Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

BNR a urcat dobânda-cheie la 7%

- - - - -
  • Please log in to reply
71 replies to this topic

#19
wiseguy76

wiseguy76

    just don't

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,219
  • Înscris: 24.05.2006
Americanii au 30 de trilioane datorie externa. Cand o sa se duca dolarul in cap, o sa traga dupa el economia mondiala, la fel ca in 2008, probabil mai rau, ca de data asta o sa contribuie si tovarasii chinezi, care se trezesc din visele de putere mondiala.

Razboiul, Putin, etc, sunt praf in ochi.

In ce priveste romanica, noi il avem prim ministru pe unu' care reuseste cu greu sa citeasca ce-i scriu altii pe o foaie, sa-i ceri sa inteleaga cum functioneaza economia mondiala e deja SF. Valabil si pentru iohanis si restul de papagali care isi dau decoratii unii altora si fura bani de la buget si de la UE.

Deci, inflatia n-o sa scada, nici in 2023, nici in 2024, si probabil nici mai departe.

#20
mikaell

mikaell

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,900
  • Înscris: 24.12.2010
nota de plata dupa inflatie o platim pentru trilioanele de dolari din elicopter si cand s-a dat liber la deficit in europa, tiparnitele au zbarnait non stop si iaca acum ne trezim din betie ca tre sa platim paranghelia

inflatia o sa scada, o economie nu are cum sa functioneze cu 10% and up inflatie, nu e sanatos si foarte nesustenabil
trebuie doar sa vedem ce se intampla in america si partial china. europa nu mai intereseaza pe nimeni, nu mai avem nici un cuvant de spus politic, cu atat mai putin militar, suntem "fiul ploii" si cam atat

si nu va ma amagiti cu razboiul, e praf in ochi, cu razboi sau fara tot am fi ajuns aici

Edited by mikaell, 10 January 2023 - 18:23.


#21
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,871
  • Înscris: 14.08.2007
Inflatia e deja in scadere si cel mai probabil va scadea in continuare ...

#22
mberila

mberila

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,664
  • Înscris: 20.11.2005
Cam putin 7% la o inflatie declarata de 17%, si cine stie cat o fi cea reala.
De dragul de a proteja 2%-3% din populatie ce are credite, sunt sacrificati restul de pana la 100%, care oricum nu prea inteleg de unde li se trage necazul.

Eu inteleg ca cei cu credite platesc acum mai mult in termeni nominali, dar ei de fapt, in termeni reali, castiga bani in perioada asta, cata vreme dobanda platita e aproximativ jumatate din rata inflatiei.

#23
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,519
  • Înscris: 30.08.2017
Nu populația o protejează Mugurel, ci economia. Si nu doar el, ci toți șefii de bănci centrale vor să evite ca din cauza dobânzilor ridicate să genereze o recesiune.

#24
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,565
  • Înscris: 11.03.2006

View Postbai3tzash, on 10 ianuarie 2023 - 15:48, said:

Vestea buna nu e in titlu, e printre randuri, mai jos, ca o sa inceapa sa scada usor inflatia, chiar incepand cu T1. Apoi si dobanzile.

Asa spera BNR. Cum spera si in primavara 2022, cand au zis ca varful inflatiei va fi inregistrat in iulie.
Daca Ciolacu are grija sa mareasca veniturile la bugetari cu inflatia, degeaba ridica ei dobanda, ca o sa se aleaga doar cu o gramada de garsoniere abandonate de amarati care le-au luat cu Prima Casa.

#25
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,796
  • Înscris: 30.08.2006
Cand maresti dobanzile de 8 ori intr-un an si nu functioneaza, care mai e logica continuarii pe aceasta directie ! Inflatia este benefica industriei pentru ca are profituri mai mari la export.
La nivelul creditarii si al cosului zilnic este un soc dureros pentru oricine.

Edited by Leo2006, 10 January 2023 - 20:18.


#26
radu103

radu103

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,447
  • Înscris: 15.11.2003

View PostTestosteron, on 10 ianuarie 2023 - 17:21, said:

Ce crezi ca nici Mugurel nu stie mare lucru. Face si el ce poate dar reactia din piata n-o poate prevedea  Da si el cu presupusul.
El da indicatii nu cu presupusul. Sa vedem cine/daca-l asculta piata si ce credibilitate mai are

#27
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View PostLeo2006, on 10 ianuarie 2023 - 20:10, said:

Cand maresti dobanzile de 8 ori intr-un an si nu functioneaza, care mai e logica continuarii pe aceasta directie !
Asta e atributul bancilor centrale. Daca nu ar actiona, ar fi haos total.

#28
catalinin

catalinin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,688
  • Înscris: 19.05.2008
BNR a marit inca de la inceput prea putin si prea tarziu. Asa ca acum vor fi obligati sa le tina sus pentru multa vreme (chiar daca nu le vor mai creste semnificativ). Pentru ca daca incep sa le scada prea repede, riscul major e sa reaprinda inflatia, si apoi chiar va fi nasol.

Ar trebui sa vedem o prima scadere cand inflatia va atinge 3-4%.

#29
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Postcatalinin, on 10 ianuarie 2023 - 20:28, said:

BNR a marit inca de la inceput prea putin si prea tarziu.
Ca mai toate bancile centrale. Au fost surprinse de un cumul de evenimente neobisnuit.
Daca te uiti atent, cresterea dobanzilor BNR, urmeaza cursul ECB, FED, RBA, BOE, etc.

Edited by pasilla, 10 January 2023 - 20:46.


#30
un_dac

un_dac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,651
  • Înscris: 13.06.2011

View PostTestosteron, on 10 ianuarie 2023 - 17:21, said:

Ce crezi ca nici Mugurel nu stie mare lucru. Face si el ce poate dar reactia din piata n-o poate prevedea  Da si el cu presupusul.

Mugurel face bine, lasa-l asa. Altceva oricum nu are ce sa faca el ci Guvernu'.

Toti se infig acum la amputarea cererii ca sa scada inflatia insa nu zice nimeni nimic de cum cerstem productivitatea ca sa echilibram cu ceva oferta. Asta ar fi treaba Guvernului.

Anul asta e momentul sa ne facem si noi niste autostrazi, cai ferate, spitale si ceva scoli, preferabil cu bani de la UE.

#31
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Postun_dac, on 10 ianuarie 2023 - 23:46, said:


Mugurel face bine, lasa-l asa. Altceva oricum nu are ce sa faca el ci Guvernu'.
Putini cetateni pricep asta. Asa ca e mai usor cu Huo Mugurel !

#32
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,796
  • Înscris: 30.08.2006
Cheltuielile lunare au crescut, dobanzile la credite tot cresc, salariile au inceput sa se mareasca si ele la fel si pensiile. Cel minim deja se majoreaza cu 450 lei brut. Vor urma cresteri de taxe , cresteri de dobanzi iar cresteri de salarii si cresteri de preturi, iar cresteri de taxe si de dobanzi... E un cerc vicios si nu pare sa se opreasca curand. BNR si guvernul isi anihileaza reciproc solutiile de iesire din criza, unul scotand bani din economie si celalalt alimentand cu mai multi bani economia. Nu cred ca anul asta se va schimba ceva in bine daca se va continua in ritmul asta.
Statul ne ia cam 60% din venituri cu impozite, taxe, tva. Daca acesti bani ar fi fost folositi cu mai multa grija, inflatia nu sarea atat de sus.

Edited by Leo2006, 11 January 2023 - 13:04.


#33
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,894
  • Înscris: 27.01.2016

View PostLeo2006, on 11 ianuarie 2023 - 13:00, said:

E un cerc vicios si nu pare sa se opreasca curand. BNR si guvernul isi anihileaza reciproc solutiile de iesire din criza, unul scotand bani din economie si celalalt alimentand cu mai multi bani economia.
Exact despre asta este vorba. Toata lumea sare in sus de bucurie la pomenile date de guvern dar  nu vede ca tocmai aceste pomeni sunt cauza majorărilor de dobândă.

View Postpasilla, on 10 ianuarie 2023 - 23:57, said:


Putini cetateni pricep asta. Asa ca e mai usor cu Huo Mugurel !
Mugurel e ca apa sfințită,  nu face nici bine, dar nici rau....

#34
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Cum era cu impartirea pomenilor ?
Una mie, una tie, doua mie, una tie, trei mie, una tie......

#35
M0su

M0su

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 419
  • Înscris: 20.11.2022
Eu am o nedumerire , de ce e nevoie sa fie crescuta dobanda la creditele existente ?
Am luat 100 de lei de la banca cu 5% dobanda dau inapoi 105 lei. Dupa jumatate de an vine banca si zice, prietene dobanda e 10%, mai baga inca niste lei pe dobanda.
Pai de ce boss, cumva nu aveai banii care mi i-ai dat ? Si trebuie sa te imprumuti sa rostogolesti lipsa de bani ?
Pai daca nu mi-ai dat bani ci niste informatii electronice in cont, eu de ce sa iti dau bani ?
Mie asta imi da cu virgula, de ce este nevoita banca sa creasca dobanzile creditelor existente, daca avea banii cand mi i-a dat atunci nu are nevoie sa se imprumute de ei deci nu are cheltuieli suplimentare cu mine indiferent de dobanda de referinta.
Ce se intampla cu profitul suplimentar pe care ilnface dupa mine ?

Dar e bine, oile ies pe maidan impreuna cu stapanii lor din banci numai cand sunt amenintate de taxari suplimentare si redevente marite in folosul norodului !

#36
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View PostM0su, on 11 ianuarie 2023 - 21:11, said:

Eu am o nedumerire , de ce e nevoie sa fie crescuta dobanda la creditele existente ?
Am luat 100 de lei de la banca cu 5% dobanda dau inapoi 105 lei.
Boss, aveai posibilitatea sa iei cu dobanda fixa. De ce nu ai procedat asa ?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate