Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
"Noi nu furam ca romanii"

Canalele Sky Showtime 1 și S...

Recomandare anvelope lexus rx

Extindere rețea wireless int...
 Configuratie PC

Mufa TV

PPC Energy

Camera conferinta Tenveo tevo-vl12u
 Recomandare rulouri exterioare us...

Gaoyue 858

Telefon performant pe parte audio...

Aspecte legale https://registratu...
 Filtru de apa curata apa de miner...

Unde gasesc borcane mari 5 - litr...

sfat achiziție bicicleta pli...

NVIDIA Shield Programe Romania IP
 

Curent de aer in partea de sub clanta/jos a usii

- - - - -
  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1
Paullik

Paullik

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,760
  • Înscris: 05.07.2008
Buna ziua,

Am o problema la usa termopan/pvc: simt ca trage curentul in partea stanga jos, opusa balamalelor, sub clanta. (partea rosie din poza).
Am verificat eccentricele (marcate cu sageti albastre) si sunt stranse, mai stranse nu cred ca merg (am incercat sa le trag cat mai mult spre interiorul casei, astfel incat spatiul dintre ele si piedicile din tocul usii sa fie minimal.
In rest etanseitatea e buna, doar in partea aia rosie (vedeti imagine) simt ca pot prinde de foaia usii si daca o misc spre interiorul si exteriorul casei (fata, spate) are joc, in rest nu.
Ce pot face, banuiesc ca la balamele, ca sa remediez?

Attached Files



#2
Calypsso

Calypsso

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,931
  • Înscris: 21.04.2009
Am avut aceeasi problema, si aveam aproape aceleasi usi, nu pot sa te ajut decat sa-ti spun ca am chemat pe cineva ce lucreaza la termopane, mi-a dat usa jos si mi-a repozitionat'o si a mai bagat el nu stiu ce chestii p'acolo si acuma e super ok.

#3
suri

suri

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,082
  • Înscris: 10.05.2004
Verifica daca umarul in care se agata excentricul din partea de jos a usii este bine pozitionat pe tocul usii. Am intalnit o situatie la o fereastra in care respectivul excentric abia daca agata o jumatate de centimetru in umarul corespunzator de pe toc.

#4
Paullik

Paullik

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,760
  • Înscris: 05.07.2008
Problema a fost cam ce zicea suri mai sus: in partea de jos excentricul nu ajungea complet la umarul din toc. Probabil usa s-a lasat in timp, asa ca am reglat balamaua de jos astfel incat am mutat foaia usii mai la stanga si balamaua de sus astfel incat am mutat foaia usii mai la dreapta. Acum cand ridic de maner se simte o rezistenta mai mare si usa se inchide bine!
Multumesc!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate