Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...
 Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 

Despre tradiția schimbării numelui la căsătorie

- - - - -
  • Please log in to reply
57 replies to this topic

#19
futurist

futurist

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,700
  • Înscris: 09.05.2008

View PostMizu, on 10 ianuarie 2023 - 18:18, said:

Normal e sa isi pastreze ambii parteneri numele.
Si dupa 3 generatii nu mai ai loc in buletin.


#20
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,014
  • Înscris: 28.10.2006

View PostYOUR_GOD, on 10 ianuarie 2023 - 19:15, said:

Ion al lui Vasile al lui Mihai al lui Ghiorghi al lui Marian al lui Ciprian al lui Stefan...avea nevoie de o transfuzie de sange.

Si daca esti balbait, moare ala cu matele varsate pe asfalt?
Uite d-aia "baga" astia cartea de identitate cu chip, sa nu mai trebuiasca sa spui tu prin viu grai cum te cheama si care-i mersul piticului: scaneaza CI-ul cu telefonu' si stie cand ai fost ultima data la fetele de pe centura si cat ai platitPosted ImagePosted ImagePosted Image

Edited by viceroy56, 10 January 2023 - 20:29.


#21
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,990
  • Înscris: 18.12.2007
Pe la astia din cercul meu de cunoscuti am vazut ca se poarta sa preia ambii ambele nume, adica dupa casatorie vor fi ABCD NumeleLui-NumeleEi (ori invers) si s-a terminat cu povestea.
Mi se pare ca marea bataie de cap cu schimbatul numelui este schimbatul ulterior al tuturor actelor si actualizarea datelor pe la diversi, gen banca.

#22
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,920
  • Înscris: 01.01.2010

View Postviceroy56, on 10 ianuarie 2023 - 20:28, said:

Dictia este o cerinta esentiala in call center. Ai vazut medic balbait?

#23
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,593
  • Înscris: 13.03.2005
Tradiția schimbării numelui la căsătorie de către soție este o tradiție înrădăcinată în multe societăți, dar aceasta poate fi văzută ca un simbol al subordonării femeilor în raport cu bărbații.

Modelul canadian, în care ambii soți își păstrează numele dinainte de căsătorie, ar putea fi o abordare mai egalitară, deoarece respectă identitatea și istoria fiecărei persoane în parte.

În același timp, este important de notat că, deși aceasta poate fi o schimbare importantă, este important să se ia în considerare opiniile tuturor persoanelor implicate, indiferent de gen. Unele femei pot să dorească să-și schimbe numele de familie la căsătorie, pentru a marca începutul unei noi etape în viața lor sau pentru a simboliza unitatea familiei, și aceasta ar trebui respectată.

Este important ca societatea să fie deschisă și să ofere opțiuni multiple pentru acești indivizi, și să se asigure că decizia finală este luată împreună de către soți, ținând cont de dorințele și nevoile fiecăruia dintre ei.


#24
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,529
  • Înscris: 30.08.2017

View Postwertyck, on 10 ianuarie 2023 - 21:44, said:


Este important ca societatea să fie deschisă și să ofere opțiuni multiple pentru acești indivizi, și să se asigure că decizia finală este luată împreună de către soți, ținând cont de dorințele și nevoile fiecăruia dintre ei.

Adica asa cum e la noi acum, cand avem toate optiunile posibile dpdv al legii.

#25
Soulstream

Soulstream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,027
  • Înscris: 03.02.2014

View Postgeorge_alexandru, on 10 ianuarie 2023 - 21:50, said:


Adica asa cum e la noi acum, cand avem toate optiunile posibile dpdv al legii.

deschiderea societatii nu tine numai de partea legala, ci si de partea sociala.

Cel mai elocvent exemplu este daca nu vrei sa te casatoresti religios sau sa nu botezi copilul si iti sar rudele in cap. In astel de cazuri vezi "deschiderea societatii".

#26
victor29cr

victor29cr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,438
  • Înscris: 04.06.2016
Facem ca la mexicani.
Tatal: Jose Gamboa
Mama: Esmeralda Espinoza

Copiii: Juan Gamboa-Espinoza

#27
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,509
  • Înscris: 02.09.2006

View Postccf_cristi, on 10 ianuarie 2023 - 18:20, said:

Ionescu-Popescu / Popescu - Ionescu pana varsta cand si-l pot schimba. Posted Image
Iar copii copiilor? si copii lor?

#28
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,593
  • Înscris: 13.03.2005
Aranjamente de 4 luate cate 2....

#29
tomcatsk8

tomcatsk8

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,497
  • Înscris: 05.07.2022
Cel mai logic e sa-si pastreze fiecare numele, scapa de schimbat buletine, permise de conducere, pasapoarte, conturi si carduri la banci, contracte la utilitati si alte chestii neplacute.

#30
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,393
  • Înscris: 06.02.2008
Soția și-a păstrat numele după căsătorie, din motive birocratice, schimbare documente. Băiatul are ca nume de familie numele reunite. Lucrurile astea nici n-ar trebui să conteze.

#31
IncredibleWiring

IncredibleWiring

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 384
  • Înscris: 05.02.2021
Schimbarea numelui de catre femeie denota supunerea acesteia in fata barbatului. E si logic de altfel, el o cere pe ea, si nu invers.

Conform legiilor, se poate oricum, numele lui, a ei, sau ambele. Tine de comun acord insa, mie personal, nu-mi place. Sunt traditionalist.

#32
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,393
  • Înscris: 06.02.2008

View PostIncredibleWiring, on 11 ianuarie 2023 - 01:12, said:

Schimbarea numelui de catre femeie denota supunerea acesteia in fata barbatului. E si logic de altfel, el o cere pe ea, si nu invers.

Păi, dacă ea este supusa bărbatului, de ce se duce el cu căciula în mână s-o ceară și nu invers? Se mai pune și-n genunchi, nu așa-i tradiția? Și ea stă-n picioare de supusă ce e, nici măcar nu ești sigur că-ți acceptă propunerea, stai în suspans ca în fața unui ghișeu al statului când depui o cerere :D

Edited by caiuscorneliu, 11 January 2023 - 03:10.


#33
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,014
  • Înscris: 28.10.2006

View PostYOUR_GOD, on 10 ianuarie 2023 - 21:29, said:

Ai vazut medic balbait?

Dintarul familiei este balbaiat cand este agitat/nervos. Indiferent de limba folosita in acel moment.

#34
futurist

futurist

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,700
  • Înscris: 09.05.2008

View Postcaiuscorneliu, on 11 ianuarie 2023 - 03:05, said:

Păi, dacă ea este supusa bărbatului, de ce se duce el cu căciula în mână s-o ceară și nu invers?
Pai o cere de la unu' mai dibaci ca el.

View Postcaiuscorneliu, on 11 ianuarie 2023 - 03:05, said:

Se mai pune și-n genunchi, nu așa-i tradiția? Și ea stă-n picioare de supusă ce e, nici măcar nu ești sigur că-ți acceptă propunerea, stai în suspans ca în fața unui ghișeu al statului când depui o cerere :D
Asta cu genunchii e chestie americaneasca. Ca balantains dei.

Edited by futurist, 11 January 2023 - 07:31.


#35
phoenix76

phoenix76

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,002
  • Înscris: 25.09.2014
Cel mai nasol este:
- La casatorie, sotia trebuie sa schimbe actele, buletin, permis, etc.
- La divort la fel.
Una casatorita si divortata va avea in anumite acte ( cred ca la facultate am vazut cazul ), Popeasca, fosta Georgeasca, fosta Ioneasca ...
Acum ca nevasta-mea imi poarta numele este in regula, pentru ca atunci cand zice cineva doamna Popescu, stie oarecum ca sotul ei este domnul Popescu, adica eu. Bine, am alt nume de familie.
De asemenea daca ar fi dorit sa-si pastreze numele ei de familie, nu m-ar fi deranjat, doar ca doamna Georgescu, nu mai era asociata cu domnul Popescu.
Eu sunt de acord sa se pastreze "traditia", dar si optiunea de a decide singuri ce nume vom purta dupa casatorie.
A, sa nu uit, in cazul vedetelor, de multe ori se pastreaza numele de familie.

#36
e_bulu

e_bulu

    parabulum

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,352
  • Înscris: 29.12.2009
Eu as fi vrut ca nevasta-mea sa-si tina numele dar nu a vrut ea. Cica (avea dreptate) ce facem cu copilu'...

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate