Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir
 Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa
 Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!
 Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA
 

Credit Ipotecar

- - - - -
  • Please log in to reply
42 replies to this topic

#37
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,518
  • Înscris: 13.03.2005

View Postslai, on 23 ianuarie 2023 - 17:10, said:

Orice banca îți dă 45%. Ca asta e limita stabilita de BNR. Credite ai mai avut sa ai scoring?
Mai verifică informația cu gradul de îndatorare!
Mai ales că inițiatorul are nevoie de credit în euro.

#38
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,851
  • Înscris: 25.01.2007
normele bnr permit un grad de indatorare de 20% la creditele in euro, 40% la creditele ipotecare, 45% la creditele pentru prima casa. poate fi si programul de stat, dar pot fi si credite acordate specific pentru prima locuinta, de catre banci. initiator are pretul locuintei echivalat in euro, ca asa se obisnuieste pe piata imobiliara, dar va lua credit in lei.

#39
Pionul22

Pionul22

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 03.06.2018

View Postpasilla, on 23 ianuarie 2023 - 17:03, said:


Dezvoltatorul a renuntat atat de usor la 10 - 20 de mii de euro ? Baiat de treaba !
    Pot sa spun ca am legat o oarecare relatie cu el, nu exagerez sa spun prietenie, dar a fost suficient cat sa respecte anumite lucruri.
    Plus ca i-am fost de ajutor cu anumite chestii pe acolo prin “vecini” care l-au facut si pe el sa isi vanda mai usor apartamentele si se pare ca tine cont

View Postslai, on 23 ianuarie 2023 - 19:34, said:

normele bnr permit un grad de indatorare de 20% la creditele in euro, 40% la creditele ipotecare, 45% la creditele pentru prima casa. poate fi si programul de stat, dar pot fi si credite acordate specific pentru prima locuinta, de catre banci. initiator are pretul locuintei echivalat in euro, ca asa se obisnuieste pe piata imobiliara, dar va lua credit in lei.

Ai dreptate, in lei voi lua creditul.
Am mai avut 2 credite de nevoi personale in trecut pe care le-am achitat anticipat la mai putin de jumatate din termenul din contract. Sper sa conteze acest lucru.
Nu stiam ca este gradul 45%, credeam ca este 40% si la 45% il puteau creste doar in anumite cazuri.
Voi incerca sa il iau prin Noua Casa pentru ca este dobanda ceva mai mica si m-as incadra si mai bine la suma care imi trebuie.
Apartamentul este la 1km de centrul Craiovei si la 2 minute de mers pe jos de stadionul Ion Oblemenco si am initiat cumpararea lui in urma cu aproape 2 ani cand erau preturile jos, intre timp s-au mai construit in zona undeva la 10-15 blocuri, zona e in plina dezvoltare, urmeaza sa se faca si mai multe centre comerciale in zona la parterul blocurilor unui complex care se intinde pe 12 hectare.
Chiar daca va continua criza, nu va scadea asa mult incat sa fie sub pretul la care l-as lua eu, de aceea o sa ma zbat sa il iau cumva.

#40
the_blue_raven

the_blue_raven

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,083
  • Înscris: 03.12.2021
Noua Casa are numai dezavantaje. Nu pot sa imi imaginez un beneficiu pe care l-ai avea. Nici macar nu poti benefia de o dobanda fixa.

Ai grija ca nu poti sa vinzi in primii 5 ani, apoi doar cu acord.

Nu poti sa inchiriezi fara acord.

Iti iau gaj 3 rate de dobanda.

Se refinanteaza in ipotecar f greu.

In caz de doamne fereste nu intra in Darea in plata.

#41
Pionul22

Pionul22

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 03.06.2018

View Postthe_blue_raven, on 29 ianuarie 2023 - 11:02, said:

Noua Casa are numai dezavantaje. Nu pot sa imi imaginez un beneficiu pe care l-ai avea. Nici macar nu poti benefia de o dobanda fixa.

Ai grija ca nu poti sa vinzi in primii 5 ani, apoi doar cu acord.

Nu poti sa inchiriezi fara acord.

Iti iau gaj 3 rate de dobanda.

Se refinanteaza in ipotecar f greu.

In caz de doamne fereste nu intra in Darea in plata.


M-am informat cu privire la avantaje si dezavantaje. Era mai avantajos pe ipotecar, dar noua casa imi acorda creditul mult mai usor si cu eforturi mai mici.
O sa iau o decizie la jumatatea lui februarie sau in martie si dupa ce rezolv, o sa revin cu update pe forum.

#42
un_dac

un_dac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,651
  • Înscris: 13.06.2011

View Postthe_blue_raven, on 29 ianuarie 2023 - 11:02, said:

Noua Casa are numai dezavantaje. Nu pot sa imi imaginez un beneficiu pe care l-ai avea.

avans 5% si 15% doar la sume peste 119K EUR
marja 2%
chiar si cu comisionul fondului de garantare de 0,15%-0,18% pe an, tot ramane cam cel mai avantajos credit ipotecar dpdv costuri de pe piata.

View Postthe_blue_raven, on 29 ianuarie 2023 - 11:02, said:

Nici macar nu poti benefia de o dobanda fixa.

Asta asa e.

Dobanda fixa poti beneficia la ipotecarele din ofertele bancare standard, insa doar pe perioade relativ scurte - de obicei 5 ani. Cel mai mult am vazut 7 ani, dar dupa tot variabila o sa fie dobanda. Nu da nimeni credit pe 30 de ani cu dobanda fixa sau poate doar la dobanda foarte mare ca sa acopere orice risc de fluctuatie.

View Postthe_blue_raven, on 29 ianuarie 2023 - 11:02, said:

Ai grija ca nu poti sa vinzi in primii 5 ani, apoi doar cu acord.
Nu poti sa inchiriezi fara acord.

in teorie, iti trebuie acordul banci la orice ipotecare pentru instrainare / inchiriere.

View Postthe_blue_raven, on 29 ianuarie 2023 - 11:02, said:

Se refinanteaza in ipotecar f greu.

doar dupa 5 ani se poate refinanta.

#43
gykanes

gykanes

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,256
  • Înscris: 06.06.2010

View Postun_dac, on 30 ianuarie 2023 - 22:24, said:


avans 5% si 15% doar la sume peste 119K EUR
marja 2%
chiar si cu comisionul fondului de garantare de 0,15%-0,18% pe an, tot ramane cam cel mai avantajos credit ipotecar dpdv costuri de pe piata.



Asta asa e.

Dobanda fixa poti beneficia la ipotecarele din ofertele bancare standard, insa doar pe perioade relativ scurte - de obicei 5 ani. Cel mai mult am vazut 7 ani, dar dupa tot variabila o sa fie dobanda. Nu da nimeni credit pe 30 de ani cu dobanda fixa sau poate doar la dobanda foarte mare ca sa acopere orice risc de fluctuatie.



in teorie, iti trebuie acordul banci la orice ipotecare pentru instrainare / inchiriere.



doar dupa 5 ani se poate refinanta.

Se poate refinanta si mai devreme. Acum sunt in proces de refinantare al unui credit Noua Casa luat in septembrie 2021.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate