Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Alegere UPS

- - - - -
  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1
rv

rv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 299
  • Înscris: 28.01.2004
Am avut până de curând un UPS offline APC BE700G-GR (700VA/405W), care mi-a tot făcut figuri de-a lungul celor 6 ani în care l-am folosit (l-am dus de trei ori în service, bine că avea 36 de luni de garanție) - adică firma APC, motivul principal pentru care l-am achiziționat, n-a fost în cazul meu foarte fiabilă. Cum i s-a stricat acumulatorul, mi-am făcut un calcul și m-am gândit că ar fi cazul să cumpăr unul nou.

Acum oscilez, uitându-mă și la recenzii, între două modele: APC BE850G2-GR (850VA/520W), offline, și CyberPower BR1000ELCD (1000VA/600W), line-interactive. APC-ul are 36 luni garanție (la alt magazin, PCGarage), CyberPower-ul 24 luni. APC-ul nu are LCD, CP-ul are (amândouă pot fi gestionate din software). Amândouă au același număr de prize Schuko (8) și acumulator care poate fi schimbat. Atu-urile CP sunt puterea superioară și faptul că e line-interactive (are AVR - Single Boost, Single Buck). APC-ul are în schimb protecție la supratensiune de 310 jouli, față de 150 CP-ul.

Aș fi preferat aceste modele pentru comoditate, având 8 prize Schuko mi-e mai ușor să conectez diferitele dispozitive din cameră - scap de un prelungitor suplimentar pentru cele care au nevoie doar de protecția la supratensiune, nu și de a merge pe acumulator (multifuncționala, sistemul audio etc.).

Pe care să îl aleg? Am și altă opțiune mai bună, care mi-a scăpat din vedere? Bugetul este de cca. 600-700 de lei, dar nu este bătut în cuie, mai pot urca dacă e cazul. PC-ul care va fi conectat consumă cam 80 W la utilizare normală și maxim 230 W în full load (măsurați de iCUE) + 110 W monitorul, deci până în 400 de wați.

Edited by rv, 09 January 2023 - 19:47.


#2
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,569
  • Înscris: 15.06.2004
Pai in 6 ani de 3 ori in service e super ok. Banuiesc ca de fiecare data problema a fost la acumulatori.

Ideea este ca acumulatorii din ei au o durata de viata mai redusa decat UPS-ul in sine - majoritatea firmelor ofera doar 6 luni garantie la acumulatori.
Daca nu le faci un ciclu complet incarcare/descarcae odata la 2-3 luni in mai putin de un an vor trebui schimbati.

Toate UPS-urile au de principiu un AVR incorporat.

Eu as lua APC-ul.

#3
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
Cu ceva ani in urma am cumparat multe CP-uri la o firma, asemanatoare cu cel de mai sus si toate au mers bine ani in sir, au fost schimbati acumulatorii si iar au mers ..

#4
rv

rv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 299
  • Înscris: 28.01.2004

View Posteiffel, on 09 ianuarie 2023 - 19:53, said:

Pai in 6 ani de 3 ori in service e super ok. Banuiesc ca de fiecare data problema a fost la acumulatori.

Ideea este ca acumulatorii din ei au o durata de viata mai redusa decat UPS-ul in sine - majoritatea firmelor ofera doar 6 luni garantie la acumulatori.
Daca nu le faci un ciclu complet incarcare/descarcae odata la 2-3 luni in mai putin de un an vor trebui schimbati.

Toate UPS-urile au de principiu un AVR incorporat.

Eu as lua APC-ul.

Nu au fost acumulatorii, prima dată comuta eronat pe baterie deși primea tensiune de la rețea și tot dădea o avertizare sonoră deranjantă, a doua oară se oprea ca și cum ar fost în suprasarcină, deși erau deconectați toți consumatorii - atunci a fost și înlocuit pe garanție, iar a treia oară oprea din senin alimentarea cu tensiune a calculatorului (deși primea tensiune și bateria era OK, conform testului)...

APC-ul acela nu are AVR, cel puțin conform specificațiilor (și oricum înțelesesem că cele offline nu ar avea AVR, doar cele line-interactive și online - din ce indică tabelul comparativ de aici)...

Edited by rv, 09 January 2023 - 20:32.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate