Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit
 

Workstation pentru programare și explorat AI/ML

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#1
tavitu

tavitu

    Minune: HE a început să emită facturile!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,598
  • Înscris: 16.02.2009
1. Cand se va face achizitia
În zilele următoare, cel târziu marți, miercuri.

2. La ce va fi folosit PC-ul
Va rula Linux pe PC. Va fi folosit pentru programare e.g. PyCharm, compilat kernelul de Linux ocazional, mașini virtuale - nu una, ci mai multe, suficiente încât uneori abia încap în 32 de GB de RAM, rulat diverse simulări - am rulat la un moment dat o simulare cam 2 săptămăni, 16 ore pe zi, programul respectiv folosea 75% din procesor, în timp ce eu foloseam restul de 25% la alte proiecte, etc.

Vreau să experimentez cu AI/ML mai serios decât am făcut-o până acum, așa că pe lângă performanța generală în multithreading, performanța în AI/ML este și ea importantă.

3. Bugetul maxim (in cazuri specifice, mentionati daca in acest buget sunt incluse perifericile si monitorul)
Maxim 10000 RON. Nu am nevoie de periferice.

4. Rezolutia diagonala si intrarile video ale monitorului (existent sau cel de achizitionat)
24" 1080p - VGA, DVI (am adaptor HDMI -> DVI), DP
27" 1440p - USB-C, 2 x HDMI

5. Componente care se pastreaza de la vechiul sistem (mentionati modelul si/sau specificatiile acestora)
Am un HDD mecanic de 2.5 TB, vechi de un deceniu, mă gândesc ori să iau un rack extern și să îl folosesc ca HDD de backup nr 4 până pică, ori să îl refolosesc în noul sistem pentru date care nu sunt importante, gen tmp și cache, până pică, dar nu m-am hotărât încă.

6. Daca preferati anumite magazine sau modalitati de plata (ex: rate fara dobanda)
Atâta timp cât livrează la easybox (evident, nu carcasa) nu am preferințe. Banii îi am deja economisiți, nu am nevoie de credit.

Am stat și am citit și răscitit review-uri de componente în ultimele zile de m-am săturat și am ajuns la o configurație combinând componente de pe 2-3 site-uri, dar sunt 2-3 componente unde nu sunt atât de sigur, mai ales că nu am mai construit un PC nou de foarte mulți ani și s-ar putea să îmi scape unele subtilități moderne:

Spoiler

Sfaturi, sugestii de carcase și alte observații? Mulțumesc.

#2
victor29cr

victor29cr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,438
  • Înscris: 04.06.2016
Un laptop pana in 3500 RON si cont pe GCP. Nu cheltui diferenta nici in 4 ani cu ce teste vrei sa faci.

#3
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,629
  • Înscris: 29.03.2006
Subtilitati ar fi:
- TDPul  nu mai are legatura cu consumul maxim, care la AMD e de 300W fara OC doar pt CPU si pana si in idle are 54W doar la CPU fara OC din cauza folosirii de chiplets @ infinity fabric.
Average e desigur mai putin decat maxim, depinde si de aplicatii.
- Asa cum la DDR4 3200-4000 CL decent e CL14, la DDR5 ar fi CL28. Poti sa zici ca nu gasesti inca pt PC, ca e scump, etc., dar pt workstation exista de anul trecut Samsung 6400-7200 CL28 cu 512 GB pe un singur DIMM...
- GPUul intel nu e optimizat, are mari probleme, nu te faulta singur cu el.
- Pt. workststion se foloseste Threadripper, dar sare din buget...

Edited by loock, 08 January 2023 - 09:37.


#4
nei-k

nei-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,465
  • Înscris: 21.12.2006
Vezi ce platformă are suport mai bun în Linux cu programele pe care le folosești: AM5 sau LGA1700 și de aici incepi sa construiești

Exclude dGPU Intel deocamdată, sigur nu e suportat. Iar dacă Intel decide  că ARC nu e rentabil va fi abandonat. Riști să rămâi cu o bucată de e-waste pe termen mediu și lung.

Pentru răcire, poți considera și un AIO, Arctic Liquid Freezer II e printre cele mai performante cu preț decent. Cu inconvenientul că e mai gros față de concurență (38mm vs 27-30mm), atenție la carcasă!

Edited by nei-k, 08 January 2023 - 10:11.


#5
tavitu

tavitu

    Minune: HE a început să emită facturile!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,598
  • Înscris: 16.02.2009

 victor29cr, on 07 ianuarie 2023 - 23:34, said:

Un laptop pana in 3500 RON si cont pe GCP. Nu cheltui diferenta nici in 4 ani cu ce teste vrei sa faci.
Am deja un laptop, dar am nevoie și de desktop. M-am gândit și eu la Google Colab cel puțin pentru partea de AI/ML. La 9.25 euro pe lună, presupunând că prețul rămâne constant, în 4-5 ani face cât o placă video, desigur fără costul curentului inclus și fără costul timpului cu configurarea plăcii video/software-ului.

Aș putea începe cu Colab gratis, eventual cu abonament si apoi să trec în viitor la o placă video dedicată dacă chiar voi lucra mai mult cu AI/ML, dar având în vedere traiectoria prețurilor la plăciile video, nu cred că sunt șanse să prind peste 1-2 ani o placă video cu 16GB de VRAM sau chiar 12GB în jur de 2000-2500-3000 RON. RTX 4070 Ti cu 12 GB de VRAM proaspăt lansată costă 5000 de RON. ARC A770 cu 16 GB VRAM este tentantă pentru că mă îndoiesc că în viitoar o să mai fie o placă video cu capacitatea similară la un preț similar.

 loock, on 08 ianuarie 2023 - 09:34, said:

Subtilitati ar fi:
- TDPul  nu mai are legatura cu consumul maxim, care la AMD e de 300W fara OC doar pt CPU si pana si in idle are 54W doar la CPU fara OC din cauza folosirii de chiplets @ infinity fabric.
Average e desigur mai putin decat maxim, depinde si de aplicatii.
Pentru Ryzen 7900X fără OC  și să zic ARC A770 o sursă de 650W ar fi suficientă? Sau mai bine folosesc una de 750W?

Pentru răcit Ryzen 7900X fără OC ar fi suficient coolerul pe aer pe care l-am menționat? Să trec pe apă?

 loock, on 08 ianuarie 2023 - 09:34, said:

- Asa cum la DDR4 3200-4000 CL decent e CL14, la DDR5 ar fi CL28. Poti sa zici ca nu gasesti inca pt PC, ca e scump, etc., dar pt workstation exista de anul trecut Samsung 6400-7200 CL28 cu 512 GB pe un singur DIMM...
- Pt. workststion se foloseste Threadripper, dar sare din buget...
64 GB DDR5 5600 MHz CL 28 am găsit la 1900 de RON, merită diferența de 500+ RON făță de 5200 MHz CL 40? Cât ar fi sporul de performanță în aplicații precum compilat kernelul de Linux, diverse benchmark-uri Python, eventual aplicații de AI/ML? Peste 40%? Având în vedere că am buget limitat, de unde ar trebui să tai ca să adaug 500 RON pentru RAM, de la GPU, SSD, sursă, procesor?

Am scris workstation pentru că trebuia un titlu, evident nu am buget de workstation adevărat.

 nei-k, on 08 ianuarie 2023 - 10:09, said:

Vezi ce platformă are suport mai bun în Linux cu programele pe care le folosești: AM5 sau LGA1700 și de aici incepi sa construiești
Pentru răcire, poți considera și un AIO, Arctic Liquid Freezer II e printre cele mai performante cu preț decent. Cu inconvenientul că e mai gros față de concurență (38mm vs 27-30mm), atenție la carcasă!
Nu am văzut să fie mari diferențe în privința suportului între AM5 și LGA1700. Lucruri de detaliu există, dar nimic care să afecteze major. Ca performanță generală am văzut 7900X este comparabil cu i7-13700K, +/- 5-10% în general, dar în aplicațiile de AI/ML, gen Tensorflow, 7900X este chiar peste i9-13900K.

M-am gândit și la AIO, dar apă + electronice nu îmi sună bine. M-am gândit că 7900X este mai ușor de răcit în comparație cu i7-13700K deci nu ar fi nevoie.

 nei-k, on 08 ianuarie 2023 - 10:09, said:

Exclude dGPU Intel deocamdată, sigur nu e suportat. Iar dacă Intel decide  că ARC nu e rentabil va fi abandonat. Riști să rămâi cu o bucată de e-waste pe termen mediu și lung.

 loock, on 08 ianuarie 2023 - 09:34, said:

- GPUul intel nu e optimizat, are mari probleme, nu te faulta singur cu el.
Începând cu kernel 6.0 Linux are suport preliminar pentru ARC care poate fi activat - au extins driverul existent pentru iGPU să funcționeze cu ARC. Începând cu kernel 6.2 care va fi lansat la sfârșitul lui Februarie suportul pentru ARC va fi declarat stabil și activat implicit. Sunt unele lipsuri pe partea de drivere, driver-ul Vulkan are extensii lipsă, dar sunt rezolvabile în timp și astea afectează mai mult jocurile video, care nu sunt atât de importante pentru mine. Pe partea de AI/ML Intel deja a publicat extensii pentru PyTorch și Tensorflow ca să folosească GPU-urile ARC. Am văzut că deja se poate rula Stable Diffusion folosind ARC pe Linux.

Pe termen scurt ARC pare că va avea suport ok, dacă este nevoie pot să mă folosesc de GPU-ul integrat din 7900X pentru o lună, două până când va fi lansat kernel 6.2 cu suport stabil.

Dilema este suportul pe termen lung. Știu că Intel oferă GPU-uri pentru datacenter care au o arhitectură similară cu cea din ARC și mă gândesc că este obligat contractual să ofere suport un număr de ani pentru acestea, drivere, bugfix-uri, etc. Intel a început să lucreze la un nour driver de la 0 pentru arhitectura Xe pentru Linux, nu cred că ar face așa ceva dacă nu ar plănui să suporte ARC pe termen lung.

Intel în general are cel mai bun suport pe Linux, și driverele sunt open source, deci dacă este nevoie și interes comunitatea poate prelua mentenanța dacă Intel abandonează la un moment dat ARC, dar nu este garantat. De exemplu driverul pentru GPU-urile integrate vechi, gen Sandy Bridge din 2011, a fost rescris anul trecut și mutat pe o arhitectură software nouă de comunitatea Linux ca să mai fie suportat încâ câțiva ani de acum încolo.

Ca alternativă la Intel

AMD are suport decent pe Linux cu GPU-urile lor, și beneficiază de ajutor și din partea Valve, dar asta mai mult pe partea de jocuri video, pe partea de AI/ML, din ce am reținut, software-ul AMD nu este prea strălucit, funcționează, dar cu problemele sale.

Nvidia are suport decent pe Linux cu driverul proprietar și ecosistemul CUDA este vast, dar de-a lungul timpului am văzut pe bug trackere Linux probleme cu Nvidia după updateuri, câteodată cu CUDA, câteodată a fost „ceartă” între dezvoltatorii kernelului și dezvoltatorii Nvidia despre utilizarea corectă a unor API-uri care a rezultat în probleme pentru utilizatorii de Nvidia.

Nvidia a început recent să lucreze la un nou driver open source pentru Linux care ar rezolva multe dintre aceste probleme, dar cred că va mai dura un an/doi până când va putea fi folosit. Sunt șanse ca noul driver Intel Xe să fie viabil înainte ca noul driver Nvidia să fie viabil.

Suportul pentru ARC este complicat, dar cel puțin pe Linux cred că sunt șanse ca ARC să aibă suport decent pe termen scurt și posibil pe termen lung. Este un risc, dar cred că este un risc calculat. O să mă mai gândesc.

#6
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003
Doar ca 7900X nu are GPU integrat.

#7
nei-k

nei-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,465
  • Înscris: 21.12.2006
Vezi pe YouTube, ultimele clipuri de la Tech Notice, compară ultimele apariții AMD și Intel, precum și consumurile lor. Overall, Intel iese mai bine pentru că în idle sau la utilizare ușoară consuma mai puțin, deși AMD consuma mai puțin în full load. Poți jongla cu setările Power Limit dacă consideri că răcirea nu e eficienta. AIO sunt preasamblate, nu  afectează electronicele, nu au nimic expus - e doar un circuit închis. Doar un mare ghinion (cu probabilitate similară scurgerilor unui calorifer) ar putea duce la scurgeri.

#8
tavitu

tavitu

    Minune: HE a început să emită facturile!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,598
  • Înscris: 16.02.2009

 danX, on 08 ianuarie 2023 - 14:30, said:

Doar ca 7900X nu are GPU integrat.
Are GPU integrat?

Quote

With a TDP of 170 W, the Ryzen 9 7900X is extremely power hungry, which means you need top-notch cooling. AMD's processor supports DDR5 memory with a dual-channel interface. The highest officially supported memory speed is 5200 MHz, but with overclocking (and the right memory modules) you can go even higher. ECC memory is supported, too, which is an important capability for mission-critical systems, to avoid data corruption. For communication with other components in the computer, Ryzen 9 7900X uses a PCI-Express Gen 5 connection. This processor features the Radeon Graphics integrated graphics solution.
https://www.techpowe...n-9-7900x.c2847

Quote

Graphics Capabilities Integrated Graphics Yes
https://www.amd.com/en/product/12156

#9
Turcalet

Turcalet

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 285
  • Înscris: 26.12.2020
Ai nevoie de un GPU bun in primul rand, ai putea un pic sa faci economie la CPU.

#10
tavitu

tavitu

    Minune: HE a început să emită facturile!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,598
  • Înscris: 16.02.2009
Am început deja să comand din compnente, cel puține componentele la care nu cred că avea sens să mai aștept.

Comandat:
RAM: 64GB DDR5 5200 MHz CL 40
SSD: SN850X 2TB
Sursa: Seasonic 750W
GPU: ARC A770 16GB

Total: 5484 RON
Rămas: 4516 RON

Au mai rămas de cumpărat CPU, placă de bază, Cooler și carcasă.

Dacă pentru procesor sunt oarecum decis pentru 7900X, nu sunt singur dacă e cea mai bună idee să cuplez 7900X cu cea mai ieftină placă de bază B650, nu așa vrea să limiteze placa de bază procesorul, trebuie să mă mai uit la plăci de bază AM5.

Carcasa și coolerul sunt iar o mare necunoscută, o multitudine de opțiuni și nu prea reușesc să mă decid. AIO pare interesant, dar nu sunt decis.

#11
Turcalet

Turcalet

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 285
  • Înscris: 26.12.2020

 tavitu, on 09 ianuarie 2023 - 15:20, said:

Am început deja să comand din compnente, cel puține componentele la care nu cred că avea sens să mai aștept.

Comandat:
RAM: 64GB DDR5 5200 MHz CL 40
SSD: SN850X 2TB
Sursa: Seasonic 750W
GPU: ARC A770 16GB

Total: 5484 RON
Rămas: 4516 RON

Au mai rămas de cumpărat CPU, placă de bază, Cooler și carcasă.

Dacă pentru procesor sunt oarecum decis pentru 7900X, nu sunt singur dacă e cea mai bună idee să cuplez 7900X cu cea mai ieftină placă de bază B650, nu așa vrea să limiteze placa de bază procesorul, trebuie să mă mai uit la plăci de bază AM5.

Carcasa și coolerul sunt iar o mare necunoscută, o multitudine de opțiuni și nu prea reușesc să mă decid. AIO pare interesant, dar nu sunt decis.


Spre norocul tau ARC a dat rezultate bune la opencl si cuda, imi inchipui ca n-o sa ai probleme de perf la AI/ML.

Placi de baza in general nu creeaza probleme de latency.

Bine pana aici, bafta

#12
pateu_98

pateu_98

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,885
  • Înscris: 12.11.2012

 tavitu, on 09 ianuarie 2023 - 15:20, said:

Dacă pentru procesor sunt oarecum decis pentru 7900X, nu sunt singur dacă e cea mai bună idee să cuplez 7900X cu cea mai ieftină placă de bază B650, nu așa vrea să limiteze placa de bază procesorul, trebuie să mă mai uit la plăci de bază AM5.

Carcasa și coolerul sunt iar o mare necunoscută, o multitudine de opțiuni și nu prea reușesc să mă decid. AIO pare interesant, dar nu sunt decis.

Da, ai ales bine procesorul AMD ca e mai rece decat Intel cu acelasi numar de nuclee.

La placa de baza iti recomand neaparat model ATX ca sa poata dispia usor caldura cand folosesti procesorul in full load.
Cea mai ieftina placa socket AM5 si potrivita cu procesorul ales de tine imi pare a fi MSI PRO B650-P WIFI
https://www.msi.com/...-P-WIFI/Gallery

La carcasa trebuie sa cauti una cu air flow cat mai bun caci procesorul e destul de energofag cu acel TDP de 170W .
Carcase cu mesh frontal cu aerisire mare precum be quiet! Silent Base 802
https://www.bequiet.com/en/case/2047

sau Deepcool CG540, Deepcool CG560, Deepcool CK560
https://global.deepc...021/13626.shtml
https://www.deepcool...021/13520.shtml
https://global.deepc...021/14924.shtml

La cooler eu as recomanda unul pe aer capabil sa raceasca procesoare cu TDP de peste 200w.
Ceva in genul ID-Cooling SE-207-XT Slim
https://www.idcoolin.../SE-207-XT SLIM

sau Noctua NH-U12A ori *Noctua NH-D15
https://noctua.at/en...k/specification
https://noctua.at/en...5/specification
(*vezi ca al doilea e mai bun)

Dar daca vrei sa alegi unul pe apa, sa alegi cu 3 ventilatoare daca permite carcasa !

#13
Arthos

Arthos

    ¯\_(ツ)_/¯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,404
  • Înscris: 01.11.2004
Ca tot ti-ai comandat Intel ARC  : PugetSystems : Topaz AI: CPU & GPU Performance Analysis

Attached File  Topaz-AI-Suite-GPU-Performance-Benchmark-Results.png   23.67K   15 downloads

#14
tavitu

tavitu

    Minune: HE a început să emită facturile!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,598
  • Înscris: 16.02.2009
Da, testele respective arată dezavantajul dar și potențialul ARC.

1 din 4 teste: ARC A770 nici măcar nu reușeste să ruleze, probleme cu driverul și suportul software presupun.
1 din 4 teste: ARC A770 are performanță de RTX 3060.
1 din 4 teste: ARC A770 are performanță de RTX 4080.
1 din 4 teste: ARC A770 are performanță cu 50% peste RTX 4090/RX 6900XT.

Întrebarea de 2300 de RON este dacă pe termen lung, cel puțin pentru aplicațiile pe care le voi folosi, suportul și performanța ARC A770 o să fie peste RTX 3060, mai spre RTX 3070, nu mă aștept la minuni de genul performanță peste RTX 4090. Nu știu dacă așa o să fie cazul, rămâne de văzut, este un risc, dar cred că este un risc rezonabil.

În altă ordine de idei, am comandat procesorul și placa de bază, Ryzen 9 7900 NON X și GIGABYTE B650 GAMING X AX.

7900 NON X pare că oferă 90% din performanța 7900X la doar 65W, deci performanță/W mult, mult superioară, iar dacă o să am nevoie, din PBO am văzut că pot obține ~100% din performanța 7900X, desigur cu consumul de rigoare. Plus că 7900 este mai ieftin și include și un cooler, deci salvez și niște bani mai ales dacă coolerul inclus va fi suficient pentru nevoile mele - deși sincer am optat pentru varianta cu cooler-ul inclus și pentru că mă pierdusem comparând coolere de CPU.

NOTĂ, în momentul în care scriu 7900X este disponibil pe cel.ro pentru doar 2300 de RON, chiar mai ieftin un pic decât 7900 NON X, dacă aveam deja un cooler decent îl luam pe acesta.

Total cheltuit: 9031 RON
Rămas: 969 RON pentru carcasă.

Silent Base 802 este foarte tentantă, dar este un pic peste buget, nu cu mult, dar vreau să mai văd/cercetez și alte opțiuni, probabil că o decid mâine ce carcasă iau.

Edited by tavitu, 12 January 2023 - 17:02.


#15
tavitu

tavitu

    Minune: HE a început să emită facturile!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,598
  • Înscris: 16.02.2009
În cele din urmă am comandat Silent Base 802 acum câteva zile. M-a atras posibilitatea de a putea opta între mod silent și airflow fără să fiu nevoit să schimb carcasa, doar panoul frontal. Problema pe care o am acum este că comerciantul de la care am comandat m-a sunat să îmi zică că furnizorul lor nu mai avea pe stoc carcasa așa că anulează comanda și îmi returnează banii.

Din ce am văzut 802 nu prea este pe stoc nicăieri, cel puțin nu la comercianți de încredere și nu la un preț rezonabil, și unde este, termenul de livrare este de câteva săptămâni...

Am găsit pe flax.ro la un preț rezonabil dar zice în stoc producător și livrare în 7 zile, îmi este oarecum teamă să nu pățesc la fel, să dau comanda la ei și peste câteva zile să mă anunțe că de fapt nu mai au în stoc...

#16
pateu_98

pateu_98

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,885
  • Înscris: 12.11.2012
Adica tu nu consideri de incredere magazinele itgalaxy, forit, evomag si pcgarage ?
Eu am cumparat de la toate si nu am avut probleme

Suna si vezi daca reusesti sa ii prinzi la telefon sa intrebi daca au produsul in stoc la furnizor si ti-l pot livra, sau da-le un e-mail ca sigur raspund
Alternativa e sa cauti o carcasa similara cu be quiet! Silent Base 802

#17
pateu_98

pateu_98

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,885
  • Înscris: 12.11.2012
@tavitu, ia vezi daca astea ti se par potrivite pentru componentele tale:

Inaza Prism
nu am gasit site-ul producatorului dar din poze arata bine, citeste si opiniile celor care au cumparat-o

AQIRYS Aquilla (ARGB)
https://www.aqirys.com/product/aquilla

Thermaltake View 300 MX
https://www.thermalt...er-chassis.html
Vezi ca la carcasa asta poti sa schimbi panoul frontal cu sticla sa nu aiba air flow dar si cu pano care permite air flow foarte mare
Designed with dual front panels and featuring two pre-installed 200mm ARGB PWM fans at the front and one 120mm ARGB PWM fan at the rear, the View 300 MX Mid-Tower Chassis provides optimal cooling performance while allowing you to choose your own style and front panel design.

#18
tavitu

tavitu

    Minune: HE a început să emită facturile!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,598
  • Înscris: 16.02.2009
La PC Garage și ForIT nu era în stoc atunci. La evoMag termenul de livrare era peste 2 saptămâni. Am văzut de dimineață că intrase în stoc producător/furnizor la ForIT și am dat comandă acolo. În teorie au zis că o să ajungă în 7 zile, vedem. Ultima încercare cu Silent Base 802, dacă nici acum nu reușesc o să me orientez către alte carcasă.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate