Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

BNR a urcat dobânda-cheie la 7%

- - - - -
  • Please log in to reply
71 replies to this topic

#37
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,985
  • Înscris: 13.03.2005
Pentru că atunci când ai luat creditul nu Ai semnat un contract de creditare pe dobândă fixă, pe toată perioada contractuală.

#38
M0su

M0su

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 419
  • Înscris: 20.11.2022
Ce intreb eu si ce raspundeti voi !
Am intrebat ce costuri suplimentare are BANCA cu creditul acordat !??
A dat niste bani cu dobanda, ii platesc dobanda, cu ce i-a crescut cresterea dobanzii de referinta costurile cu creditul MEU ? Ca deja imi daduse banii , care ii avea, nu are nevoie sa se imprumute ca sa mii dea !
Normal ca sa dea credite la dobanda pietei, dar pentru cele date deja , de ce are nevoie sa creasca dobanda !?
Sau nu avea banii cand mi i-a dat ? Si rostogoleste niste imprumuturi !? De aia are nevoie sa se imprumute si pentru creditul meu !?
Asta e speta, nu dobanda fixa !

#39
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,145
  • Înscris: 30.08.2017

 M0su, on 11 ianuarie 2023 - 21:51, said:

Sau nu avea banii cand mi i-a dat ? Si rostogoleste niste imprumuturi !? De aia are nevoie sa se imprumute si pentru creditul meu !?
Asta e speta, nu dobanda fixa !

Băncile și ele la rândul lor se refinanțareaza de la alte bănci sau de la banca mamă.

#40
M0su

M0su

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 419
  • Înscris: 20.11.2022
Nu ma intereseaza schema lor Ponzi, ma intereseaza punctual situatia mea !
Ce costuri suplimentare are cu creditul meu acordat deja inainte de marirea dobanzii de referinta !
Simplu ! Ce atata gargara !?


#41
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,145
  • Înscris: 30.08.2017
Punctual, situatia ta...trebuia să îi întrebi înainte să semnezi contractul de credit.

#42
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Nu e nici o gargara. Banii pe care ti i-a dat sunt luati cu dobanda din alta parte.
Banca nu e camatar, e doar un intermediar.

Edited by pasilla, 11 January 2023 - 22:04.


#43
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,985
  • Înscris: 13.03.2005
Nu e nicio gargară.  Bianca își ia salariile și acoperă costurile fixe și variabile și cu banii luați de pe dobânzile oamenilor, plătite când își achită ratele. Nu pot să te izolez pe tine De restul clienților băncii pentru că toți contribuie ca un tot unitar la veniturile de care are nevoie banca inclusiv să plătească reasigurări și alte cheltuieli. Care se modifică acum că dobânzile cresc.
Singura situație în care nu se atingea de tine era contractul cu dobândă fixă pe toată perioada contractuală. Atunci te puteai izola de restul lumii și nu te atingeau cu nimic în plus...

Edited by wertyck, 11 January 2023 - 22:05.


#44
un_dac

un_dac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,648
  • Înscris: 13.06.2011

 M0su, on 11 ianuarie 2023 - 21:58, said:

Nu ma intereseaza schema lor Ponzi, ma intereseaza punctual situatia mea !
Ce costuri suplimentare are cu creditul meu acordat deja inainte de marirea dobanzii de referinta !
Simplu ! Ce atata gargara !?

Pentru ca au crescut dobanzile pe care trebuie sa le plateasca banca si la depozitele de unde a luat banii ca sa te imprumute pe tine. Si atunci trebuie sa-ti transfere tie costul. Simplu

Edited by un_dac, 11 January 2023 - 22:46.


#45
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,850
  • Înscris: 27.01.2016

 M0su, on 11 ianuarie 2023 - 21:11, said:

Eu am o nedumerire , de ce e nevoie sa fie crescuta dobanda la creditele existente ?

Pentru ca asa s-a batut palma cu banca pe dobanda variabilă. Daca se batea palma pe o dobândă fixă nu era crescută dobânda.

 M0su, on 11 ianuarie 2023 - 21:51, said:


Sau nu avea banii cand mi i-a dat?
Asta e corect. Nu avea banii cand ti i-a dat pentru ca bancile creaza banii de credit din pix, pardon din tastatură.

 george_alexandru, on 11 ianuarie 2023 - 21:53, said:



Băncile și ele la rândul lor se refinanțareaza de la alte bănci sau de la banca mamă.
Nu se refinanteaza de nicăieri.  Creaza banii din tastatură,  n-au nevoie de nici o refinantare. Doar daca deponenții intra in panică si retrag din depozite atunci se refinanteaza de la banca centrală de obicei.

 M0su, on 11 ianuarie 2023 - 21:58, said:

Nu ma intereseaza schema lor Ponzi, ma intereseaza punctual situatia mea !
Ce costuri suplimentare are cu creditul meu acordat deja inainte de marirea dobanzii de referinta !
Simplu ! Ce atata gargara !?
N-are nici un cost.  Dar tu daca dintr-o afacere poti lua bani mai multi ce faci? Iei mai putini?

 pasilla, on 11 ianuarie 2023 - 22:02, said:

Nu e nici o gargara. Banii pe care ti i-a dat sunt luati cu dobanda din alta parte.

Nu sunt luati de nicăieri,  sunt creati pe loc din tastatură.  Din acest motiv s-a ajuns la inflația actuala pt ca s-au generat prea multi bani din  tastatură.

 un_dac, on 11 ianuarie 2023 - 22:45, said:



Pentru ca au crescut dobanzile pe care trebuie sa le plateasca banca si la depozitele de unde a luat banii ca sa te imprumute pe tine.
Nu s-a luat nici un ban din nici un depozit ca sa-l imprumute pe el. Depozitele n-au nici o treaba cu creditele. Exista un procentaj din credite care trebuie sa fie acoperit prin depozite dar care e atat de mic ca n-are nici o importanță.

#46
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,850
  • Înscris: 27.01.2016

 M0su, on 11 ianuarie 2023 - 21:58, said:


Pe scurt dobanda de referință a trebuit urcata pentru a se diminua crearea de bani din tastatură, iar toate celelalte dobanzi urmează aceasta dobândă la care se adaptează toti cei care cu mana lor au semnat ca acceptă credit cu dobândă variabilă. E clar acuma?

#47
M0su

M0su

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 419
  • Înscris: 20.11.2022
Nu , nu e clar, ei mi-au dat niste bani contra unei dobanzi. Punct.
Faptul ca vin acum sa ceara mai mult inseamna ca NU aveau banii . Daca nu aveau banii , ce mi-au dat ? Ca sa stiu ce le returnez !
Exista proces castigat in USA pe o speta apropiata cand banca a vrut sa ia casa omului si s-a demonstrat ca omu nu a pus mana pe bani, adica ceva fizic, drept urmare banca nu are dreptul sa recupereze ceva fizic, adica obiectul numit casa ! Asta prin anii 200x in criza indusa atunci.
Ciudat totusi, in postul precedent parea ca ai inteles !

Ca sa stopeze crearea de bani din tastatura nu e nevoie sa calareasca prostimea, e suficient sa o interzica prin lege.
Cum au trecut de la GOLD la GOD prin lege pot face si invers, stii tu “in Go(L)d we trust “ !

#48
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 M0su, on 12 ianuarie 2023 - 00:15, said:

ei mi-au dat niste bani contra unei dobanzi. Punct.
Corect. Contra unei dobanzi variablile, asa cum v-ati inteles si strans mainile.Punct.

#49
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,465
  • Înscris: 01.08.2006
Indicii astia, dobanzile variabile, sunt indici de corectie, de actualizare a valorii banilor. Valoarea unui leu de acum 20 de ani nu e egala cu valoarea unui leu de astazi. Ghici de ce? Pentru ca valoarea banilor se actualizeaza prin dobanzile astea.

Iti convine cand o casa luata cu 5 lei acum 30 de ani valoreaza acum 500 lei, dar nu-ti convine cand un credit luat acum 30 de ani e actualizat cu valoarea banilor de acum :D.
Nu se poate una fara alta.

#50
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,850
  • Înscris: 27.01.2016

 M0su, on 12 ianuarie 2023 - 00:15, said:

Ca sa stopeze crearea de bani din tastatura nu e nevoie sa calareasca prostimea, e suficient sa o interzica prin lege.
Da, ar putea face si asta, dar uite ca n-o fac .

 M0su, on 12 ianuarie 2023 - 00:15, said:

Nu , nu e clar, ei mi-au dat niste bani contra unei dobanzi. Punct.
Pai ai semnat sau nu ca esti de acord sa modifice dobânda dupa bunul lor plac?

#51
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,145
  • Înscris: 30.08.2017

Quote

Nu se refinanteaza de nicăieri.  Creaza banii din tastatură,  n-au nevoie de nici o refinantare. Doar daca deponenții intra in panică si retrag din depozite atunci se refinanteaza de la banca centrală de obicei.


Ciudat lucru cum băncile pentru care am lucrat își luau linii de credit de la banca mamă, BERD sau alte bănci pentru a acorda împrumuturi, fără să aibă probleme cu retragerile. Dar sunt convins că tu știi mai bine.

Sunt curios cum înregistreazi in contabilitate "crează bani din tastatură" :lol:

Edited by george_alexandru, 12 January 2023 - 09:31.


#52
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,145
  • Înscris: 30.08.2017
Ca idee, înțeleg treaba cum creează ele banii, însă problemele de lichiditate (care nu au treabă cu retragerile) le rezolvă prin împrumuturi de la alte bănci, care sunt ceva obișnuit în sistemul bancar. "Din tastatură", adică procesul de multiplicare a banilor prin creditare, este ceva long term, nu-ti da un boost de lichiditate pe loc. Acest boost vine fie dintr-o campanie agresivă de atragere depozite, fie din împrumuturi. Cum împrumuturile azi sunt scumpe, băncile se bat în oferte să atragă depozite.

Edited by george_alexandru, 12 January 2023 - 09:59.


#53
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,850
  • Înscris: 27.01.2016

 george_alexandru, on 12 ianuarie 2023 - 09:30, said:



Ciudat lucru cum băncile pentru care am lucrat își luau linii de credit de la banca mamă, BERD sau alte bănci pentru a acorda împrumuturi, fără să aibă probleme cu retragerile. Dar sunt convins că tu știi mai bine.

Sunt curios cum înregistreazi in contabilitate "crează bani din tastatură" :lol:
Ai lucrat degeaba la acele banci dacă nici atat n-ai inteles ca banii de credite se creaza din tastatură. Se refinantau de la bancile mama pentru ca înseamnă ca n-aveau destule lichidități pentru a onora retragerile din depozite sau pentru alte tranzacții gen cumpărare de titluri de stat etc.

 george_alexandru, on 12 ianuarie 2023 - 09:55, said:

Ca idee, înțeleg treaba cum creează ele banii, însă problemele de lichiditate (care nu au treabă cu retragerile) le rezolvă prin împrumuturi de la alte bănci, care sunt ceva obișnuit în sistemul bancar. "Din tastatură", adică procesul de multiplicare a banilor prin creditare, este ceva long term, nu-ti da un boost de lichiditate pe loc.
Cum nu-ti da un boost de lichiditate? Sa zicem ca banca iti tasteaza tie un credit de 100000EUR. Pai tu ce faci cu acei bani? De ce ai luat acel credit? Nu ca sa arunci acei bani in piață? Nu cumperi a doua zi un apartament sau o masina cu ei si in felul asta umfli cererea din piață si deci implicit pretul apartamentelor de exemplu? Dar e valabil pentru orice alt bun pt care tu ai luat credit ca sa-l cumperi.

#54
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,465
  • Înscris: 01.08.2006
Conspiratii peste conspiratii, dom'le.

Cititi legislatia bancara, apoi va dati cu parerea: https://www.bnr.ro/L...ancara-735.aspx

Voi chiar credeti ca banii se fac din pix? Ca nu sunt regulamente cu privire la cat poti credita, cat poti garanta? Ca nu supravegheaza nimeni? Posted Image))
Nu zic ca nu se pot face anumite smecherii, ca orice legislatie are lacune, dar nu e ca in vestul salbatic.

Edited by bai3tzash, 12 January 2023 - 10:49.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate