Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit
 

Cat de mare e traficul de internet din Romania?

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,189
  • Înscris: 24.02.2007
Unde pot gasi grafice similare celui de pe InterLAN care sa arate cat de mult trafic se realizeaza in/intre diverse retele din Romania si spre exterior?

[ https://ixpm.interlan.ro/grapher/ixp?period=day&type=png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#2
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,289
  • Înscris: 07.02.2003
Nu cred ca exista mrtg-uri dinastea pentru ca fiecare transportator are propriile date si sunt multe, fiecare furnizor are mai multe rute samd... ar trebui sa iei datele fiecaruia daca le si publica si sa le combini sa iasa ceva general ceea ce e greu de facut.
Fata de interneul de acu 10-12 ani capacitatile sunt mult mai mari dar si cerintele.

Edited by andreic, 08 January 2023 - 19:07.


#3
victor29cr

victor29cr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,438
  • Înscris: 04.06.2016
Nu am gasit nicio statistica, imi imaginez ca este foarte greu de masurat.
Sigur exista masuratori dar nimic public.

La o estimare asa, aiurea, conform wiki, sunt un pic peste 12 milioane de persoane in Romania care au acces la internet.

Daca estimam ca ... 2 milioane sunt concomitent online la orice ora (cam greu dupa ora 00:00) si ca fiecare, in medie, consuma ... 100KB/s, rezulta aproximativ 200TB/s sau ~1600tbps.
Cred ca estimarea mea de 100KB/s este cam mica.
Daca tinem cont ca 70% stau pe reels so shorts, traficul instant se apropie de 1000TB/s

#4
Neaceasca85

Neaceasca85

    UE se va scinda pana in 2040

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,381
  • Înscris: 14.10.2008

View Postandreic, on 08 ianuarie 2023 - 16:22, said:

Nu cred ca exista mrtg-uri dinastea pentru ca fiecare transportator are proprile date si sunt multe, fiecare furnizor are mai multe rute samd... ar trebui sa iei datele fiecaruia daca le si publica si sa le combini sa iasa ceva general ceea ce e greu de facut.
Fata de interneul de acu 10-12 ani capacitatile sunt mult mai mari dar si cerintele.
Da, acum 10-12 ani se congestionau seara peeringurile dintre ISP-isti in Romania. Mai ales cu traficul dinspre RDS catre ceilalti datorita diferentei de infrastructura, RDS trecand deja la FTTB si chiar FTTH, pe cand ceilalti medii de conectare cu upload mic gen ADSL si Docsis. Posted Image

In 2011-2013 parca erau doar 10 Gbps de peering intre RDS si Romtelecom, actualul Orange fix.

#5
Rares95

Rares95

    Severin, MH

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,414
  • Înscris: 18.01.2020
Tin minte ca traficul dinspre RDS in Romtelecom le pica alora interconectarea, au stat asa cateva luni parca, pana sa rezolve Romtelecom.
Si acum rutele sunt ciudate, Orange - RDS trece prin telia/twelve99.

Edited by Rares95, 08 January 2023 - 17:03.


#6
Neaceasca85

Neaceasca85

    UE se va scinda pana in 2040

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,381
  • Înscris: 14.10.2008
Eu aveam un stream de DVR cu 4 canale care se impiedica dupa ora 18 in timpul saptamanii si dupa ora 14 in weekend, pana la ora 23.

Mergea sacadat, nu mergea fluent in acele ore, DVR-ul intr-un magazin de la bloc, iar acasa la 5 minute de mers de acel bloc dar pe conexiune Romtelecom ADSL (RDS nu a dat decat TV aici pana la FTTH in mai 2012).

Perioada cu probleme a fost ianuarie 2011-mai 2012, dar am continuat sa fac teste pe serverele RTC si erau viteze scazute seara pana dupa anul 2015, idem serverele UPC.

A mai fost perioada de scandal in care RDS limitase uploadul spre ISP-istii concurenti la 0,90 mbps. Numai la abonamentele rezidentiale Fiberlink, nu si la cele business Access sau superioare. Dar in acelasi timp pe business Access aveam 10 mbps chiar si cand pe Fiberlink erau 100 mbps. Dupa aia au marit si pe business, acum si la casnic si la business cel mai mic abonament este cel cu 300 mbps.

In vara 2012 si 2015 acel stream imi mergea bine in Turcia la mare. Posted Image

Mai era un scandal ca din Romania din RDS plecau multe torrente spre Europa de Vest pentru ca noi trimiteam content original si fara dublaje audio cum le aveau ei in Vest.

Ah, am uitat sa zic ca streamul meu de DVR RDS-Romtelecom mergea bine doar in perioadele in care pica celebrul site file list. Posted Image Posted Image

#7
fspider

fspider

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 126
  • Înscris: 01.03.2014
https://www.ronix.ro/statistici/
In urma cu cativa ani aratau traficul intre membrii Ronix. Acum vad ca nu mai arata.

#8
Neaceasca85

Neaceasca85

    UE se va scinda pana in 2040

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,381
  • Înscris: 14.10.2008
Cat timp mergea ala nu puteam avea stream bun.

#9
Rares95

Rares95

    Severin, MH

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,414
  • Înscris: 18.01.2020
Eu ma jucam pe servere de CS hostate in Romtelecom si aveam probleme seara, tin minte ca faceam reclamatii la RDS cu "dovezi", poze, winmtr, etc, dar, veneau baietii cu laptop-ul cu linux sa dea speedtest si inchideau tichetele/reclamatiile. In schimb, acum, cand sunt probleme cu anumite rute si am semnalat pe email, am fost sunat de tehnic Bucuresti, care a verificat cele reclamate si au rezolvat a doua zi. A mai evoluat RDS pe partea asta, foarte mult.

Cat despre nivelul de trafic, poti vedea doar capacitatile de peering ale ISP-istilor, nu si traficul in timp real, pe acest site, introduci nume/AS.

Edited by Rares95, 08 January 2023 - 17:59.


#10
Neaceasca85

Neaceasca85

    UE se va scinda pana in 2040

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,381
  • Înscris: 14.10.2008
Si eventual baietii aia dadeau test pe un server RDS. Mie imi place sa testez si pe RDS si pe alti ISP. Dar aia a fost o perioada in care RDS chiar nu s-a inteles la peering cu RTC si UPC din moment ce limitase deliberat uploadul la 0,90 catre ei (si catre GTS adica Softpedia era) la abonamentele Fiberlink.

Unii bucuresteni urlau de acel 0,90 inca din august 2011, dar la Slatina limitarea intrase in martie 2012. In 2013 chiar eram deranjat de ea, desi nu faceam decat speed teste, nema torrente, nema jocuri (si acum daca Youtube merge bine, zic ca device-ul si conexiunea functioneaza) si aflasem de pe Softpedia ca daca dadeai un anumit numar de disconnect si reconnect la PPPoE in router, primeai un IP fara acele limitari si ma simteam din nou bine, pana revenea la un IP limitat.

In februarie 2013 a fost mare scandal catre ANCOM chiar si conflictul s-a rezolvat, s-a dat drumul la upload, initial 30 mbps catre concurentii lui RDS, apoi 500 mbps, apoi din ianuarie 2021 ceea ce am astazi, 940/940 simetric catre orice server. Posted Image

Asta a fost alta chestie, dar intre 2010 si martie 2012 clar peeringul mic era de vina pentru functionarea greoaie din RDS in RTC, acum e FTTH si in cele mai rurale sate, mi-am pus camere la Miesti (Cungrea) pe o magazie de tot rasul, in miscare la Digi Mobil am viteze mari oriunde as fi tot pentru ca RDS a bagat fibra la toate antenele de mobil, dar intre 2010 si 2013 era taaaare interesant sa nu am conectivitate intre 2 locatii la 5 minute distanta pentru ca nu puteam avea (pana in mai 2012) RDS si acasa.

M-a intrigat, framantat si pasionat chestia, insa clar dezvoltarea RDS mult mai rapida decat a celorlalti a blocat interconectarile o vreme. Posted Image

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate