Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Combinatie bancii cu potential maxim.

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
ZIGZAG20

ZIGZAG20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,971
  • Înscris: 20.04.2013
Buna ziua,

Tot vad pe forum diferite postari legate de avantajele unor bancii si cum putem noi consumatori sa profitam de acest lucru.
Aceasta postare vine acelora care castiga minim 5000RON pe luna.

Carduri de credit:First Bank
https://www.firstban...usive-gold.html

Aici avem avantajul ca daca castigam minim 4500RON pe luna putem avea cardul de mai sus care nu are comision la retragere numerar de pe card cat ai si asigurari de calatorie plus pentru 50RON pe luna poti impartii orice suma de peste 100RON in 12 rate fara dobanda.

BT Direct Carrefour
https://www.btdirect...e-la-carrefour/

La acest card revine 2% din orice tranzactie facuta cu acest card.Au ceva taxe de administrare,dar daca faci cumparaturi cu el practic acoperi.

CEC Visa

https://www.cec.ro/p...t-visa-affinity

Orice suma la 24 de rate fara dobanda(exista niste praguri minime la care poti face aceste rate)

=======================================================================================

Carduri de Debit:

Aici sunt o multitudine de optiuni depinde fiecare ce nevoie are:

https://www.bcr.ro/r...dul-george-gold

BCR Gold daca ai un venit minim de 5000RON si faci o plata ori cu cardul ori in aplicatie.
Ai avantajul ca ai acces la Lounge-urile din Bucuresti si Cluj tu si inca o persoana.Probabil asta se potriveste oamenilor care calatoresc

CEC Bank MultiCurrency

https://www.cec.ro/p...currency-online

Cei care platesc mult in alte monede si vor un curs valutar gen BNR.

Unicredit Black Friday.

Acest tip de cont este ok pentru cine vrea sa aiba cont si card in euro si si sa retraga gratuit in zona EURO,desigur daca ATM-ul nu cere si el un mic comision

Aplici la cont si atasezi cardul de contul de euro.




Daca aveti si alte suggestii va rog postati.

#2
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,482
  • Înscris: 13.03.2005
Pentru retragerea de euro fara comision in Romania la ATM-ul CEC de euro și oriunde in UE, solutia optima e cardul de debit CEC Multicurrency pe care îl poți alimenta cu lei gratuit prin transfer bancar sau la automatele SelfPay și cu valuta la ghișeul CEC sau transfer bancar (1.5 euro comision).. Poți avea până la 10 conturi valutare diferite atașate aceluiași card. Retragerea de euro poate avea loc și dacă ai pe cont doar lei, și se folosește cursul BNR, adică economisești cel puțin 1,7% din sumă față de cardurile concurente care folosesc curs Visa / Mastercard.

https://www.cec.ro/p...currency-online

Acest card nu costă nimic și nu ai limite de rulaj sau venituri salariale impuse pentru a rămâne gratuit. Se poate comanda online totul gratuit.

Edited by wertyck, 09 January 2023 - 10:24.


#3
cristiandrei

cristiandrei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,141
  • Înscris: 19.05.2005

View PostZIGZAG20, on 09 ianuarie 2023 - 10:12, said:


La asta sa nu faci rate cu el, ca sunt cu dobanda, sunt variante mai bune pentru asta. Asadar, ramane doar sa-l folosesti ca un card de debit sau sa te incadrezi in cele 55 de zile, atentie la cum se calculeaza. Probabil cu cashback-ul recuperezi cei 4.5 lei pe luna comision. Eu nu mai cumpar asa mult de la Carrefour, nu se preteaza pentru mine, este mai util Star Forte tot de la BT.

#4
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,482
  • Înscris: 13.03.2005
La rate, cardul de credit CEC e superior celui Star Forte BT, pentru că ai acele 24 de rate fără dobândă, LA ORICE COMERCIANT DIN LUME.

#5
Ariu

Ariu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 301
  • Înscris: 22.06.2019

View Postcristiandrei, on 09 ianuarie 2023 - 10:25, said:



La asta sa nu faci rate cu el, ca sunt cu dobanda, sunt variante mai bune pentru asta. Asadar, ramane doar sa-l folosesti ca un card de debit sau sa te incadrezi in cele 55 de zile, atentie la cum se calculeaza. Probabil cu cashback-ul recuperezi cei 4.5 lei pe luna comision. Eu nu mai cumpar asa mult de la Carrefour, nu se preteaza pentru mine, este mai util Star Forte tot de la BT.

BT star forte - 0,3% cashback utilizat doar la Parteneri BT
BTdirect Carrefour - 2% cashback la orice comerciant
- 5% cashback la Carrefour iar cashbackul obținut în ambele moduri poate fi utilizat la oricare alt comerciant

#6
cristiandrei

cristiandrei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,141
  • Înscris: 19.05.2005
@Ariu, scuze, eu nu am inteles ca este 2% la orice comerciant, in acest caz, da ,este super. Verific iarasi ce conditii are si probabil ma bag.

#7
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,482
  • Înscris: 13.03.2005
Limitarea cardului Carrefour e ca acel cashback e pe perioada limitata. A fost pana la sfarsitul anului trecut, si acum au prelunigit iar promotia aceasta...

#8
darkangel2

darkangel2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,352
  • Înscris: 26.01.2019
Au prelungit-o pana la sf. lui 2025 (parca).
E suficient de mult (presupunand ca nu se razgandesc)...

#9
ZIGZAG20

ZIGZAG20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,971
  • Înscris: 20.04.2013

View Postwertyck, on 09 ianuarie 2023 - 10:22, said:

Pentru retragerea de euro fara comision in Romania la ATM-ul CEC de euro și oriunde in UE, solutia optima e cardul de debit CEC Multicurrency pe care îl poți alimenta cu lei gratuit prin transfer bancar sau la automatele SelfPay și cu valuta la ghișeul CEC sau transfer bancar (1.5 euro comision).. Poți avea până la 10 conturi valutare diferite atașate aceluiași card. Retragerea de euro poate avea loc și dacă ai pe cont doar lei, și se folosește cursul BNR, adică economisești cel puțin 1,7% din sumă față de cardurile concurente care folosesc curs Visa / Mastercard.

https://www.cec.ro/p...currency-online

Acest card nu costă nimic și nu ai limite de rulaj sau venituri salariale impuse pentru a rămâne gratuit. Se poate comanda online totul gratuit.
exista o limita de 1000RON inafara tartii.La unicredit BF nu ai limita cat sa scoti doar sa nu taxeze ATM-ul tarii respective...

#10
addryanns

addryanns

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,494
  • Înscris: 31.07.2015
În afara EU, mai degrabă.

#11
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,482
  • Înscris: 13.03.2005

View PostZIGZAG20, on 09 ianuarie 2023 - 13:54, said:

exista o limita de 1000RON inafara tartii.La unicredit BF nu ai limita cat sa scoti doar sa nu taxeze ATM-ul tarii respective...
Limita e in afara Europei e de 1000 lei. Citez de pe siteul CEC:
"ZERO comision la retrageri ATM
Nu plătești comision la retragerile cu cardul de debit de la orice bancomat din România (CEC Bank sau alte bănci) și la orice ATM din Uniunea Europeană și ai retrageri gratuite în limita a 1000 lei/lună de la orice bancomat din lume."

Si daca citesti si brosura CEC, vei vedea ca e 1500 euro/zi limita de retragere la ATM in UE.

#12
Laob545

Laob545

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 171
  • Înscris: 28.04.2022
Nu sunt un om bogat, dar bucuria asta cu cashbackul 2% sau 0,2% mi se par activitati de oameni saraci. Voi nu sunteti mai destepti decat bancile. Toate aceste strategii de marketing sunt bazate pe studi psihologice si statistica si voi nu o sa iesiti in castig.

#13
MrLion

MrLion

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 527
  • Înscris: 13.08.2020
Dintre cele enumerate de tine, cel mai ok și mai bun în momentul de față este Visa Affinity de la CEC. Las mai jos un grafic după cum se împart ratele respective

Quote

După activarea serviciului, numărul de rate fără dobândă se va aplica pentru fiecare tranzacție peste 100 de lei, după cum urmează:
3 rate lunare egale pentru tranzacții comerciale mai mari de 100 și până la 300 lei inclusiv
6 rate lunare egale pentru tranzacții la comercianți între 300,01 și 600 lei inclusiv
9 rate lunare egale pentru tranzacții la comercianți între 600,01 și 1.200 lei inclusiv
12 rate lunare egale pentru tranzacții la comercianți între 1.200,01 și 1.800 lei inclusiv
18 rate lunare egale pentru tranzacții la comercianți între 1.800,01 și 2.400 lei inclusiv
24 rate lunare egale pentru toate tranzacțiile la comercianți peste 2.400 lei

La care mai adaugi și comisionul de administrare de 4 lei lunar timp de 24 de luni cât ai contract cu ei. În total 96 de lei. Nu este o sumă mare în ăștia 2 ani dar este bine să știe lumea:)

Edited by MrLion, 09 January 2023 - 17:10.


#14
darkangel2

darkangel2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,352
  • Înscris: 26.01.2019

View PostLaob545, on 09 ianuarie 2023 - 17:00, said:

Nu sunt un om bogat, dar bucuria asta cu cashbackul 2% sau 0,2% mi se par activitati de oameni saraci.

Ai dreptate - nu-i pentru toata lumea, doar pentru cei care vor reducere de 2% la toate cumparaturile pe care le fac oricum. :)

#15
Laob545

Laob545

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 171
  • Înscris: 28.04.2022
0,2%*1000 lei= 2 lei
2%*1000 lei= 20 lei


#16
vladut01

vladut01

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,427
  • Înscris: 23.12.2015

View PostLaob545, on 09 ianuarie 2023 - 17:00, said:

Nu sunt un om bogat, dar bucuria asta cu cashbackul 2% sau 0,2% mi se par activitati de oameni saraci. Voi nu sunteti mai destepti decat bancile. Toate aceste strategii de marketing sunt bazate pe studi psihologice si statistica si voi nu o sa iesiti in castig.
Eu, peste ocean, platesc orice se poate cu credit card-ul, dar le platesc integral tot timpul la scadenta. Altfel dobanda e de 18% la toata suma chiar daca ai achitat 99% din suma scadenta. Pe asta se bazeaza si bancile, ca vei cumpara prea mult, nu vei avea bani sa achiti toata suma la scadenta si o sa platesti o dobanda barosana. In functie de tipul platii folosesc un credit sau altul. Am venit anul trecut in Romania si mi-au intarzitat bagajele. La cardul cu care am cumparat biletele de avion am avut dreptul la $100 pe zi timp de trei zile de persoana. Eu si sotia ne-am cumparat gratis lucruri in valoare de vreo $300 si ceva de dolari. La un credit card care-l folosesc zi de zi in 2 ani de zile am strans vreo $450 ca cash back.

Edited by vladut01, 09 January 2023 - 18:42.


#17
Vettel

Vettel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,314
  • Înscris: 29.03.2017
Ar fi cam 18 dolari pe lună
O sumă enormă pentru "peste ocean"

Dacă nu pierdeai bagajele erau vreo 150 de Euro pe 2 ani cam 6 dolari pe lună
Efectiv te îmbogățești peste ocean cu banii ăștia

Dacă nu pierdeai bagajele erau vreo 150 de Euro pe 2 ani cam 6 dolari pe lună
Efectiv te îmbogățești peste ocean cu banii ăștia

#18
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Nu stiu de ce va feriti de ing.
Daca ai peste 700 lei lunar - card debit fara niciun fel de comisioane la lei. Retrageri, idem indiferent de atm.  Reduceri la comerciantii agreati. Mai mult, daca ai si un cont de economii primesti o dobanda la vedere (habar nu am cat este dar mult mai mica decat a un depozit). Optiuni de plata in rate fara dobanda. Carduri virtuale gratuite. Cred ca au cea mai buna aplicatie de banking - toate interogarile gratuite.
Neavand nevoie, nu stiu nimic de cardurile de credit.
Cardul embosat - fara nicio problema la plata in tari straine, indiferent de continent.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate