Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?
 Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...
 Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android
 Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...

AC Gree duce la palpait de becuri
 

Productie instanta normala

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#19
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,582
  • Înscris: 31.01.2010
Cu 360Vdc pe un string alea in nici un caz nu-s 6 panouri.
Aveti mai mult ca sigur doar 2 stringuri, siruri de panouri inseriate, fiecare de cite 9 panouri.
Daca panourile au iluminare identica, toate 18, ceva poate fi  in neregula la stringul 2.
Daca insa apare umbrire diferita, e OK.

Edited by Ion_Bumbu, 09 January 2023 - 15:19.


#20
pin_73

pin_73

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 927
  • Înscris: 03.10.2010

View Postlaak, on 09 ianuarie 2023 - 15:06, said:


Nu stiu ce sunt striguri in contextul panourilor. Ele sunt asezate in 6 randuri a cate 3 panouri de 455w. Asta inseamna 6 stringuri?
Cate cabluri coboara de la panouri si intra in invertor? De la fiecare string trebuie sa ai doua cabluri (+ si -) si unul singur de impamantare care ar trebui sa fie verde-galben.
Avand in vedere ca tensiunea este de 300+V per string tind sa cred si eu ca ai doar 2 stringuri a cate 9 panouri. E ceva in neregula totusi chiar si la 10 grade inclinare ar trebui sa atingi la un moment dat un maxim de 4KW. Poate ti-au configurat invertorul sa limiteze puterea fiindca nu esti prosumator inca. Verifica cu instalatorul. Normal trebuiau sa-l lase oprit complet.

#21
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007
Pentru iarnă unghiul ar trebui să fie de aproape 90° (în principiu 75 ideal)

eu am pus panourile așa: Attached File  IMG_20221120_072742_000.jpg   235.14K   57 downloads

Pt cine intreaba "dar vara ce mai produci" raspund. "iese suficient si vara".

#22
nik1965

nik1965

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 869
  • Înscris: 27.12.2006
Arata frumos casuta!

#23
gear

gear

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,567
  • Înscris: 12.09.2005

View Postaddysoftware, on 10 ianuarie 2023 - 11:21, said:

Pentru iarnă unghiul ar trebui să fie de aproape 90° (în principiu 75 ideal)

eu am pus panourile așa: Attachment IMG_20221120_072742_000.jpg

Pt cine intreaba "dar vara ce mai produci" raspund. "iese suficient si vara".


Eu stiam de 65 grade iarna, 22 grade vara. Orientare SUD, daca le pui la 60 grade pe Est sau Vest produci mai nimic.
Categoric e mai bine ca unghiul sa fie cat mai inclinat pe aplicatii rezidentiale, iarna avem nevoie de multa energie.

Daca vorbim de parcuri fotovoltaice, un 30-35 grade este optim.

#24
dromeo

dromeo

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 230
  • Înscris: 30.11.2019

View Postgear, on 10 ianuarie 2023 - 18:37, said:

Eu stiam de 65 grade iarna, 22 grade vara. Orientare SUD, daca le pui la 60 grade pe Est sau Vest produci mai nimic.
Categoric e mai bine ca unghiul sa fie cat mai inclinat pe aplicatii rezidentiale, iarna avem nevoie de multa energie.

Daca vorbim de parcuri fotovoltaice, un 30-35 grade este optim.

acum depinde si in ce parte a tarii te afli, in sud se poate sa fie un 65 de grade ok iarna in timp ce in nord se merge spre 75 grade.orientarea spre sud e obligatorie daca nu mergi pe doua stringuri, unul spre est si unul spre vest.ce cred eu ca ideea lui Addy a fost ca in majoritatea iernii e pacla, ceata,nori de zapada sau zapada si atunci nefiind o tinta clara pe cer cea mai buna orientare e pe la 90 grade,orientarea spre sol pentru a mai reflecta zapada sau altele si pe timp de vara ,cand e soarele clar pe cer, oricum produce mai mult decat ar fi necesar pentru consumul lui, intamplator ii stiu setup-ul si depinde si de modul de viata ales. daca esti energofag nu se potriveste aceasta alegere. casa lui e aproape pasiva si teoretic cere foarte putina energie, ce e electric se poate reduce pana la un consum de 1,5-2kwh/zi care pot fi produse usor cu aranjarea lui a panourilor.

Edited by dromeo, 10 January 2023 - 22:46.


#25
escher

escher

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 579
  • Înscris: 17.05.2014
Eu am posibilitatea sa reglez inclinatia in plan vertical, pentru  patru anotimpuri si pentru iarna se specifica un unghi de 64de grade pentru paralela de 45 unde ma aflu. Din pacate sporurile obtinute nu sunt semnificative.
https://www.google.c...9PBZRx5tIlhRG0F

#26
csi1

csi1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,173
  • Înscris: 05.09.2007
atasez graficele cu puterea/energia pe ultimile 30 de zile. curba de sus e puterea de iesire a unui invertor de 6 kW cu 6,16 kWp (14 sharp x 440W) si cea de jos invertor 3 kW cu 3,6 kWp(8 longi x 450W). ambele invertoare conectate la mine acasa ongrid cu injectie zero.

Attached File  Screenshot 2023-01-10 at 19-15-16 Aurora Vision® Plant Portfolio Manager.png   55.75K   15 downloads
Attached File  Screenshot 2023-01-10 at 19-27-18 Aurora Vision® Plant Portfolio Manager.png   29.52K   18 downloads

Edited by csi1, 11 January 2023 - 02:30.


#27
onobeka

onobeka

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,154
  • Înscris: 10.04.2006
Stringurile sunt modul de cablare a panourilor. Un string inseamna un numar de panouri legate in serie, ca rezistentele ca fizica.

Eu cred ca este normal sa vezi o productie instanta mica. Logic, tu ai orientare SV, asta inseamna ca soarele ajunge “in fata” panourilor undeva la ora 3PM, cand mai are putin si apune, deci este foarte jos. Acest fapt coroborat cu faptul ca ai doar 10grade inseamna ca le ia aproape din cant. Maximul de productie instant insa probabil il vezi mai devreme pe timpul zilei dar deloc ideal.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate