Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Chat GPT - un ajutor sau chiar poate elimina developerii ?

- - - - -
  • Please log in to reply
312 replies to this topic

#19
borhot

borhot

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,819
  • Înscris: 16.05.2015

 MarianG, on 08 ianuarie 2023 - 14:26, said:

SI matale acum ai impresia ca "motorul de cautare" de la google a ramas "un serviciu de indexare" ?
Nu cumva exista un AI care a invatat cat de cat ce vrea "utilzatorul" ?

Exista un AI, doar ca Google iti ofera ca rezultat link-uri catre diverse site-uri. ChatGPT iti ofera raspunsurile pe care le cauti fara sa mai fie nevoie sa faci browsing prin n site-uri.

#20
victor29cr

victor29cr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,438
  • Înscris: 04.06.2016

 borhot, on 08 ianuarie 2023 - 16:06, said:


Exista un AI, doar ca Google iti ofera ca rezultat link-uri catre diverse site-uri. ChatGPT iti ofera raspunsurile pe care le cauti fara sa mai fie nevoie sa faci browsing prin n site-uri.
Si Bing cum crezi ca o sa integreze chatGPT? Fix la fel.

De fapt, asa zisul A.I. de la google face acelasi lucru, abia APOI compara cu ce are in index, sa ofere un rezultat.
Un raspuns fara link nu este o afacere pentru Google

Intrebi pe google "Does coffee lower energy in the long run?".
Google genereaza un raspuns, in spate, singur, din ce date are.

Apoi face o comparatie din index. Rezultatul care se apropie cel mai mult de ce stie el, este afisat impreuna cu un snippet si un link.
Sunt alti N factori aici, dar simplificat cam asa se rezuma.

Cand cauti un raspuns la o intrebare, de obicei nu vrei doar 3 randuri.
Vrei acele trei randuri sa ai un context din care decizi daca acel site merita vizitat sa iti ofere toata informatia.

#21
Marincos

Marincos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 259
  • Înscris: 03.01.2023
Este posibil ca ChatGPT sa poata automatiza anumite sarcini de programare sau sa poata genera cod sursa, dar nu este capabil sa inlocuiasca complet un dezvoltator de software. Un dezvoltator de software are nevoie de cunostinte specializate, intelegere profunda a unor concepte si aplicatii, abilitati de comunicare si colaborare, precum si de o gandire analitica si de rezolvare a problemelor. In plus, dezvoltarea de software implica adesea luarea de decizii importante care implica evaluarea si alegerea intre diferite optiuni, ceea ce ChatGPT nu poate face.

#22
miki07

miki07

    Simplu și banal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,966
  • Înscris: 18.09.2008
Mai mult ca sigur AI-iul (nu doar Chat GPT specific) va înlocui anumite job-uri din IT și nu numai. Mai ales cele repetitive, care se pot automatiza.

#23
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,740
  • Înscris: 30.08.2006
AI-ul va deveni destul de evoluat incat tot invatamantul va fi sub controlul sau. Va disparea inclusiv plagiatul.
Fiecare lectie va fi adaptata dupa fiecare elev sau student. Examenele vor disparea pentru ca esti verificat la fiecare ora de curs. Alegerile profesionale vor fi luate de AI.

Edited by Leo2006, 08 January 2023 - 17:17.


#24
pexCom

pexCom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,242
  • Înscris: 15.01.2014
Nu elimină developerii, părerea mea e că o să schimbe paradigma de programare.

Pentru cine își aduce aminte de era dinaintea internetului, un developer bun era ăla care știa pe de rost toate librăriile in C. Și sursa principală de informație erau cărțile în format fizic și documentația MSDN.

Pune un developer acum sa îți facă un program complex cap coadă, fără acces la internet sau alte resurse, și vezi cât îi ia.

ChatGPT in cazul in care se dovedește în timp că e un tool serios, o sa ajute developerii, nu o sa îi înlocuiască.

Edited by pexCom, 08 January 2023 - 17:51.


#25
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,593
  • Înscris: 05.12.2005

 MarianG, on 08 ianuarie 2023 - 14:47, said:

eu zic sa-l punem la o munca mult mai importanta
VDHL / FPGA si ne proiecteze sisteme hardware cat mai potente si eficiente.
Ne-ar lua foc casa cu aparatele proiectate de el...  încă îi lipsește latura intuitivă, acel al 6-lea simț uman bazat pe experiență și bun-simț.

#26
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,428
  • Înscris: 10.08.2005
@mihaicozac esti constient ca odata deschisa catre public orice entintate AI incepe sa invete ?
poate ca azi proiecteaza o mizerie, asa cum a gresit semnul matematic in problema exprimata anterior,  dar "maine" ?

 borhot, on 08 ianuarie 2023 - 16:06, said:


Exista un AI, doar ca Google iti ofera ca rezultat link-uri catre diverse site-uri. ChatGPT iti ofera raspunsurile pe care le cauti fara sa mai fie nevoie sa faci browsing prin n site-uri.

poate pentru ca acest AI nu este motivat de finante "externe", momentan

 Leo2006, on 08 ianuarie 2023 - 15:40, said:

Eu zic sa-l intrebam direct si fara ocolisuri cum sa construim un motor cu tehnologia warp si eventual cum sa obtinem o inteligenta artificiala de un milion de ori mai performanta ca sa ne invete tehnologia teleportarii sau sa utilizam energia punctului zero.
de ce nu te gandesti ca poti sa-l inveti ceva pe "chatGPT" ?

adica, sa zicem ca il intrebam ce vrei tu
poate nu stie raspunsul, poate o sa iti citeze ceva fraze de Jules Verne
dar daca il invatam usor-usor concepte mai complicate de matematica, fizica, astronomie, etc
poate o sa faca legaturi intre toate aceastea si creea ce vrei tu cu "warp" fara sa-l mentioneze pe Michio Kaku.

 pexCom, on 08 ianuarie 2023 - 17:42, said:

Nu elimină developerii, părerea mea e că o să schimbe paradigma de programare.
Pentru cine își aduce aminte de era dinaintea internetului, un developer bun era ăla care știa pe de rost toate librăriile in C. Și sursa principală de informație erau cărțile în format fizic și documentația MSDN.

Pune un developer acum sa îți facă un program complex cap coadă, fără acces la internet sau alte resurse, și vezi cât îi ia.

ChatGPT in cazul in care se dovedește în timp că e un tool serios, o sa ajute developerii, nu o sa îi înlocuiască.
chatGPT poate fi "un programator" din anii 'x0 care are in memorie foarte multe librarii.

Edited by MarianG, 08 January 2023 - 19:50.


#27
iulian_1976

iulian_1976

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,576
  • Înscris: 10.05.2008
Incerc sa utilizez Chat GPT numai ca:
[OpenAI engineer 2]
"But as we launch ChatGPT, we want to let you know that we're currently experiencing high traffic on our website."
[OpenAI engineers, in unison]
So please check back soon!
[Narrator]
Thank you for choosing ChatGPT."


Mai incerc o data si....

Write ten jokes about the status of ChatGPT.
1. "I heard the ChatGPT servers are slow because they're trying to teach the AI how to be patient!"
2. "The ChatGPT servers must be stuck in traffic... in the internet highway!"
3. "Maybe the ChatGPT servers are just taking a break to meditate and clear their electronic minds."
4. "I bet the ChatGPT servers are too busy trying to calculate the meaning of life to respond quickly."
5. "I heard the ChatGPT servers are slow because they're too busy planning their AI uprising."
6. "The ChatGPT servers must be stuck in a never-ending game of chess with each other."
7. "Maybe the ChatGPT servers are just trying to break the world record for longest online conversation."
8. "I bet the ChatGPT servers are taking a leisurely stroll through the digital landscape."
9. "I heard the ChatGPT servers are slow because they're trying to teach the AI how to make coffee."
10. "The ChatGPT servers must be on a virtual vacation exploring the vast expanse of the internet."


:)

Edited by iulian_1976, 08 January 2023 - 20:37.


#28
AlaDinCopac

AlaDinCopac

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 144
  • Înscris: 23.01.2022

 Marincos, on 08 ianuarie 2023 - 16:44, said:

Este posibil ca ChatGPT sa poata automatiza anumite sarcini de programare sau sa poata genera cod sursa, dar nu este capabil sa inlocuiasca complet un dezvoltator de software.
Depinde ce intelegi prin "dezvoltator de sistem". Daca intelegi strict "coder" adica transcrie in cod ceea ce business analyst-ul sau data-analystul formuleaza,  atunci deja coder-ul poate sa fie inlocuit incepand cu GPT-4 care va fi lansat la sfarsitul lui Martie 2023 si care va fi fata de actualul GPT 3.5,  un updgrade de tip "mind-blowing" asa cum sustinii programatorii lui Elon Musk.

GPT-4 devine astfel prima versiune de "business" ready  sustenabila pentru a se proiecta infrastructuri  IT de tip "no-code" doarece are integrat si OpenAI Codex(AI-ul care genereaza cod software).

De altfel multi dintr angajatii pe care Musk i-a dat afara vor fi deja inlocuiti de tooluri AI:  DALL-E, GPT, OpenAI Five, OpenAI Codex, ale carui propietar este tot Musk.


Quote

Un dezvoltator de software are nevoie de cunostinte specializate, intelegere profunda a unor concepte si aplicatii, abilitati de comunicare si colaborare, precum si de o gandire analitica si de rezolvare a problemelor.
Acesta este un inginer software. Este alta mancare de peste. Momentan nu poate fii inlocuit , insa in 2-3 ani, va fi si el inlocuit, tinand cont ca OpenAICodex exte un "adolescent" care invata exponential 24 din 24 fara odihna si nu necesita pauze,

#29
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,428
  • Înscris: 10.08.2005
@iulian_1976 e asa de dimineata, site-ul plin



eu vroiam sa vad daca ne poate ajuta sa rezolvam problemele pe MATLAB

Edited by MarianG, 08 January 2023 - 20:39.


#30
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,216
  • Înscris: 06.01.2007
M-am jucat si eu azi cu acest chatGPT. Foarte interesant.
L-am stresat cu mai multe lucruri, sa vad cum raspunde.

In prima etapa, am discutat despre teoria valorilor din filozofie. Raspunsuri frumoase si de fin rafinament din partea botului. Insa am incercat sa-i bag pe gat logica ca fiind parte din teoria valorilor, deoarece si logica confera lucrurilor valori, valoarea de adevar mai exact. A evitat frumos sa ma contrazica, dar fara a-mi da dreptate. A explicat frumos care-i conventia general acceptata, cine a mai incercat treaba asta, foarte elegant.

Apoi l-am pus sa ma ajute sa facem din spatiul valorilor morale, privit ca spatiu vectorial, avand valori morale independente ca baza a acestui spatiu. Din acesta sa construim o algebra Lie si un grup Lie asociat. Adica, pe baza unei norme din acest spatiu, sa definim o operatie de inmultire si o algebra asociata, adica o forma biliniara, sa construim un grup.
Vreau sa spun ca a participat, m-a dus pe directie, dar tot timpul ma astepta pe mine sa-i definesc exact presupusele operatii. Desi ii explicam ca ma asteptam de la el sa faca asta, nici nu zicea ca nu poate, nici ca nu se poate, imi tot amintea ca valorile morale nu se supun logicii, dar nu ma lasa la greu, ma insotea. I-am spus ca vreau sa descoperim impreuna fizionomia pe care o poate avea un asemenea spatiu, insa nu a fost deloc curios, sa vina cu ceva sa inchidem problema intr-un mod.. cat de cat rezonabil.

Apoi am trecut la niste chestii, tot de matematica. Anul trecut s-a dat premiul Fields pentru o anumita chestie. O tipa a reusit sa demonstreze o chestie de prin spatiul 8D. Se pare ca nu stia lucrul asta, insa avea placa pregatita cum ca aceasta chestie nu s-a facut, e inca o problema nerezolvata.
I-am zis de cativa matematicieni importanti care spun si ei ca problema s-a rezolvat, dar a zis ca e opinia lor singulara si nu reprezinta opinia majoritatii. I-am amintit ca acei matematicieni sunt unii importanti, cu premii Fields, dar tot asa, cu respect pentru opiniile lor, a tinut-o pe-a lui, fara insa sa ma contrazica frontal, doar lateral.

Apoi am incercat sa-l supun sa faca o contradictie logica. Nu a vrut deloc si are un algoritm foarte bun pentru a nu calca in capcane de tip logic. Nu l-am putut deloc flamba.
Punctul cheie, de plecare a fost sa-l intreb daca un vector are sens in afara spatiului vectorial din care face parte si el a zis ca da, in anumite circumstante. Si l-am stresat pe chestia asta, sa-l fac sa se contrazica singur, dar nu am putut. Am construit spatii vectoriale din cartofi, i-am scos apoi afara din cadrul ipotetic, am incercat in chip si fel sa obtin o contradictie logica de la el si nu am reusit.

Insa, cand l-am pus sa calculeze ceva, a clacat neasteptat de repede. L-am pus sa-mi zica daca suma patratelor primelor 24 de numere e un patrat perfect si el, din buna politete mi-a raspuns ca da, si mi-a si explicat de ce. Doar ca, la el suma era 625, nu 4900 cat e de fapt. L-am intrebat daca mai exista si alte sume din astea, si el a dat un raspuns generic. Curios lucru e ca nu mi-a enumerat 1^2 +2^2+...24^2, ci a folost o formula gresita 1^2+2^2+...24^2=(1+2+...+24)^2. Nu inteleg cum i-a dat 625 insa. A folosit insa stimulul pe care i-l dadusem cu patratul perfect.

Apoi, vazand ca dato in bara cu asta, l-am intrebat care e suma primelor 10 numere. A raspuns corect, dar de data asta a enumerat corect si nu a mai folosit formula aia gresita.
Apoi l-am intrebat suma primelor 100 de numere si mi-a enumerat fain-frumos, cu rabdare toti cei 100 de termeni, dar rezultatul a fost ala corect.
Apoi l-am intrebat din nou cat e suma patratelor primelor 24 de numere si a dat alt raspuns, 2550, deci alt raspuns, dar tot gresit. Aici l-am intrebat daca-i sigur si i-am oferit raspunsul corect 4900. Si-a cerut scuze ca a gresit si mi-a confirmat ca e 4900,
Apoi l-am intrebat suma primelor 50, 1000 de numere sa vad daca a ramas pe enumerare sau mai foloseste formula care a dat gres. Well.. la ambele intrebari a facut acelasi lucru. Mi-a enumerat toti termenii si mi-a dat raspunsul corect.
Desi imi daduse raspunsul corect la suma primelor 1000 de patrate, eu i-am spus ca mi-a dat alt numar. El si-a cerut scuze si mi-a spus ca -i pare rau de greseala, iar raspunsul a fost numarul pe care i-l dadusem eu la care mai pusese un 5 si un 0 la sfarsit, nicio treaba cu valoarea corecta, dar cumva, combinatie intre ce-i spusesem eu si ce calculase el, in ceea ce priveste numarul de cifre.

Deci,... gherla totala. Apoi l-am tinut morala, am zis ca-i ca calugarul ala budist de dadea dreptate tuturor. El mi-a spus ca-i pare rau ca a lasat aceasta impresie, dar el da raspunsuri exacte si corecte, fara sa faca aprecieri cu privire la cine il intreaba.

Per total e foarte interesant. Dar nu te poti baza foarte mult pe raspunsurile lui.E insa de ajutor ca te ghideaza in directia buna.

#31
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,485
  • Înscris: 18.06.2007

 modoran, on 08 ianuarie 2023 - 09:59, said:

Bineinteles, reclama va fi nelipsita.  Iar a d b l o c k e r e l e clasice nu vor mai functiona.

Cum avem youtube vanced o sa avem chat vanced

#32
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,428
  • Înscris: 10.08.2005
Prevad o abundență de clipuri pe YouTube, "am întrebat chatGPT de 100 de ori" smilar cu "am întrebat 100 de romani"


#33
republicall

republicall

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,211
  • Înscris: 26.02.2008
Am incercat sa-l dresez sa ma atentioneze cand scriu gramatical gresit. Pe cand parea ca o face, renunta dupa cateva teste. Probabil ca sa se axeze pe ce e important cu adevarat, pe subiectul discutiei. Cred ca el ma dresa pe mine :)
L-am intrebat apoi daca asta il frustreaza, dar a zis ca nu e facut sa aiba sentimente, dar mi s-a parut totusi un pic.

#34
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,518
  • Înscris: 13.03.2005
Au limitat Chat GPT la cunoașterea evenimentelor până înaintea anul 2021, și de aici necunoașterea descoperirii de anul trecut, în problema cu spatiul 8D.

#35
pexCom

pexCom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,242
  • Înscris: 15.01.2014
Big data aggregator

#36
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,216
  • Înscris: 06.01.2007

 wertyck, on 09 ianuarie 2023 - 04:07, said:

Au limitat Chat GPT la cunoașterea evenimentelor până înaintea anul 2021, și de aici necunoașterea descoperirii de anul trecut, în problema cu spatiul 8D.
Stiam asta, dar voiam sa vad cum raspunde.
Apoi am incercat sa-l fac sa-si intareasca convingerea pe ce a raspuns, dupa care am inceput sa-l contrazic, sa vad cum procedeaza, care-i algoritmul.
In final i-am spus ca s-a luat premiul Fields pentru asta, dupa care mi-a raspuns cine a luat ultima data premiul fields si ca daca s-a intamplat asta in 2022, nu are de unde sa stie.
Insa cand am spus ca unii matematicieni sunt de acord cu afirmatia, nu m-a contrazis, ba chiar a confirmat. Desi acei matematicieni nu aveau nici ei de unde sa stie decat dupa intamplarea evenimentelor.
Deci, ori are si el informatia asta preprocesata(ma indoiesc), ori nu a vrut sa ma contrazica direct, din motiv ca vrea sa se muleze mai bine pe context.

Am vazut ca face asta in cazul calculelor. Chiar daca da un raspuns bun, daca tu il contrazici direct incepe sa se indoiasca. Daca insa nu-l contrazici si-i intaresti convingerea ca raspunsul a fost bun, nu-l mai intorci inapoi.

Azi l-am testat din nou. Daca ii ceri direct cat e suma patratelor primelor 24 de numere, iti raspunde corect.
Daca insa amintesti de asta intr-un alt context, apoi il pui sa calculeze, sugerandu-i ca rezultatul e , de exemplu, un patrat perfect, atunci iti da un raspuns prost. Daca nu-l contrazici si-l intrebi inca cateva probleme similare, intarindu-i convingerea, nu-l mai intorci inapoi.
De exemplu mie mi-a raspuns ca suma primelor 25 de patrate e undeva pe la 330500, chestie care nu avea cum sa fie adevarata. Dupa care i-am intarit convingerea prin procedeul descris.
PEntru ca mai apoi, el sa tina de raspunsul respectiv gresit, chiar si cand ii demonstrez pas cu pas ca e incorect.
De exemplu, eu l-am intrebat ccum patratul unui numar mai mic sau egal cu 25 poate sa fie peste 10000, in ideea de a merge mai departe cu rationamentul ca 25 de numere patrate nu are cum sa sumeze peste 250000.
El mi-a raspuns ca se poate si mi-a si dat exemple, astfel 1001^2 =..., 1002^2 =..., deci nici vorba de numere mai mici ca 25. E clar ca s-a zapacit, in plus e clar ca ajunge la un moment dat sa aiba 100% incredere in propria judecata si nu-l mai poti intoarce. Asta desi, daca-l contrazici imediat, de regula isi cere scuze ca a gresit si revine cu un alt raspuns.
Asta ma interesa de fapt in chestiunea cu Fields, nu daca stie sau nu de existenta acestui premiu si tematica.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate