Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou
 La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...
 Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40
 Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?

transport -tren
 

Modificare ph sol

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
nykusor

nykusor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 149
  • Înscris: 18.05.2007
Salutari tuturor,va solicit ajutorul intr-o problema in care mi-am facut-o cu mana mea.Am un solar cu dimensiunile 6/10 de 4 ani.In primul si al doilea an,datorita conditiilor din solar,aparea carenta de calciu la tomate la etajele superioare.Intreband pe la magazinele de specialitate metode de inlaturare a efectului lipsei de calciu(cautam ceva cu administrare in sol ,sa nu fiu nevoit sa stropesc),un domn inginer care avea un magazin de profil mi-a recomandat sa cumpar un sac de carbonat de calciu,folosit in constructii si sa-l incorporez in sol.Dar am gasit la Dedeman dolomita,amendament pt. sol de calciu si magneziu.Am administrat in solar conform recomandarilor,In primăvară, cand am pregatit terenul pentru plantat si am sperat sa scap de carenta de calciu.Dar efectul a fost invers.Am avut zone in solar in care rasadurile s-au 'prins' foarte greu,trebuind inlocuite de 2-3 ori,altele se uscau dupa 2-3 saptamani..Dadeam vina pe coropisnite,crezand ca rod radacinile rasadurilor.Apoi primul etaj al fructelor prezenta o foarte mare carenta de calciu,practic toate rosiile care erau pe primul si al doilea etaj erau patate.Cand mi-am dat seama de prostia pe care am facut-o am inceput sa administrez calciu foliar si am mai salvat din productia de rosii.Am crezut ca poate urmatorul an se vor mai indrepta lucrurile,dar, acelasi efect. Rosii cu carenta de calciu si dezvoltare greoaie. Mentionez ca in primii 3 ani am adnimistrat si gunoi de grajd putred in cantitati rezonabile.Banuiesc ca administrarea  gunoiului putred +administrarea de amendament de calciu a dus la modificarea ph-ului solului,facandu-l alcalin.In toamna,dupa ce am scos tot din solar, am facut un test babesc. Am luat mostre de pamant din mai multe zone din solar si am turnat peste el  otet.Pamantul a facut  spume,ceea ce inseamna ca solul e alcalin.Am mai incercat sa determin ph-ul solului folosind niste testere de ph si apa distilata,dar poate din cazuza ca testerele erau mai vechi,nu a fost prea concludent testul.Rugamintea mea este sa-mi spuneti cum as putea sa scad ph-ul solului  ca sa nu mai am problemele intampinate.Poate au mai fost persoane care au patit ca mine si imi pot spune cum au remediat problema.

Edited by nykusor, 09 January 2023 - 18:48.


#2
cotzi

cotzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,758
  • Înscris: 07.09.2004
Pe banuieli nu merge treaba. Faptul ca a facut spume amestecul de pamant si otet se datoreaza foarte probabil dolomitei pe care ai administrat-o. Vad ca multi sunt care considera dolomita un miracol. Calciul ala pe care il dai plantei nu se administreaza sub orice forma. Sau s-ar putea sa ai destul Ca in sol dar sa nu aiba acel vehicul numit apa. Deficientele in irigare pot fi o cauza de carenta de Ca. Sau sa il ai blocat de un exces de azot amoniacal daca ai spus ca ai fertilizat 3 ani consecutiv cu gunoi de grajd in cantitati rezonabile. Chiar si asa, daca e ceea ce presupui, ca ai un sol alcalin, de unde stii cat e ph-ul si cum sa dozezi ceva anume ca sa-l aduci unde trebuie daca nu ai o analiza de sol? Iar uscarea rasadurilor si patarea rosiilor pot avea si alte cauze...  Asa pe bajbaite te poti juca cativa ani si ajungi la decopertare si inlocuirea pamantului din solar....

Edited by cotzi, 09 January 2023 - 20:17.


#3
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,945
  • Înscris: 13.04.2007
Recomand o analiză de sol.

#4
odastramosilor

odastramosilor

    resemnat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,725
  • Înscris: 29.02.2004
ma-ndoiesc ca dolomita poate afecta negativ radacina rasadurilor
acuma cine stie ce dolomita o fi si aia, ce reziduuri mai are in dansa
si depinde si cat ai bagat.. eu distribuit o lingura rasa in „cuibul” in care urmeaza sa pun rasadul de tomate si dublu pt pomii columnari.
nu cred ca e dolomita de vina pt esec, o fi altceva

Edited by odastramosilor, 09 January 2023 - 21:13.


#5
decoservicestil

decoservicestil

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 899
  • Înscris: 05.06.2008
99,9%😁 din cazuri nu știu să asigure umiditatea la nivelul radicular.

#6
gogutu77

gogutu77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 626
  • Înscris: 15.07.2022
Da ce ph ai? cum vrei sa-l scazi cu carbonat de calciu? si ce tip de sol ai?

#7
gabiroa

gabiroa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,485
  • Înscris: 28.12.2010
@decoservicestil   Nu stiu de ce dar am impresia ca si eu fac parte din 99,9% aia Posted Image) Daca vrei si ai timp sa dezvolti un pic subiectul poate ne ajuti si pe noi incepatorii.

Edited by gabiroa, 10 January 2023 - 10:54.


#8
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,521
  • Înscris: 27.01.2012
Modificarea ph-ului nu e treaba simpla si nici durabila…
Tine cel mult la ghiveci.

#9
nykusor

nykusor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 149
  • Înscris: 18.05.2007
Buna,revin cu unele precizari pe care am uitat sa le prezint;in legatura cu lipsa apei,nu cred ca e cazul,am instalatie de picurare si am folosit folie de mulcire,udam aprox. odata pe saptamana si nu multa apa, vreo 3 litri per planta.Efectul a aparut dupa ce am administrtat dolomita,care era  pt o suprafata de 50mp,eu avand solarul de 60 mp,nu a fost supradozare.Deci in primii 2 ani am avut recolte bune,cel putin primele 3-4 etaje erau bogate si apoi mai aparea putregaiul apical,cand dadea caldura mare si se incalzea tare solarul(din pacate inaltimea la coama e de 2,5m,as fi vrut sa fie mai inalt dar asta e).
Am sa vad daca gasesc unde sa fac o analiza a solului,sa nu stric mai mult ce am stricat deja.

#10
cotzi

cotzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,758
  • Înscris: 07.09.2004
Din pacate, se pare ca raspunsul la problema ta il gasesti chiar in ce ai scris mai sus. Solar cu h-ul foarte mic, udare cand si cand...

Edited by savantu, 12 January 2023 - 19:36.


#11
nykusor

nykusor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 149
  • Înscris: 18.05.2007
Salutari gospodarilor,revin cu noutati.

#12
nykusor

nykusor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 149
  • Înscris: 18.05.2007
Buna,am vrut sa revin ieri cu noutati,dar din postarea ce am scris-o,nu stiu cum am facut de a ramas doar propozitia de mai sus.Noutatile sunt urmatoarele:
Am vorbit la institutul agrochimic din oras ,si le-am dus o proba din pamantul din solar(probe\a luata din mai multe zone din solar si amestecata),pentru analize.Le-am explicat situatia si ce am patit dupa administrarea de dolomita si am asteptat rezultatul analizelor.Atasez rezultatele,in 2 exemplare ,unul oficial si si unul pe intelesul meu,cu dozaje si limite.
Deci dupa analiza  a reiesit o concentratie dubla de potasiu in sol,si, alta problema,nivelul de sare(NACL)mare in sol.Celelalte elemente analizate au fost in limite normale.Mi-au cerut sa le duc si o mostra de pamant din afara solarului,unde nu am administrat dolomita sau alte chimicale,sa compare ph-ul,si apa din fantana din care am udat solarul, la fel sa verifice ph-ul.
Rezultatele au fost urmatoarele;ph-ul solului,in jur de 8 si apa de fantana cu ph de 7,5.Deci dupa concluziile lor, administrarea de dolomita nu a afectat negativ solul,si, in legatura cu concentratia mare de potasiu din sol, au zis ca in zona noastra solul e bogat in potasiu.
Deci si prin urmare,am cazut din lac in put.Am intrebat ce as putea face sa imbunatatesc calitatea solului din solar,iar raspunsul a fost ca solul are tendinta sa revina la forma initala,deci mai  bine ar fi sa cultiv plante care se preteaza pe solul respectiv.In nestiinta mea, m-am gandit sa adaug niste turba rosie de la dedeman, sa scad un pic ph-ul solului,,care ,pentru rosii e un pic cam  mare,rosiile necesitand un ph de 6,5-7
Deci astept recomandarile domniilor voastre.

#13
nykusor

nykusor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 149
  • Înscris: 18.05.2007

View Postnykusor, on 19 februarie 2023 - 14:22, said:

Buna,am vrut sa revin ieri cu noutati,dar din postarea ce am scris-o,nu stiu cum am facut de a ramas doar propozitia de mai sus.Noutatile sunt urmatoarele:
Am vorbit la institutul agrochimic din oras ,si le-am dus o proba din pamantul din solar(probe\a luata din mai multe zone din solar si amestecata),pentru analize.Le-am explicat situatia si ce am patit dupa administrarea de dolomita si am asteptat rezultatul analizelor.Atasez rezultatele,in 2 exemplare ,unul oficial si si unul pe intelesul meu,cu dozaje si limite.
Deci dupa analiza  a reiesit o concentratie dubla de potasiu in sol,si, alta problema,nivelul de sare(NACL)mare in sol.Celelalte elemente analizate au fost in limite normale.Mi-au cerut sa le duc si o mostra de pamant din afara solarului,unde nu am administrat dolomita sau alte chimicale,sa compare ph-ul,si apa din fantana din care am udat solarul, la fel sa verifice ph-ul.
Rezultatele au fost urmatoarele;ph-ul solului,in jur de 8 si apa de fantana cu ph de 7,5.Deci dupa concluziile lor, administrarea de dolomita nu a afectat negativ solul,si, in legatura cu concentratia mare de potasiu din sol, au zis ca in zona noastra solul e bogat in potasiu.
Deci si prin urmare,am cazut din lac in put.Am intrebat ce as putea face sa imbunatatesc calitatea solului din solar,iar raspunsul a fost ca solul are tendinta sa revina la forma initala,deci mai  bine ar fi sa cultiv plante care se preteaza pe solul respectiv.In nestiinta mea, m-am gandit sa adaug niste turba rosie de la dedeman, sa scad un pic ph-ul solului,,care ,pentru rosii e un pic cam  mare,rosiile necesitand un ph de 6,5-7
Deci astept recomandarile domniilor voastre.

View Postnykusor, on 19 februarie 2023 - 14:43, said:

Attached Files


Edited by nykusor, 19 February 2023 - 14:50.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate