Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Supliment alimentar pentru taierea poftei de mancare

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
67 replies to this topic

#19
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,793
  • Înscris: 25.06.2007

 mannick, on 08 ianuarie 2023 - 10:17, said:

semaglutida.
⬇️

 JustXXL, on 07 ianuarie 2023 - 23:17, said:

Ca pret, sa fie maxim cateva zeci de lei, "tratamentul" pentru 1 luna.


#20
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,364
  • Înscris: 15.06.2004

 JustXXL, on 08 ianuarie 2023 - 01:09, said:

@onisifor12, am mancat paine (150-300 grame pe zi), dulciuri, carne, mancare de cartofi, mancare de varza, banane, portocale etc.
Aici de ex eu vad doua probleme majore :

Paine - 150-300 gr pe zi... Pai o paine are 300-400 grame. Mananci enorm de multa.
Dulciuri - iar o problema - in functie de cantitate. Dar coroborat cu painea si cu cartofii... e pea mare aportul de carbohidrati.

Neaparat trebuiesc facute analize - cred ca stai prost cu glicemia.

Solutii, chiar relativ ieftine exista, dar e in functie de rezultatul investigatiilor.
De ex suplimente pe baxa de crom, sau vitamina D3 + K2... pot taia din pofta de mancare ( combinat cu eliminarea totala a dulciurilor si reducerea painii ), dar nu le poti lua fara investigatii ca altfel dai in altele daca problema e in alta parte si e posibil sa nici nu aiba efect.

#21
irina2014

irina2014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,541
  • Înscris: 04.03.2014

 JustXXL, on 08 ianuarie 2023 - 01:09, said:

am mancat paine (150-300 grame pe zi), dulciuri, carne, mancare de cartofi, mancare de varza, banane, portocale etc.


aoleu! Posted Image

exista niste injectii care iti dau o stare naspa, ti-e rau, daca mananci. Am o prietena care a facut/face, dar sub stricta supraveghere medicala. Nu i-au fost prescrise/administrate din prima, ci dupa o perioada destul de lunga de mers la nutritionist. Dar sunt scumpe...

As zice sa incepi cu intermittent fasting: intai 16/8, 3-6 luni, apoi poti sa treci la OMAD (one meal a day). Daca nu ai dependente nasoale (ducliuri, bauturi etc), o s vezi rezultate, scad poftele etc. S-a scris si mai sus, poti sa iei si ceva crom, ajuta la combaterea poftei de dulce. Dar dureaza, nu e instant efectul, nici adaptarea ta la prgramul asta de mese

si umblat pe jos, cat de mult poti, e placut, sanatos, gratis.

cu analizele cum stai: colesterol, trigliceride, glicemie, tensiune?

Edited by irina2014, 08 January 2023 - 12:28.


#22
mihai_mc

mihai_mc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 327
  • Înscris: 31.12.2008

 asiodf, on 08 ianuarie 2023 - 01:53, said:

Am auzit ca o lingura de ulei de masline dimineata ar avea ca efect si reducerea poftei, plus ca e sanatos.


Am vazut la lidl pe langa rondelele clasice de orez si niste chipsuri tot de orez, am luat o punguta si mi s-au parut chiar ok, doar ca erau oleaca scumpe pt 50g cat avea o punguta.
Decat rondelele alea de orez mai bine molfai un  carton, iesi mai ieftin si are acelasi gust

#23
mannick

mannick

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,007
  • Înscris: 08.08.2018

 Karhu, on 08 ianuarie 2023 - 10:51, said:

⬇️

De-asta l-am si trimis la doctor, cu prescriptie e compensat Posted Image.
Initiator, Ozempic se numeste medicamentul - pe lista C2, compensat 100%. Discuta cu un diabetolog, este foarte important.

Edited by mannick, 08 January 2023 - 15:01.


#24
oaspetele

oaspetele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,883
  • Înscris: 31.03.2003
Daca ai diabet, da.

#25
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009
Exista o planta asiatica numita Konjak. La firma asta eu am vazut mai multe produse, pe baza de plante, erau la reducere de BlackFriday cu vreo 35%. Trebuie sa mai cauti in lista lor, erau mai multe din ce imi aduc eu aminte, DVR-Glicemo parca si KG-Slim sau ceva de genul asta, cu alta planta Gymnema.
Si DVR-Silueta de la ei este tot cu Konjak, am cautat acum...

https://comenzi.farm...r-pharm-p345183

Edited by Cr1spy, 08 January 2023 - 16:02.


#26
onisifor12

onisifor12

    Junior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,311
  • Înscris: 27.08.2013

 eiffel, on 08 ianuarie 2023 - 11:05, said:

Paine - 150-300 gr pe zi... Pai o paine are 300-400 grame. Mananci enorm de multa.
Dar cât este ok la două feluri de mâncare? De două, trei ori pe zi?
Cred că nu realizezi ce înseamnă o pâine de 300 de grame.
Deci, să zicem că mănânci două feluri de două ori pe zi, mese importante. Ia vezi câte felii de pâine revin per farfurie.

#27
Turcalet

Turcalet

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 285
  • Înscris: 26.12.2020
Self-help psihologic ajuta, daca mananci mai mult sa te simti bine decat de foame.

#28
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,364
  • Înscris: 15.06.2004

 onisifor12, on 08 ianuarie 2023 - 15:56, said:

Dar cât este ok la două feluri de mâncare? De două, trei ori pe zi?
Cred că nu realizezi ce înseamnă o pâine de 300 de grame.
Deci, să zicem că mănânci două feluri de două ori pe zi, mese importante. Ia vezi câte felii de pâine revin per farfurie.

Pai asta e faza ca realizez.
Eu mananc cam 2 paini, maxim 2 paini jumate pe saptamana - au 400 grame...

Intr-o vreme imi faceam eu paine cu maia - iesea una de 1k g, ma tinea o saptamana.
Acum cumpar - tot cu maia. Si nu alba.

#29
onisifor12

onisifor12

    Junior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,311
  • Înscris: 27.08.2013
Am înțeles. Deci ești supraponderal și nu le rupi cu sportul.

#30
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,364
  • Înscris: 15.06.2004
Nu are treaba cu subiectul topicului, dar na... Am 2 kg in plus si alerg 10 km in fiecare weekend...
30 de flotari in fiecare dimineta.

Nu din paine iti obtii energia.

Edited by eiffel, 08 January 2023 - 18:27.


#31
Turcalet

Turcalet

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 285
  • Înscris: 26.12.2020
Metamfetamina / derivativele sunt foarte bune pentru slabire, si ai metode legale de a obtine. Daca iei diagnostic de ADHD doctorul iti scrie o reteta si majoritatea oamenilor de astazi au simptome deci nu va fi foarte greu. Eu iau Concerta.

#32
onisifor12

onisifor12

    Junior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,311
  • Înscris: 27.08.2013

 eiffel, on 08 ianuarie 2023 - 18:25, said:

Nu din paine iti obtii energia.
Ok, dar concret de ce nu mănânci cu pâine? Dacă ai mânca să zicem jumătate de pâine la o masă ce ai păți? Chiar nu întreb retoric.
Nu mănânci preventiv legat de gluten sau te resimți cumva?

#33
MooF2010

MooF2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,306
  • Înscris: 24.05.2010

 onisifor12, on 08 ianuarie 2023 - 15:56, said:

Dar cât este ok la două feluri de mâncare? De două, trei ori pe zi?
Cred că nu realizezi ce înseamnă o pâine de 300 de grame.
Deci, să zicem că mănânci două feluri de două ori pe zi, mese importante. Ia vezi câte felii de pâine revin per farfurie.

eu nu mananc paine lipii si altele.... mananc mancarea ce o vreau Posted Image

Painea istoric e forma de saracie, e un balast. Problema e ca daca nu iesi la prasit dupa asta se depune ca painea "baga gaz" in sange, sare glicemia.

Apoi grija la zahar. Cum am zis 80% din supermarket contine zahar. Aduna-l pe tot si vezi cat zahar bagi in tine fara sa consumi dulciuri.
Azi ii aratam nevestemii de ce nu vreau nu stiu chestie dulce. Avea asa: Zahar, sirop de glucoza, fructoza, amidon, cacao...... stii ce inseamna asta? Inseamna : zahar, zahar, zahar, zahar, cacao.... si in conditiile in care dupa primele 3 constituenti in aproape toate produsele ai deja 50% din produs intelege cat zahar avea chestia aia.

Edited by MooF2010, 08 January 2023 - 21:56.


#34
onisifor12

onisifor12

    Junior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,311
  • Înscris: 27.08.2013
A, voi nu mâncați pâine că v-ați emancipat peste nivelul de „pâinea noastră cea de toate ziele” care este pentru săraci.
Atunci să presupunem că nu ești sărac și ieși la prășit. Bun, nu mănânci pâine. Ce mănânci atunci?
Mai ales pentru carnivori, mi se pare o prostie să mănânci fără pâine, cel puțin pentru dantură.

#35
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,364
  • Înscris: 15.06.2004

 onisifor12, on 08 ianuarie 2023 - 19:18, said:

Ok, dar concret de ce nu mănânci cu pâine? Dacă ai mânca să zicem jumătate de pâine la o masă ce ai păți? Chiar nu întreb retoric.
Nu mănânci preventiv legat de gluten sau te resimți cumva?

Pai mananc cu paine. Dar nu mananc multa., Nu simt nevoia.
Cand eram mic mai mancam uneori juma de paine daca era praospat scoasa din cuptor.- imi placea coaja doar. Painea din ziua de azi e carton curat la gust. De-asta mananc paine cu maia ca e mai buna la gust, dar e si mult mai satioasa - te saturi mai repede.

Si sa nu uitam ca sunt mancaruri la care nu se mananca paine in mod normal - in special cele de cartofi.

Si zic sa ne oprim  aici - topicul e despre altceva.

#36
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,014
  • Înscris: 04.03.2014
@initiator

Varsta, kg, si inaltime?





Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate