Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Aplicatie medicala / asistent med...

Google Sheet - Referire la textul...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE
 Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 

Combinatie bancii cu potential maxim.

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#19
vladut01

vladut01

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,427
  • Înscris: 23.12.2015

 Vettel, on 09 ianuarie 2023 - 18:44, said:

Ar fi cam 18 dolari pe lună
O sumă enormă pentru "peste ocean"


poate 18 dolari pe luna nu sunt multi, dar intr-un an sunt destui... tu daca nu ai ce face cu vreo 150 euro pleasca intr-un an esti mai "special"... poate ar trebui sa ne spui ce tip de persoana esti. Pe langa usurinta in folosire netrebuind sa umbi cu cash in special un credit card vine la pachet cu multe alte avantaje. In caz ca ti-l fura un simplu telefon si e anulat, la folosirea neautorizata banii sunt restituiti fara mare bataie de cap (nu e ca in Romania sa te duci la Politie sa faci reclamatie, etc), ai dublare a perioadei de garantie (eu am folosit treaba asta cand s-a stricat o periuta de dinti Sonicare), ai asigurare medicala gratuita, fara comision de schimb valutar (gen Revolut), asigurare la inchiriat masina (asigurarea e de multe ori cat inchiriat masinii peste ocean), etc, etc in functie de emitentul credit cardului. Sunt multi care folosesc credit card pentru puncte (Aeroplan sau Airmiles) si prind promotii si zboara in jurul lumii (gen "Calatorie in jurul pamantului" de Jules Vern) la business class.

 Vettel, on 09 ianuarie 2023 - 18:44, said:

Dacă nu pierdeai bagajele erau vreo 150 de Euro pe 2 ani cam 6 dolari pe lună
Efectiv te îmbogățești peste ocean cu banii ăștia
Nu te imbogatesti, dar evenimente ca astea iti fac o gaura (serioasa) in portofel. Gandeste-te ca te trezesti cand te dai jos din avion fara nici un fel de bagaje numai cu ce ai pe tine. Nu stai o zi, doua la destinatie ci cateva luni. Bagajele nu le-am pierdut, au venit cu intarziere. Unul dupa vreo saptamana, altul dupa vreo o luna jumatate. Puteam sa iau $300/persoana sau $600 cu sotia, dar cei de la asigurari nu ne-au zis corect cum era treaba. Daca-l pierdeam imi dadea pana la $2000 depinde de ce lucruri aveai. Numai geamantanul care a venit dupa ol luna si jumatate m-a costat o caruta de bani (in jur de vreo $500) fiind un Samsonite de 29" cu incuietoare incorporata plus lucurile care le aveam multe fiind noi si te asigur ca nu le-am luat din piata din Romania sau de la Europa.

#20
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,518
  • Înscris: 13.03.2005

 MrLion, on 09 ianuarie 2023 - 17:06, said:

Dintre cele enumerate de tine, cel mai ok și mai bun în momentul de față este Visa Affinity de la CEC. Las mai jos un grafic după cum se împart ratele respective



La care mai adaugi și comisionul de administrare de 4 lei lunar timp de 24 de luni cât ai contract cu ei. În total 96 de lei. Nu este o sumă mare în ăștia 2 ani dar este bine să știe lumea:)
Eu văd mai util decât cashbackul acela de câțiva zeci de lei pe lună la unele carduri, faptul că poți folosi cardul de credit fără dobândă, adică să rulez cum e în cazul meu peste 40.000 lei în doi ani fără nicio dobândă plătind doar acei 48 RON pe an la  cardul de credit CEC Mastercard. Adică e un DAE 1,5 -2% pe care nu-l obții nici acum și nici în trecut, la un credit de nevoi personale, nici măcar la unul  imobiliar/ipotecar.

Edited by wertyck, 10 January 2023 - 01:11.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate