Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa

[email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur
 Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...

Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?
 Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni

Dalți gravare lemn

Didgeridoo
 Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...

Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo
 

Ar trebui sa existe serviciul militar obligatoriu pentru femei?

* * - - - 8 votes
  • Please log in to reply
160 replies to this topic

#19
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,197
  • Înscris: 06.01.2007
Nu destul ca fac de mancare, spala si au grija de copii. Acum mai au si job si sa mai faca si armata.
Trebuie musai sa se inventeze o pastila sa doarma mai putin. 8 ore pe zi e cam mult.

#20
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020
Cred ca sunt suficiente "Miss-urile'' din politie ! Dar poate vor ''piti'' si cei din armata !

#21
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,505
  • Înscris: 11.03.2006

View PostPunter, on 07 ianuarie 2023 - 20:46, said:

serviciul militar ar trebui sa fie numai cu drone de acum..dar femeile ar risca sa nimereasca toate pasarile cu drona... Posted Image

In US Army sunt si piloti de drone femei si cred ca aia se pricep sa-i aleaga.
La noi toata tara e vai mama ei, nu ca femeile sunt mai proaste sau mai piti, ambele sexe sunt asa. Ca medie, zic.

#22
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020

View Postcumparator, on 07 ianuarie 2023 - 21:28, said:

La noi toata tara e vai mama ei, nu ca femeile sunt mai proaste sau mai piti, ambele sexe sunt asa. Ca medie, zic.
Nu am afirmat ca femeile ar fi mai piti sau mai proaste ci ca in politie au ajuns in mare majoritate doar asa ceva .
https://www.hotnews....his-ancheta.htm
https://www.cancan.r...-si-ea-20746172
https://www.cancan.r...diicot-20745392
Majoritatea sunt machiate zdravan , poarta incaltaminte cu ceva tocuri , pantaloni cat mai stramti ca sa se vada...tot in fata/spate , nu poarta cascheta ca nu li se vad pletele si pot continua . Si DA vad ca au aparut si piti de genul masculin , cu pantaloni conici...sau cum s-or numi itarii aia...cica la moda si pensati .
Ca asa cunosc sportive care ar bate multi barbati...dar nu se cauta asa ceva , asta incerc sa zic !

Edited by Alltrack, 07 January 2023 - 21:49.


#23
Neaceasca85

Neaceasca85

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,674
  • Înscris: 14.10.2008
Modelul nou de baiat pare fata, modelul nou de fata s-ar putea sa-l bata. Posted Image

#24
BlueKing-69

BlueKing-69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,743
  • Înscris: 26.08.2008

View Postvio69c, on 07 ianuarie 2023 - 20:25, said:

Sa nu uitam.
Astazi armata nu inseamna numai arme....
Inseamna IT, inseamna supraveghere permanenta prin satelit sau ale mijloace, inseamna cernerea informatiilor, postarilor, comentariilor,
ore si ore de stat pe retelele de socializare pentru depistarea unor derapari, inseamna atacuri cibernetice, inseamna informare si dezinformare
Iata motive pentru care este atat de utila, necesara aportul femeilor in armata.
Dar mai ales o pregatire si o stabilitate in timp a aportului lor prin recrutare nationala

Faci confuzii [intentionate] grave! Posted Image
S-ar parea ca nu are logica ce zic eu, dar are: esti doar aparent confuz, in realitate doar manipulezi. Faci afirmatii care par confuzii, dar in realitate strecori soparle.

IT, supraveghere prin satelit, atacuri cibernetice... in ziua de astazi sunt tot arme! De fapt cam sunt armele determinante in realitatea actuala.
Deci cum ai da-o, tine tot de ARMY Posted Image

Raspunsul este tot un categoric: NIET!

View Postvio69c, on 07 ianuarie 2023 - 20:37, said:

Sa nu scapam din vedere ca afara de preagtire militara, armata este un mare avantaj in modelare autonomiei, personalitatii si independentei tinerilor.
Nu mai putin a fetelor.
Experienta acestei perioade poate marca pozitiv toata viata.

Ai da-ma dreaq!
Tine loc si de scoala si de scoala vietii!
De unde le scoti?

Nimic ce este / devine obligatoriu [indeosebi in domeniile astea cu killareala] nu modeleaza ceva bun in nimeni!

Edited by BlueKing-69, 07 January 2023 - 21:51.


#25
M0D3

M0D3

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,891
  • Înscris: 22.03.2009
Unde exista serviciu militar obligatoriu pentru barbati, ar trebui sa fie la fel si pentru femei (macar intr-o forma redusa, adaptata).
Exista in Israel, dupa cum s-a spus, si are niste aspecte cel putin ciudate pentru cineva din Europa. Una din amintirile cu care am ramas dupa o vacanta in Israel, este faptul ca in mall erau sute de tineri, baieti si fete, cu arme militare pe umar. Beau, mancau, umblau prin magazine, faceau ce fac toti tinerii, doar ca aveau armele alea la ei... scena mi s-a parut ireala, ca intr-un film. La intrarea in mall era de asemenea un militar (sau politist) care controla bagajele care i se pareau suspecte. Pentru israelieni astfel de lucruri sunt normale, la fel cum este si serviciul militar pentru femei.

#26
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,536
  • Înscris: 07.02.2003

View Postvio69c, on 07 ianuarie 2023 - 20:07, said:

Emanciparea femeilor, plus faptul ca armata reprezinta o sursa stabila si buna de venit,
tentatia intrecerii si cresterea adrenalinei a facut ca multe femei sa faca cereri de a  servi
in fortele militare nationale.
Te gandesti la Israel Posted Image Sa-ti zic eu problema de baza, nu sunt bani pentru acele venituri.

Edited by andreic, 07 January 2023 - 22:21.


#27
kato1

kato1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,858
  • Înscris: 05.07.2007
eu nu sunt de acord cu serviciul obligatoriu nici pentru barbati ......  mai ales cand privesc la maretele cadre care compun acum armata Romana ...........  sunt printre fericitii care au scapat de armata..... mai faceam 5 facultati numai sa scap de ce inseamna armata.......... umilinte crunte, lipsuri majore si imbecili mari care au ca unic scop sa-ti arate ce destepti sunt ei si cei inutil esti tu ca om........  ca ordinul nu se discuta, se executa..... sa se duca cine se viseaza rambo...........

#28
BlueKing-69

BlueKing-69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,743
  • Înscris: 26.08.2008

View Posteiffel, on 07 ianuarie 2023 - 21:16, said:

Pai nu e obligatoriu ptr barbati si tu te gandesti la femei ?!?
Da, iel este un adevarat vizionar... mai ales ca - am o presimtire sumbra Posted Image  - nu il mai paste nicicum o participare activa la efortul de razboi!

#29
P-I-G

P-I-G

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 304
  • Înscris: 04.01.2022
Normal! Au devenit saloanele de manichiura/pedichiura neincapatoare pentru fatalai...ii incurca femeile.
O prostie absoluta, chit ca se kk unele cu egalitatea si alte prostii de genul asta. Dupa mine e o problema de siguranta si promovarea femeilor in politie si jandarmerie doar pe criterii de egalitate de gen. Ma simt confortabil cand vad profesoare, asistente, invataoare, educatoare, "doctorite", contabile si extrem de iritat cand vad politiste, jandarmerite si chiar soferite. Israelul ar inregimenta si bebelusi chiar si animale daca ar putea, asta nu inseamna ca trebuie sa fim ca ei. Cine ne ataca pe noi de 80 de ani? Cate razboaie am avut in interiorul granitelor, cu exceptia celor dintre romani? Ce sa mai faci cu soldati, nu vedeti cum se poarta razboiul modern in care nici macar nu se folosesc ultimele tehnologii? Hai prima data sa invatam naibii sa ne educam, sa ne protejam sanatatea si populatia, sa reinvatam sa MUNCIM si sa PRODUCEM si apoi mai vorbim si de serviciul militar obligatoriu. Ca sa lupti trebuie sa ai pentru ce, romanii pentru ce sa lupte ca tara nu le mai apartine si nici nu prea dau semne ca le pasa cat timp au feisbuci, tiktok si net tare, cat timp pot sa se lafaie la o cafea la MOL si sa se plimbe in boarfe de firma prin parcuri pline de balarii.

#30
helen76

helen76

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,404
  • Înscris: 17.10.2018
Ce sa caute femeile la armata? :))) Da ,pt cine doreste da (valabil pt ambele sexe)

#31
kato1

kato1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,858
  • Înscris: 05.07.2007
sa fim seriosi, razboiul adevarat este ala ascuns, economic de exemplu.. alea cu arma in mana sunt pentru brute si imbecili .........

#32
Manasu

Manasu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,876
  • Înscris: 25.12.2016

View Postkato1, on 07 ianuarie 2023 - 22:21, said:

sa fim seriosi, razboiul adevarat este ala ascuns, economic de exemplu.. alea cu arma in mana sunt pentru brute si imbecili .........
Asta era valabil pana anul trecut, cand Rusia a invadat Ucraina. O parte a omenirii se amagea cu chestia asta economica, s-a dovedit ca a fost o eroare. Pe langa Rusia, mai exista China, Coreea de Nord, Iranul, care pot oricand sa provoace un conflict.

#33
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,019
  • Înscris: 31.07.2007

View Postkato1, on 07 ianuarie 2023 - 22:00, said:

eu nu sunt de acord cu serviciul obligatoriu nici pentru barbati ......  mai ales cand privesc la maretele cadre care compun acum armata Romana ...........  sunt printre fericitii care au scapat de armata..... mai faceam 5 facultati numai sa scap de ce inseamna armata.......... umilinte crunte, lipsuri majore si imbecili mari care au ca unic scop sa-ti arate ce destepti sunt ei si cei inutil esti tu ca om........  ca ordinul nu se discuta, se executa..... sa se duca cine se viseaza rambo...........

Da' unde au vrut sa te trimita, la cules de porumb?

#34
victor29cr

victor29cr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,438
  • Înscris: 04.06.2016
EU zic sa le intrebam pe ele intai ce vor.
Sunt convins ca orice doritoare de armata se duce efectiv si se ofera voluntar daca chiar vrea.

Ce spui matale suna precum "le bagam in armata dar le dam munca la birou" :lol:

Plus ca, sentimentul tuturor, nu doar femeilor, nascuti dupa 90 este unul de "nu este razboiul meu, nu am pt cine lupta, plec in alta tara". NU ca ar fi ceva gresit, insa intram in alte discutii care nu-si au rostul.

Acum ca am intrat in Schengen, tara e mult mai mare, hotare inexistente, incat sa ne facem griji pe cine bagam sau nu in armata :lol:

#35
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,505
  • Înscris: 11.03.2006

View PostAlltrack, on 07 ianuarie 2023 - 21:41, said:

Nu am afirmat ca femeile ar fi mai piti sau mai proaste ci ca in politie au ajuns in mare majoritate doar asa ceva .

Asta asa e, absolut penibil.

#36
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,225
  • Înscris: 27.10.2007

View Postcumparator, on 07 ianuarie 2023 - 22:46, said:


Asta asa e, absolut penibil.

sincer Christian Ciocan cu parul sau vopsit grizonat si sprancenele pensate regulamentare, mi se parea mai pitzi decat multe pitzipoance de pe sticla, dar de, depinde si cum vezi problema.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate