Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
[email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur

Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...
 Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni
 Dalți gravare lemn

Didgeridoo

Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...
 Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo

comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...
 

Ar trebui sa existe serviciul militar obligatoriu pentru femei?

* * - - - 8 votes
  • Please log in to reply
160 replies to this topic

#37
Dorel-Jefuitorul

Dorel-Jefuitorul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 12.08.2020
Eu am facut armata obligatorie, o tampenie, o pierdere de timp in care nu am invatat nimic util, la 20 de ani sa obligi tineri sa piarda un an din viata este o prostie. Sigur, pot fi facute programe prin care sa atragi tineri, baieti si fete, pasionati, pentru ca vor ei, sau pentru ca vor sa profite de beneficiile oferite, dar voluntar si nu obligatoriu.

#38
IncredibleWiring

IncredibleWiring

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 384
  • Înscris: 05.02.2021

View Postmaccip, on 07 ianuarie 2023 - 21:17, said:

Nu destul ca fac de mancare, spala si au grija de copii. Acum mai au si job si sa mai faca si armata.
Trebuie musai sa se inventeze o pastila sa doarma mai putin. 8 ore pe zi e cam mult.

Eu nu mai vad asa ceva. Fetele in ziua de azi nu prea mai fac nimic.
Feminismul le-a permis sa aibe o viata extrem de usuoara si le-a deschis usi pe care, in mod normal, nu aveam cum sa intre.

View PostBlueKing-69, on 07 ianuarie 2023 - 21:17, said:

"Ar trebui sa existe serviciul militar obligatoriu pentru femei?"
NOPE!
Fugi tare de aci! Nu ar trebui sa fie obligatoriu pentru barbati... cu atat mai putin pentru femei!ici pentru barbat
Subversiv ca intotdeauna. De ce nu specifici in care servicii militare nationale dau zor femeile sa intre?
Oricum, sa fie de capul Israelului si al vostru... este mai usor sa ai asa o aberatie decat sa realizezi pacea.
Ce pana corbului cauta emanciparea femeilor in mizeria asta cu a deveni carne de tun in razboaiele unora sau altora?

Israelul este un exemplu extrem de prost in multe privinte, nu mai turna si tu gaz aiurea Posted Image

Barbatii devin din ce in ce mai feminini pe zi ce trece. Am inceput sa observ chestii, si mie nu-mi plac. In afara chestiile care s-au intamplat de-a lungul anilor adica epilare, manichiura, pedichiura, par, acum avem de-a face si cu o lipsa de ambitie, se doresc si se lasa intretinuti de femei, se doresc a fi folositi pentru sex - ceea ce candva era fix invers.
Eu nu am facut aramata, recunosc, si trebuie sa o fac fix in anul cand s-a anulat. Dar.. eu chiar cred ca daca se facea, situatia cu care ne confruntam azi nu mai exista. Te face barbat in sensul in care intelegi niste chestii. Intelegi cuvantul trebuie, intelegi disciplina, intelegi ca nu poti face chiar ce vrei, si intelegi raspunderea si responsabilitatea. M-am bucurat la momentul respectiv, evident, dar.. nu e OK pentru ca am vazut reversul - ce se intampla fara. Ceea ce asta cu armata la femei, la fel, le va transforma in barbati.

Acum, eu merg destul de des cu servicii cum ar fi Uber. Oamenilor le place sa vorbeasca.. De cele mai multe ori femeile soferite se plang ca ele trebuie sa tina familie. Sa aduca bani, sa munceasca pentru ca sotii lor nu pot. Situatia asta cu femeia ce il tine pe barbat.. nu stiu ce sa zic. Eu unul, as deschide geamul larga, mi-a lua avant si m-as arunca... Problema este ca daca vor trece multi ani asa, anormalitatea asta va deveni normal. Efectiv, ca barbat, stai acasa, gatesti, faci gurat, speli, si esti gata de sex. Nimanui nu-i place situatia, fie barbat sau femeie, si totusi se persista.

Astea din ziua de azi mie nu-mi plac. Se lasa pe ele ca sa aibe cariera. Se neglijeaza, si se vede asta. Nu mai exista acea feminitate. Idea este simpla aici, daca vroiam sa ma insor cu un barbat imi luam unul.

Exista ceea ce se cheama energie masculina si energie feminina. In momentul in care treci peste un anumit prag, ca femeie devii practic barbat. Si prin asta, poti atrage doar o femeie, adica un barbat feminizat, altfel n-ai cum. Fiecare sex se plange de ce nu mai exista, dar nimeni nu face nimic in sensul asta.

Edited by IncredibleWiring, 07 January 2023 - 23:21.


#39
kato1

kato1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,858
  • Înscris: 05.07.2007

View Postedy_wheazel, on 07 ianuarie 2023 - 22:39, said:


Da' unde au vrut sa te trimita, la cules de porumb?
ai mai bifat un post...........
nu contest, pentru unii care nu au depasit granitele satului, armata a fost o chestie buna, au vazut si ei ce inseamna asfalt....... daca le mai baga si un film patriotic, deja nivelul cultural era ridicat cu 200 %

#40
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,197
  • Înscris: 06.01.2007

View PostIncredibleWiring, on 07 ianuarie 2023 - 23:06, said:

Eu nu mai vad asa ceva. Fetele in ziua de azi nu prea mai fac nimic.
Fetele.

#41
helen76

helen76

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,404
  • Înscris: 17.10.2018

View PostIncredibleWiring, on 07 ianuarie 2023 - 23:06, said:

Eu nu mai vad asa ceva. Fetele in ziua de azi nu prea mai fac nimic.
Feminismul le-a permis sa aibe o viata extrem de usuoara si le-a deschis usi pe care, in mod normal, nu aveam cum sa intre.



Barbatii devin din ce in ce mai feminini pe zi ce trece. Am inceput sa observ chestii, si mie nu-mi plac. In afara chestiile care s-au intamplat de-a lungul anilor adica epilare, manichiura, pedichiura, par, acum avem de-a face si cu o lipsa de ambitie, se doresc si se lasa intretinuti de femei, se doresc a fi folositi pentru sex - ceea ce candva era fix invers.
Eu nu am facut aramata, recunosc, si trebuie sa o fac fix in anul cand s-a anulat. Dar.. eu chiar cred ca daca se facea, situatia cu care ne confruntam azi nu mai exista. Te face barbat in sensul in care intelegi niste chestii. Intelegi cuvantul trebuie, intelegi disciplina, intelegi ca nu poti face chiar ce vrei, si intelegi raspunderea si responsabilitatea. M-am bucurat la momentul respectiv, evident, dar.. nu e OK pentru ca am vazut reversul - ce se intampla fara. Ceea ce asta cu armata la femei, la fel, le va transforma in barbati.

Acum, eu merg destul de des cu servicii cum ar fi Uber. Oamenilor le place sa vorbeasca.. situatia asta cu femeia ce il tine pe barbat.. nu stiu ce sa zic. Eu unul, as deschide geamul larga, mi-a lua avant si m-as arunca... Problema este ca daca vor trece multi ani asa, anormalitatea asta va deveni normal. Efectiv, ca barbat, stai acasa, gatesti, faci gurat, speli, si esti gata de sex. Nimanui nu-i place situatia, fie barbat sau femeie, si totusi se persista.

Astea din ziua de azi mie nu-mi plac. Se lasa pe ele ca sa aibe cariera. Se neglijeaza, si se vede asta. Nu mai exista acea feminitate. Idea este simpla aici, daca vroiam sa ma insor cu un barbat imi luam unul.

Exista ceea ce se cheama energie masculina si energie feminina. In momentul in care treci peste un anumit prag, ca femeie devii practic barbat. Si prin asta, poti atrage doar o femeie, adica un barbat feminizat, altfel n-ai cum. Fiecare sex se plange de ce nu mai exista, dar nimeni nu face nimic in sensul asta.

De accord.Dar exista si destule cazuri in care aceleasi femei a trebuit sa fie mai masculine ca sa poata reusi,dar existao limita si propaganda asta feminista care distrugePosted Image  trist....

#42
Lexon

Lexon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,600
  • Înscris: 07.08.2011

View Postvio69c, on 07 ianuarie 2023 - 20:37, said:

...
si nu este vorba de serviciile de informatii ci de datele informatice ce privesc armata.
Date pentru a sesiza pericolul, oameni fomrati pentru "in caz de"
...
Un fel de societate militarizata, zici? Adica o societate in care toata populatia sa fie pregatita pentru un atac sau o situatie de razboi, datorita unui pericol preexistent?
Pentru asta nu e nevoie ca femeile sa faca armata, e suficient doar sa poata avea din propria vointa o cariera militara si sa existe o pregatire militara sumara, obligatorie pentru populatie, fara stagiu militar, indiferent de sex si varsta.
Dar asta numai in cazul unui pericol real, preexistent.

Nu din misoginism spun ca nu au ce cauta femeile pe front. Si chestiunea asta cu femeia e egala barbatului e o prostie... Barbatul cand va fi egalul femeii? E corect ca femeia sa aiba dreptul sa aleaga, dar nu si obligatia. Altfel ar trebui sa aiba si barbatul cateva obligatii pe care biologic nu le poate indeplini sau le poate indeplini foarte greu. Ne-a facut Dumnezeu diferiti, dai sa ramanem asa...
Deci, opinia mea e ca nu.

#43
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,019
  • Înscris: 31.07.2007

View Postkato1, on 07 ianuarie 2023 - 23:09, said:

ai mai bifat un post...........
nu contest, pentru unii care nu au depasit granitele satului, armata a fost o chestie buna, au vazut si ei ce inseamna asfalt....... daca le mai baga si un film patriotic, deja nivelul cultural era ridicat cu 200 %

Am bifat mai multe posturi, iar tu ai reusit sa bifezi toate ideile preconcepute auzite de la neamuri si cunostinte. Postul meu nu era degeaba, ca sa bifezi toate chestiile pe care le-ai enumerat trebuia sa fii trimis literalmente la GAZ (Grup Agricol Zootehnic) sau la diribisti. Sa fim intelesi, nu spun ca armata e buna sau rea pentru ca in cele din urma nu are fiecare experiente similare, insa lipsa experientei personale care este inlocuita de folclor nu tine loc de obiectivitate.

#44
MindArchitect

MindArchitect

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,849
  • Înscris: 30.11.2021
Asa cum. Egalitate.

#45
IncredibleWiring

IncredibleWiring

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 384
  • Înscris: 05.02.2021

View Posthelen76, on 07 ianuarie 2023 - 23:23, said:

De accord.Dar exista si destule cazuri in care aceleasi femei a trebuit sa fie mai masculine ca sa poata reusi,dar existao limita si propaganda asta feminista care distrugePosted Image  trist....

Normal, mi s-a explicat si situatia asta. Dar tot nu e justificabil.. Adica, din cauza unor barbati, sa strici toata frumusetea. Nu toti barbatii sunt la fel, asa cum nici femeile nu sunt toate la fel. Dar pe mine ma deranjeaza ca primesc tot felul de priviri ciudate cand spun ca imi doresc sa-mi gasesc o fata care sa-i placa sa stea acasa. Adica, sigur, daca vrea neaparat sa munceasca, e libera sa o faca, dar mie, personal, mi-ar face mare placere daca ar vrea sa stea acasa. Este idea de a avea acasa, cand vii sa te astepte, cand pleci sa te conduca, cand ai nevoie de cineva cu care sa vorbesti, sa te consoleze.. chestii de genul asta. Sa aibe grija de mine, de copii, de casa. Pentru ca nu ai cum sa le ai pe toate, si cariera, si acasa. Cele care le imbina, nu exceleaza, doar le imbina - le fac sa functioneze dar nu vor fi la fel de bune in ceva ca atunci cand sunt dedicate acelui ceva. Cand vine de la munca 9h + drumul 1h si ceva, mai are chef de ceva cand ajunge acasa?

Edited by IncredibleWiring, 07 January 2023 - 23:40.


#46
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,475
  • Înscris: 13.03.2005
Este adevărat că contextul în care se află o țară poate avea un impact semnificativ asupra deciziilor privind serviciul militar. De exemplu, în cazul în care o țară este implicată într-un conflict sau într-un război lângă granița ei, aceasta poate avea un impact puternic asupra modului în care țara abordează problema serviciului militar. În astfel de situații, țara poate decide să mobilizeze mai mulți soldați pentru a face față amenințării, indiferent de sexul acestora. În același timp, poate decide să își întărească forțele militare prin creșterea accesului femeilor la serviciul militar. De asemenea, poate decide să ia măsuri pentru a proteja granița prin construirea unor bariere sau prin alte măsuri de securitate.

În cele din urmă, contextul în care se află o țară poate avea un impact puternic asupra deciziilor privind serviciul militar, însă acest lucru nu înseamnă că țara trebuie să renunțe la principiile sale sau să abandoneze valorile sale în acest proces. Este important ca țara să ia în considerare toate perspectivele și să ia decizii care să fie în interesul ei pe termen lung.

View PostIncredibleWiring, on 07 ianuarie 2023 - 23:37, said:



Normal, mi s-a explicat si situatia asta. Dar tot nu e justificabil.. Adica, din cauza unor barbati, sa strici toata frumusetea. Nu toti barbatii sunt la fel, asa cum nici femeile nu sunt toate la fel. Dar pe mine ma deranjeaza ca primesc tot felul de priviri ciudate cand spun ca imi doresc sa-mi gasesc o fata care sa-i placa sa stea acasa. Adica, sigur, daca vrea neaparat sa munceasca, e libera sa o faca, dar mie, personal, mi-ar face mare placere daca ar vrea sa stea acasa. Este idea de a avea acasa, cand vii sa te astepte, cand pleci sa te conduca, cand ai nevoie de cineva cu care sa vorbesti, sa te consoleze.. chestii de genul asta. Sa aibe grija de mine, de copii, de casa. Pentru ca nu ai cum sa le ai pe toate, si cariera, si acasa. Cele care le imbina, nu exceleaza, doar le imbina - le fac sa functioneze dar nu vor fi la fel de bune in ceva ca atunci cand sunt dedicate acelui ceva. Cand vine de la munca 9h + drumul 1h si ceva, mai are chef de ceva cand ajunge acasa?


Este important sa ne amintim ca fiecare persoana este diferita si ca fiecare are dreptul sa aleaga ce isi doreste in viata. Daca tu iti doresti o partenera care sa stea acasa si sa aiba grija de casa si de copii, atunci asta este alegerea ta si trebuie respectata. La fel, daca o femeie isi doreste sa aiba o cariera de succes si sa munceasca, atunci aceasta este alegerea ei si trebuie respectata. Este important sa nu judecam pe ceilalti pentru alegerile lor si sa le respectam dreptul la libera alegere. Este, de asemenea, important sa ne amintim ca nu exista o modalitate "corecta" sau "incorecta" de a fi feminin sau masculin - fiecare persoana are dreptul sa fie asa cum se simte confortabil si sa se exprime astfel.

Edited by wertyck, 07 January 2023 - 23:49.


#47
IncredibleWiring

IncredibleWiring

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 384
  • Înscris: 05.02.2021

View Postwertyck, on 07 ianuarie 2023 - 23:48, said:

Este, de asemenea, important sa ne amintim ca nu exista o modalitate "corecta" sau "incorecta" de a fi feminin sau masculin - fiecare persoana are dreptul sa fie asa cum se simte confortabil si sa se exprime astfel.

Pai asta e intrebarea, oare se simt confortabili?

#48
BlueKing-69

BlueKing-69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,743
  • Înscris: 26.08.2008

View PostIncredibleWiring, on 07 ianuarie 2023 - 23:06, said:

Barbatii devin din ce in ce mai feminini pe zi ce trece. Am inceput sa observ chestii, si mie nu-mi plac. In afara chestiile care s-au intamplat de-a lungul anilor adica epilare, manichiura, pedichiura, par, acum avem de-a face si cu o lipsa de ambitie, se doresc si se lasa intretinuti de femei, se doresc a fi folositi pentru sex - ceea ce candva era fix invers.
Eu nu am facut aramata, recunosc, si trebuie sa o fac fix in anul cand s-a anulat. Dar.. eu chiar cred ca daca se facea, situatia cu care ne confruntam azi nu mai exista. Te face barbat in sensul in care intelegi niste chestii. Intelegi cuvantul trebuie, intelegi disciplina, intelegi ca nu poti face chiar ce vrei, si intelegi raspunderea si responsabilitatea. M-am bucurat la momentul respectiv, evident, dar.. nu e OK pentru ca am vazut reversul - ce se intampla fara. Ceea ce asta cu armata la femei, la fel, le va transforma in barbati.

Acum, eu merg destul de des cu servicii cum ar fi Uber. Oamenilor le place sa vorbeasca.. De cele mai multe ori femeile soferite se plang ca ele trebuie sa tina familie. Sa aduca bani, sa munceasca pentru ca sotii lor nu pot. Situatia asta cu femeia ce il tine pe barbat.. nu stiu ce sa zic. Eu unul, as deschide geamul larga, mi-a lua avant si m-as arunca... Problema este ca daca vor trece multi ani asa, anormalitatea asta va deveni normal. Efectiv, ca barbat, stai acasa, gatesti, faci gurat, speli, si esti gata de sex. Nimanui nu-i place situatia, fie barbat sau femeie, si totusi se persista.



Esti... INCREDIBLE! Posted Image

Nu stiu ce sa zic, nu folosesc UBER sau similare, dar pe vremea cand mai foloseam taxi respectivii driveri conduceau si... atat, nu ma luau pe post de psihanalist al vietii lor.

In rest, ce sa zic, fiecare cu anturajul si cu observatiile / aprecierile lui!

View PostIncredibleWiring, on 07 ianuarie 2023 - 23:37, said:

Dar pe mine ma deranjeaza ca primesc tot felul de priviri ciudate cand spun ca imi doresc sa-mi gasesc o fata care sa-i placa sa stea acasa.

Si te miri de privirile "ciudate"?

Edited by BlueKing-69, 08 January 2023 - 01:18.


#49
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020

View PostBlueKing-69, on 08 ianuarie 2023 - 01:21, said:

Si te miri de privirile "ciudate"?
Si eu as vrea la fel ! Ce e ciudat in asta ? Faza e ca si fata ar trebui sa-si doreasca asta...nu sa iei una care isi doreste altceva si sa vrei sa o fortezi sa stea acasa .
PS - Exista ! Sunt multe care au visat cai verzi pe pereti cum se afirma ele si ulterior sa vrea acasa !

#50
vio69c

vio69c

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,770
  • Înscris: 17.08.2022
Sa nu uitam vremurile cand se spunea...

"Armata o sa-i scoata gargaunii din cap"
sau
"Am venit de la armata alt om"

Asta poate fi valabil pentru ambele genuri
Plus ca nu ar fi timp pierdut...in armata se pot face cursuri, se poate capata calificare,
care la eliberare te ajuta in viata civila....

View PostLexon, on 07 ianuarie 2023 - 23:24, said:

Un fel de societate militarizata, zici? Adica o societate in care toata populatia sa fie pregatita pentru un atac sau o situatie de razboi, datorita unui pericol preexistent?
Pentru asta nu e nevoie ca femeile sa faca armata, e suficient doar sa poata avea din propria vointa o cariera militara si sa existe o pregatire militara sumara, obligatorie pentru populatie, fara stagiu militar, indiferent de sex si varsta.
Dar asta numai in cazul unui pericol real, preexistent.

Nu din misoginism spun ca nu au ce cauta femeile pe front. Si chestiunea asta cu femeia e egala barbatului e o prostie... Barbatul cand va fi egalul femeii? E corect ca femeia sa aiba dreptul sa aleaga, dar nu si obligatia. Altfel ar trebui sa aiba si barbatul cateva obligatii pe care biologic nu le poate indeplini sau le poate indeplini foarte greu. Ne-a facut Dumnezeu diferiti, dai sa ramanem asa...
Deci, opinia mea e ca nu.


Nu neparat o societate militarizata.
Ci una mai disciplinata si mai participativa,,,
societatea civila unde muncesc si barbati si femei are vre-o denumire?

In plus asa cum spui este posibil ca femeile sa doreasca sa faca pregatire militara
dar sa nu fie o obligatie.
Este ceea ce de altfel si eu doresc

Edited by vio69c, 08 January 2023 - 03:22.


#51
rim80

rim80

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,171
  • Înscris: 06.04.2020
Mi se poare o logica intoarsa, adica sa faca femeile serviciul militar obligatoriu si barbatii sa stea la carciuma! De unde vin ideile astea nastrusnice?

#52
tomcatsk8

tomcatsk8

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,497
  • Înscris: 05.07.2022
Cred ca au luat pe aici cuvantul incelii care sunt departe de varsta la care armata era obligatorie, daca ar fi facut armata le trecea :D .

#53
kato1

kato1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,858
  • Înscris: 05.07.2007

View Postedy_wheazel, on 07 ianuarie 2023 - 23:30, said:


Am bifat mai multe posturi, iar tu ai reusit sa bifezi toate ideile preconcepute auzite de la neamuri si cunostinte. Postul meu nu era degeaba, ca sa bifezi toate chestiile pe care le-ai enumerat trebuia sa fii trimis literalmente la GAZ (Grup Agricol Zootehnic) sau la diribisti. Sa fim intelesi, nu spun ca armata e buna sau rea pentru ca in cele din urma nu are fiecare experiente similare, insa lipsa experientei personale care este inlocuita de folclor nu tine loc de obiectivitate.
nu sunt idei preconcepute.sunt informatii reale. la sfarsitul anilor 90 a fost crunt, una doua trimiteau oamenii acasa in weekend ca nu aveau mancare pentru ei... si aia care era, era vai si amar.... frigul facut prin unitati, lipsa apei calde sunt realitatile acelor ani. in orasul meu este unitate militara, am avut in familie 2 ofiteri, (acum bravi pensionari) fratele meu a facut armata.......folclor zici? eu zic cam am habar de mult mai multe informatii decat ai tu..... inclusiv despre minunatii militari angajati de presteaza acum..... te apuca plansul cand ii vezi la o defilare....... sa-ti mai zic cum se duc baietii cu bidoanele de vin in garda? sau poate in aplicatii, de mor prin poligoane, rupti de beti? armata profesionista.........
p.s. mai reciteste toate chestiiile alea enumerate de mine.....
p.p.s. felicitari, ai mai bifat un post inutil

#54
vio69c

vio69c

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,770
  • Înscris: 17.08.2022

View Postrim80, on 08 ianuarie 2023 - 09:46, said:

Mi se poare o logica intoarsa, adica sa faca femeile serviciul militar obligatoriu si barbatii sa stea la carciuma! De unde vin ideile astea nastrusnice?

O clipa.....

Cine spune ca serviciul obligatoriu pentru barbati inceteaza fiind inlocuit de cel a femeilor ?
Tarile preocupate de securitatea si care sunt prevazatoare si vor sa fie gata de replica in orice moment,
au obligativitatea serviciului militar pe perioade diferite, functie de gradul de pericol estimat de fiecare.
Parte din ele deja permit inrolarea la cerere si a femeilor, putine au recrutare obligatorie ca si pentru barbati.

Majoritatea opiniilor exprimate aici, considera ca e buna  participarea femeilor ca soldate in cadrul armatei,
dar numai la cerere.

OK....mi se pare o abordare corecta si de asemeni ader la ea


Cu ce nu pot fi de acord, este cu parerea ca rostul femeii este sa stea acasa...
Pareri din vremuri mult anterioare

View Postmaccip, on 07 ianuarie 2023 - 21:17, said:

Nu destul ca fac de mancare, spala si au grija de copii. Acum mai au si job si sa mai faca si armata.
Trebuie musai sa se inventeze o pastila sa doarma mai putin. 8 ore pe zi e cam mult.

Cred ca la 18-19 ani maximum, nu gasim multe asemenea cazuri.
Dar, o recrutare de cateva luni ar face putina ordine si ganduri si putin disciplina si mai ales dezvoltarea autonomiei de gendire, de a lua hotarari in viata.
Este diferenta imensa intre o fata de 20 de ani din Israel, deja pe picioarele ei, cu un curs profesional dupa dorinta facut in armata, armata care la eliberare ii da o suma de bani sa se descurce primele luni, care incep direct viata departe de casa pe picioare proprii si o fata europena la aceeasi varsta, care inca suna la telefon mama: - " s-a infundat ghiuveta, mama, ce sa fac ?
Sau "scartie usa de la dormitor mama, ce sa fac?"

Edited by vio69c, 08 January 2023 - 10:53.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate