Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 

Achizitie apartament 3 camere

- - - - -
  • Please log in to reply
40 replies to this topic

#1
florinetzul

florinetzul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 455
  • Înscris: 11.05.2009
Salutare tuturor.
Detin un apartament 2 camere luat prin credit prima casa si acum vreau sa achizitionez un ap de 3 camere cu cash si pe cel de 2 cam sa il inchiriez.
Credeti ca este oportuna achitizia de apartamente in aceasta perioada? Am vazut ceva interesant si cred ca ajungem la o cale de mijloc. Cum se spune...in ploaie nu stau, nu ma grabesc, achizitia este sigura numai ca nu stiu cind ar fi momentul. Eu eram hotarit ca in feb/martie maxim sa cumpar dar am asistat la o discutie (cumnata mea are un am de 3 camere spre vanzare (cere 95000)la o agnetie imobiliara; de 2 luni nu l-a dat si a zis sa im scoata de la vanzare o perioada si sa il puna prin mai/iunie. Agentul imobiliar a zis ca in mai/iunie sa nu se gandesca sa il puna la mai mult de 85000 daca vrea sa il dea.Trag concluzia ca s-ar mai ieftini...
Ce parere aveti?

Edited by florinetzul, 08 January 2023 - 23:36.


#2
marele

marele

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,867
  • Înscris: 22.01.2007
Atat timp cat ai banii sa l cumperi cash de ce sa mai astepti? Mai ales ca ai si gasit apartamentul dorit.

Edited by marele, 08 January 2023 - 23:44.


#3
Userul_80

Userul_80

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 554
  • Înscris: 26.06.2022
nu o sa se ieftineasca nimic
de stagnat poate

#4
florinetzul

florinetzul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 455
  • Înscris: 11.05.2009

 marele, on 08 ianuarie 2023 - 23:43, said:

Atat timp cat ai banii sa l cumperi cash de ce sa mai astepti? Mai ales ca ai si gasit apartamentul dorit.
Dupa acea discutie cu agetul imobiliar ma gindesc ca poate se mai ieftinesc. Nu as vrea sa dau totusi in feb/martie mai mult bani decit in iunie. Nu ma grabesc, am unde locui.
Ce am gasit mi se pare putin cam mult si de aceea ma face sa mai astept. Daca as stii ca ar ramine la fel sau ar urca preturile atunci as incerca o cale de mijloc acum. Ce este drept nici nu am fost la intilnire cu propietarul, am vazut doar anuntul pe net.

#5
MarcoSemedo

MarcoSemedo

    în oraș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,805
  • Înscris: 14.12.2019

 florinetzul, on 08 ianuarie 2023 - 23:35, said:


(cumnata mea are un am de 3 camere spre vanzare (cere 95000)la o agnetie imobiliara; de 2 luni nu l-a dat si a zis sa im scoata de la vanzare o perioada si sa il puna prin mai/iunie. Agentul imobiliar a zis ca in mai/iunie sa nu se gandesca sa il puna la mai mult de 85000 daca vrea sa il dea.



În ce zonă e apartamentul cumnatei? E nerenovat de 20 de ani, vechi de 60 de ani și cu căldură lipsă, poate pe la ultimul etaj sau parter?


Dacă așa e i-a zis bine cine i-a zis.



Dar întrebarea e tu vrei apartament ca al cumnatei sau te uiți după altfel de apartamente mai bune?


Unele apartamente se vor găsi la prețuri mai mici decât acum, altele nu.

#6
florinetzul

florinetzul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 455
  • Înscris: 11.05.2009
Ap cumnatei este intr-un bloc de prin 2000- poate chiar mai nou, zona dreptatii (nu imi place zona ca l-as fi luat eu). Ap ei este ok, nelocuit de vre-o 2 ani (au plecat din tara), interesati au fost dar nu au obtinut credit.
Eu ma uit de ap in zona crangasi - de fapt zona parc crangasi/lacu morii. Sunt blocuri din 85-87.

Edited by althea, 09 January 2023 - 06:37.


#7
MarcoSemedo

MarcoSemedo

    în oraș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,805
  • Înscris: 14.12.2019
Pe Dreptății dacă e în blocurile cu proiect comunist dar terminate mult mai târziu nu e rău prețul să iei tu. Zona nu e așa proastă. Celelalte blocuri noi de acolo nu sunt de luat.



În Crângași poți să mai aștepți. Adică nu aștepta, mergi de pe acum la multe vizionări dar fă oferta finală cât zici tu că ți se pare că merită după ce mergi la multe. Sunt destul de multe apartamente vechi acolo pentru cât de căutată e zona.



Să te uiți și la blocuri 80-84 dacă zici că ai banii cash cu o mică diferență peste un apartament de 3 camere poți să îți iei 4 camere cu două băi destul de mari amândouă. Adică ai loc de duș destul de mare în baia "mică".


Cam ca astea

https://www.imobilia...amere-XV0M004PD


https://www.imobilia...amere-XCAB10041


Edited by althea, 09 January 2023 - 06:37.


#8
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,349
  • Înscris: 11.08.2003
Nu se vinde pentru ca lumea e incurcata acum cu creditele si marirea avansului.
Daca ai cash scapi de emotia cresterii ratei si apoi poti controla un pic pretul. Poti nimeri un proprietar care are nevoie de bani si, pentru ca nu mai e asa mare cerere, poti oferta cat vrei.

#9
florinetzul

florinetzul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 455
  • Înscris: 11.05.2009

 MarcoSemedo, on 09 ianuarie 2023 - 00:11, said:


Voi incepe sa ma duc la vizualizari si fac oferte.

Multumesc pt sfatul cu 4 camere dar nu ma vad stand mai sus de etajul 5; nu e vb de inaltime ci pur si simplu nu mai sus de 5. Ideal pt mine ar fi etajul 2-3.

Edited by althea, 09 January 2023 - 06:44.
te rog nu mai cita inutil (postarea anterioară sau text integral când vrei să răspunzi cuiva)


#10
MarcoSemedo

MarcoSemedo

    în oraș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,805
  • Înscris: 14.12.2019
Nu zic să te duci fix la anunțurile alea de la ultimul etaj, d-asta sunt și mai ieftine, doar compară ce-o să vezi 3 camere cu 4 camere și poți să mergi la o vizionare doar să vezi dacă îți place spațiul la etajul 8 și apoi aștepți să apară la etajele care îți plac ție.


La blocurile de sfârșit de anii 80 de acolo ai avantajul că sunt 3 apartamente pe palier și un lift, la cele de la început de anii 80 ai 6 pe etaj dar 2 lifturi.

Edited by althea, 09 January 2023 - 06:39.
te rog nu mai cita inutil, a scris exact deasupra ta


#11
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,736
  • Înscris: 30.08.2006
Cu cresterile de dobanzi din anul acesta, creditele imobiliare vor fi mai inaccesibile. Piata imobiliara va incetini si in acest an. Daca ai bani cash poti negocia un pret mai mic. In noiembrie am avut o inflatie de 17% ceea ce este enorm iar rezultatele se vad in cresterile de dobanzi actuale.
https://www.wall-str...i-la-banca.html
https://www.bnr.ro/R...744-Mobile.aspx
Intr-un singur an dobanzile au crescut de peste 2 ori iar ele reprezinta partea cea mai mare dintr-un credit imobiliar. Se anunta ca maine BNR va mari dobanda de politica monetara cu inca 0.25 puncte procentuale pana la 7% fata de doar 3% acum un an.

#12
rim80

rim80

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,171
  • Înscris: 06.04.2020

 florinetzul, on 08 ianuarie 2023 - 23:52, said:

Dupa acea discutie cu agetul imobiliar ma gindesc ca poate se mai ieftinesc. Nu as vrea sa dau totusi in feb/martie mai mult bani decit in iunie. Nu ma grabesc, am unde locui.
Ce am gasit mi se pare putin cam mult si de aceea ma face sa mai astept. Daca as stii ca ar ramine la fel sau ar urca preturile atunci as incerca o cale de mijloc acum. Ce este drept nici nu am fost la intilnire cu propietarul, am vazut doar anuntul pe net.
Mai asteapta ca vine foamea cu inflatia asta. Vor scade si cu 10.000 preturile. De ce sa te grabesti, nu lua in considerare indemnurile baietilor cu interese in domeniu.

#13
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003
Depinde ce vrei sa cumperi. Daca e ansamblu nou sau bloc vechi. Dupa cum au mai spus si alti colegi pe forum, cele mai bune oferte le vei gasi la ansambluri noi care au creditare de la banca si care obligatoriu au planuri de vanzari.  Acolo trebuie sa incepi devreme sa tatonezi terenul, lasi o oferta ferma (dar totusi cu un pic de loc de negociere) si astepti. Eventual mai suni din cand in cand. La blocuri noi facute fara finantare de la banca e mai greu de negociat, acolo trebuie sa stii sa citesti omul. Problema e ca daca nu au finantare de la banca poti sa te trezesti ca de fapt nu au nici o sansa sa termine si ramai cu banii dati si "afacerea facuta".

La blocuri vechi trebuie sa "vanezi" mostenitori. Multi vad situatia ca 100% profit, deci vor fi mai dispusi sa negocieze. Le bagi niste FOMO ca urmeaza cresteri noi de dobanzi si tot asa. Eu cred ca fereastra de cumparare de genul asta o sa fie doar in 2023, probabil doar in primele 6-9 luni. Extrem de putini oameni vor ajunge sa vanda cu cutitul la os, asa cum cred altii de pe forum.

PS: Tine cont ca nici blocurile noi cu finantare de la banca nu sunt fara riscuri. Daca le merg extrem de prost vanzarile, pot lua decizia sa opreasca lucrarile pana la vremuri mai insorite, cu banca se inteleg pana la urma, pentru ca ultimul lucru pe care-l doreste e un schelet de cladire peste terenul pe care are iptoeca. Bancile fac bani din dobanzi, nu din devzoltare imobiliara. Cele mai sigure afaceri se vor face cu mostenitori.

Edited by figo1988, 09 January 2023 - 09:41.


#14
Sef-chenko

Sef-chenko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,448
  • Înscris: 17.04.2006
Daca il platesti cash da.
A ajuns chiria mai buna ca rata la credit pentru casa.

#15
Userul_80

Userul_80

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 554
  • Înscris: 26.06.2022
Cu diferența "ca chiria" nu te face proprietar pe locuința respectiva.

#16
marga07

marga07

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 13.05.2020

 Userul_80, on 09 ianuarie 2023 - 11:22, said:

Cu diferența "ca chiria" nu te face proprietar pe locuința respectiva.

asta daca vrei sa fii proprietar cu orice pret.
am facut o simulare zilele trecute pt un apartament cu 135,000
credit imobiliar, 20%  avans, rata se ducea spre 5000 de lei pe 30 de ani. chiria in zona e cam 2800-3000 de lei
de ce sa nu mai stai cateva luni cu chirie in aceste conditii??

#17
Userul_80

Userul_80

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 554
  • Înscris: 26.06.2022
cateva luni e ok
pe viata nu as sta cu chirie

#18
florinetzul

florinetzul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 455
  • Înscris: 11.05.2009

 Leo2006, on 09 ianuarie 2023 - 07:36, said:

Cu cresterile de dobanzi din anul acesta, creditele imobiliare vor fi mai inaccesibile. Piata imobiliara va incetini si in acest an. Daca ai bani cash poti negocia un pret mai mic. In noiembrie am avut o inflatie de 17% ceea ce este enorm iar rezultatele se vad in cresterile de dobanzi actuale.
https://www.wall-str...i-la-banca.html
https://www.bnr.ro/R...744-Mobile.aspx
Intr-un singur an dobanzile au crescut de peste 2 ori iar ele reprezinta partea cea mai mare dintr-un credit imobiliar. Se anunta ca maine BNR va mari dobanda de politica monetara cu inca 0.25 puncte procentuale pana la 7% fata de doar 3% acum un an.
Aceasta am mai citit si eu net dar nush daca se va vedea in pretul apartementelor.
Am vazut ceva ce m-ar tenta dar in continuare nu stiu daca sa incep sa fac oferte si etc sau sa mai astept. Ideea mea ar fi sa iau unul cit de cit pus la punct, sa fie necesar sa dau o lavabila, mobila noua si aia e...

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate