Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata
 Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool
 Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...
 

Sfat achizitie BMW X1 vs Mercedes GLA 2023

- - - - -
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#19
dell99

dell99

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,995
  • Înscris: 29.09.2008
Am avut si eu aceeasi dilema in 2020, in final am ales X1 20D xdrive 190cai. Am fost atunci la o vizionare la GLA [nu se faceau drive teste ca venise spaima mortii de covid], prima impresie a fost ca e foarte mic spatiul in interior, daca esti inalt in spate abia ai loc sa iti tii picioarele, vizibilitatea pe luneta este mica, e asa usor rotund si vezi mai mult pe mijlocului ei, plus tableta aia uriasa pusa ca intrun suport de telefon pe mijloc pentru mine au fost dezamagitoare. Meniul deasemenea mi s-a parut ciudatel, portabajul este o gluma fata de cum e X1 unde se rabateaza complet bacheta din spate la atingere de buton. Poate si la GLA se rabatau dar nu stiu ca nu am ajuns sa incerc, mi s-a parut ca este clasa A cu 2 cm mai inalta, deasemenea era mai scumpa cu mult fata de X1 atunci.
Eu o am deja de 2 ani, in afara de revizii nu a cerut nimic, nu a aparut nicio avertizare, consumul mi se pare extraordinar la a mea venind de pe un focus [in aproape 80mii am consum combinat de 6.8 - merg cam 75% in afara orasului].
Eu nu am pachetul M si nu stiu ce sa zic, am auzit de la prieteni care au ca e ca agheazma, nu te ajuta dar nici nu incurca... Suspensia acum este decenta, nu as spune ca e f confortabila dar confortul dat de putere si directie pentru mine a fost wow.

#20
Cumulus

Cumulus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,750
  • Înscris: 08.01.2010

View PostTomy928, on 10 ianuarie 2023 - 22:46, said:

In alta ordine, suspensia standard fata de cea M la BMW este ok pentru oras si drumuri lungi ? Chiar atat de rigida este cea M? Dar cea AMG ( sport ) de la Mercedes?
nu.

Suspensia M este deranjanta si inconfortabila pe X1. Nici cea standard nu e vreun nor de puf, mai ales ca masinile vin cu jante foarte mari. Uita de suspensia M. Conduc si M2, care are suspensii dure, dar aia e o masina sport, pe cand X1 e o masina inalta, de familie. Daca vrei tinuta de drum ia un Serie 3 Touring.

View Postdell99, on 11 ianuarie 2023 - 09:33, said:

Eu nu am pachetul M si nu stiu ce sa zic, am auzit de la prieteni care au ca e ca agheazma, nu te ajuta dar nici nu incurca... Suspensia acum este decenta, nu as spune ca e f confortabila dar confortul dat de putere si directie pentru mine a fost wow.
Pachet M si suspensie M sunt doua lucruri diferite. Primul iti aduce spoilere, detalii, scaune, volan sport, fara a avea o suspensie diferita. Suspensia M este o suspensie dura, specifica modelelor M (M2,M3,M4,M5 etc.)

#21
sdf8923jfsd

sdf8923jfsd

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 228
  • Înscris: 18.05.2014

View Postmondo_76, on 10 ianuarie 2023 - 20:10, said:

Eu, strict la întrebarea ta pot spune atat: motorul de 2,2 de pe Mercedes este foarte fiabil.
Care e motorul de 2.2 de la Mercedes? OM651? Acum OM654 de 1950 cmc.

#22
mondo_76

mondo_76

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 401
  • Înscris: 08.02.2011
Ambele sunt f fiabile, OM 651 fiind legendar as putea spune.

#23
Tomy928

Tomy928

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 10.01.2023
Pana la urma inclin spre BMW X1, desi nu sunt foarte impacat cu ideea de motor mildhybrid, preferam un motor conventional, insa din pacate BMW a pus la toate motoarele sale cu capacitate 2000 mildhybrid, am fost sa vad in reprezentanta un GLA, design ul interior mi a placut ( mai putin elementele decorative piano black), dar design ul exetrior nu m a dat pe spate, mi s a parut un fel de Golf umflat cu pompa. Ramane sa ma decid intre sasiul adaptiv M sau suspensia standard la BMW, dupa vizionarea a ceva review-uri am observat ca totusi sasiul adaptiv M este putin mai rigid, deci cred ca o sa inclin si aici spre suspensia standard. Mi-a placut si seria 3, insa, am un bebe pe drum, si cred ca totusi X1 ma ajuta mai multa, mai ales in ceea ce priveste spatiul de incarcare al portbagajului.

#24
NikoroB

NikoroB

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,396
  • Înscris: 26.05.2022
Nu-ți bate capul cu x1 daca vei avea copil in scurt timp, mai ales daca ai alternativa unui seria 3 touring.

#25
Tomy928

Tomy928

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 10.01.2023
Din pacate nu imi place design-ul la touring, era vorba de un seria 3 sedan, insa nu ma ajuta deloc un sedan in situatia de fata, mai ales ca imi doresc o deschidere mare a spatiului de incarcare, atat pentru munca cat si pentru mine personal.

#26
Genesis

Genesis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,042
  • Înscris: 02.07.2007
strict intre ele 2, mergi pe X1 dar nu cu suspensia M. Ai insa variante mai bune in suma disponibila (daca vrei premium, DS7 Crossback; sau Mazda Cx5 ; ambele au o calitate a interiorului si a asamblarii superioara bmw-ului si un confort mai bun, daca tot spui ca ai un bebe pe drum. Si asta ti-o spun ca persoana care a avut ultimele 2 generatii de X1; F48-ul inca il avem).

Edited by Genesis, 27 January 2023 - 15:15.


#27
sirronkcuhc

sirronkcuhc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,064
  • Înscris: 05.10.2022
Mie X1 mi s-a parut surprinzator de spatios si are cam la fel de mult spatiu interior ca X3 ca layout-ul cu motorul transversal ajuta. (ba chiar X1 are mai mult spatiu la picioare atat in fata cat si in spate fata de X3 dupa cifrele oficiale).
Am testat varianta cu motor pe benzina de 2l (x28i), similar ca si arhitectura cu cel de pe Seria3-ul meu, si mi s-a parut decent ca si dinamica iar suspensia standard destul de confortabila.

Masina testata de mine avea 3 ani si arata foarte bine ca si uzura; intr-un final n-am luat masina ca nevasta-mea vrea neaparat blind spot monitoring si se pare ca generatia asta de X1 n-are.

Asta era:
[attachment=2702012:IMG-8363.jpg][attachment=2702013:IMG-8355.jpg][attachment=2702019:IMG-8378.jpg]
[attachment=2702014:IMG-8364.jpg][attachment=2702017:IMG-8373.jpg][attachment=2702018:IMG-8374.jpg]

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate