Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

vise ce se implinesc intocmai in realitate

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
33 replies to this topic

#19
July02

July02

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,661
  • Înscris: 19.11.2010

 Bogotta, on 09 ianuarie 2023 - 08:11, said:

Acum serios vorbesc, fara nici un misto, Mendeleev a visat tabelul periodic al elementelor. Atunci cand a fost intrebat despre el, acesta a fost raspunsul.

Revenind la subiect, habar nu am de ce dar in ultimul timp am doar cosmaruri. Habar nu am de ce. Si nu, nu devin realitate. Asta ar mai lipsi.

Ce ce cosmaruri ai avut poti detaila putin?


 IncredibleWiring, on 08 ianuarie 2023 - 00:01, said:

Eu visez asa. Visez situatii care nu s-a intamplat inca. La mine e cu 2-3 ani inainte sa se intample.

Ce ai visat si inca nu sa intamplat?

Edited by July02, 09 January 2023 - 20:28.


#20
IncredibleWiring

IncredibleWiring

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 384
  • Înscris: 05.02.2021
Visez doar ceea ma afecteaza pe mine, sau pe cei foarte apropiati mie. N-as intra in detalii.

#21
July02

July02

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,661
  • Înscris: 19.11.2010

 IncredibleWiring, on 09 ianuarie 2023 - 23:04, said:

Visez doar ceea ma afecteaza pe mine, sau pe cei foarte apropiati mie. N-as intra in detalii.

daca era pace in visurile tale tot este bine


Edited by July02, 10 January 2023 - 00:36.


#22
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,316
  • Înscris: 24.02.2017

 July02, on 09 ianuarie 2023 - 20:30, said:

Ce ce cosmaruri ai avut poti detaila putin?



Unul pe care mi-l amintesc este ca ma certam crunt cu un prieten si eram aproape de bataie.
Altele nu mi le amintesc insa dimineata sunt obosit si imi dau seama ca am visar urat insa nu imi pot aminti ce anume.

#23
Mike1alike

Mike1alike

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,991
  • Înscris: 02.08.2020

 Bogotta, on 10 ianuarie 2023 - 10:34, said:

...
Îți recomand să iei Alpha D3. Este forma sintetizată a vitaminei D3 și are un rol major în asimilarea calciului din alimentație. Calciul și vitamina D3 comerciale au marele dezavantaj că nu se absorb, ba mai rău calciul luat ca supliment se depune aiurea și poate cauza probleme.
Și eu am avut, după un eveniment traumatizant, când eram în stres post-traumaric, problemele de care spui tu, coșmaruri recurente și un somn foarte tulburat. Am luat Alpha D3 și am reînceput să dorm bine, imediat după ce am început să iau, somnul a fost ca în copilărie. Ajută foarte mult, mi-a crescut nivelul de energie de când iau și, în primul rând, calitatea somnului este foarte mult îmbunătățită.

Attached Files


Edited by Mike1alike, 10 January 2023 - 12:31.


#24
IncredibleWiring

IncredibleWiring

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 384
  • Înscris: 05.02.2021

 July02, on 10 ianuarie 2023 - 00:34, said:

daca era pace in visurile tale tot este bine

Daca te referi la razboiul din Ucraina, da, am visat o mica bucatica, foarte mica.
Nu este motiv de ingrijorare, dar nici pasivi nu vom fi, ca si tara.

 July02, on 09 ianuarie 2023 - 20:30, said:

Ce ai visat si inca nu sa intamplat?

De exemplu, mi-am visat noul loc de munca, locatia si colegii. Am visat ca voi incepe, pe plan profesional, un proiect mare, am visat inceputul "drumului" daca vrei. De asemenea, am visat ca voi fi in armata, eu care n-am facut-o (referitor la ce am scris mai sus).

#25
July02

July02

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,661
  • Înscris: 19.11.2010

 IncredibleWiring, on 10 ianuarie 2023 - 22:54, said:



Daca te referi la razboiul din Ucraina, da, am visat o mica bucatica, foarte mica.
Nu este motiv de ingrijorare, dar nici pasivi nu vom fi, ca si tara.



De exemplu, mi-am visat noul loc de munca, locatia si colegii. Am visat ca voi incepe, pe plan profesional, un proiect mare, am visat inceputul "drumului" daca vrei. De asemenea, am visat ca voi fi in armata, eu care n-am facut-o (referitor la ce am scris mai sus).
nu ai facut armata dar ai visat ca vei fi in armata deci te cheama la incorporare pentru razboiu cu rusii?

 IncredibleWiring, on 10 ianuarie 2023 - 22:54, said:



Daca te referi la razboiul din Ucraina, da, am visat o mica bucatica, foarte mica.
Nu este motiv de ingrijorare, dar nici pasivi nu vom fi, ca si tara
nu vom fi pasivi , deci rusii vor veni peste noi si vom lupta cu ei?

#26
Evening_light

Evening_light

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 19.11.2022
Cu niste ani inainte de bac visasem ce urma sa pice la examen la romana. Am invatat la perfectie acel subiect. Dar la bac a picat altceva. Asa ca n-am incredere in abilitatile mele para :))

Pe de alta parte visele pot fi si niste planificari inconstiente, pe langa probleme emotionale sau rationale nerezolvate care iti muncesc mintea si sufletul.

PS. La romana am luat nota mare ca am raportat/comparat tema la ceea ce stiam si invatasem foarte bine. A mers si asa :D In concluzie, a fost si visul bun la ceva :))

#27
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,316
  • Înscris: 24.02.2017

 Mike1alike, on 10 ianuarie 2023 - 12:28, said:

Îți recomand să iei Alpha D3. Este forma sintetizată a vitaminei D3 şi are un rol major în asimilarea calciului din alimentație.


Am descopert ca cineva din familie avea deja in stoc doua tuburi, asa ca le-am confiscat si am luat in fiecare seara cate doua pastile. Sunt foarte mici. Din pacate nu am constatat vreo imbunatatire a somnului. Singurul lucru bun este ca am scapat de cosmaruri, asta daca reusesc sa adorm. :(

#28
Mike1alike

Mike1alike

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,991
  • Înscris: 02.08.2020
Hmmm... Îmi pare rău că nu te-au ajutat mai mult. Dar totuşi, nu-i tocmai lucru mic că ai scăpat de coşmaruri. La mine au avut un efect foarte pozitiv, probabil am avut o deficiență mai mare pe zona Calciu, D3.
Ca să poți dormi mai bine... încearcă să-ți dai seama dacă ai griji, lucruri pe care nu le-ai rezolvat şi îți dau stress. Că ştii vorba aia "N-a putut dormin de griji". Dacă le laşi nerezolvate, se şi adună şi îți pot înrăutăți calitatea somnului. Un pas important e să conştientizezi care sunt, apoi să faci ceva să le rezolvi (dacă ai ce face) şi să fii mulțumit cu ce ai făcut (chiar dacă poate nu s-au rezolvat aşa cum îți doreai să se rezolve).
Un alt lucru important pentru un somn bun este confortul fizic. Trebuie să te simți confortabil când te pui în pat, să nu te simți înghesuit, temperatura să fie ok. Încearcă o modificare a cum foloseşti perna, poate foloseşti prea multe perne, sau poate una prea mare, sau nu foloseşti deloc şi ai avea nevoie...
Somn uşor! Posted Image

Edited by Mike1alike, 27 January 2023 - 09:15.


#29
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,316
  • Înscris: 24.02.2017

 Mike1alike, on 27 ianuarie 2023 - 09:13, said:

Hmmm... Îmi pare rău că nu te-au ajutat mai mult. Dar totuşi, nu-i tocmai lucru mic că ai scăpat de coşmaruri.


Dap, ai dreptate. Nu te contrazic. Este totusi un pas inainte. O sa continui sa iau Alpha. Mai am un tub pe care l-am inceput aseara.
Referitor la ergonomie, am incercat toate variantele. Seara deschid larg geamul si aerisesc macar 10 minute. Schimb frecvent asternuturile, pernele. Am incercat si mai multe variante de temperatura. Am observat ca temperatura ridicata nu imi prieste. Cam un 22-23 pare sa fie ok.  Pentru unii poate e mult insa altfel ma apuca frigul.

#30
Mike1alike

Mike1alike

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,991
  • Înscris: 02.08.2020
Îți mai pot recomanda ceva, pentru că eu luam și asta când am început să iau Alpha D3 și cu siguranță a contribuit pozitiv și nu are efecte negative. Vitamina B12, eu am luat (și mai iau din când în când) forma injectabilă de la zentiva. Nu e neapărat nevoie să ți-o administrezi prin injectare, se poate lua (și are aceleași efecte) și oral. Încearcă cu o cutie, luat o fiolă pe zi. Eu zic că te va ajuta.

Edited by Mike1alike, 27 January 2023 - 11:37.


#31
Yoda

Yoda

    Eternal padawan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,466
  • Înscris: 04.10.2002
Hai să reîncălzesc un pic zona. :)
Majoritatea viselor sunt zgomot de fond pentru creierul care e la odihnă. Sau face ceva ce numai el ştie.
Dar există şi vise premonitorii. De care putem să "ne râdem" dacă rămânem în zona ignoranţei, sau putem să credem în ele. Mai ales după ce le experimentăm pe propria noastră piele.
Mi s-a întâmplat de câteva ori de-a lungul vieţii să am astfel de vise, fără legătură cu ce trăiam sau cu ce îmi doream. Dar conectate la ce urma să se întâmple.

Să vă dau un exemplu. În tinereţe, pe vremea studenţiei, lucram la personalul TESA al unui hotel. Mă ocupam, printre altele, cu protecţia muncii şi organizarea PSI. Într-o noapte, am visat că vine control de la pompieri. A doua zi a venit, complet inopinant. A fost singura dată când am visat aşa ceva! :)

Mai sunt şi alte exemple, dar sunt prea personale ca să le enumăr aici. Da, cred că o parte din viitorul nostru este stabilit deja. Evenimentele majore sunt predestinate, noi ne jucăm prin liberul nostru arbitru la detaliile minore. Ca o comparaţie, ne este scris să mergem din oraşul A în oraşul B pe autostradă. Noi alegem doar pe ce bandă mergem, destinaţia rămâne neschimbată.

#32
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 60,896
  • Înscris: 16.03.2004

Vizualizare mesajYoda, pe 04 martie 2024 - 14:51, a scris:


Să vă dau un exemplu. În tinereţe, pe vremea studenţiei, lucram la personalul TESA al unui hotel. Mă ocupam, printre altele, cu protecţia muncii şi organizarea PSI. Într-o noapte, am visat că vine control de la pompieri. A doua zi a venit, complet inopinant. A fost singura dată când am visat aşa ceva! Posted image


Acesta nu este un vis premonitoriu.Tu te gândeai de multe ori că, poate, vine control de la pompieri și doar coincidența a făcut ca visul de peste noapte să se concretizeze a doua zi.

#33
Yoda

Yoda

    Eternal padawan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,466
  • Înscris: 04.10.2002

View Postdark, on 04 martie 2024 - 18:33, said:

Acesta nu este un vis premonitoriu.Tu te gândeai de multe ori că, poate, vine control de la pompieri și doar coincidența a făcut ca visul de peste noapte să se concretizeze a doua zi.
N-ai înţeles nimic din ce am scris. Am visat o singură dată, exact cu o noapte înainte de control.
Şi oricum la vârsta aia nu mă gândeam la ce se întâmplă la locul de muncă, aveam altele în cap. ;)

#34
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 60,896
  • Înscris: 16.03.2004
Așa cum este un proverb: cu o floare nu se face primăvară, presupun că dacă era singurul tău vis ”premonitoriu”, nici nu îți mai aduceai aminte de el, dar cum tu însuți spui că ai mai avut astfel de vise...

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate