Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?
 Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...
 MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font

problema ping in jocuri online
 Problema calculator

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Rfg crescut
 

Taxe Forex in Romania - Ce suma trebuie sa depasesc ca sa declar profit/venit?

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
Rombck01

Rombck01

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 07.01.2023
Salutare tuturor , sunt nou pe acest forum si sper sa reusesc sa găsesc răspunsul la intreabarea mea , am mai găsit aici in trecut multe raspunsuri si rezolvari in domeniul investițiilor etc.

Anul trecut in luna Aprilie , am inceput sa tranzactionez Forex si Indici cu un broker regulat anume (XM) , precizez ca nu au fost cine stie ce investii , gen puneam 50 de lei de pe card ($10) sau 100, si permanent incercam cu puțin sa ajung la mai mult gen $100,200 maxim 300) si pot spune ca pana in prezent am avut o investitie cam de 1200 lei , nu am tranzacționat zi de zi , doar ocazional , deci investitia mea a fost in mare dupa calculul meu de 1200 , profitul in schimb a fost pe undeva la 5180 , mai precizez ca am scos cateva sume marunte 200.. 300 lei nu mai mult.

Acum treaba e ca vreau sa tranzactionez mai mult si ca buget de investitii , ar fi cam $3000 , din care in termenul a 2-3 zile pe săptămână sa scot undeva la $300 cel mult, nu vreau sa depășesc sumele astea (mă mulțumesc cu puțin 😅). Precizez aici ca suma de $3000 va rămâne permanent in contul pe care il am pe platforma , si voi scote doar ce este in plus gen $3300 , 300 scot, $3000 ii las.

In concluzie (nu mai are rost sa ma lungesc, cei care cunosc, stiu despre ce vorbesc). Vreau sa ajung la ce este mai important , inainte de a imi pune planul in aplicare ceea ce ma impiedica sunt Taxele astea , pe care pur si simplu nu le inteleg unde cum care este suma pe care nu trebuie sa o depasesti ca sa le platesti..etc.

Mai precizez o chestie , cineva mi-a spus in urma cu 2 luni , ca daca nu depasesti suma de 22.000 lei profit pe an, nu trebuie sa declari nimic , iar alta persoana in urma cu cateva zile , mi-a spus ca trebuie sa declari pana si ce ai depus la broker, indiferent ca e $5-$10 , deoarece persoanei respective cica iar fi venit un plic de la ANAF in legatura cu veniturile din tranzactii si investițiile nedeclarate de anul trecut fiind 2022 , si cica chiar la inceput de luna Ianuarie iar fi venit , acum.. sincer nu stiu ce sa fac , nici ce sa mai cred.. ma sperie rău tsre chestia asta ,sunt plin de nelămuriri, si as avea nevoie de ajutor in privința asta , orice sfat orice răspuns ar fi ,il primesc cu inima deschisa, sincer chiar imi doresc sa ma ocup cu tranzacțiile astea si.. de asta si am dorinta asta arzătoare de a afla cum stau lucrurile la capitolul ăsta, vă mulțumesc din suflet si astept un răspuns! (Pentru toți investitorii care sunt pe acest forum , va doresc un an bun , cu castiguri multe si pierderi cat mai puține!)

#2
kopilu_198

kopilu_198

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,394
  • Înscris: 25.10.2008
Orice castig de peste 600 in 12 luni se declara.
Probabil ce vroia sa iti zica persoana respectiva e ca pana la o anumita valoareseplateste doar i.pozit pe venit, iar cedepaseste platesti si cas

Edited by kopilu_198, 07 January 2023 - 11:06.


#3
Rombck01

Rombck01

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 07.01.2023
Kopilu , multumesc de răspuns, dar stiu ca in general orice venit se impoziteaza .. ma intereseaza mai tare in domeniul tranzactiilor anumite limite chestii , acolo e batalia , ca in rest si (rahatul) il impoziteaza astia

#4
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,781
  • Înscris: 06.09.2004
profitul se impoziteaza cu 10% - atentie, doar profitul. Câştigul sub nivelul a 200 lei/tranzacţie nu se impozitează cu condiţia ca totalul câştigurilor într-un an fiscal să nu depăşească nivelul de 600 lei.

in plus, dacă veniturile realizate depășesc 27.600 de lei (adică 12 salarii minime pe țară – 2.300 lei x 12 luni) atunci se datorează și contribuția de asigurări sociale de sănătate, stabilită în cotă de 10% (adica 2700 de lei). asta era valabil anul trecut, acum parca discutau cresterea salariului minim pe tara, dar chiar nu stiu daca au aprobat sau nu.

pt declararea veniturilor, cel mai simplu e sa-ti faci cont in spv (spatiu privat virtual) pe site-ul anaf si sa completezi acolo declaratia electronica.

#5
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 25.11.2009
De la 1 ianuarie 2023 platesti CASS incepand cu 6 salarii minime brute adica undeva la 18.000 de lei (daca va creste salariul minim), pana la aceasta suma platesti doar impozit pe profit 10%. Daca brokerul nu e inregistrat in Romania poti declara si pierderi si le poti compensa pana la o perioada de maxim 7 ani.
Declaratia unica o completezi pana la 25 mai, anul asta o faci pentru castigarule si pierderile din 2022, da, si pierderile se declara.
Totul se face electronic in spatiul privat virtual, plata se face electronic in contul finantelor.

Edited by Remicade, 07 January 2023 - 15:16.


#6
florinellll

florinellll

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,076
  • Înscris: 02.09.2009

 Rombck01, on 07 ianuarie 2023 - 10:02, said:

Salutare tuturor , sunt nou pe acest forum si sper sa reusesc sa găsesc răspunsul la intreabarea mea , am mai găsit aici in trecut multe raspunsuri si rezolvari in domeniul investițiilor etc.

Anul trecut in luna Aprilie , am inceput sa tranzactionez Forex si Indici cu un broker regulat anume (XM) , precizez ca nu au fost cine stie ce investii , gen puneam 50 de lei de pe card ($10) sau 100, si permanent incercam cu puțin sa ajung la mai mult gen $100,200 maxim 300) si pot spune ca pana in prezent am avut o investitie cam de 1200 lei , nu am tranzacționat zi de zi , doar ocazional , deci investitia mea a fost in mare dupa calculul meu de 1200 , profitul in schimb a fost pe undeva la 5180 , mai precizez ca am scos cateva sume marunte 200.. 300 lei nu mai mult.

Acum treaba e ca vreau sa tranzactionez mai mult si ca buget de investitii , ar fi cam $3000 , din care in termenul a 2-3 zile pe săptămână sa scot undeva la $300 cel mult, nu vreau sa depășesc sumele astea (mă mulțumesc cu puțin ��). Precizez aici ca suma de $3000 va rămâne permanent in contul pe care il am pe platforma , si voi scote doar ce este in plus gen $3300 , 300 scot, $3000 ii las.


Deci tu esti 100% ca vei castiga?
Problema care te macina este cum sa fentezi statul
MARE ATENTIE ,UNII AU PIERDUT SUTE DE MII DE EURO
Tu iti imaginezi ca ai gasit comoara?
Fac pariu ca in cateva luni ramai fara aia 3000 de dolari

#7
Rombck01

Rombck01

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 07.01.2023

 florinellll, on 07 ianuarie 2023 - 16:04, said:


Deci tu esti 100% ca vei castiga?
Problema care te macina este cum sa fentezi statul
MARE ATENTIE ,UNII AU PIERDUT SUTE DE MII DE EURO
Tu iti imaginezi ca ai gasit comoara?
Fac pariu ca in cateva luni ramai fara aia 3000 de dolari

Multumesc pentru răspuns, dar ce treaba are statul cu brokerul in primul rând? In al doilea rând depinde de planul tau, de cât de disciplinat esti când vine vorba de banii tai , cat esti dispus sa risti in schimbul la cat etc.. nu are rost sa ma bag mai adânc in subiect , dupa cum am mai spus , cine cunoaște.. știe ce spun.

#8
Rombck01

Rombck01

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 07.01.2023

 florinellll, on 07 ianuarie 2023 - 16:04, said:


Deci tu esti 100% ca vei castiga?
Problema care te macina este cum sa fentezi statul
MARE ATENTIE ,UNII AU PIERDUT SUTE DE MII DE EURO
Tu iti imaginezi ca ai gasit comoara?
Fac pariu ca in cateva luni ramai fara aia 3000 de dolari

Si alt lucru pe care doresc sa il mai precizez este.. ca cei ce au pierdut sute de mii, probabil nu au luat la cunoștință cateva lucruri si daca nu cele mai importante la capitolul Brokeri(Forex/Indici/Crypto)

1. E de ajuns sa folosești un broker neregulat, si iti pot disparea banii cat ai clipi
2. Daca nu ai un plan de trading bine pregatit in care sa ai inclusa o strategie buna pe care esti tu sigur ca ai o rata de success destul de buna, nu e indicat nici macar sa te apuci.. îți topesti bani in secunde/minute

Si aici mai sunt foarte multe de precizat.. te ia durerea de cap daca te apuci de ele 😅


#9
justitiar1111

justitiar1111

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 10.03.2018
Felicitari  pentr profit ,recunosc ca e o performanta as vrea sa vad un istoric al tranzactionarii  si am putea colabora ,in acelasi timp sunt sceptic privind broker xm  on trust pilot 3.1 un scor slab sincer nu as avea incredere in el Daca ai intradevar aceaste performante nu cred ca trebuie sa ti faci probleme cu impozitul. Sunt dispus la o colaborare care iti ca aduce un venit net superior si care sa nu ti creeze dureri de cap privind impozitarea.

#10
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,567
  • Înscris: 13.03.2005

View PostRombck01, on 07 ianuarie 2023 - 23:59, said:

1. E de ajuns sa folosești un broker neregulat, si iti pot disparea banii cat ai clipi
Banuiesc ca te referi la "neregulat" cu sens de nereglementat/neautorizat

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate