si nici nu aduce vorba de asta. Pe mine ma intereseaza sa am optiunea de a face CI-uri acolo in continuare.

#57
irina2014

irina2014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,541
  • Înscris: 04.03.2014
dupa cum ti-am scris mai multi, NU se face sechestru asa usor, si nu pt sume atat de mici. Pt recuperare, o sa ii popreasca veniturile (salariu, pensiue) si/sau conturile bancare.

CI o sa poti face, pt esti coproprietara, ai actul de propietate (certificatul de mostenitor)

tu poti sa te interesezi cat ai de plata la primarie, chiar daca e pe rolul ei, si sa platesti partea voastra. Si sa va scoateti din contract. Cum am scris mai sus cu 1 rand....

In rest, sunt problemele voastre, de familie

Edited by irina2014, 12 January 2023 - 13:23.


#58
Winc

Winc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 724
  • Înscris: 10.09.2018
Tocmai mi-a raspuns ca nu are de ce sa o plateasca, ca nu o mai intereseaza proprietatea si ca vrea sa isi vanda partea cu 30k euro dar ca o sa lase la pret ca nici curent nu mai are. Mie mi se pare cam mult pentru zona aia dar in fine.. Atata timp cat putem face CI-uri cu certificatul de mostenitor nu ar trebui sa ma mai intereseze. Dar ma tem sa nu ma trezesc eu sau sora cu vreo repercusiune din cauza restantelor neachitate de la acea adresa. Ar fi posibil asa ceva?

#59
irina2014

irina2014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,541
  • Înscris: 04.03.2014
da.

nu are cum sa isi vanda partea, pt ca acum e totul la un loc, nu exista partea ei. Notarul va cere sa fie toti proprietarii la semnat. Nu poate sa vanda fara voi

Edited by irina2014, 12 January 2023 - 14:16.


#60
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
Ba da, poate să vândă și o cotă abstractă.

Vânzarea moştenirii
Art. 1747
Noţiune şi formă
(1) În sensul prezentei secţiuni, prin moştenire se înţelege dreptul de a culege o moştenire deschisă sau o cotă din aceasta.
(2) Sub sancţiunea nulităţii absolute a contractului, vânzarea unei moşteniri se încheie în formă autentică.

#61
irina2014

irina2014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,541
  • Înscris: 04.03.2014
ok, nu stiam asta, merci de corectare si completare.

Scuze pentru dezinformarea neintentionata.

Edited by irina2014, 12 January 2023 - 14:57.


#62
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
Posted image

#63
Winc

Winc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 724
  • Înscris: 10.09.2018
Ok,poate sa vanda.. desi sunt slabe sanse sa gaseasca cumparator dar daca totusi o va face - nu cred ca se va deranja sa anunte dupa cum se vede. Voi avea bataie de cap sa intru in legatura cu noul coproprietar. Dar pana atunci intrebarea e daca ar putea fi consecinte pentru neplata restantei de pe numele ei asupra mea si a surorii?

Desi eu m-am aratat dispusa sa platesc partea pentru 5 CI-uri cu conditia ca ea sa imi dea copie dupa factura pe care a venit de plata aceasta suma si sa completeze acea declaratie prin care sa declare doar persoanele care locuiesc acolo - ea nu a parut interesata, mi-a zis doar ca ea nu completeaza nici o declaratie ca nu mai locuieste nimeni acolo de anul trecut si ca ea nu plateste, ca nu are de ce sa plateasca. Si ca ce ne intereseaza pe noi din moment ce e pe numele ei, asta dupa ce a zis ca a venit atat de plata din cauza ca si-au facut prea multe persoane CI acolo.

Nu a schitat nici o incercare de a detalia cat a venit de plata pentru fiecare CI in parte. Desigur - m-as putea duce la posta sa cer sa platesc o parte din suma care apare ca restanta pe numele ei la gunoi dar la anul s-ar putea repeta povestea din moment ce ea nu colaboreaza deloc.

#64
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,951
  • Înscris: 24.04.2013
Consecinte pentru neplata datoriei altcuiva nu au cum sa fie. Iar suma este mult prea mica pentru a se trece la executarea unui imobil. Se pune poprire pe venit si conturi bancare - ale datornicului, nu ale altora - si gata.

Incearca sa lamuresti la taxe si impozite cum a fost calculata taxa (cate persoane, care sunt acelea), scoate-i de pe lista pe cei ce stii sigur ca nu locuiesc acolo, plateste partea voastra (si a ei daca ramane ceva modic, chiar daca zici ca nu merita, dar sa inchei odata cu toata tevatura asta).

Daca pe ea nu o mai intereseaza atunci puneti mana de la mana sa cumparati voi partea ei. Tu zici ca nu valoareaza mai nimic, totusi macar pentru pozitia terenului - langa lacul Plumbuita, intr-un fel de ‘peninsula’ - eu zic ca valoareaza destul de mult. Daca banii s-ar gasi, si nu va puteti intelege cu nici un chip sa rezolvati amiabil la notar, exista si varianta sa deschideti proces de partaj prin care cereti atribuirea bunului in natura catre voi (sau catre tine) cu plata unei sulte (= suma de bani echivalenta partii ei) catre verisoara. Stabilirea valorii imobilului se face prin expertiza imobiliara; daca iese ieftin, avantaj voi. Dureaza si costa mai mult ca la notar, dar macar terminati balciul. Si poate-poate daca s-o vedea cu citatia devine mai flexibila si faceti o tranzactie (= intelegere, care termina si procesul).

Edited by sags, 12 January 2023 - 15:46.


#65
Winc

Winc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 724
  • Înscris: 10.09.2018
Uh, nu ne intereseaza sa ii cumparam partea pentru ca cere mult mai mult decat ar da ea pe partea noastra pe motiv ca a facut imbunatatiri in timp ce noua ne-a interzis accesul si ne incalca dreptul de proprietate de ani de zile. Ne-a spus ca nu avem ce cauta pana cand nu facem actele si nu punem gard adica iesirea din indiviziune pe care am incercat sa o facem si nu s-a putut face din punct de vedere legal deoarece suprafetele rezultate ar fi sub limita legala de construire.

#66
danigoleman

danigoleman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,551
  • Înscris: 13.09.2022

Vizualizare mesajWinc, pe 11 ianuarie 2023 - 10:01, a scris:

La acea adresa ne facem CI pentru ca statul roman conditioneaza eliberarea CI de o adresa. Alt folos nu avem in afara de CI.

Cum asa? Pai tu unde stai acum? Cu chirie? Cine sta in chirie nu isi poate face buletin in Romania?

#67
Winc

Winc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 724
  • Înscris: 10.09.2018
De ce si-ar face cineva CI in chirie daca deja are dreptul sa isi faca CI la o anumita adresa in baza actului de mostenitor?

Edited by Winc, 13 January 2023 - 16:59.


#68
danigoleman

danigoleman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,551
  • Înscris: 13.09.2022
Ca sa nu ai de platit mii de lei restante pe acolo?
Mare chestie cu ci-ul asta, de parca il faci in fiecare luna, nu o data la 10 ani...

Iti cam place sa iti complici existenta, se pare...

#69
Winc

Winc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 724
  • Înscris: 10.09.2018
Restanta este relativ recenta raportat la durata de cand avem CI acolo si oricum este pe numele verisoarei care refuza sa coopereze..

#70
Winc

Winc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 724
  • Înscris: 10.09.2018

View Postoverseas, on 11 ianuarie 2023 - 10:08, said:

Omul a avut drept legal la mostenire, iar voi nu mai puteti de grija verisoarei uzurpatoare. O avea omul motivele lui pentru care nu doreste sa bea cafea cu individa care a ocupat spatiul necuvenit de foarte multi ani, vad ca nimeni nu s-a indignat pe treaba asta. SI mai veniti si cu procese de intentie, ca o sa-i dea in cap, cand omul intreaba de o solutie. Uite ca nu vrea sa-i dea satisfactie respectivei, nu ii pupa inelul, nu ii linge pantofii doar fiindca a luat spatiul cu japca.
Eventual comunicati printr-un avocat daca e nevoie de dialog pentru plata datoriei comune.

Stai linistit ca toti "userii" care ii iau apararea pe topicul asta si pe celelalte s-ar putea sa fie chiar ea, barbasu' sau oricine altcineva din familia sau cercul lor care cunoaste cazul in detaliu, presupun ca urmaresc ce scriu pe internet de ani de zile. S-au dat drept "un vecin" pe alt site unde am scris despre subiect (red**t) si ma ameninta cu reclamatii la primarie pentru gunoi, tocmai pe mine care nu mai stau acolo de 30 ani, "vecin" care la fel ca verisoara sustine ca exista 2 terenuri si "casa noastra" si "casa verisoarei", desi proprietatea este in indiviziune..!!
Au vazut ce am scris pe topicele astea si au zis sa incerce inca o schema sa ma intimideze dar nu le-a iesit : )) Asta dupa ce au platit impozitul pe numele surorii "din greseala" doar ca sa obtina chitanta cu CNP-ul ei.
Cand am intrebat respectivul "vecin" cum si-a dat seama ca este vorba exact despre imobilul nr : x de pe strada : y mi-a zis ca cica dintr-o poza decupata de pe google maps si cunoscandu-si vecinii foarte bine si ca de fapt este chiar vecinul de langa.. !! Mai sa dea dracii : ))
Nu stiu ce sa cred.. voua nu vi se pare dubios..? Mie mi s-a parut extrem de dubios..
Pai daca asa zisul "vecin" isi cunoaste vecinii foarte bine de ce nu i-a contactat pe ei si cumva m-a gasit pe mine "din intamplare" sub pseudonim in tenebrele internetului?
Singura explicatie e ca nu e de fapt nici un asa zis "vecin". Ceea ce mi-a dat si mai mult de banuit este faptul ca am confruntat-o pe fb messenger in legatura cu asta inclusiv cu print screens si NU a raspuns nimic, nici macar un cuvant !! Asta ca sa vedeti la ce fel de persoana / persoane tineti partea !! Deci trebuie sa fie de-a dreptul disperata daca a ajuns sa faca asta.
Avand in vedere ca individa imi stie acest cont va trebui sa-mi fac un nou cont, mai ales ca am observat ca orice topic as deschide, indiferent de subiect este imediat votat 1 star. Hmm..

Edited by Winc, 10 March 2024 - 12:57.


#71
alensava

alensava

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 106
  • Înscris: 26.03.2019
Niciuna dintre parti nu dati dovada de maturitate, dar la tine e oarecum de inteles avand in vedere mediul in care ai crescut.
In alta ordine de idei, nu vad cum de-a locuit atata timp acolo fara sa aiba actele in regula, eu n-as putea.

#72
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,986
  • Înscris: 18.12.2007

View PostWinc, on 10 martie 2024 - 12:42, said:


Avand in vedere ca individa imi stie acest cont va trebui sa-mi fac un nou cont, mai ales ca am observat ca orice topic as deschide, indiferent de subiect este imediat votat 1 star. Hmm..

Ti-am mai zis si eu si altii ca esti paranoica.
Numarul de stele nu se schimba daca iti faci alt user, subiectele si stilul vor fi fix la fel.

Referitor la speta asta ti s-a spus care e solutia dar o ignori.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate