Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Sfat achizitie BMW X1 vs Mercedes GLA 2023

- - - - -
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#1
Tomy928

Tomy928

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 10.01.2023
Buna ziua,
Sunt interesat sa achizitionez in acest an un BMW X1 nou sau un Mercedes GLA. Bugetul pe care il detin este 60k euro, +/- . Nu ma intereseaza alte modele, sunt singurele care imi plac si asupra carora sunt in dilema, momentan conduc un Audi Q2, si doresc o masina o idee mai mare, dar nici ceva extraordinar de mare.
Motoarele asupra carora am cazut de acord sunt urmatoarele: BMW X1 - 23d xDrive- 211 cp- Mild Hybrid ; Mercedes GLA - 220d - 190 cp. Precizez ca doar acestea sunt alegerile, intrucat fac destule drumuri extraurbane.
In ceea ce priveste dotarile, atat x1 cat si GLA sunt full option. Insa, nu stiu sigur daca suspensia M, este cea mai potrivita pentru drumurile din Romania. Aceeasi dilema o am si cu suspensia sport de la Mercedes.
Voi ce parere aveti? ce ati alege dintre aceste 2 modele ?


#2
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Duster!
Glumesc... Nu stiu de ce X1 mi se pare mai slabut decat GLA, dar amandoua sunt tot pe langa Q2.
Personal as prefera motoare mai mici, poate chiar benzina, dar... fiecare cu placerea si banii lui. Oricum, la ce buget ai poti urca la ceva mai bun/mare.

#3
Masutatsu-Oyama

Masutatsu-Oyama

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,911
  • Înscris: 08.02.2022

 Tomy928, on 10 ianuarie 2023 - 16:07, said:

… ce ati alege dintre aceste 2 modele ?


tinand cont de fabricantii adusi in discutie as zice pe cel care are cele mai putine ore de stat in service. si obligatoriu: asistenta la depanare + vehicul de inlocuire.

#4
rzv74

rzv74

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 533
  • Înscris: 30.09.2014
X3 sau glc..... mai ales ca faci drumuri multe afara

#5
britneysbitch

britneysbitch

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,295
  • Înscris: 06.01.2012
Estetic doar pot spune (văzând automobilele și luând un Uber BMW X1) că X1 este muuult mai frumos. Așa mașină sexy și totuși cu un consum redus și suficient de mică să o poți parca fără noduri în gât de mult nu am văzut.

#6
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
As alege BMW.
Cum ti se pare q2 ? Ce motorizare ai ?

#7
Tomy928

Tomy928

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 10.01.2023
Benzina chiar nu ma coafeaza foarte mult, mai ales ca merg in jur de 4000 de km pe luna ( job-ul, necesita deplasari in strainatate, pe care prefer sa le fac cu masina ).
In ceea ce priveste GLC sau X3, sunt prea mari pentru mine, masina este folosita 70% din timp, doar de catre mine + un pasager, pe langa faptul ca doresc ca urmatoarea masina sa o iau destul de bine echipata, ( X3 cu pachetul M sau GLA cu pachet AMG ), daca m-as indrepta spre X3 sau GLC, nu as avea posibilitatea in bugetul mentionat mai sus sa o dotez cu un astfel de pachet.
Q2-ul este ok, dar mai mult pentru mersul in oras, plus ca imi doresc totusi ceva cu portbagaj o idee mai mare, si o motorizare mai puternica.. momentan Q2, este un 2.0 TDI, 116 CP.

#8
Cumulus

Cumulus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,750
  • Înscris: 08.01.2010
X1, dar evita cu orice pret suspensia M, masina devine inconfortabila si nu te ajuta pe drum.

#9
mondo_76

mondo_76

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 401
  • Înscris: 08.02.2011
Ce întreabă omul si ce raspunsuri primeste!
Nu intelegeti ca e focusat DOAR pe cele 2 modele?
Eu, strict la întrebarea ta pot spune atat: motorul de 2,2 de pe Mercedes este foarte fiabil.
Suspensia M de pe BMW este incomoda, simti toate denivelarile.

#10
DCC08

DCC08

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 186
  • Înscris: 08.08.2022

 Tomy928, on 10 ianuarie 2023 - 16:07, said:

Buna ziua,
Sunt interesat sa achizitionez in acest an un BMW X1 nou sau un Mercedes GLA. Bugetul pe care il detin este 60k euro, +/- . Nu ma intereseaza alte modele, sunt singurele care imi plac si asupra carora sunt in dilema, momentan conduc un Audi Q2, si doresc o masina o idee mai mare, dar nici ceva extraordinar de mare.
Motoarele asupra carora am cazut de acord sunt urmatoarele: BMW X1 - 23d xDrive- 211 cp- Mild Hybrid ; Mercedes GLA - 220d - 190 cp. Precizez ca doar acestea sunt alegerile, intrucat fac destule drumuri extraurbane.
In ceea ce priveste dotarile, atat x1 cat si GLA sunt full option. Insa, nu stiu sigur daca suspensia M, este cea mai potrivita pentru drumurile din Romania. Aceeasi dilema o am si cu suspensia sport de la Mercedes.
Voi ce parere aveti? ce ati alege dintre aceste 2 modele ?

Eu înțeleg fixatia ta caci și eu sunt la fel dar tu ceri opinii despre mere și despre pere. GLA este echivalentul X2. X1, deși ca numerotare este sub X2 este totuși mai mare decât X2 si din câte știu eu nu are echivalent la MB. Sa zicem ca GLC ar fi pe acolo dar este mai mare decât X1. La GLA nu îmi plac gurile de ventilare care mi se par kitchoase. Tehnic, nu ma bag ca nu ma pricep.

#11
Tomy928

Tomy928

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 10.01.2023

 DCC08, on 10 ianuarie 2023 - 22:09, said:


Eu înțeleg fixatia ta caci și eu sunt la fel dar tu ceri opinii despre mere și despre pere. GLA este echivalentul X2. X1, deși ca numerotare este sub X2 este totuși mai mare decât X2 si din câte știu eu nu are echivalent la MB. Sa zicem ca GLC ar fi pe acolo dar este mai mare decât X1. La GLA nu îmi plac gurile de ventilare care mi se par kitchoase. Tehnic, nu ma bag ca nu ma pricep.

Da, stiu ca nu are un concurent direct GLA-ul la Mercedes, insa l-am luat in considerare pentru ca are oarecum dimensiuni apropiate ( mai mult sau mai putin ) cu X1, si deoarece fata de Q2 ( actual) este mai mare.

In alta ordine, suspensia standard fata de cea M la BMW este ok pentru oras si drumuri lungi ? Chiar atat de rigida este cea M? Dar cea AMG ( sport ) de la Mercedes?
Sunt destul de indecis, X1 nou mi se pare destul de inovator ( atat exterior cat si interior ) dar parca simt lipsa butoanelor fizice ( in timp ce GLA ului nu ii lipsesc) insa GLA ul are un design destul de conservator.
De asemenea diferenta ar consista si in faptul ca X1, vine cu tractiune integrala, GLA ul, nu.


#12
Log-off

Log-off

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 501
  • Înscris: 03.08.2008
Dintre cele 2, Benz-ul.

#13
NikoroB

NikoroB

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,400
  • Înscris: 26.05.2022
Aia care vine mai repede! :)

#14
DCC08

DCC08

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 186
  • Înscris: 08.08.2022

 NikoroB, on 10 ianuarie 2023 - 23:15, said:

Aia care vine mai repede! :)
Corect dar numai dacă este pe stoc. Dacă e comanda nu ai cum sa știi care vine mai repede.

#15
NikoroB

NikoroB

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,400
  • Înscris: 26.05.2022
Cum nu? Daca dau temen de livrare 6 luni la una si 18 luni la alta (fiindca ai pus nu stiu ce pachete), putin probabil sa vina inainte de ce zic ei acolo.

#16
Tomy928

Tomy928

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 10.01.2023

 NikoroB, on 10 ianuarie 2023 - 23:15, said:

Aia care vine mai repede! :)

Atat BMW cat si MB, au termen de livrare 7-8 luni, din cate am inteles

#17
stoshiba

stoshiba

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,815
  • Înscris: 22.02.2014
BMW X1

#18
Mihai_mb

Mihai_mb

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,564
  • Înscris: 23.09.2016
Mercedes, nu stiu daca la BMW au rezolvat de la generatiile anterioare faptul ca scartaie in ele si trosnesc plasticele de parca au 200.000 km de noi din showroom, m-am suit acu vreo 5 ani intr-un X3 in showroom ( nou cu 0 km) si totul, de la cotiera la plansa de bord, trosnea sau scartaia cand trageai un pic de ele sau apasai. E penibil la cat cer pe ele.

Edited by Mihai_mb, 11 January 2023 - 09:28.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate