Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile
 Primele zile ale internetului per...

Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...
 De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir
 Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa
 

La ce operator de telefonie fixa sunteti abonati? (2023)

- - - - -
  • Please log in to reply
48 replies to this topic

Poll: La ce operator de telefonie fixa sunteti abonati? (116 member(s) have cast votes)

La ce operator de telefonie fixa sunteti abonati?

  1. Orange (ex-Telekom) (9 votes [7.76%] - View)

    Percentage of vote: 7.76%

  2. Orange (2 votes [1.72%] - View)

    Percentage of vote: 1.72%

  3. Vodafone (10 votes [8.62%] - View)

    Percentage of vote: 8.62%

  4. RCS-RDS (31 votes [26.72%] - View)

    Percentage of vote: 26.72%

  5. Nextgen (1 votes [0.86%] - View)

    Percentage of vote: 0.86%

  6. Alt operator (1 votes [0.86%] - View)

    Percentage of vote: 0.86%

  7. Nu am telefon fix (62 votes [53.45%] - View)

    Percentage of vote: 53.45%

Veti renunta in viitor la telefonul fix?

  1. Da (12 votes [10.34%] - View)

    Percentage of vote: 10.34%

  2. Nu (29 votes [25.00%] - View)

    Percentage of vote: 25.00%

  3. Nu am telefon fix (75 votes [64.66%] - View)

    Percentage of vote: 64.66%

Vote Guests cannot vote

#19
docristi

docristi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 03.12.2007
Cand m-am mutat la casa mea mi-am pus imediat telefon fix (unii ar spune chiar inaintea internetului Posted Image ). De atunci doar avantaje:
-desi suntem destul de multi membrii in casa, cand ai nevoie sa dai de cineva, se intampla frecvent sa fie mobilul pe silent, bratara sa nu vibreze, ca vorbea la telefon cu colega, ca era descarcat, ca nu l-a auzit etc. Sunat pe fix, se raspunde 98%.
-abonament Voce 0, platesc doar daca sun. (si bineinteles nu sun de pe fix)
-cand nu gasesc mobilul, pun mana pe fix. Fixul e tot timpul la locul lui.

Dezavantaje n-am. Poate doar ca, consuma energie electrica (e fara fir).

#20
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,484
  • Înscris: 19.04.2009

 gigabiter, on 10 ianuarie 2023 - 07:37, said:

explica te rog de ce serviciul analog are mai mari sanse de supravietuire in caz de calamitati, care sunt diferentele intre analog si digital?

analogul merge fara curent.

#21
NikoroB

NikoroB

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,516
  • Înscris: 26.05.2022
Asta am mai tot vazut prin filme, insa nu m-as baza foarte mult. Si retelele mobile au backup pe baterii, iar fibra la noi are zeci de trasee redundante.

Singura chestie pe care te poti baza in caz de vreun dezastru este un radio analogic, sau poate ceva gen starlink.

Edited by NikoroB, 10 January 2023 - 11:36.


#22
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,520
  • Înscris: 13.03.2005

 baribalu, on 09 ianuarie 2023 - 18:24, said:

Nu mai am telefon fix de peste 15 ani si nici nu ii simt lipsa. inca un subiect care o sa deprime, cel putin un forumist.Posted Image
Probabil pe cei care aveau înainte de revoluție abonament de telefonie fixa cuplat cu încă un abonat pe aceeași linie telefonică Romtelecom...

#23
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,484
  • Înscris: 19.04.2009

 NikoroB, on 10 ianuarie 2023 - 11:34, said:

Asta am mai tot vazut prin filme, insa nu m-as baza foarte mult. Si retelele mobile au backup pe baterii, iar fibra la noi are zeci de trasee redundante.

Singura chestie pe care te poti baza in caz de vreun dezastru este un radio analogic, sau poate ceva gen starlink.

Bateriile la retelele mobile sunt chelea manzului in caz de outage serios. Plus ca la digital conteaza foarte mult gradul de incarcare al retelei, si sa ai semnal, daca sunt toti disperati pe aceiasi celula n-ai facut nimic.

Also, fibra e mai sesibila decat cuprul. Pe cupru poti avea un unghi de 90º daca cade ceva peste il indoaie. Fibra ti-o rupe.
De ex la cutremurul din 2011 din JP, retelele analog au ramas singurele functionale in primele ~2 zile. Si la ei, inclusiv acum, telefonia fixa e analog, tocmai pentru situatii de urgenta.

Bine, discutia e inutila, majoritatea operatorilor acum ofera telefonie fixa digitala in Europa.

#24
NikoroB

NikoroB

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,516
  • Înscris: 26.05.2022
Pe noi probabil fix fibrele din copaci o sa ne salveze, fiindcă nu-i nimic planificat si e totul haotic. Pur si simplu in oras nu prea exista un single point of failure.

Vocea mobilă nu prea se mai congestionează asa usor. S-a vazut asta la proteste. Vocea mergea si atunci cand erau cateva sute de mii de oameni la piața Victoriei.

PS: Nu prea mai e relevant ce-a fost acum 2-3 ani, dapai acum 11-12. Capacitatile retelelor cresc continuu de la an la an.

#25
rexx

rexx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,064
  • Înscris: 15.08.2005

 crisstonne, on 09 ianuarie 2023 - 19:32, said:

Eu am intrat ca să văd dacă el a deschis subiectul, stupoare, nu este el
sincer si eu ma asteptam ca tot EL sa fi deschis si subiectul asta Posted Image

Edited by rexx, 10 January 2023 - 13:19.


#26
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,502
  • Înscris: 13.06.2004
Mai am, de la fostul "RomTelecom". Adică "Orange" Fix, fost "Telekom". Pe linie clasică din fericire.

#27
valirex

valirex

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,744
  • Înscris: 30.07.2006
Am avut Romtelecom din copilarie, trecut de ceva ani la RCS, inca rezista datorita mamei, femeie batrana si care nu ar renunta in veci la fix.

#28
toto_riina

toto_riina

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,564
  • Înscris: 20.08.2014
Pai si eu tot asa, l-am pastrat din cauza ca maica-mea nu vrea sa renunte la el, chiar daca nu mai suna nici naiba pe el, si nici ea nu l-a folosit sa sune, ca are mobil. Nu te intelegi cu ei...ma puneam sa ma cert pt. 5 lei/luna? Cum in 2019 trecusem de la Dolce la Digi, pastrasem doar fixul la Telekom (care era pe numele ei), si ii facuse reducere la 2 euro, dupa care am hotarat sa trec si fixul in 2020 la Digi, pe numele meu, bineinteles, pt. ca aveam deja fibra, netul si cablul. Va dati seama ca a trebuit sa merg cu ea in casieria RCS, sa dea semnatura acolo ca imi transfera mie numarul de fix, apoi mi-au dat un numar provizoriu pana la portare. Am avut noroc ca am mers chiar in ianuarie 2020, inainte de lockdown, ca pe urma nu mai apucam ca se inchisese tot!

#29
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,502
  • Înscris: 13.06.2004
Pe lângă că e util să găseşti mobilul, îl mai folosesc ocazional. Măcar nu are nevoie de încărcare.   :)

#30
toto_riina

toto_riina

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,564
  • Înscris: 20.08.2014
Eu nu stiu ce telefon fix folosesti tu, de zici ca nu are nevoie de incarcare (probabil d-ala de pe vremea lu' Mihai Viteazu), dar eu folosesc d-ala cu baza, Panasonic DECT, care trebuie sa stea la incarcat pt. a se incarca acumulatorii (dupa aia poti sa-l scoti si te tine cu saptamanile daca nu vorbesti la el). Baza, bineinteles ca e tot timpul in priza, pt. a comunica cu telefonul.

#31
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,502
  • Înscris: 13.06.2004
Felicitări că ai D.E.C.T.
Eu am un "Western Electric" 2500, Made in U.S.A. Conceput în anii '60, dar al meu e cam de o vârstă cu mine.
E bine că funcţioneşte când nu am curent.   :P
Nu are nevoie de router.
Numerele de fix le ţin minte pe dinafară.   :)
O să mai pun un fix şi la intrare, şi unul la birou, că am prize telefonice.

#32
Neaceasca85

Neaceasca85

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,725
  • Înscris: 14.10.2008
RCS RDS, cu 2 numere de fix portate din Romtelecom, unul vechi din 1992, altul din 2003, in 2 locatii.

Nu, nu voi renunta la telefonia fixa.

La birou am doar un telefon cu fax Panasonic, acasa si un fax si un fix simplu la parter.

Faxul e folosit la birou, acasa doar printeaza lista numerelor care au sunat. Posted Image

#33
Neaceasca85

Neaceasca85

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,725
  • Înscris: 14.10.2008

 valirex, on 11 ianuarie 2023 - 02:29, said:

Am avut Romtelecom din copilarie, trecut de ceva ani la RCS, inca rezista datorita mamei, femeie batrana si care nu ar renunta in veci la fix.
Mama mea face 67 de ani in 2023 si cu toate astea nu mai vorbeste la fix de cand au aparut abonamentele mobile cu minute nelimitate, plus de asta, dupa 2014 cand a murit tata si I Phone-ul (inlocuit recent cu Samsung) lui a ramas la ea, s-a invatat si cu Facebook si cu Whatsapp de nu ai treaba, chiar nu ma asteptam. Posted Image

 djl, on 11 ianuarie 2023 - 13:10, said:

Pe lângă că e util să găseşti mobilul, îl mai folosesc ocazional. Măcar nu are nevoie de încărcare.   Posted Image
Asta cu sunat mobilul cand nu-l gasesti o mai face si maica-mea, mai ales cand e singura acasa si nu sunt eu sa o sun.

Dar fara curent imi merge si vocea mobila si netul mobil (4 G), nu e nevoie de fix la penele de curent, djl insa folosind mobil foarte vechi de tip Nokia 3410, bateria nu il tine si atunci vrea fix, dar sincer sa fiu, daca pica de tot si curentul si comunicatiile si eu sunt acasa, chiar nu vad niciun disconfort in asta, stau la casa e drept, pot chiar incarca mobilele in masinile din curte, mai nasol e cand nu am apa la robinet.

Mie din 2006 mi-a placut fixul VoIP de la RDS tocmai pentru ca pica la penele de curent si este un indicator pentru asta cand vrei sa suni pe el, numai ca am avut la bloc la birou, acasa abia din 2012 am putut avea net si telefon RDS, dadeau numai TV la case pana in 2012 si cu netul fix si telefonul fix eram blocati la Romtelecom si acest fapt ma scotea din sarite, mai ales ca netul ADSL era o mizerie.

Intre timp au aparut multe alte jucarii de monitorizat retelele de curent si internet(si vremea), gen camere IP, prize smart, statii meteo. Posted Image

Edited by Neaceasca85, 12 January 2023 - 16:50.


#34
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,502
  • Înscris: 13.06.2004
Dar masă pentru telefonul fix încă aveţi?   :D
Eu am, dar nu mai stă telefonul pe ea. Stau aparate audio pe ea şi în ea cărţi, reviste şi discuri video.   :bigwhitegrin:

#35
Neaceasca85

Neaceasca85

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,725
  • Înscris: 14.10.2008
In living acasa fixul sta pe o masa de oaspeti, pentru chestii festive. La etaj faxul sta pe parchet.

La birou faxul sta pe un birou intre cele 2 imprimante Brother.

#36
Vettel

Vettel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,315
  • Înscris: 29.03.2017
Nu mai am linie fixa din 1997. Am steptat din 1983 (da, ați citit bine anul) până în 1994 când Romtelecom - cred că așa se numea la momentul ăla mi-a instalat linia. După 1997 am renunțat la linia telefonică și mi-am luat mobil
Cine mai folosește fax clasic? Ocupă spatiu, adună praful etc. Merge mai repede unul virtual pe email
Nu contest beneficiile liniei telefonice clasice pentru unii dar pentru mine e complet inutilă

Edited by Vettel, 09 February 2023 - 06:01.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate