Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

La ce operator de telefonie fixa sunteti abonati? (2023)

- - - - -
  • Please log in to reply
48 replies to this topic

Poll: La ce operator de telefonie fixa sunteti abonati? (116 member(s) have cast votes)

La ce operator de telefonie fixa sunteti abonati?

  1. Orange (ex-Telekom) (9 votes [7.76%] - View)

    Percentage of vote: 7.76%

  2. Orange (2 votes [1.72%] - View)

    Percentage of vote: 1.72%

  3. Vodafone (10 votes [8.62%] - View)

    Percentage of vote: 8.62%

  4. RCS-RDS (31 votes [26.72%] - View)

    Percentage of vote: 26.72%

  5. Nextgen (1 votes [0.86%] - View)

    Percentage of vote: 0.86%

  6. Alt operator (1 votes [0.86%] - View)

    Percentage of vote: 0.86%

  7. Nu am telefon fix (62 votes [53.45%] - View)

    Percentage of vote: 53.45%

Veti renunta in viitor la telefonul fix?

  1. Da (12 votes [10.34%] - View)

    Percentage of vote: 10.34%

  2. Nu (29 votes [25.00%] - View)

    Percentage of vote: 25.00%

  3. Nu am telefon fix (75 votes [64.66%] - View)

    Percentage of vote: 64.66%

Vote Guests cannot vote

#1
toto_riina

toto_riina

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,560
  • Înscris: 20.08.2014
La ce operatori de telefonie fixa sunteti abonati la inceputul acestui an? Mai aveti telefon fix acasa? Daca da, aveti de gand sa renuntati la el in viitorul apropiat, sau il veti pastra "sa fie acolo", chiar daca nu il mai utilizati?

#2
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,644
  • Înscris: 23.10.2006
Nu mai am telefon fix de peste 15 ani si nici nu ii simt lipsa. inca un subiect care o sa deprime, cel putin un forumist.Posted Image

Edited by baribalu, 09 January 2023 - 18:30.


#3
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,445
  • Înscris: 19.04.2009
Nu am si nu-i mai vad sensul.

Daca ramanea pe analog, era o treaba in caz de urgente. Incat serviciile analog au mai multa sansa de supravietuire in caz de calamitate (e unul din motivele pentru care de ex in US unii nu renunta la fix).

Dar fiind digital (majoritatea), nu l-as lua nici gratis.

#4
shadow899

shadow899

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 25.12.2022
Am telefonie fixa de la Orange, îl țin din nostalgie sa fie acolo :)


#5
rim80

rim80

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,169
  • Înscris: 06.04.2020
La ce mai e bun (util) telefonul fix? Poate pentru firma, dar ca persoana fizica nu-i mai vad rostul.

#6
Userul_80

Userul_80

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 545
  • Înscris: 26.06.2022
nu am avut niciodata

#7
andreistamate

andreistamate

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 251
  • Înscris: 07.01.2016
Am avut RCS RDS, dar l-am închis acum 3 ani. Nu îi mai văd rostul!

#8
toto_riina

toto_riina

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,560
  • Înscris: 20.08.2014

 rim80, on 09 ianuarie 2023 - 18:36, said:

La ce mai e bun (util) telefonul fix? Poate pentru firma, dar ca persoana fizica nu-i mai vad rostul.
Si atunci, cum iti explici ca totusi mai sunt 1,9 milioane de abonati la telefonia fixa in Romania (din care firme doar 250.000 de abonati)? Sigur, trendul e descrescator de la an la an, dar iata ca lumea inca considera ca mai are nevoie de fix, chiar daca nu il foloseste atat de des ca acum 5 sau 10 ani...In plus, cel putin la Digi poti redirectiona apelurile primite de pe fix pe mobil, si astfel poti si sa filtrezi numerele nedorite (aia care suna cu scam-uri cu numere gen 031 ati castigat la nu stiu ce concurs etc.). Ti se pare 75 lei/an mare paguba in buzunar? Trei pachete de tigari? 5,7 lei/luna in plus la factura?
Am acelasi numar de pe vremea lui Ceausescu, de cand mi-am pus telefon, iar in 2020 l-am portat la Digi, fiind singurul serviciu care inca mai ramasese la Telekom (chiar daca imi facusera aia reducere la 2 euro/luna, 5 lei la Digi era mult mai ieftin)!

#9
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,486
  • Înscris: 30.08.2006
Tehnic vorbind am voip acasa si operatorul sunt eu. Pot confirma ca nici eu nu-l folosesc chiar daca aplicatia voip e instalata si pe mobil si e functionala. Unele persoane in varsta din mediu rural mai pot utiliza telefoane fixe pe abonamente cu valoare mica. Multe fabrici folosesc telefonia fixa de la un operator mobil pentru ca telefoanele din fabrica sunt utilizate intr-un singur loc si tarifele sunt mai mici.

#10
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,440
  • Înscris: 31.01.2010
Am lucrat in domeniu telecom la inceput, este analogic si functioneaza si in lipsa energiei, am acelasi numar de peste 30 de ani.
A fost Telekom, acum este Orange.
Cred ca suna o data pe luna maxim insa...ramine.

#11
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,078
  • Înscris: 04.02.2011
Eu am Digi fix și menționez că nu pică atunci când pică electricitatea, dacă alimentez ONT-ul, pot avea telefonie. E un mit aia cu telefoanele analogice, în realitate toate liniile sunt digitale de mai bine de 15 ani de zile.

#12
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,718
  • Înscris: 12.01.2018

 rim80, on 09 ianuarie 2023 - 18:36, said:

La ce mai e bun (util) telefonul fix? Poate pentru firma, dar ca persoana fizica nu-i mai vad rostul.
operatorii motivează că nu pot da internet fără cablul de telefon deci n-ai ce face ai și telefon fix sau abonament dacă chiar telefonul fixic nu există

#13
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,183
  • Înscris: 13.01.2011

 baribalu, on 09 ianuarie 2023 - 18:24, said:

... inca un subiect care o sa deprime, cel putin un forumist.Posted Image
Eu am intrat ca să văd dacă el a deschis subiectul, stupoare, nu este el  🙆😂
Nu mai am fix, ca să fiu și on  😉

#14
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,644
  • Înscris: 23.10.2006
De unde aberatia asta? Nici la Vodafone nici la Digi nu esti conditionat sa ai telefonie fixa. Posibil la cine stie ce firme obscure de net, sa iti bage pe gat asa ceva.

#15
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,629
  • Înscris: 29.03.2006
Dupa 2008 a fost tinut exclusiv pt. ca aveam o bunica care uita sa-si incarce mobilul.
In 2016 a murit si fixul a devenit complet inutil.
Am avut mobil din 1994 de la firma, apoi din 1998 conex, am renuntat cativa ani la el ca ma sunau diverse cu propuneri indecente si cand aveam treaba, apoi din 2002 am avut vodafone al meu si in paralel si zapp de la firma pana in 2008, dupa care doar vodafone.

Fixul a fost trecut pe digital de zeci de ani, nu mai avea nicio redundanta daca nu era energie electrica.
Mai mult, cand a fost Telekom la greci, prin 2012 au trecut fixul chiar pe fibra optica si doar cativa m mai avea pe cupru...motivatia era ca se furau cablurile de cupru - chiar au fost furate de 4 X consecutiv ultima data la cateva zile distanta...

Edited by loock, 09 January 2023 - 20:47.


#16
NikoroB

NikoroB

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,400
  • Înscris: 26.05.2022

 Ion_Bumbu, on 09 ianuarie 2023 - 19:12, said:

Am lucrat in domeniu telecom la inceput, este analogic si functioneaza si in lipsa energiei, am acelasi numar de peste 30 de ani.
A fost Telekom, acum este Orange.
Cred ca suna o data pe luna maxim insa...ramine.
Funcționează, sau mai bine spus ar trebui sa funcționeze. Cine stie care mai e situația bateriilor din centrale. Nu cred ca mai au vreo tragere de inimă să mențină sistemul in starea in care era in anii 2000.

#17
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,440
  • Înscris: 31.01.2010
Au si generator la CTA-ul de la locatie.

#18
gigabiter

gigabiter

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 817
  • Înscris: 18.11.2018

 Lex404, on 09 ianuarie 2023 - 18:24, said:

Nu am si nu-i mai vad sensul.

Daca ramanea pe analog, era o treaba in caz de urgente. Incat serviciile analog au mai multa sansa de supravietuire in caz de calamitate (e unul din motivele pentru care de ex in US unii nu renunta la fix).

Dar fiind digital (majoritatea), nu l-as lua nici gratis.
explica te rog de ce serviciul analog are mai mari sanse de supravietuire in caz de calamitati, care sunt diferentele intre analog si digital?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate