Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...
 

Credit Ipotecar

- - - - -
  • Please log in to reply
42 replies to this topic

#1
Pionul22

Pionul22

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 03.06.2018
Salut. Doresc sa achizitionez un apartament prin credit ipotecar/noua casa pe o perioada de 30 de ani.
Am platit avansul in august 2021 cand IRCC era destul de mic si am primit in continuu amanari peste amanari din partea dezvoltatorului pana in acest moment cand am fost anuntat ca zilele urmatoare are termen de eliberare a tururor documentelor cu care pot merge la banca pentru credit.
Problema este ca acum la ce indice IRCC este depasesc gradul de indatorare de 40% destul de mult.
Sa zicem ca as putea sa mai fac rost de niste bani, dar tot as avea nevoie de un grad de indatorare macar de 45%
Cunoasteti cazuri, se pot face derogari de la gradul de indatorare sa mi-l mai mareasca cu 5-6% tinand cont ca nu sunt insurat si nu am nici copii in intretinere?
Multumesc anticipat, sunt deschis si la alte solutii.
De coplatitori nu e cazul pentru ca singurii coplatitori pe care ii pot pune au in jur de 50 de ani si am inteles ca pot face creditul pana la varsta lor de pensionare, adca maxim 15 ani si nu ma ajuta asta..

#2
M0su

M0su

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 419
  • Înscris: 20.11.2022
CAR e singura solutie, astia nu raporteaza imprumuturile si nu te pot verifica la banca.
Altfel, complicata perioada pentru credite !

#3
Pionul22

Pionul22

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 03.06.2018

 M0su, on 09 ianuarie 2023 - 23:05, said:

CAR e singura solutie, astia nu raporteaza imprumuturile si nu te pot verifica la banca.
Altfel, complicata perioada pentru credite !
La CAR nu am nicio cotizatie deci pica.
E foarte naspa perioada de credite, dar nu stiam ca ma intarzie asta un an jumate. Acum un an jumate aveam grad de indatorare de 30% pe acelasi credit, acum ajung la 50%🥲

#4
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Eu  nu cred ca ai cum sa reusesti si poate ca nici nu ar fi bine pentru tine.

#5
un_dac

un_dac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,651
  • Înscris: 13.06.2011
schimba apartamentul, dezvoltatorul nu are si cu 2 camere la un pret mai mic?

#6
M0su

M0su

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 419
  • Înscris: 20.11.2022

 Pionul22, on 09 ianuarie 2023 - 23:14, said:


La CAR nu am nicio cotizatie deci pica.
E foarte naspa perioada de credite, dar nu stiam ca ma intarzie asta un an jumate. Acum un an jumate aveam grad de indatorare de 30% pe acelasi credit, acum ajung la 50%🥲
Nu e complicat, eu am depus cateva zeci de mii de lei la un CAR si apoi m-am mutat la altul cu fondul fiindca ma avantaja si am lasat o suma modica in cont la primul fiindca pentru ei conteaza numarul de membri.
Pe scurt in 3 luni am luat imprumutul fara sa cotizez ceva inainte.
Poti sa depui in cont cat vrei sa iti faci fond, nu e nevoie sa astepti ani de zile, asta la care sunt doar fac transfer in contul bancar si imi intra in fond.
Cauta CAR-uri vechi de la fostele mari intreprinderi, Electrica, etc, nu bauauri de astea moderne .

Mai ai varianta sa pui deoparte 6 luni bani, sa amani dezvoltatorul ca si el a facut la fel sau sa cauti prin familie diferenta, pot face ei un credit mic si platesti tu rata.
Solutii sunt .

#7
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,865
  • Înscris: 25.01.2007
Nu are cum amână ca peste 3 luni ircc iar sare. Dacă acum ii mai trebuie 5%, atunci o sa vrea 25%.

#8
Pionul22

Pionul22

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 03.06.2018

 un_dac, on 09 ianuarie 2023 - 23:31, said:

schimba apartamentul, dezvoltatorul nu are si cu 2 camere la un pret mai mic?
Nu este o varianta de luat in calcul deoarece are la vanzare doar cu 2 camere si sunt date aproape toate fara cateva de la ultimul etaj. Are 2 camere, dar 65 mp utili ai balcon de 18mp, este spatios si incerc sa caut solutii pentru a-l lua deoarece este sub pretul pietei cu minim 10.000 euro. Am dat avansul pentru el cand era doar scheletul blocului si parcarea era o mocirla si acum un an jumatate nu crescusera preturile la imobiliare asa mult.
Varianta de criza ar fi sa ii cer avansul inapoi si sa ma reorientez peste ceva timp. Dezvoltatorul abia asteapta sa ii propun asta pentru ca ii convine sa mai faca 10.000 euro profit din nimic, dar daca as gasi o solutie sa il iau, m-as alege eu cu un app luat cu 10.000 euro mai ieftin decat ce ofera piata in momentul de fata…

#9
RealThing

RealThing

    paid assassin

  • Grup: Moderators
  • Posts: 28,553
  • Înscris: 06.02.2006
Pe rand:

1. derogarile se fac doar pentru persoane care se afla in pozitii high level si au venituri consistente (considera aici minim un 4k euro)
2. IRCC deja e in jur de 6, iti va creste gradul de indatorare si mai mult
3. daca IRCC sare la 10 sau peste (nu iti poate garanta nimeni ca nu se va intampla) cum te vei descurca?

pe partea de grad de indatorare: orice descoperire cont, card credit sau credit in derulare vor trebui inchise pentru a scadea procentul - daca nu ai, nasol

la pretul evaluat de tine sub 10k la valoarea pietei - momentan suntem pe bula, de fapt il vei lua tot la un pret supraevaluat fata de ce va fi peste 1 an - nu sunt baba Vanga dar criza bate la usa in niste conditii speciale (din pacate pentru noi) iar rezultatul nu pare ca va fi unul fericit - esti sigur ca vei avea un job care iti va permite sa platesti acea rata care va ajunge undeva la 50% din venitul tau? Crezi ca merita un asemenea efort acum?

Edited by RealThing, 10 January 2023 - 00:38.
typo


#10
ciprian_s13

ciprian_s13

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 135
  • Înscris: 24.03.2007
Asa cum mai spunea cineva pe aici , cred ca nu este o idee buna sa faci un credit pe 30 de ani ...ideal ar fi sa imparti povara asta in doi. :-)

#11
Pionul22

Pionul22

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 03.06.2018

 RealThing, on 10 ianuarie 2023 - 00:29, said:

Pe rand:

1. derogarile se fac doar pentru persoane care se afla in pozitii high level si au venituri consistente (considera aici minim un 4k euro)
2. IRCC deja e in jur de 6, iti va creste gradul de indatorare si mai mult
3. daca IRCC sare la 10 sau peste (nu iti poate garanta nimeni ca nu se va intampla) cum te vei descurca?

pe partea de grad de indatorare: orice descoperire cont, card credit sau credit in derulare vor trebui inchise pentru a scadea procentul - daca nu ai, nasol

la pretul evaluat de tine sub 10k la valoarea pietei - momentan suntem pe bula, de fapt il vei lua tot la un pret supraevaluat fata de ce va fi peste 1 an - nu sunt baba Vanga dar criza bate la usa in niste conditii speciale (din pacate pentru noi) iar rezultatul nu pare ca va fi unul fericit - esti sigur ca vei avea un job care iti va permite sa platesti acea rata care va ajunge undeva la 50% din venitul tau? Crezi ca merita un asemenea efort acum?

Multumesc de raspuns! Ai cuprins chiar toate aspectele.
Momentan sunt pe 0 cu datoriile, iar sa platesc 50% lunar cred ca ma descurcam cumva pana termina si viitoarea sotie studiile si avea un job destul de bine platit.
Acum sincer sa fiu, varianta optima ar fi sa mai strang bani de un avans mai mare si cand termina si ea sa ne luam ceva in zona si mai buna, cu 3 camere poate.
De aceea am si scris pe forum sa ascult parerea si altor oameni care sunt mai trecuti prin viata decat mine.

#12
RealThing

RealThing

    paid assassin

  • Grup: Moderators
  • Posts: 28,553
  • Înscris: 06.02.2006
In opinia mea ai gasit varianta corecta: "Acum sincer sa fiu, varianta optima ar fi sa mai strang bani de un avans mai mare si cand termina si ea sa ne luam ceva in zona si mai buna, cu 3 camere poate." - cauta si intelege cum a fost in perioada 2007-2010 - numai ca atunci nu era dupa o pandemie cu tiparnita mergand perpetuu si cu un razboi pe aproape plus alte mici variabile inexistente atunci. Pana mea, o viata ai, ideal e sa n-o traiesti intrebandu-te lunar cu ce platesti urmatoarea rata sau daca mai prinzi promotii la Lidl astfel incat sa nu mananci doar paine cu apa.

#13
amadeus79

amadeus79

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,660
  • Înscris: 26.07.2004
Încearcă sa iei credit pe 35 ani (in loc de 30) și atunci rata ar fi mai mica.

In timp poți rambursa anticipat și micșorezi perioada de creditare.

#14
RealThing

RealThing

    paid assassin

  • Grup: Moderators
  • Posts: 28,553
  • Înscris: 06.02.2006
In Ro? :lol: ok, sa imi spui si mie, te rog, in afara criteriului 1 (aia cu job high end si venit substantial) unde obtii cei 35 ani.

#15
amadeus79

amadeus79

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,660
  • Înscris: 26.07.2004
Google "credit ipotecar 35 ani"
>> cel puțin 3-4 optiuni

Ps: momentan IRCC-ul este 5.71%
Din aprilie va fi 5.98%
Apoi probabil va scădea... În niciun caz nu ajunge la 10%

Edited by amadeus79, 10 January 2023 - 02:46.


#16
Pionul22

Pionul22

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 03.06.2018

 amadeus79, on 10 ianuarie 2023 - 02:24, said:

Încearcă sa iei credit pe 35 ani (in loc de 30) și atunci rata ar fi mai mica.

In timp poți rambursa anticipat și micșorezi perioada de creditare.
M-am gandit si la chestia asta, dar la ipotecar fiind rata mai mare, la cel pe 35 de ani este egala cu cea pe 30 de ani la creditul de noua casa.
O singura banca imi da o dobanda mai avantajoasa pe ipotecar si s-ar aplica ce ai spus tu, dar acea banca este si cea mai pretentioasa si nu ia in calcul toate sporurile si pica din start. Asa la un calcul as mai avea nevoie de 12 mii euro sa reduc rata astfel incat sa ma incadrez in 40% grad de indatorare, bani pe care daca i-as face rost nu stiu cum i-as inapoia. Pe langa asta, apartamentul fiind in bloc nou, trebuie si mobilat si nu stiu cum il mobilez cu alte 10-12 mii datorii. Deja cu cat ma gandesc mai mult parca ma duc intr-o groapa adanca si nu stiu cum as iesi din ea…

#17
mihai93

mihai93

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,412
  • Înscris: 10.05.2007
Eu zic să încerci să îți recuperezi avansul , nu este o idee buna sa te înhami la așa ceva, grad de îndatorare peste 50% , mobilarea apartamentului . Ai un fond de urgență și un fond de siguranța în caz că se întâmplă ceva neprevăzut gen îți pierzi jobul , ai nevoie de o operatie etc.?

#18
bilti

bilti

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,020
  • Înscris: 14.11.2006
mai bine mai asteapta. strangi bani si cumperi unul cu trei camere. ma gandesc ca esti tanar si ai timp. cand vine copilul e cam greu in doua camere. preturile vor scadea. chiar daca faci rost de diferenta ai grad de indatorare mare si vei avea o viata de cacat.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate