Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Ce ziceți de apartamentul ăsta?

* * - - - 5 votes
  • Please log in to reply
70 replies to this topic

#19
vladut01

vladut01

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,410
  • Înscris: 23.12.2015
Pare ok. WC-ul (6) si baia (7) par o singura incapere in care ai acces din camerele (2) si (3) si de pe hol (5). Nu stiu cat de mare e fereastra, dar in ziua de azi se poarta cada de baie la fereastra... Peste ocean, ma plimb pe niste strazi cu case noi si de pe strada se vede efectiv cada de baie din baie, baia fiind la etajul 1 si avand ferestre mari. E o cada de baie in care nu stai in picioare, e ca sa te "inmoi", nu sa faci dus (au dusuri separate). Cred ca mi-ar place insa cam pe la 2000 euro cat e m2 in ziua de azi e destul de piperat.

#20
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,481
  • Înscris: 03.04.2013

Vizualizare mesajMindArchitect, pe 07 ianuarie 2023 - 09:41, a scris:

Dupa standardele moderne este lux.
E conac in toata regula, frate...

#21
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015

Vizualizare mesajandreistamate, pe 07 ianuarie 2023 - 09:26, a scris:

Așa se făceau pe vremuri, cu tot felul de cămăruțe. Acum e mai pe open space.

Alea nu sunt deloc "cămăruțe". Sunt camere mari. Că vrei să ai totul deschis, e altă poveste, dar pentru o familie, cu 2-3 copii, asta e o variantă excelentă.

Blocurile nu pot fi compartimentate curat, ca o casă. La un bloc ai o groază de elemente care-ți pun bețe în roate, poziția ghenelor, casa scării, lift, structura de rezistență, terenul, vecinătățile, etc. Pe mine, la ăsta mă surprinde că a respectat normativele în vigoare astăzi în ceea ce privește dimensiunile camerelor, ba chiar unele camere par exagerat de mari.

#22
victor29cr

victor29cr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,438
  • Înscris: 04.06.2016
Penthouse la 160mp

#23
Cyanid3

Cyanid3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 818
  • Înscris: 03.05.2022
Camerele alea doua mari din mijloc (4 si 5) is undeva intre hol si living. 4 e doua treimi living/o treime hol, 5 este doua treimi hol/o treime living. Un living devine din ce in ce mai mult hol, cu cat are mai multe usi (depinde si de la ce camere sunt acele usi) si cu cat acele usi impiedica mai mult organizarea spatiului (canapele, fotolii, TV, mese).
Chiar am fost la un tip care si-a facut de curand casa. Radea de mine ca am facut casa ca un apartament comunist (hol ingust din care pleaca decomandat toate camerele, inclusiv livingul si bucataria, separate. El avea un living open-space cu bucatarie, aproape dublu ca al meu, dar cu vreo 4 usi de dormitoare, bai, birou, scara intr-un capat, iar din tot livingul ala, ramanea doar un colt in care puteai amenaja ceva unde sa poti sta incat sa nu blochezi o usa sau sa stai pe unul din trasee. Singurul avantaj e ca vezi spatiu mai mult cu ochii. Nu mai spun cum se simte cineva in dormitor cu usa directa spre living daca ai activitate in living.

In apartamentul asta, daca s-ar putea darama peretele intre 3 si 4, ar fi ideal. Undeva trebuie sa faci living autentic, iar usa de dormitor direct in el este stupid. Deci poti lasa 1 si 2 ca dormitoare, 5 ca un fel de spatiu de hol, pui ceva chestii, dar nu stai de obicei acolo, iar din 3 si 4 faci un living mai mare. In 4 pui masa, sa fie langa bucatarie, in 3 si partial 4 (ca nu mai sunt delimitate) canapele si TV. Asa s-ar optimiza foarte mult, dar ramai la 2 dormitoare (3 oricum nu cred ca era conceput ca dormitor oricum) si 5 va ramane ca o risipa maricica de spatiu, dar nu ai incotro.

Edited by Cyanid3, 07 January 2023 - 11:23.


#24
stevetlangat

stevetlangat

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,718
  • Înscris: 24.10.2019
Am fost intr-un apartament asemanator. Cred ca era interbelic, dupa aspect exterior.

Am perceput ciudata compartimentarea.

Dar erau alte vremuri, prioritati, cutume, tehnologii.

#25
johndoes

johndoes

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 694
  • Înscris: 02.04.2009
"Ce ziceţi de apartamentul ăsta?"

Păi eu aș zice că e complet nepractic, demodat, greu de întreținut, scump de încălzit și luminat. În rest e ok... Suntem în 2023 cu un anume preț la gaz și curent. De meșteri la remodelat sau refăcut tot ce s-a uzat în 75 de ani într-o locuință nu știu dacă mai are rost să vorbim

#26
asiodf

asiodf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,228
  • Înscris: 12.09.2011
Eu cred ca fiecare isi da cu parerea din punctul lui personal de vedere. Si e cam irelevant. Intrebarea reala este pentru cine a fost gandit apartamentul ?

Pentru un crai mosier care gazduieste serate ? Pentru un tanar cuplu ? Pentru o familie normala cu 3 copii din patura care ? Mijlocie ? Peste medie ? Implicit camera pt guvernanta ?

E la vanzare? Pret ?

#27
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,222
  • Înscris: 13.06.2004
245.000 Euro e. Dacă ar fi să-l iau, ca să-i dau aspectul vremurilor în care a fost construit ar costa ceva. Restaurat mobilă, pus articole sanitare a la vremurile alea, eventual și faianță ca în vremurile alea. Deci ar duce măcar 3.000 Euro în plus.
Fiind bloc, nu știu pentru cine au fost construite acele apartamente. Putea să fie o familie mare, un om înstărit care eventual avea afacere. Probabil una dintre camere e posibil să fie pentru guvernantă, că nu văd cameră din aia de 6-8 m.p. (m 2) ca la altele, dar la asta am să revin.
Scump e de încălzit probabil, deși la renovare e posibil să se fi pus izolație termică. Cred că din păcate a fost converit la centrală de apartament. Nu știu dacă în 1983-1987, când am stat eu acolo era cu centrală de bloc sau încălzire centralizată (de la termoficare adică). Luminat, și da, și nu, că e posibil ca unile uși interioare să fie din alea cu geamuri mari sau uși late și să ai mai multă lumină ziua. Depinde și de cât de multe camere folosești.
Haide că am zis că menționez ceva despre camere. De obicei astea ante comuniste aveau o cameră pentru servitori, în mod general situată lângă scara de servici, camere care erau mici. Însă la ăsta nu văd așa ceva. Deci e posibil să fi avut cameră pe la subsol sau să fi dorit ceva diferit și să-i fi tratat uman... am să-i mai întreb părinții. Camere proprietarilor erau destul de mari pe vremea aia, deci respectau regurile de acuma; ale servitorilor, nu. Băile și bucătăriile erau însă mici, și la băi nici azi nu se respectă regulamentele, însă cine a făcut blocul, a făcut ceva diferit. Împărțeala aia ciudată era la modă la vremea aia, bașca mai aveai uneori ditamai ușile între camere, de puteau trece doi oameni unul pe lângă altul; posibil să fie și ăsta așa. Spre comparație, alte blocuri: https://forum.softpe.../#entry11121314
Deci depinde de ce vrei să faci cu el. Oricum, văd că ar fi decomandat semidecomandat, adică ceva mixt. Din păcate semidecomandatele sunt încă la modă, bașca mai ai open space cu intrare directă, adică fără nici un pic de protecție contra aerului rece sau mirositor de pe scară. Camere cu acces multiplu, uneori e bine, alteori e rău. Mai taie din spațiul util, poate cineva nu o ia direct pe coridor și trece pe la tine prin cameră, dar e bine că ai opțiuni. Băi cu 2 uși se mai fac și acuma, ceea ce bine, dacă e baia mai mare; eventual poți pune vreo ușă glisantă. Geamul de la baie pare a fi ceva mai mare... sau poate e din ăla dreputnghiular, pus cu latura mare pe verticală - altele aveau geamuri pătrate, ca la blocurile din comunism, altele stil hublou (de inspirație vapoare trans-Atlantice); altele nu aveau deloc... Mda, W.C.-ul e separat de baie probabil, că așa țineam minte (la ăla unde am stat eu parcă era cel de lângă cămară, adică 11), deci e bine că nu miroase, e nasol că nu ai chiuvețică, că la 1,09 m.p. Pentru iluminare interioară, se pot pune și geamuri prismatice. Demolat pereți... hmm, unii cred că au chef de demolat blocul cu totul.   Posted image
Holul de la intrarea principală + palier. Față de alte blocuri, ăsta e frumos și la palier. Însă tot are scară curbată Posted image
Și uși... păcat că cineva a scos uși frumoase.   Posted image

Attached File  utracentral_romana_stradal_pe_lascar_catargiu_apar-737x491.jpg   41.3K   106 downloadsAttached File  DSC00049.JPG   327.09K   99 downloadsAttached File  DSC00051.JPG   243.09K   88 downloadsAttached File  DSC00053.JPG   245.55K   91 downloadsAttached File  DSC00056.JPG   221.33K   90 downloadsAttached File  DSC00062.JPG   307.53K   24 downloadsAttached File  DSC00062.JPG   307.53K   24 downloads

Attached Files


Edited by djl, 07 January 2023 - 15:58.


#28
miki07

miki07

    Simplu și banal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,939
  • Înscris: 18.09.2008

Vizualizare mesajthe_blue_raven, pe 07 ianuarie 2023 - 09:33, a scris:

Are 2 intrari ? Interesant

Si eu am fost într-un astfel de apartament. Avea o intrare principală (de la stradă) și una prin spate (scară de serviciu).

#29
monicac

monicac

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 204
  • Înscris: 20.04.2008
Având în vedere anul de fabricație nu este bancabil
Posibil instalații vechi, canalizare problematica, inflitratii pereți exteriori, posibil vecini dificili
Costurile de reparație și mobilare le vad la minimum 40k euro și 5-6 luni durata

#30
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,718
  • Înscris: 12.01.2018
de regulă tencuiala pe pereți nu mai stă și trebuie dată jos toată că-i numai nisip sub stratul de glet.o asemenea manoperă este extrem de murdară și costisitoare plus multă muncă.interesant ar fi dacă camerele ar avea spre 4m înălțime căci astfel paturile le-ai face la etaj astfel ar rezulta camere mai aerisite

#31
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,222
  • Înscris: 13.06.2004

Vizualizare mesajmonicac, pe 07 ianuarie 2023 - 16:53, a scris:

Având în vedere anul de fabricație nu este bancabil
Posibil instalații vechi, canalizare problematica, inflitratii pereți exteriori, posibil vecini dificili
Costurile de reparație și mobilare le vad la minimum 40k euro și 5-6 luni durata

De unde şi până unde suma aia? Hai că trebuie dată tencuiala jos şi retencuit, iar fiind un apartament mare, duce cu manoperă şi materiale la 4.000 Euro.
Instalaţiile sanitare cu tot cu montaj, 2.000, worse case scenario, 3.000.
Instalaţia electrică, 3.500, dacă e să schimb totul.
Faianţă, că moziacul original de pe jos rezistă bine, probabil 1.500 - 2.000
Poate centrală nouă, vreo 2.500
Deci 4.000 + 3.000 = 7.000
7.000 + 3.500 = 10.500
10.500 + 1.500 = 12.000
12.000 + 20.000 = 14.000
Deci să zic hai poate 15.000 - 17.000. Dacă e ca vai de el, adică în cel mai rău caz. Dar în nici un caz 40.000. Dacă era vreo dărăpănută de casă la curte şi trebuia refăcut tot, ziceam că poate se ajunge nebuneşte la 40.000.
În fine, ăsta e: https://www.anuntul....ipatescu-B6bjqM

Edited by djl, 07 January 2023 - 18:03.


#32
exqusit_drunk

exqusit_drunk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,714
  • Înscris: 17.12.2019
Sună bine: fost sediu de firmă, 5 camere care sunt de fapt 4 ... Cel mai probabil, merită luat.

#33
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,222
  • Înscris: 13.06.2004
Anunţ pus aiurea. Probabil vor să vii să vezi. Însă tot rămâne ceva un pic diferit faţă de ce se făcea în acea perioadă.

#34
Vaccinatu

Vaccinatu

    Patiser gogoșar.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,166
  • Înscris: 17.09.2021

Vizualizare mesajdjl, pe 07 ianuarie 2023 - 18:02, a scris:

De unde şi până unde suma aia? Hai că trebuie dată tencuiala jos şi retencuit, iar fiind un apartament mare, duce cu manoperă şi materiale la 4.000 Euro.
Instalaţiile sanitare cu tot cu montaj, 2.000, worse case scenario, 3.000.
Instalaţia electrică, 3.500, dacă e să schimb totul.
Faianţă, că moziacul original de pe jos rezistă bine, probabil 1.500 - 2.000
Poate centrală nouă, vreo 2.500
Deci 4.000 + 3.000 = 7.000
7.000 + 3.500 = 10.500
10.500 + 1.500 = 12.000
12.000 + 20.000 = 14.000
Deci să zic hai poate 15.000 - 17.000. Dacă e ca vai de el, adică în cel mai rău caz. Dar în nici un caz 40.000. Dacă era vreo dărăpănută de casă la curte şi trebuia refăcut tot, ziceam că poate se ajunge nebuneşte la 40.000.
În fine, ăsta e: https://www.anuntul....ipatescu-B6bjqM
Ăsta da calcul! Posted image
Dacă tocmesti lucrarea cu vreun Bobitoi și ii zici preturile astea, mare minune dacă scapi nebeştelit! Posted image Posted image

#35
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006

Vizualizare mesajdjl, pe 07 ianuarie 2023 - 15:58, a scris:

245.000 Euro e. Dacă ar fi să-l iau

:)))))))))))?
Not even - 🤣🤣🤣🤣

:D :D

#36
stiinta82

stiinta82

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 964
  • Înscris: 25.03.2007
Daca era dupa 1990 si ar fi avut 100K sa bage in el si sa dărâme pereți si sa construiască altii, sa refacă ciruitul electric,sa schimbe tevile, cu un arhitect se poate face ceva frumos. Dar avand in vedere anul și prețul...no way.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate